What's new

Çay Bahçesi

It is big motivation or provacation to Turkish Nation?
Why didnt he write about Saudian DAESH which hit Turkish tanks?
It'd be long talk and off topic there so let's keep it here. On July 15, did terrorist's in Turkish uniforms and identities mercilessly hit Turkish people in the Turkish capital or not? We can continue in Turkish, too.

Dünyadaki birkaç ülkeden birisi Türkiye özel bir ülke. bir cumhurbaşkanı ve parti ülkenin başında olan bir ülke 15 senedir.

Şimdi de lozana kafayı taktı yobaz Arap bozmalari.

Last edited by a moderator:
birileri gene basladi Atatürkle ugrasmaya.
Ben Atatürk ile uğraşan görmedim, sen gördün mü?
Politikayla dinin uyumlu oldugunu gösterecegim diye yücelttiler sözde imamin birini ülke ucurumun dibinden döndü,
Bu imam dediğin yavşak bu ülke'de daha önce yok muydu?
Bu millek akillanmaz
İsviçre'den kendini siper etmiş, eden, edecek olan, bağrından Atatürk ve milli mücadele komutanlarını çıkartmış olan millete böyle kendi bir şey sanan ithamlarda bulunmadan önce elini vicdanına koy.
Millet ve Atatürk benim için aynıdır, kim bunlardan birisi ile uğraşıyorsa beni rahatsız eder.

Last edited:
Ben Atatürk ile uğraşan görmedim, sen gördün mü?
Evet gördüm, o yazisini paylastigin kisi mesela ve bütün bu tartismalari alevleyen Cumhurbaskani.
Birileri de Lozan'ı 'zafer' diye yutturmaya çalıştı.

Bu imam dediğin yavşak bu ülke'de daha önce yok muydu?
Vardi ancak en azinda onun yapilanmasina karsi önlemler aliniyordu, Ak parti döneminde bu önlemler durdu ve tam tersine devlet destegi ile müthis bir güce sahip oldular.

Evet gördüm, o yazisini paylastigin kisi mesela ve bütün bu tartismalari alevleyen Cumhurbaskani.
Atatürk, Lozan'da bulunmadı. Yazısında Atatürk'ten de bahsedilmiyor. Adalar ise gerçek tarihçiler temel alınarak üzerinde kesinlikle durulması gereken bir konu. Cumhurbaşkanı'nın bağırsam sesim duyulacak diyerek bu konuyu dile getirmesi güzel.
Vardi ancak en azinda onun yapilanmasina karsi önlemler aliniyordu, Ak parti döneminde bu önlemler durdu ve tam tersine devlet destegi ile müthis bir güce sahip oldular.
Anlatsana şu önlemleri? Adamlar zaten müthiş bir güce hep sahiptiler.

Bu arada diktatör bilmem ne benzettiğin adam(!) sen 15 Temmuz gecesi, Türkiye nasıl? Tatil yapacaktım, güvenli mi derken öldürülecekti, ama korkmadı. Bu akıllanmaz milleti gibi, öyle mi?

Last edited:
Atatürk, Lozan'da bulunmadı. Yazısında Atatürk'ten de bahsedilmiyor. Adalar ise üzerinde gerçek tarihçiler temel alınarak üzerinde kesinlikle durulması gereken bir konu. Cumhurbaşkanı'nın bağırsam sesim duyulacak diyerek bu konuyu dile getirmesi güzel.
Bulunup bulunmamasi önemli degil Lozan antlasmasi Kurtulus savasinin yani Atatürkün sevri tanimamasinin bir sonucu, imazalanan sevr'le kiyaslarsak lozan antlasmasi bir zaferdir, o dönemde eldeki imkanlarla bukadari oluyordu ve yapildi, simdi cikipta bunlari karalamak cok asagilik bir harekttir, ve acik olarak söylenmese Atatürke ve mirasi Türkiye Cumhuriyetine hakarettir.
Misal 15 temmuzdan sonra Hürriyetin bir makalesinde TSK'nin 80'li yillardan 2003e kadar aktif olarak gülen cemaati mensublarnin ihrac ettigini ancak 2003ten sonra bu ihraclarin durdugu yazdi.
Ak parti döneminde gülen cemaatine yapilan kiyaklarin haddi hesabi yok, hicbir dönemde bukadar okul, deshane, yurd, üniversite yapilmadi, tabi is dünyasindaki torpilleri saymiyorum bile, hani ''Ankaranin peskes edilmesi'' muhabbeti varya iste o muhabbet bundan bahsediyor.
Erdogan milli bayramlara katilmazken gülen cemaatinin olipiyatlarini hic kacirmazdi, kime ne anlatiyorsunuz simdi?

Last edited:

Tamamen doğru. AKP politikaları, en azından FETÖ terör örgütüne yönelik politikaları 180 derece değişti 17 aralık sonrası, bu yeni politikaları ise tavan yaptı 15 temmuzda. Her sene skandal olurdu Askeri lise sınavlarında, bakanlık görmezden gelirdi. Soruşturma açılırdı sorular çalınıyor diye, bakanlık soruşturmayı kapatırdı. FETÖ Terör Örgütü davası açılmıştı yıllaaar önce, bakan "bu çılgınlık" deyip kapatmıştı soruşturmayı, üstüne üstlük soruşturmanın savcısı, Ergenekon başsavcısı olan FETÖcü savcı tarafından soruşturulmuştu. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir savcı, başsavcı tarafından sorguya alındı. Kozmik odaya giremiyordu polis, hemen Hükümet yasal düzenleme yapıp yetki verdi, girdi FETÖ polisi kozmik odaya bütün askeri planlar Pentagona uçuruldu. Askerleri FETÖ savcıları yargılayamıyordu, çünkü sadece askeri mahkemeler yargılayabiliyordu askerleri. Hükümet hemen yasal düzenleme ile bunu kaldırdı, FETÖ mahkemeleri 1000'lerce Atatürkçü generali, albayı, profesörü, gazeteciyi tutukladı. Kimisini hapishanelerde katletti.

FETÖ bu gücüne AKP sayesinde ulaştı, şuan AKP kendi yarattığı pisliği temizliyor. Ha ben de destekliyorum bu FETÖ karşıtı politikaları, ama bu demek değil ki geçmiş silinecek.

Bu arada diktatör bilmem ne benzettiğin adam(!) sen 15 Temmuz gecesi, Türkiye nasıl? Tatil yapacaktım, güvenli mi derken öldürülecekti, ama korkmadı. Bu akıllanmaz milleti gibi, öyle mi?
Darbeye karsi basindan beri tavir aldim bunuda yazsana, Erdoganin otoriter oldugu zatem malum birsey, 15 temmuz Ak partinin yaptigi yanlis politikalarin direk sonucu, yanlis kisi hakkinda ahkam kesiyorsun.
Ben 15 temmuzdan 3 hafta sonra gittim tatile hatta gittigimde mitinge bile katildim ancak kendimin ve ailemin güvenligini düsünmem cok yanlis birseymi?
Neden konuyu kisisellige ceviriyorsun hemen?

erdogan-lozan-384x253.jpg

imazalanan sevr'le kiyaslarsak lozan antlasmasi bir zaferdir, o dönemde eldeki imkanlarla bukadari oluyordu ve yapildi, simdi cikipta bunlari karalamak cok asagilik bir harekttir, ve acik olarak söylenmese Atatürke ve mirasi Türkiye Cumhuriyetine hakarettir.
Bu Türkiye'nin geçmişinden çok geleceğini ilgilendiren bir konu ve bu konunun Cumhurbaşkanı tarafından dile getirilmesi en güzeli. TV'deki boş beleş insanlar'dan, siyasiler'den ziyade gerçek tarihçiler üzerinde durmalı. Kıyaslarsan bir zaferdir, ancak Türkiye'nin Lozan ile ulaşılamadığı hedefleri olduğunu hala bunun savaşını verdiğini bilmek gerekir. Sen bunu geçmişe hakaret olarak, ben ise doğrudan ülkenin geleceğini ilgilendiren bir konu olarak görüyorum.

Misal 15 temmuzdan sonra Hürrüyetin bir makalesinde
15 Temmuz sonrası makale'ye dayanarak konuşma bütün gazetelerin tarihi internet arşivleri var, biraz incele derim.
TSK'nin 80'li yillardan 2003e kadar aktif olarak gülen cemaati mensublarnin ihrac ettigini ancak 2003ten sonra bu ihraclarin durdugu yazdi.
Bu adam'ın başında bulunduğu yapı dini bir yapı değil, öncelikle bu bilinmeli. Erdoğan'ı o gece öldürmek isteyenlerin çoğu ve diğerleri TSK'da 80'lerden daha eski bir kadronun adamları.

Erdogan milli bayramlara katilmazken gülen cemaatinin olipiyatlarini hic kacirmazdi, kime ne anlatiyorsunuz simdi?
Çoğul konuşmuyorum. Kendi fikrimi söylüyorum o yüzden hitabına dikkat et. Bu cesur adam Erdoğan'ın bir devlet politikası, bir karşı saldırı veya hamle olma ihtimalini de hep göz önünde bulundur.

Neden konuyu kisisellige ceviriyorsun hemen?
O gün hay senin tatiline diye başlayacaktım, içimde kalmış. Haklısın ama bu akılsız milletin düşünecek bir ailesi yok mu?
Ak partinin yaptigi yanlis politikalarin direk sonucu.
Doğru, çünkü bir savaş veriliyor. Bu arada ben AKP'ye Cumhurbaşkanlığı ve biri belediye olmak üzere son iki seçim harici oy vermiş birisi değilim. Bunu bir kenara not et.

Last edited:
Atatürk, Lozan'da bulunmadı. Yazısında Atatürk'ten de bahsedilmiyor. Adalar ise gerçek tarihçiler temel alınarak üzerinde kesinlikle durulması gereken bir konu. Cumhurbaşkanı'nın bağırsam sesim duyulacak diyerek bu konuyu dile getirmesi güzel.

Uşi ve Sevr antlaşmaları Lozan ile kıyaslanamayacak kadar kötü ve dikte edilmiş iken neden bunlara bir tane laf edilmedi? Sözde ecdat imzaladığı için mi? Bilgin olsun adaların çoğu Balkan Savaşları'ndan sonra Osmanlı'nın imzaladığı antlaşmalarla gitti, üstelik Lozan'da İsmet Paşa bu adaların ikisini aldı. Gerçek tarihçiden kastın maraş dondurmacısı kılıklı fes takan tiplerse vay halimize.

İkincisi ise, halkı doğrudan tankın önüne çağıran bir lideri ömrü cephede geçenlerle kıyaslıyorsun.

Lozan'da Atatürk yoktu demişsin.

Sana ve böyle düşünenlere bunun en güzel cevabını Yılmaz Özdil vermiş kardeşim.

İnönü genelkurmay başkanıydı, öbürü kantin asteğmeniydi.

*

İnönü’nün İstiklal Madalyası var, iki kere gazi oldu, öbürünün iki vahabi kralından iki kere madalyası var.

*

İnönü kuvayi milliyeci olduğu için idama mahkum edildi, öbürü halkı din ve ırk farkı gözeterek, kin ve düşmanlığa tahrik etmekten hapis yattı.

*

İnönü köy enstitülerini kurdu, öbürü okulları imam hatip yapıyor.

*

İnönü harika çocuklar yasası çıkardı, Suna Kanlar, İdil Biretler yetişti, öbürünün döneminde harika çocuklardan Fazıl Say’ı hapse atıyorlardı, Bedri Baykam’ı bıçakladılar, ölümden döndü.

*

İnönü Tübitak’ın temellerini attı, öbürünün döneminde Tübitak’a hayvanat bahçesinden müdür atandı.

*

İnönü’nün fotoğrafı Türk lirasına basıldı, öbürünün döneminde darphanede feto lirası basıldı!

*

İnönü döneminde Hatay devleti, vilayet olarak Türkiye’ye katıldı, öbürünün döneminde vatan toprağı terkedildi, Süleyman Şah Türbesi’ndeki boş sandukalar tanka yüklendi, götün götün kaçıldı.

*

İnönü Lozan’ı imzaladı, 93 senedir tıkır tıkır işliyor, öbürü papa heykelinin önünde AB anlaşması imzaladı, ciddiye alan yok.

*

İnönü Türkiye-Suriye sınırını çizdi, öbürü Türkiye-Suriye sınırını bozdu.

*

İnönü Lozan antlaşmasıyla ada mada vermedi, aksine, Bozcaada’yı Gökçeada’yı aldı, öbürünün döneminde 17 adamız Yunan’a verildi, üstüne, Kardak’ı Yunan’a vermeyen subayımız hapse atıldı.

*

İnönü Lozan’ı imzaladı, öbürü Sevr’in yıldönümünde cumhurbaşkanı seçildi.

*

İnönü’yü Stalin gibi, Churchill gibi kurtlar kandıramadı, öbürünü ilkokul mezunu imam kandırdı.

*

İnönü daima sınıf birincisi oldu, öbürünün diploması şaibeli.

*

İnönü eğitime doymadı, cumhurbaşkanıyken profesörlerden fizik dersi aldı, kimya dersi aldı, Çankaya Köşkü’nün bir odasını laboratuvar haline getirdi, deneyler yaptı, öbürü “neden zorunlu fizik dersi, zorunlu kimya dersi tartışılmıyor da, din dersi tartışılıyor?” dedi.

*

İnönü’nün sekiz bin kitaplık kütüphanesi vardı, öbürü kitap okumuyor.

*

İnönü akıcı Fransızca biliyordu, İngilizce biliyordu, genellikle İngilizce kitap okuyordu, öbürü imam hatipteki Arapça dersinden bile on üzerinden üç almış, sınıfta kalmasın diye kanaat notuyla ite kaka beş vermişler.

*

İnönü eşine düğün hediyesi olarak piyano aldı, ders versin diye müzik öğretmeni tuttu, kızına piyano aldı, kendisi 50 yaşından sonra viyolonsel çalmayı öğrendi, öbürü hak getire.

*

İnönü her cuma akşamı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı dinlemeye giderdi, 1964’te suikaste uğradığı gece bile aksatmadı, konsere gitti, gerçek manada tiyatroseverdi, öbürünün senfoniyle menfoniyle alakası yok, tiyatroculara gıcık oluyor, baleyi belden aşağı buluyor, popçulara ezan okutuyor.

*

İnönü çocuklarını devlet okulunda okuttu, öbürü çocuklarını hayırsever işadamının bursuyla ABD’de okuttu.

*

İnönü yabancı konuklardan hediye olarak sadece kitap kabul ediyordu, öbürüne ne verilirse alıyor.

*

İnönü eşiyle bezik, arkadaşlarıyla briç, Atatürk’le ve konuk devlet adamlarıyla bilardo oynuyordu, bilardo ustasıydı, satranç tutkunuydu, öbürü zikir çektiriyor.

*

İnönü her akşam yemeğinde iki tek atıyordu, rakı içerdi, votka severdi, bazen yemekten önce viski yudumlardı, öbürü milli içkimiz ayrandır diyor.

*

İnönü tenis oynardı, golf kulübüne giderdi, plaja eşiyle birlikte giderdi, askılı mayosuyla, halkla birlikte yüzerdi, öbürünü raket tutarken filan görmedik, yazlığını bile tomalarla savaş gemileri koruyor.

*

İnönü, 1948 Londra olimpiyatlarındaki güreşçilerimizin başarısı nedeniyle, o güreşçilerin forma giydiği Kasımpaşaspor’a “kulüp armasında Türk Bayrağı taşıma onuru” verdi, öbürü güya Kasımpaşalı ama, milli takımın kırmızı-beyaz formasını bile turkuaz yaptı.

*

İnönü çok iyi ata binerdi, at yarışlarını seyretmeyi severdi, 1930’da sahibi olduğu Olgo isimli atıyla Gazi koşusunu kazandı, öbürü attan düştü, cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılan Gazi koşularını seyretmeye bile gitmiyor.

*

İnönü ramazanda oruç tutardı, Çankaya Merkez Cami’yi yaptırdı, yatağının başucunda “Allah’ın dediği olur” yazıyordu, din istismarına yolaçmamak için bunların haber yapılmasına asla izin vermedi, öbürü cami kapısında basın toplantısı yapıyor, musalla başında nutuk atıyor.

*

Uzun lafın kısası…

*

Öbürü uzun, İnönü kısaydı ama…
Öbürünün boyu İnönü’ye yetmez.

*

İnönü, demokrasi için kendi mutlak iktidarından kendi isteğiyle vazgeçen dünyadaki ilk ve tek liderdir…
Biraz ağır işitirdi, ancak, onu eleştirmeye kalkanların kendi ağzından çıkanı kendi kulağının duymasında fayda vardır!

Somut olayları ve o olayın haberini madde madde yazınız, kanıtlayınız, zira başlarına geleceklerin ayak sesleridir bu kanıtlar; tarihsel, hukuki, ahlaki olarak sorgulanacaklar, ibretlik durumdalar, sadece kendileri değil gelecek nesillerdeki sülalelerinin tamamına mirastır bu yaptıkları.

Gel gör ki hala bir cehalet hala bir yukarıdan bakma tavrı, yazık.

Daha İslamiyet'i bilmeyip en dindar biziz derler; fakat İslamiyet'e ve Allah'a direk olarak şirk koşmaktan başka yaptıkları bir iş yoktur, aksi halde aracı diye Gülen'e tapmazlardı.

Yılmaz Özdil
Yılmaz Özdil vasfı ne imiş ki cevap vermiş? Fesli soytarının, tişörtlüsü mü? Sen yenisin, umarım öylesin o yüzden sus otur. @xenon54 forum'daki duruşumu, tavrımı az çok bilen birisi o yüzden parazit yapma.

Back
Top Bottom