What's new

Turkish Tea House

Status
Not open for further replies.
My Mom & two Sisters are driving me crazy by watching that Turkish Drama dubbed in Urdu when I want to watch Football ! :cray:

That talk of Hurem Sultan, Sultan Suleiman & the other Ottomans is bleeding my ears....damn you Turks for infecting my Nation's women with your addictive dramas ! :hitwall:

There is also some scenes which can grab your attention.

Last edited by a moderator:
17 August 1999..
03:02 am
7.5

18.000 dead , 25.000 injured..Bad scene..

Please Don't Forget...And please al-fatiha for them.

R.i.p

106.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/1999_İzmit_earthquake

17 August 1999..
03:02 am
7.5

18.000 dead , 25.000 injured..Bad scene..

Please Don't Forget...And please al-fatiha for them.

R.i.p

106.jpg

1999

Guys i can say that we not so bad on this quake issue as for now.

Deprem yönetmeliği bu depremden sonra değiştirildi. Çoğu dünya standartının üstüne çıkartıldı. TUS'lar kaldırıldı yerine Yapı denetim firmaları geldi. 1999'dan beri onbinlerce kamu yapısı güçlendirme tadilatından geçti. Telekom, Vakıfbank, SGK vb. bir çok kuruluş da binalarını güçlendirdi.

İ remember that day as yesterday. My mother called her relatives in İstanbul immediately. Thank god they were fine.

İ was at primary school in that period and we had charity fund raising for poor Turkey organized by the schools(phucking disgrace for us). İ hope these day will never return.

I was on the toilet at felt a vibration, thought that my brother was messing around the the room next door. Turns out it was the earthquake.

During earthquake in Izmir I had family members there. Luckily they escaped on time, when they felt first shock, they picked up all their stuff, got in the car and left the city. Those buildings collapsed and luckily they survived. I wonder why Turkey is not doing anything about the remaining weak buildings. I mean it is only matter of time when new earthquake hits and thousands of people are gonna be trapped under the rubble sooner or later. They only going to do something when it is too late.

I'm going to Istanbul next month, and I'm scared something is going to happen. I heard if earthquake strikes, you should stay inside and place yourself in the dooropening? Any way, I hope it is newer going to happen, but everybody knows it is going to happen agian and people I know in Turkey have special bag ready when it does.

A great story about Turkish German immigrants trying to survive during the peak of Neo-Nazi gangs, the establishment of "36 boys" and their life afterwards.

[video]http://m.youtube.com/watch?v=A99AgXR1M9Y[/video]

During earthquake in Izmir I had family members there. Luckily they escaped on time, when they felt first shock, they picked up all their stuff, got in the car and left the city. Those buildings collapsed and luckily they survived. I wonder why Turkey is not doing anything about the remaining weak buildings. I mean it is only matter of time when new earthquake hits and thousands of people are gonna be trapped under the rubble sooner or later. They only going to do something when it is too late.

I'm going to Istanbul next month, and I'm scared something is going to happen. I heard if earthquake strikes, you should stay inside and place yourself in the dooropening? Any way, I hope it is newer going to happen, but everybody knows it is going to happen agian and people I know in Turkey have special bag ready when it does.
Dont worry,if its your time its your time.
Just live your life and all will be fine.

Değerli arkadaşlar, Lütfen şu farslı trollere kapılıp da konuları çöpe çevirmeyin; adını kıskançlık, kişisel sorunlar vs. ne koyarsanız koyun adamlar hepsini barındırmakta; dünya ile bağlarını ancak böyle forumlarda ona buna bulaşarak sağlıyorlar.

Lütfen her farslının buraya gelip attığı saçma sapan mesajlara cevap vererek ciddi konuları sulandırmayalım; unutmayın bu forumu sadece bizler ve bu farslılar ziyaret etmiyor.

Saygılar.

Değerli arkadaşlar, Lütfen şu farslı trollere kapılıp da konuları çöpe çevirmeyin; adını kıskançlık, kişisel sorunlar vs. ne koyarsanız koyun adamlar hepsini barındırmakta; dünya ile bağlarını ancak böyle forumlarda ona buna bulaşarak sağlıyorlar.

Lütfen her farslının buraya gelip attığı saçma sapan mesajlara cevap vererek ciddi konuları sulandırmayalım; unutmayın bu forumu sadece bizler ve bu farslılar ziyaret etmiyor.

Saygılar.

Çok haklisin kardeş, bende aynısını düşünüyordum yalnız onların yazdıkları silinmedikçe konu zaten raydan çıkmış halde oluyor.

Baykuş;4657047 said:
Çok haklisin kardeş, bende aynısını düşünüyordum yalnız onların yazdıkları silinmedikçe konu zaten raydan çıkmış halde oluyor.

Siz oturup durmadan cevap vermezseniz onlarda gelmez suç onlarda değil cevap vere vere konuyu uzatan Türk üyelerde sayelerinde forumun daimi PKK'lı üyesi bile oldu.

Arkadaşlar, son zamanlarda bazı yabancı trollerin "Türkiye bi şey geliştiremez, Türkiye'nin kapasitesi yok" gibi saçma sapan iddialar ortaya atıldı.

Belki bazı arkadaşlarımız içinde bir süphe oluşmuştur diye, size benim üniversitemden bazı bitirme projelerini göstermek istiyorum.

http://muh.baskent.edu.tr/images/2007-2008%20Bitirme%20projeleri.pdf

http://muh.baskent.edu.tr/images/2008-2009.pdf

Başkent Üniversitesi Makina Mühendisliği 2003 yılında kurulmuştu. Hatırlatmak isterim bunlar sadece öğrenci projeleri. ODTÜ, İTÜ gibi çok daha köklü ve çok daha fazla altyapıya sahip üniversitelerden bahsetmeme bile gerek yok.

Türkiye olarak hiç abartmıyorum, her türlü teknolojiyi üretecek kapasitemiz var. Burda sadece sorun $$$, gerekli kaynak verildiği takdirde, ne istenilirse yapılır.

Arkadaşlar, son zamanlarda bazı yabancı trollerin "Türkiye bi şey geliştiremez, Türkiye'nin kapasitesi yok" gibi saçma sapan iddialar ortaya atıldı.

Belki bazı arkadaşlarımız içinde bir süphe oluşmuştur diye, size benim üniversitemden bazı bitirme projelerini göstermek istiyorum.

http://muh.baskent.edu.tr/images/2007-2008%20Bitirme%20projeleri.pdf

http://muh.baskent.edu.tr/images/2008-2009.pdf

Başkent Üniversitesi Makina Mühendisliği 2003 yılında kurulmuştu. Hatırlatmak isterim bunlar sadece öğrenci projeleri. ODTÜ, İTÜ gibi çok daha köklü ve çok daha fazla altyapıya sahip üniversitelerden bahsetmeme bile gerek yok.

Türkiye olarak hiç abartmıyorum, her türlü teknolojiyi üretecek kapasitemiz var. Burda sadece sorun $$$, gerekli kaynak verildiği takdirde, ne istenilirse yapılır.
Arkadaslar,adamlar ban yememiz icin ugrasiyolar,tuzaga dusmeyin fazla tantana ederlerse sikayet edin konuyu kapatin.
Hic cevap yazmazsaniz daha iyi olur.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom