What's new

Turkish military memories & firearms thread

Aha, anlaşıldı genelde duruşun ilk atış yaptığında yüzün bayağı geri gitmiş anlaşılan. Sen de onu engellemek için ondan sonraki atışlarında hep elmacık kemiğini dipçiğe dayamış, baskıyı oraya vermişsin. Orada elmacık kemiğinin olması tamamen nişangah'la ilgili olup yüz teninin dipçikle temas etmesi yeterlidir, bastırmana gerek yok, geri tepmeyi en güçlü olduğun yere, yani omzuna doğru yönlendir. Öyle olunca da omzun belli bi atıştan sonra lastik patlatıyo. Onun için de ilk başta dediğim iki seçenekten birini yapabilirsin. Ilkinde direk dipçiği yelekte bulunan yedek şarjörün üzerine doğru temelliyorsun. Ama bu genelde kolları kısa, vücudu küçük olanlara hitap eder. Ikincisi ise, öğretilenin aksine dipçik biraz omuz boşluğunun dışına çıkacak. Ayrıca bi 20 derece kadar yamuk duracaksın hedefe göre. Tüfeği ona göre doğrulttuğunda geri tepmeyi daha az hissedersin. Aslında tüfek kullanırken yan duruşun pozisyonunun temeli budur. Fakat acemi eğitiminde gösterilip gösterilmediğini bilmiyorum.

Evet, yani baya bir geriye gitti yüzüm şaşırdım hatta. Ama bize atış yapmadan önce "Yüzünü iyice yapıştırın yoksa geri tepmeden dolayı kıralabilir bile" demişti komutan. Ama anladım olayı.

Edit: 7.62 mermi kullandığından g3'ün namlusu zaten diğer piyade tüfeklerine kıyasla bi hayli uzundur. Üstelik tam tersine dipçiğin daha uzun olması geri tepme açısından işi daha da zorlaştırır. :)

:tup:

@Sinan

CAM00414.jpg

Sinan abi mekanize piyade çavuştun sanırım fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla?

Yok, bakım bölüğü. Bizim oraya geliyodu bu tür araçlar bakım için. Hepsi zaten alayın araçları.

Yanlız bu ZMA ile bir M60 tank vardı. Onlar sanırım dış birlikten gelmişlerdi. Ben birliğe katılmadan 1 sene önce filan. İki nöbet kulesi arasından sızma olmuş. PKK'lılar, nöbet değişim aracının geçeceği yola (birliğin içinde) mayın koymuşlar. Bizim araç infilak etmiş iki asker şehit olmuş. O olaydan sonra birliği kuvvetlendirmişler. Hala devam ediyordu. dış perimetereye yakın bölgedeki ağaçları buldozerle söküyorlardı, görüş derinliğini arttırmak için.

Bu araçların termal görüşü var diyorlardı. Geceleri M60 termalle gözetleme yapıyormuş. Birliğin içersinde yüksek bi tepe vardı orda dururdu. ZMA ise arada sırada devriye atardı Nöbet kuleleri arasında.

Topçu Alayında Patlama: 13 Er Yaralı haberi

Then this question comes in mind. Let's say war would brake out during your conscript.
Who the duck is going to fire those artillery?

1. Topçu Taburu ve 2. Topçu Taburu. Bizim bölük alaydaki birimlerden sadece birisi.

Last edited by a moderator:
Yok, bakım bölüğü. Bizim oraya geliyodu bu tür araçlar bakım için. Hepsi zaten alayın araçları.

Yanlız bu ZMA ile bir M60 tank vardı. Onlar sanırım dış birlikten gelmişlerdi. Ben birliğe katılmadan 1 sene önce filan. İki nöbet kulesi arasından sızma olmuş. PKK'lılar, nöbet değişim aracının geçeceği yola (birliğin içinde) mayın koymuşlar. Bizim araç infilak etmiş iki asker şehit olmuş. O olaydan sonra birliği kuvvetlendirmişler. Hala devam ediyordu. dış perimetereye yakın bölgedeki ağaçları buldozerle söküyorlardı, görüş derinliğini arttırmak için.

Bu araçların termal görüşü var diyorlardı. Geceleri M60 termalle gözetleme yapıyormuş. Birliğin içersinde yüksek bi tepe vardı orda dururdu. ZMA ise arada sırada devriye atardı Nöbet kuleleri arasında.

Topçu Alayında Patlama: 13 Er Yaralı haberi

1. Topçu Taburu ve 2. Topçu Taburu. Bizim bölük alaydaki birimlerden sadece birisi.

Peki bu topçu taburları nasıl askerlerden oluşuyor? Profesyonel askerler mi? Yoksa askerliğini yapan askerler mi?

@Sinan Hmm, kepteki siyah nokta mekanize sınıf diye biliyodum ya :/

Tankçılar siyah bere giyordu. Bizimkiller siyah noktaydı. Piyade yeşil nokta. Topçular mavi noktaydı sanırım.

Mekanizeleri bilmiyorum.

Peki bu topçu taburları nasıl askerlerden oluşuyor? Profesyonel askerler mi? Yoksa askerliğini yapan askerler mi?

Valla, Çok emin değilim bende. Bizim aktif bataryalar Şırnaktaydı. Ama emin olduğum bir şey var tanktı, toptu bunları kesinlikle Er'in eline vermezler. Mutlaka başlarında bir komutan olur Uzman veya Yedek Subay.

Mesela M60'ta hatırladığım kadarıyla, tank komutanı Uzman'dı, sürücü uzun dönem asker, silahçıda uzun dönem askerdi. Kısa dönemlere hiç vermezler zaten.

Back
Top Bottom