What's new

ÜIke Yönetimi

Status
Not open for further replies.
Nedense bu dogal sorular sadece Turkiye icin mevcut. Yasadigin ulkede son olarak hukumet ne zaman protesto edildi? Her seye zam. Her seye 21% KDV. Iki kisi calismadan artik bir ev dogru durust gecindirilmiyor. Emeklilik yasi 70'e dogru cikarildi, milletten ses yok.
Burda zam birdenmi geliyor,hemde vergiler belirli,devlet istedigi zaman vergiyi yukseltebilirmi?
Tamam haklisin,bir kisinin maasiyla(isci maasi) gecinmek zor ama Turkiyeyle kiyaslarsan,burda durum daha iyi.
Hollandada her sene vergiden para geri alabilirsin,yuksekligi senin durumuna bagli,cocuk parasi,sigorta yardimi(vergiden),kira yardimi(vergiden),tabiki hepsi maasinin yuksekligine bagli,bunlari biliyorsun.
Als je het goed aanpakt in Nederland,krijg je veel terug van de Belasting Dienst.
Turkiyede ne yardimi alabilir bir isci?

Köprü ve altyapı yatırımlarından bazı örnekler, bahsettiğiniz ülke ve vatandaş yararı nerede?

- Osman Gazi Köprüsü:
  • Maliyet: $2.355 milyar
  • Finansman: Halk ve Ziraat dahil 9 Banka Kredisi
  • Süre:15.07.2035 (30 Haziran 2016 tarihinde açıldı)
  • Garanti: 40.000/gün(sadece köprü)
  • Ücret: $35+KDV
  • Gerçekleşme: 14 bin araç

- Yavuz Sultan Selim Köprüsü:
  • Maliyet: $3 milyar
  • Finans: Garantibank International, Garanti Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, İş Bankası ve Ziraat Bankası 7 Bankadan 2.3 milyar dolar kredi
  • Süre: 7.9 yıl(26 Ağustos 2016 tarihinde açıldı)
  • Geçiş garantisi: 135.000/gün
  • Ücret: $3
  • Gerçekleşme: 38 bin araç

- Avrasya Tüneli:
  • Maliyet:$ 1.245 milyar
  • Finans:285 milyon özkaynak, kredi tutarı 960 milyon dolar.
  • Süre: 24.5 yıl (21 Aralık 2016’da açıldı)
  • Geçiş garantisi: 68.000/gün
  • Ücret:$ 4/birim/binek araç+KDV,$6 /birim/minibüs+KDV (ücret artışı ABD tüketici endeksine bağlanmıştır, 2016 için %1,6 )
  • Gerçekleşme: 34 bin araç
- Sağlık Kampüsleri:
  • Sayı: 17
  • Maliyet: $9 milyar
  • Süre: 25 yıl
  • Ödenecek kira: $27 milyar (Örneğin Etlik Hastanesinin maliyeti 1.97 milyon TL; 25 yılda 6.9 milyar TL ödeme yapılacak. İşletme, personel v.b. hariçtir.)
- Baraj:
  • Yuvacık: Hazine garantisi kapsamında 13 yıl süresince alınmasa da 220 milyon Amerikan doları ödenecek.
- Havalimanı:
  • Ankara Esenboğa, Milas-Bodrum ve Zafer Bölgesel Havalimanları: Garanti yolcu sayısı nedeniyle 37.9 milyon Avro ödendi.

Güncel durum:

Garantinin yarısı kadar araç geçmedi
Osmangazi Köprüsü...köprüden otomobil eşdeğeri araç garantisinin günlük 40 bin, yıllık 14 milyon 600 bin olduğunu, ancak 12 ayda ücretli araç sayısının 6 milyon 159 bin 685’te kaldığını vurguladı... “Geçmeyen 8 milyondan fazla aracın parası yine vatandaşın cebinden çıkacak. Yani, vatandaş talep etmediği hizmetin bedelini cebinden ödeyecek” dedi.
http://www.hurriyet.com.tr/garantinin-yarisi-kadar-arac-gecmedi-40597758

Not: Bir ülkede vergilendirme dolaysız ve dolaylı olarak ikiye ayrılır; MTV gerçekte bir dolaylı vergidir; iki vergi arasındaki denge ülke gelişim düzeyi hakkında fikir verebilir.

Last edited:
Hollanda'da benzine yuzde 63 vergi oduyoruz, mazot yuzde 53 ve lpg cok sukur yuzde 32. Emekli ve memurun odedigi rakami bilmiyorum, biraz vergi odeyin:-). Maaslardan kesilen vergiler ve primler saymiyorum. Cift maasli olan yuzde 58 vergi oduyor, inan suan aklima gelenler bunlar.

Sen halindan sukur etmiyorsun. Sen buralara gel biraz surun sonra geri git. Buralari bir gor yasa yoksa sana ne anlatsam az.
Şimdi üzüldüm Avrupa'da yaşayan gurbetçilerimize. Bu kadar kötü durumda olduğunuzu bilmiyordum.

Neden Türkiye'ye dönmüyorsunuz madem o kadar kötü Avrupa'daki koşullar?

Benzin fiyatı Ankara'da en son litresi 5,32 civarı idi. Asgari ücret ise net 1400 TL.

Hollanda'da nasıl?

Almanya'da yaşayan bir Türk fiyat karşılaştırması yapmış.

Hollanda'da benzine yuzde 63 vergi oduyoruz, mazot yuzde 53 ve lpg cok sukur yuzde 32. Emekli ve memurun odedigi rakami bilmiyorum, biraz vergi odeyin:-). Maaslardan kesilen vergiler ve primler saymiyorum. Cift maasli olan yuzde 58 vergi oduyor, inan suan aklima gelenler bunlar.

Sen halindan sukur etmiyorsun. Sen buralara gel biraz surun sonra geri git. Buralari bir gor yasa yoksa sana ne anlatsam az.

Sana asgari maas verelim gel bi yasa turkiye'de. Her gun kusmugunu yersin acıkmamak için. Vergi oduyosan donusu oluyo sana, bizim ülkede ite kopege kodomana isvicre bankalarına gidiyo. Adam hollandaysa turkiyeyi kıyaslıyo. Beyniniz bu kadar mı robotlastı.

Köpru yaptılar yol yaptılar. Hepsini özellestirip yaptırdılar. Kaymagı yiyen yine kodomanlar oldu, devlet tarafından taahhut edilen garanti geciş sayısı tutmamıs yukarıdaki haberde, yine bizim vergimizle kodomanların dassaklarını buyuttuler.

Yandasları, kendileri krallar gibi yasarken

Halk açlıktan birbirine yiyecek diri diri. Suriyeliler ölü s....cek aclıktan.
Sen neyin kafasını yasıyon abisi

Vergi odeyinmis, ekonomi dongusu yoksa neyi ödeyeceksin. Amına koyum vatandasın cebine 1500 tl para giriyo, devlet vergi sistemini ab standartlarında uyguluyo. Mantıgınızı sikiym

Last edited:
Nedense bu dogal sorular sadece Turkiye icin mevcut. Yasadigin ulkede son olarak hukumet ne zaman protesto edildi? Her seye zam. Her seye 21% KDV. Iki kisi calismadan artik bir ev dogru durust gecindirilmiyor. Emeklilik yasi 70'e dogru cikarildi, milletten ses yok.

Devlet her ay maasimin 21%ini zapt ediyor. Bu ortalama €600,- denk geliyor. Bunun yani sira aldigim her seye 21% vergi oduyorum. Ayda ortalama kac euro vergi odedigimi sen hesapla. Bu hangi hak ve hukuk anlayisiyla aciklanabilir? Asil bati dunyasi milleti soyup sogana ceviriyor. Tutturmusunuz bir Turkiye. Sangi buralar daha iyi..
Having earned with 3000 euro salary per month , If you moved to Turkey, you would miss living and working in Europe.
3000 euro ayda kazanıp vergiden şikayet etmek looking for a trouble:)
Senin aylık gıda masrafın en fazla 300 euro. Karnın insan gibi doyar 300 euroya.Insan gibi yaşama imkanın var.
Türkiye'de vergiden ve hayat pahalılığından şikayet eden 3000 değil 300 euro ayda kazananlar.
adam 300 euroyla nasıl yaşasın.
Ben dolaylı vergileri onaylıyorum çünkü vergi kaçıran çok -ama maaşlarında yükselmesini istiyorum.

Last edited:
Having earned with 3000 euro salary per month , If you moved to Turkey, you would miss living and working in Europe.
3000 euro ayda kazanıp vergiden şikayet etmek looking for a trouble:)
Senin aylık gıda masrafın en fazla 300 euro. Karnın insan gibi doyar 300 euroya.Insan gibi yaşama imkanın var.
Türkiye'de vergiden ve hayat pahalılığından şikayet eden 3000 değil 300 euro ayda kazananlar.
adam 300 euroyla nasıl yaşasın.
Ben dolaylı vergileri onaylıyorum çünkü vergi kaçıran çok -ama maaşlarında yükselmesini istiyorum.

Bu sacma sapan hesaplarla milletin kafasini karistirma.

Turkiye'de ortalama maas ne kadar?

Neyi birakip nere gidiyon kardesim oyle kolay mi?
Neden kolay değil? Madem şartlar Türkiye'de daha güzel ne işin var elin gavur oğlu gavuruna hizmet ediyorsun? Gel Türkiye'ye krallar gibi yaşa.

Yok olmaz diyorsan, bırakacaksın uzaktan ahkam kesmeyi.

Şimdi üzüldüm Avrupa'da yaşayan gurbetçilerimize. Bu kadar kötü durumda olduğunuzu bilmiyordum.

Benzin fiyatı Ankara'da en son litresi 5,32 civarı idi. Asgari ücret ise net 1400 TL.

Hollanda'da nasıl?

100 € = 420 ₺
23,85 € = 100 ₺

Bu tür karşılaştırmalar bilimsel olarak yanlıştır. Lâkin arada elbette bir fark mevcuttur. Almanya ile düzeltilmiş alım gücü karşılaştırması yapılınca Türkiye neredeyse her kategoride yenilgiye uğrar.

FAKAT bunun ana sebeplerinden biri Almanya'daki perakende satış sistemidir. Türk milleti maalesef pazarın, BİM gibi indirimli zincir mağazalarından daha ucuz olduğunu sanır. Almanya'da ise orta gelirli vatandaşlar ve hatta zengin kesim bile genel olarak discounter dedikleri indirimli marketlerden alışveriş ihtiyaçlarını giderirler. Migros gibi pahalı süpermarketlerden bahsetmiyorum. Klipte gördüğün Edeka E-Center discounter bile değildir. O bahsi geçen marketten daha ucuz ve en önemlisi aynı kalitede alışveriş yapma imkanları vardır (discounter: Aldi, Lidl, Rewe).

Örnek verebilirim:

BİM'deki enflasyon neredeyse her yıl Türkiye ortalamasının altındadır.

''Türkiye'de işlenmiş gıda enflasyonu yüzde 5,68, BİM fiyatları ise yüzde 2,9 oranında arttı. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da enflasyonun altında artış sağladık''
http://www.bloomberght.com/haberler/haber/866367-bim-cirosunu--24-artirdi

Bu yüzden Almanya'da bazı ürünler daha ucuzdur. Diğer bir örnek ise ABD'deki Wal Mart marketidir.
Dünyanın en büyük perakende mağazaları zinciridir ve bir çok ürün fiyatlari Almanya'daki fiyatlardan bile daha ucuzdur.

Uzun lafın kısası: Türkiye'de pazar alışkanlığından vazgeçilmelidir.

Ve ülkemizdeki gerçek: Türkiye'de BİM gibi marketlerden alışveriş yapan insanlara fakir muamelesi yapılır, dalga geçilir. Bu Türk milletimizin bazı konularda ne kadar aptal olduğunun bir göstergesidir.

@what

Sana asgari maas verelim gel bi yasa turkiye'de. Her gun kusmugunu yersin acıkmamak için. Vergi oduyosan donusu oluyo sana, bizim ülkede ite kopege kodomana isvicre bankalarına gidiyo. Adam hollandaysa turkiyeyi kıyaslıyo. Beyniniz bu kadar mı robotlastı.

Köpru yaptılar yol yaptılar. Hepsini özellestirip yaptırdılar. Kaymagı yiyen yine kodomanlar oldu, devlet tarafından taahhut edilen garanti geciş sayısı tutmamıs yukarıdaki haberde, yine bizim vergimizle kodomanların dassaklarını buyuttuler.

Yandasları, kendileri krallar gibi yasarken

Halk açlıktan birbirine yiyecek diri diri. Suriyeliler ölü s....cek aclıktan.
Sen neyin kafasını yasıyon abisi

Vergi odeyinmis, ekonomi dongusu yoksa neyi ödeyeceksin. Amına koyum vatandasın cebine 1500 tl para giriyo, devlet vergi sistemini ab standartlarında uyguluyo. Mantıgınızı sikiym

Ben sizin mantiginiz sikim aqm, burada sizlere anlatilan burasida ayni bok anladiniz. Asgari ucret 1400 euro ama kiralar 500 euro, elektrik su gazi 300 euro ekle. Erzak paran sigortan gitti 1400 euro, mantignizi sikim adam gibi vergi odeyin:-).

Sigorta parasi 100 euro aylik, bunun yaninda maasindan sigorat parasi kesiyorlar. Adalet bunun neresi?

Neden kolay değil? Madem şartlar Türkiye'de daha güzel ne işin var elin gavur oğlu gavuruna hizmet ediyorsun? Gel Türkiye'ye krallar gibi yaşa.

Yok olmaz diyorsan, bırakacaksın uzaktan ahkam kesmeyi.

Ülkeler arasındaki satın alma gücü kıyası yapılması durumunda gerçek sinirleri zorlayan, belki yaşamı sorgulatacak bir şekilde ortaya çıkacaktır; örneğin 1 kilo kırmızı et ABD ve Türkiye'de ne kadar, kaç saat çalışılmalı gibi, ya da bir akıllı telefon vb.

Aksi halde yol,köprü zararını gelecekteki araç üretimi ile açıklayan bir zihniyete ne anlatırsanız anlatın anlamaycaktır.

Hollanda'da nasıl?

Orasi nasil zor ise burada aynisi, bura'nin sartlarina gore bakman gerekiyor. Hollanda'da asgari ucret 1400 euro ornegin, calismasan daha iyi. Bunu ileride aciklarim ama burasi eskisi gibi cennet degil, avrupa bitti:-).

hollandada hayat cok pahalilasti TRye benzer durum su an. fabrikada calistigini dusun ve kiralik ev tutuyorsun. gelir 2000euro desek , sana ucuz kiralik evler yasak sana cunku gelirin yuksek. sana ozaman mesala 1000euroluk ev veriyorlar kaldi 1000euro. su gaz elektrik bi 200 daha kes. aylik alis veris 300 daha kes kaldi 500euro. telefon internet ve daha diger kesilicek olanlardan bahsetmiyorum. ama evliysen ve hanimimda calisrsa ozaman krallar gibi gecinirsin. artik tek maas yetmiyor. veya satilik ev alman lagzim su an fayizler dusuk oldugu icin aylik hypothek giderin ortalama 650 euro felan olur. eskisi gibi degil nerde kaldi o gulden zamani

Orasi nasil zor ise burada aynisi, bura'nin sartlarina gore bakman gerekiyor. Hollanda'da asgari ucret 1400 euro ornegin, calismasan daha iyi. Bunu ileride aciklarim ama burasi eskisi gibi cennet degil, avrupa bitti:-).
Benzinin litresi kaç Hollanda parası?
1KG Et
1KG Süt
1KG Buğday Unu
1KG Toz şeker
1Litre Ayçiçek yağı

Bunların da fiyatlarını yaz. Karşılaştıralım.
Bu temel gıda maddelerinden Hollanda'daki asgari ücretli ne kadar alabiliyor biz Türkiye'de ne kadar alabiliyoruz?

Last edited:

Hollanda'da nasıl?

Arabanin, Elektronigin hatta Et'in bile Türkiyede lüks oldugunu gectim, eger hersey kafa kafaya olsa bile insanlar Avrupa ile Türkiye arasindaki yasam standarti farkini cok cabuk unutuyor, Avrupada aldigin egitimin bir degeri var, kullandigin esyanin bir kalitesi var, güvenlik var, gelecek kaygin Türkiyeden cok daha az, yola cikinca kaza gecirme olasiligin kat be kat daha az vs. vs. daha saysam sayfalarca sey cikar, nekadar evirsende cevirsende gercek bu.
Yarin Türkiyenin nereye gittigi belli degil Avrupada en azinda bir istikrar var.

Simdi bunlari yazdim diye yok Türkiyeyi kötülüyor, yok avrupali olmus hatta hain bile derler belkide iclerinden halbuki gecen persembe Kapikuleden cikarken icimden aglayasim geldi, geldi gelmesinede bana Türkiyeye temelli dönermisin dersen suan icin, nekadar istesemde, kesinlikle hayir derim.

100 € = 420 ₺
23,85 € = 100 ₺

Bu tür karşılaştırmalar bilimsel olarak yanlıştır. Lâkin arada elbette bir fark mevcuttur. Almanya ile düzeltilmiş alım gücü karşılaştırması yapılınca Türkiye neredeyse her kategoride yenilgiye uğrar.

@what

Bence doğru karşılaştırma. Çünkü;

Örnek olarak Hollanda'da asgari ücret 1551 Euro (arkadaşın dediği gibi 1400 değil) imiş. Türkiye'de de 1400TL.
Bu iki para cüzdanı ile markete gidildiğinde Hollandalı kaç kilo et/süt alabiliyor, biz ne kadar alabiliyoruz. mesele burda.

Sinema tiyatroyılda bir 3-5 gün tatili hiç söylemiyorum bile.

Hollandada her sene vergiden para geri alabilirsin
Biz de burada vergi iadesi alıyorduk. AKP geldi onu da kesti 2007 yılında.

Turkiyede ne yardimi alabilir bir isci?
makarna ve kömür.

Hollanda fiyatlarını buldum. Bedava yaşıyorsunuz bedava...

Food prices from our Cost of Living Section

[ Edit ] Range
Milk (regular), (1 liter) 0.95 €
Loaf of Fresh White Bread (500g) 1.20 €
Rice (white), (1kg) 1.65 €
Eggs (regular) (12) 2.19 €
Local Cheese (1kg) 9.62 €
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1kg) 7.65 €
Beef Round (1kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 14.37 €
Apples (1kg) 1.67 €
Banana (1kg) 1.57 €
Oranges (1kg) 1.70 €