What's new

Iranian Chill Thread

جارت‌نیوز نوشت: با پول آپارتمان قدیمی مرکز تهران، می‌شود یک آپارتمان نو در قلب لس‌آنجلس خرید و با پول سوئیتی در جنوبی‌ترین مناطق تهران، می‌شود یک آپارتمان جادار در مرکز شهر دیترویت امریکا معامله کرد!

جالب است که بدانید با پول یک آپارتمان 350 متری در ولنجک تهران می‌توان یک آپارتمان متوسط در گران‌قیمت‌ترین شهرهای آمریکا یعنی بوستون، نیویورک و سان‌فرانسیسکو خریداری کرد؛ بله! خانه در تهران تا این اندازه گران است!

جارت‌نیوز نوشت: با پول آپارتمان قدیمی مرکز تهران، می‌شود یک آپارتمان نو در قلب لس‌آنجلس خرید و با پول سوئیتی در جنوبی‌ترین مناطق تهران، می‌شود یک آپارتمان جادار در مرکز شهر دیترویت امریکا معامله کرد!

جالب است که بدانید با پول یک آپارتمان 350 متری در ولنجک تهران می‌توان یک آپارتمان متوسط در گران‌قیمت‌ترین شهرهای آمریکا یعنی بوستون، نیویورک و سان‌فرانسیسکو خریداری کرد؛ بله! خانه در تهران تا این اندازه گران است!

دل آدم به حال آمریکایی ها کباب میشه یعنی اینقدر بدبختن و در آمدشان پایین هست ؟
راستی این نویسنده مقاله با دلار چند تومانی داره این آپارتمانها را توی آمریکا میخره .
من یک آپارتمان 65 متری قدیمی توی سعادت آباد دارم میخوام ببینم این آقا میتونه بفروشدش و یک آپارتمان تو لس آنجلس برای من بگیره.

دل آدم به حال آمریکایی ها کباب میشه یعنی اینقدر بدبختن و در آمدشان پایین هست ؟
راستی این نویسنده مقاله با دلار چند تومانی داره این آپارتمانها را توی آمریکا میخره .
من یک آپارتمان 65 متری قدیمی توی سعادت آباد دارم میخوام ببینم این آقا میتونه بفروشدش و یک آپارتمان تو لس آنجلس برای من بگیره.
شما که داری توی سعادت آباد خونه می خری ، جزء 4 درصدی های هستی ....
وگرنه سعادت آباد فکر کنم بالای متری 50 میلیون باشه ... من با 5 سال کار ، هنوز نتونستم 100 میلیون پس انداز کنم ...

وگرنه سعادت آباد فکر کنم بالای متری 50 میلیون باشه ... من با 5 سال کار ، هنوز نتونستم 100 میلیون پس انداز کنم ...
چهار درصد نه بلکه یک درصد . البته هنوز به پای نویسده مقاله که معلوم نیست به چه دلاری دسترسی داره که تونسته اونجوری حساب کنه نمیرسم.
نویسنده مقاله گفت یک آپارتمان قدیمی مرکز تهران من یک آپارتمان قدیمی سعادت آباد را آوردم و میگم اگر میتونه با پولش یک آپارتمان نو هم نه بلکه یک آپارتمان قدیمی توی لس آنجلس برای من بگیره . تازه من تفاوتشم میدم به خودش. در ضمن موقعی هم که من اون ساختمان را گرفتم 25 سال قبل بودش قیمتها هم اصلا اینجوری نبود . در ضمن بحث یک درصدی یا چهار درصدی بودن من نیست . اینجا یک ادعایی شد من میگم اگر راست بهش عمل بشه ملکشم من میارم وسط تازه جایی هم که ارزشش از اون ساختمان مرکز شهر بیشتر هست.

متاسفانه واقعیته.با شش میلیارد تومن میشه یه خونه نیم هکتاری شیک در مثلا دیترویت یا شارلوت گرفت
با دلار بیست هفت تومن

اگه برنامه نویسی بلدی سعی کن سایتای خارجی مثل جی تو ای دیجیتال استاف بفروشی و به دلار پول دربیاری g2a

Last edited:
اگه برنامه نویسی بلدی سعی کن سایتای خارجی مثل جی تو ای دیجیتال استاف بفروشی و به دلار پول دربیاری g2a

I have no friend out of Iran who can open paypal account for me ...

Today 440 of Iranians died from Covid-19 ... as our health related officials are saying , the real number is 2-3 times of the official reported number ...

You can do it yourself just use a VPN and or you can use some middlemen services. I'm pretty sure they're rampant in Iran no ?

I have no friend out of Iran who can open paypal account for me ...

Iran is now in the third wave of the Corona Virus /Covid-19 epidemic. Numbers are increasing rapidly all over the world. Hopefully there will be a vaccine soon but I'm hearing that the earliest will be March to April or maybe this time next year.

Russia claims to have a vaccine but we'll see in the new year. However in most of the world, when it comes maybe this time next year, even then it will take time to distribute to everyone in countries with large populations and even then there will be people who won't want to take it out of fear.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg

Last edited:
Pictures showing Azerbaijani gains in Artsakh (Nagorno-Karabakh) after 1 month of fighting. Solid blue is confirmed gains, blue dots are gained alleged but not proven by Azerbaijan. Fighting is ongoing along the entire front line.

1.jpg
2.jpg

Turkey is now directly sending soldiers to aid in the fighting in Artsakh (Nagorno-Karabakh). Why ?

Well Azerbaijani army numbers approx 50,000. So far they have sustained close to 7000 casualties. Injuries are usually 2-3 times higher atleast.

So there's a good chance that Azerbaijan has now lost one third to half of its fighting force to death and injuries.

Keep in mind Azerbaijan is refusing to acknowledge any casualties and Aliyev is refusing to accept corpses as well.

If you look at the gains that Azerbaijan has made, it's obvious that they would have to lose their entire army to take the entire enclave. So basically it's not really feasible. So basically without Turkey Azerbaijan would not have made any real gains at all.

Keep in mind. Russia has a military alliance with Armenia proper so Azerbaijan cannot attack Armenia and the Armenians will continue to send in re-inforcements and Russia is supplying Armenia will a constant supply of weapons. Iran is also supplying some equipment but to a lesser extent.

Also keep in mind winter is approaching, so let's see what happens. There's a good chance that Russia will supply Armenians with lots of winter equipment while Turkish mercenaries could very well freeze to death, but we'll see how the Syrian mercenaries fare when it snows.

Last edited:
Back
Top Bottom