What's new

Turkish Politics & Internal Affairs

Do you agree with what I wrote?

• I agree

Votes: 5 38.5%
  • I agree but,....

Votes: 1 7.7%
  • I don't agree

Votes: 2 15.4%
  • Don't care

Votes: 5 38.5%

• Total voters
    13
  • Poll closed .
Understood. We have simlar ideas in the past by a very evil man.
Oh I'm sorry I don't want my country turning into a overpopulated, uneducated cesspool. Easy for you to judge, another hypocrite from Europe that has left this mountain of human waste on Turkeys shoulders. But worry not, you'll get what coming to you soo enough (AfD,Marine Le Pen, Geert Wilders) at this rate nationalism will not be able to be suppressed and I will laugh with joy if the EU is torn apart by its own arrogance and hypocrisy.

Oh I'm sorry I don't want my country turning into a overpopulated, uneducated cesspool. Easy for you to judge, another hypocrite from Europe that has left this mountain of human waste on Turkeys shoulders. But worry not, you'll get what coming to you soo enough (AfD,Marine Le Pen, Geert Wilders) at this rate nationalism will not be able to be suppressed and I will laugh with joy if the EU is torn apart by its own arrogance and hypocrisy.

Easy? Now, we have 1 mio refugees ( most men ), who are waiting to take there families from there origin countries. We expect to increase the number to 3 mio within 3-4 years. So, I know what you are talking about. Btw, next time if you 'open the door', you could consulting us, as we should need to do.

Easy? Now, we have 1 mio refugees ( most men ), who are waiting to take there families from there origin countries. We expect to increase the number to 3 mio within 3-4 years. So, I know what you are talking about. Btw, next time if you 'open the door', you could consulting us, as we should need to do.
Again, paltry argument: an economy like Germany against Turkeys tsktsk......oh don't worry I know the idiots in Ankaras mistakes. and judging from recent statements they refuse to see the mistake. Alas, one way or another they will understand the mistakes they are doing.

Again, paltry argument: an economy like Germany against Turkeys tsktsk......oh don't worry I know the idiots in Ankaras mistakes. and judging from recent statements they refuse to see the mistake. Alas, one way or another they will understand the mistakes they are doing.

We took 1 mio refugees from a foreign culture and religion, 2-3 mio refugees will follow. No, it will be not only an economical problem. Let's wait see.

Bundan 50 yil önceye kadar Türkiye'de yaklasik 1 milyon Arap kökenli vatandasimiz yasiyordu. Bugün sayilari milyonlari bulmasi lazim idi fakat neredeyse yüzde 90 asimile oldu. Bu geri kalan yüzde 10 da zaten Erdogan ne kadar Gürcü ise onlar da o kadar Arap. :D

Saka bir yana, gecmiste bu Araplarin bir kismi Kürtlesti (Mihellemiler). Bugün Türkiye'ye gelen Suriyeli Araplar da ise böyle bir tehlike ile karsi karsiya degiliz Allah'a sükür. Büyük bir kismi Sünni. Unutmayalim ki Araplar ne kadar kimlikleri ile gurur duysalar da, övünseler de o kadar hizli bir sekilde de asimile oluyorlar. Arapcada eski bir deyim vardir. "Araplar rüzgardaki yapraklar gibidir." Milli kimliklerini adamlar cabuk kaybediyor. Aslinda trajikomik bir olay.

Her seyleri din oldugu icin etnik kimliklerine fazla önem vermiyorlar. Yahu Bati Avrupa'da Seriatci Araplar ile karsilasmistim. Adamlar Arapca nedir bilmiyorlardi. En önemli kimlik dini kimlik, gerisi önem arz etmiyor havasinda yasiyorlardi.

Size yemin ederim bunlar Türkiye'de iki, bilemedin üc, kusak sonra tamamen Türklesmis olacaklar. Hepsi bir yana, Araplarin en hayran oldugum özellikleri adamlarin dil ögrenme kabiliyetleri. Yarim yil icerisinde Avrupa'da 30 yil yasamis Türk amcalarimizdan daha fazla Almanca, Ingilizce ve Fransizca ögrendiler. Kendi gözlerim ile sahit oldum.

Bunlar hep potansiyel Türk.

Ben de daha fazla Suriyelinin Türkiye'ye gelmesini istemiyorum ki hükümet fiilen siniri kapatti veya kapatmak üzere. Fakat 3 milyon Suriyeliyi Türklestimerk benim acimdan o kadar zor bir göreve benzemiyor. Halihazirda bekliyorlar zaten.

Bundan 50 yil önceye kadar Türkiye'de yaklasik 1 milyon Arap kökenli vatandasimiz yasiyordu. Bugün sayilari milyonlari bulmasi lazim idi fakat neredeyse yüzde 90 asimile oldu. Bu geri kalan yüzde 10 da zaten Erdogan ne kadar Gürcü ise onlar da o kadar Arap. :D

Saka bir yana, gecmiste bu Araplarin bir kismi Kürtlesti (Mihellemiler). Bugün Türkiye'ye gelen Suriyeli Araplar da ise böyle bir tehlike ile karsi karsiya degiliz Allah'a sükür. Büyük bir kismi Sünni. Unutmayalim ki Araplar ne kadar kimlikleri ile gurur duysalar da, övünseler de o kadar hizli bir sekilde de asimile oluyorlar. Arapcada eski bir deyim vardir. "Araplar rüzgardaki yapraklar gibidir." Milli kimliklerini adamlar cabuk kaybediyor. Aslinda trajikomik bir olay.

Her seyleri din oldugu icin etnik kimliklerine fazla önem vermiyorlar. Yahu Bati Avrupa'da Seriatci Araplar ile karsilasmistim. Adamlar Arapca nedir bilmiyorlardi. En önemli kimlik dini kimlik, gerisi önem arz etmiyor havasinda yasiyorlardi.

Size yemin ederim bunlar Türkiye'de iki, bilemedin üc, kusak sonra tamamen Türklesmis olacaklar. Hepsi bir yana, Araplarin en hayran oldugum özellikleri adamlarin dil ögrenme kabiliyetleri. Yarim yil icerisinde Avrupa'da 30 yil yasamis Türk amcalarimizdan daha fazla Almanca, Ingilizce ve Fransizca ögrendiler. Kendi gözlerim ile sahit oldum.

Ben de daha fazla Suriyelinin Türkiye'ye gelmesini istemiyorum ki hükümet fiilen siniri kapatti veya kapatmak üzere. Fakat 3 milyon Suriyeliyi Türklestimerk benim acimdan o kadar zor bir göreve benzemiyor. Halihazirda bekliyorlar zaten.
Insallah degildir, yoksa toplumun huzurunu fazla kacirirlarsa kan cikar..buraya yaziyorum.

Yalnız kaçırdığın bir şey var bu 3 milyon Suriye'linin ortalama 1 milyonu İŞİD'den kaçan etnik Kürt'lerdir özelliklede çoğu Yezidi Kürt'tüdür.Bu adamların tamamı PKK'lıdır.Kısacası 90'larda özalın yaptığı piçliği tayyip bugün tekrarlıyor bir gecede 1 milyon civarında PKK'lı Kürt vatandaşlık kazanıcak senin çocuğunun okuduğu üniversitelere gelip PKK'nın gençlik kanadına öğrenci devşiricek.

Last edited:
- 4 Şubat 2016 tarihinde İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Suriye Donörler Konferansı’nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu ...Suriyeliler için 10 milyar dolar harcandığını, diğer şehirdekiler için belki 20 milyar dolar ek masraf olduğunu ifade etmiştir.Davutoğlu’nun belirttiği 30 milyar dolar, Türkiye’nin 2015’te yaptığı ihracatın 5’te 1’ine denk gelmektedir.

- Kilis 7 Aralık Üniversitesi Öğretim görevlilerince gerçekleştirilen ve Birey ve Toplum Dergisi 2015 bahar sayısında yayınlanan “ Suriyelilerin Ekonomik Etkisi: Kilis İli Örneği” başlıklı çalışmanın bulgularına göz attığımızda halkın %75’inin sığınmacıların çalışmasının yerel halkın işsizlik oranını artırdığı kanaatinde olduğu görülmektedir

- Suriyeliler işlerimizi elimizden almaktadırlar” önermesine desteği % 56,1 olarak ölçülmüştür.Bölge illerinde bu önermeye destek verenlerin oranı ise % 68,9 olmuştur.

- Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) tarafından ortaklaşa hazırlanan Suriyeli Sığınmacıların Türkiye’ye Etkileri Raporu”na göre sınır illerinde işini kaybedenlerin %40 ile %100’ü arasında değişen oranlardaki bölümü “Suriyeliler nedeni ile işini kaybettiğine” inanmaktadır.

- Gaziantep’te halkın yaklaşık olarak yarısı Kilis’te ise %71’i eğitimin kalitesinin azaldığını düşünmektedir. (ORSAM, 2015:28-33).

- Halk hem sağlık hizmetlerinin kötüleştiğinden hem de sağlık hizmeti almanın zorlaştığından şikâyet etmektedir.(ORSAM&TESEV,2015:20-34).

- GLOBAL’in anketine katılanların %67’si Suriyeli mültecilerin asayiş-güvenlik sorunlarına yol açtığını, %56’sı ise terör olaylarını arttırdıklarını düşünmektedir (GLOBAL, 2016:42).

-Çok büyük oranda Türkmen şehri olan Kilis’te yerel halk kendi şehirlerinde azınlık durumuna düştükleri hissi içindedir.

- Kültürel olarak farklı olduğumuz fikri ise % 70,8 gibi son derece yüksek bir oranda gerçekleşmiştir.

http://gusam.org/2016/03/12/siginmaci-varliginin-sosyoekonomik-maliyeti/

-----------------*-----------------------------
- 50 bini aşkın Suriyeli'ye ev sahipliği yapan Gaziantep'te Suriyeliler'in karıştığı suç sayısının, 2015'te bin 926 olduğu bildirildi. (Kasten yaralama: 238, İş yerinden hırsızlık: 44, Kapkaç: 14, Kasten öldürme: 7, Taksirle yaralama: 248, Şüpheli ölüm: 17, Tehdit: 59, Fuhuş ve küçük yaşta ilişki: 12, Evden hırsızlık : 30, Oto ve otodan hırsızlık: 21, Hürriyetinden yoksun bırakma: 30, Çocuk istismarı: 8, Cinsel taciz: 6.)

- 85 bine yakın Suriyeli'nin kaldığı Kahramanmaraş'ta, Suriyeliler'in karıştığı ve kayıtlara geçen suç sayısının 985 olduğu kaydedildi. Bu suçlardan bazıları şöyle:(Kasten yaralama: 183, Taksirle yaralama:241, Evden hırsızlık: 14, İşyerinden hırsızlık: 17, Açıktan hırsızlık: 28, Görevli memura mukavemet: 3, Cinsel suçlar: 9, Gasp: 11, Parada sahtecilik: 8, Kaçak sigara: 167.)

http://www.seffafgazete.com/haberler/gundem/28097/suriyeli-multeciler-suc-makinasi-cikti

-------------------*-------------------

Who ever claims: do not worry , nothing bad will happen should explain the current situation of Turkey. PKK issue in southeastern Turkey has developed in the last 14 years; Agean islands occupation took place in the same period; 3 m. Syrian/Iraqi refugees are walking among us with their problems, plus 30 b. dollars spent from our own taxes...etc.

However, They still say without no shame: ''dont worry, nothing bad will happen.''

Yalnız kaçırdığın bir şey var bu 3 milyon Suriye'linin ortalama 1 milyonu İŞİD'den kaçan etnik Kürt'lerdir özelliklede çoğu Yezidi Kürt'tüdür.Bu adamların tamamı PKK'lıdır.Kısacası 90'larda özalın yaptığı piçliği tayyip yapıyor gene bir gece 1 milyon civarında PKK'lı Kürt vatandaşlık kazanıcak senin çocuğunun okuduğu üniversitelere gelip PKK'nın gençlik kanadına öğrenci devşiricek.

Dünya üzerinde 1milyona yakın Yezidi yok ki. Suriye'nin 23milyon nüfusunda toplasan 2,5milyon Kürt anca vardır. Mültecilerin çoğu nüfus yoğunluğunun fazla olduğu Batı aksından geldi. Bence Türkiye'de Suriyeli mültecilerin içinde Kürt oranı %10'u geçmez.

Bu Kürtlerin nüfuslarını heryerde abartma olayını bir Kürt milliyetçileri bir de Türk milliyetçileri yapıyor, adamların ekmeğine yağ sürüyorsunuz. Bana kalsa Yezidi Kobanili vs. adamları vatandaş yapmam, hükumet de yapmaz bence çünkü doğrudan rakip partiye oy demek bu.

hükumet de yapmaz bence çünkü doğrudan rakip partiye oy demek bu.

Aslında meselenin özünde bu. Oy...

Özal'da oy için yapmıştı ve bugün Türkiye'deki terörün bel kemiğini bu insanlar oluşturuyor.

Suriyeli kardeşlerimize yardım yapmak bize farz ama bu ülkenin sahiplerine rağmen onlara haketmedikleri hakları vermek yanlış.

Savaş bitene kadar misafirimizler bittikten sonra evlerine dönmeleri şart.

Almanya , İsveç gibi ülkeler yüksek lisans ve doktoralı , ya da sermaye gücü olan Suriyelilere doğrudan oturum ve çalışma izni ile ilgili ön kabul sağlıyor.

Türkiye bunu yapmadığı için ; örneğin uzaya çıkan ilk suriyeli kozmonot ,emekli general Muhammet Ahmet Faris gibi adamlar yardımlarla ailesine bakabiliyor. Nice üniversite mezunları koyun çobanlığı yapıyor , tarlada günlüğü 20 liraya ırgatlık yapıyor . kalifiye olmayan işlerde kaçak ve acımasız derecede ucuz fiyata çalıştırılıyor. Kaçak katları odalara bölüp normal oda kirasının iki katına göçmenlere kiralanıyor.

Bu göçmenlerden yararlanma üzerine oluşan ekonomik çarpıklık beraberinde suriyeli göçmenlerin yanlarında getirebildiği birikimi hızla tükettikten sonra illegal yollara başvurmasına , çeteleşmesine , türk toplumundan izole olarak banliyöler kurmasına neden oluyor.

Bu kadar kontrolsüz biçimde açık kapı politikasının bazı sonuçları var. Yaşadıklarımız da bunun sonucu.

İlk etapta , ab'nin göçmen kabul kriterlerine uyan nitelikte kalifiye bilhassa ülkeye katma değeri olabilecek kişilere pasaport verilmesi bizim bir kaç yıl evvel atmamız gereken bir adımdı. Geç kalındı.

İkinci etapta ise suriyelerin banliyö oluşturmadan ve türk vergi çalışma mevzuatlarına uygun biçimde düzenlenmesinin yolu pasaport dağıtmak değil , çalışma mevzuatı kapsamını genişletmek ve caydırıcılığı arttırmaktır. Üçüncü etapta illegaliteye giren her göçmen için çok hızla işleyecek bir "deport" mekanizması oluşturulmalıdır ki bu konu da eksik bürokrasi karışık...

4. başlık sermaye sahiplerinin , sermaye geçişkenliğini kolaylaştırmak bu yolla kayıt dışı girişleri kontrol altına almak. Suriyede barış döneminde ki yerleşik ticari faaliyetlerin belkemiğini oluşturan bilhassa orta ölçekli işletmelerin , tahmil tahliye dış ticaret hizmet imalat kobilerinin savaş süresince Türkiyede faaliyet yürütmesi , savaş sonrası suriyenin Türkiyeye entegrasyonunu sağlayacak ana etmendir. Burada da adımları atmakta erken davranamadık.

Tüm bu meselelerin de ardında Suriyenin kuzeyinde Suriye-Türkiye çift pasaportlu insanların bulunması , pydnin devletleşme ihtimaline karşı meşru müdafa için hukuki hazırlık anlamına da geliyor olabilir , gelişmeleri takip etmek gerek.

Son kertede , zaten mayınlı sahaya girilmiş durumda. Şu noktada neden buraya girdik diye vahlanmanın lüzumu yok. Devlet aklı nasıl ki davutoğlu kadrosunu tasviye ererek izkele alabanda yapabildi ise göçmen konusunda da aynı derecede esnek ve pragmatik bir politakaya geçiş yapmalı.

Last edited:
CmqCUhJWgAAwG7c.jpg

Who is refugee, Who is the owner and dying for it in S.E Turkey?

Back
Top Bottom