What's new

ÜIke Yönetimi

Status
Not open for further replies.
Arabanin, Elektronigin hatta Et'in bile Türkiyede lüks oldugunu gectim, eger hersey kafa kafaya olsa bile insanlar Avrupa ile Türkiye arasindaki yasam standarti farkini cok cabuk unutuyor, Avrupada aldigin egitimin bir degeri var, kullandigin esyanin bir kalitesi var, güvenlik var, gelecek kaygin Türkiyeden cok daha az, yola cikinca kaza gecirme olasiligin kat be kat daha az vs. vs. daha saysam sayfalarca sey cikar, nekadar evirsende cevirsende gercek bu.
Yarin Türkiyenin nereye gittigi belli degil Avrupada en azinda bir istikrar var.

Simdi bunlari yazdim diye yok Türkiyeyi kötülüyor, yok avrupali olmus hatta hain bile derler belkide iclerinden halbuki gecen persembe Kapikuleden cikarken icimden aglayasim geldi, geldi gelmesinede bana Türkiyeye temelli dönermisin dersen suan icin, nekadar istesemde, kesinlikle hayir derim.

aynen öyle.

halk ne idugu belirsiz markalara yöneldi. bim'den alışveriş yapıyo, hiçbi sağlık garantisi yok, Süt alıyosun sağlık için, ama ülkede 1-2 marka dışında hepsi sağlımızla oynuyo. ab standarlarında 1lt süt 4 tl'den aşağı değil.

AB'de araba ihtiyaç biz de lüks olarak geçiyo. Alman 50 bin tl değerinde araç üretiyor Türkiye'ye girdiği an150 bin tl oluyo. Üretici firma zaten şaşıp kalıyo.

Kıytı köşe mahallere gidin, bakkalarda insanlar 1tl'lik peynir'i zor alıyor. yumurtasını günlük 2-3 tane ya alıyor ya alamıyor milyonlar böyle geçinmeye çalışıyo.

Dağda terörist aramaya gerek yok, maganda kurşunuyla ölmen an meselesi.
Bizim sokağa hırsız dadansı geçen ay, adamlar işi ilerletmiş fotograf çekip keşif yapıyolar girmedikleri araç kalmadı.

Polisi arıyosun, durmuyo bile ekip aracıyla geçip gidiyo. Neymiş bunlar gibi binlercesiyle uğraşıyorlarmış. Lafa bak

Bende ayakkabi kutusundaki paralari ve gemicikleri degerlendirerek cocuklara okullar yapilmasina davet ediyorum.

Cebine baksan Iphone 7 vardir
Türkiye:
Iphone 7 3'300 tl.
Asgari ücret 1400 tl.

Isvicre:
Iphone 7 659 fr.
Asgari ücret 3'500 fr.

Simdi asgari ücretleri 22 günden hesaplarsak Türkiyede adamin 50 gün calismasi lazim bir Iphone alabilsin, ayni ürünü Isvicrede almak istersen sadece 4 gün calisman yeterli.
Soyuluyorsunuz haberiniz bile yok...

Last edited:
Cebine baksan Iphone 7 vardir
Hoca, asgari ücretle çalışan bir işçisin diyelim. Maaşın 1400.

Giderlerin şöyle:
DLOOKG9W0AAF2nw.jpg

Bu vatandaşa öyle bir hesap yap ki, hem aylık insani ihtiyaçlarını karşılasın, hem de ayda eksi (-)2TL ile 3000-4000 biriktirip ayfon7 alsın. Bu matematiği becerebilirsen seni maliye bakanı yaparlar.

Bu vatandaşa öyle bir hesap yap ki, hem aylık insani ihtiyaçlarını karşılasın, hem de ayda eksi (-)2TL ile 3000-4000 biriktirip ayfon7 alsın. Bu matematiği becerebilirsen seni maliye bakanı yaparlar.
Turkiye ekonomisi gibi yap,kredi al(odeme).

Turkiye ekonomisi gibi yap,kredi al(odeme).
Millet borcunu ödeyebilmek için yüksek faiz ile kredi alıyor. Sonra onuda ödeyemiyor ve icralık oluyor.
Kimseye banka kredisini önermiyorum. Normal mevduat faizinin iki katını alıyorlar.

batık kredilerin durumu böyle:
takipteki-krediler.jpg

Ayfon yedi muhabbeti açılmışken gidip yabancı telefon almamanızı tavsiye edeyim. uzun araştırma ve Türk malı karşıtlari dinledikten sonra gidip Vestel Venüs Z10 almaya karar verdim ve çok memnun kaldim. Urun çok kaliteli ve muadillerine göre daha yüksek performans ve kapasite sunuyor. Ayrıca telefonun yarısından fazlası Türkiye Manisa'da üretilmekte.

Dip not olarak şöyle köşede kalsın ;)

Ayfon yedi muhabbeti açılmışken gidip yabancı telefon almamanızı tavsiye edeyim. uzun araştırma ve Türk malı karşıtlari dinledikten sonra gidip Vestel Venüs Z10 almaya karar verdim ve çok memnun kaldim. Urun çok kaliteli ve muadillerine göre daha yüksek performans ve kapasite sunuyor. Ayrıca telefonun yarısından fazlası Türkiye Manisa'da üretilmekte.

Kac paraya aldin?

bende hala nokyanın monochrom ekranlı telefonu var. pilini değiştirdim sadece. süper sesi var. Borçlar bitince ben de Vestel alacağım. En son baktığımda 500-600 civarındaydı.

Kac paraya aldin?

1400 TL 64 GB hafıza 4gb ram 1.4 işlemci hızı çok iyi ve akıcı daha hiç şikayetim yok telefondan. İnce hafif ve tasarımı çok hos. İnternet mustrri yorumları da olumlu e vestelin servis ağına güçlü yedek parça herşey bulabiliyorsun. Uzun lafın kısası yabancı telefon almaya hiç mi hiç lüzum yok.

bende hala nokyanın monochrom ekranlı telefonu var. pilini değiştirdim sadece. süper sesi var. Borçlar bitince ben de Vestel alacağım. En son baktığımda 500-600 civarındaydı.

Vestelin bir çok modeli var ama fiyat performans olarak en iyisi bu model. bende 600 TL civarı telefon almayı düşünüyordum ama arkadaşlarım 600 e telefon alacağına hiç alma hız olarak elindekinden farkı olmaz dediler. 1200 TL'den aşağı genel olarak alınmazmis bende o civarda en uygun bu telefonu buldum.

Hem asgari ücretli olacaksın hem araban olacak ve benzinini sigortasını bakımını düşüneceksin, öyle mi? Yok öyle. Bizim burda asgari ücretlilerin arabasından bahsetmiyorum. Yok öyle bir hayal. Ben sana temel gıdadan bahsediyorum. Ekmek diyorum, süt diyorum, peynir zeytin diyorum,et balık vs diyorum.

İkimz de asgari ücretliyiz. Sen Hollanda'da ben Türkiye'de.
Senin maaş 1551, benim ise 1400. İkimiz de markete gittik.

Milk (regular), (1 liter) 0.95 € verdin ben 2 verdim
Loaf of Fresh White Bread (500g) 1.20 € verdin ben 1.75
Rice (white), (1kg) 1.65 € verdin ben 6,75
Eggs (regular) (12) 2.19 € verdin ben 5
Beef Round (1kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 14.37 € verdin ben 50
Potato (1kg) 1.14 € verdin ben 2
Onion (1kg) 1.21 € verdin ben 1.75 verdim.

Arabamız olamaz da hani, diyelim ki gökten bir araba düştü.

Sen benzinin litresine
1.5 veriyorsun ben 5.3 veriyorum.

Şimdi anladın mı?
Almanya:Asgari maaş 1500 € civarı
en ucuz sıfır araba Dacia Sandero
https://www.dacia.de/dacia-modellpalette/dacia-modelluebersicht/neuer-sandero.html
7000 €

Türkiye:Asgari maaş 1400 TL
En ucuz sıfır araba Dacia Sandero
https://www.cdn.daciagroup.com/content/dam/Dacia/TR/fiyat-listesi/Dacia-20171003.pdf
45 000 TL
Hem asgari ücretli olacaksın hem araban olacak ve benzinini sigortasını bakımını düşüneceksin, öyle mi? Yok öyle. Bizim burda asgari ücretlilerin arabasından bahsetmiyorum. Yok öyle bir hayal. Ben sana temel gıdadan bahsediyorum. Ekmek diyorum, süt diyorum, peynir zeytin diyorum,et balık vs diyorum.

İkimz de asgari ücretliyiz. Sen Hollanda'da ben Türkiye'de.
Senin maaş 1551, benim ise 1400. İkimiz de markete gittik.

Milk (regular), (1 liter) 0.95 € verdin ben 2 verdim
Loaf of Fresh White Bread (500g) 1.20 € verdin ben 1.75
Rice (white), (1kg) 1.65 € verdin ben 6,75
Eggs (regular) (12) 2.19 € verdin ben 5
Beef Round (1kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 14.37 € verdin ben 50
Potato (1kg) 1.14 € verdin ben 2
Onion (1kg) 1.21 € verdin ben 1.75 verdim.

Arabamız olamaz da hani, diyelim ki gökten bir araba düştü.

Sen benzinin litresine
1.5 veriyorsun ben 5.3 veriyorum.

Şimdi anladın mı?

Bu tur kiyaslamalarla bir yere varamazsin.
Turkiye'de maasindan kesilen vergi nedir? O 1551 dedigin brut rakam. 21% vergiye kesildikten sonra kaliyor €1237,-. Kiralar maalum. Kucuk sehir sosyal evlerin kiralari €550. Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven gibi buyuk sehirlerde 750,- asagi bulamazsin. 1237 - 550 = € 687 ,-
Zorunlu salik sigortasi asagi yukari €100,-. 687 - 100 = €587
Su gaz elektrik beraber 150. 587 - 150 = 437,-
Normal hayat standartlarini katarsak yani tv internet vesayre 100 lira, 437 - 100 = 337,-

Kumanya ne oldu? Araba? Hesaplama tek kisilik. Karin ve iki cocugun olsa? Demek istedigim, boyle yanlis hesaplarla milleti kandirmayin. Burasi oyle sizin zannettiginiz gibi super degil.

Ustelik Turkiye'deki ev fiyatlari 75.000 TL'den basliyor. Belki daha ucuzu var. 5 sene sik disini calis biriktir ev al. Zaten Turkiye'de cogu insanlarin evleri var. Kira dertleri yok.

Burdaki 50 senelik evler bile €180.000'dan asagi yok. Turkiye'de gene mal mulk sahibi olabiliyorsun. Bunlari hic hesaba katmiyorsunuz..

Android?

Evet Android ayrıca daha önce kullandığım Samsung'un ara yüzünden çok daha başarılı bir telefon.

Bu videoda her şeyi anlatıyor

Bende burada tanıtılan Z10 renginden aldım renk tonu olarak çok hoş yapmışlar.
Tasarim felan güzel olmusta keske kiz ismi vermeselermis. :lol:

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom