What's new

Çay Bahçesi

3D yazıcılarda metal üretimi günümüze kadarki üretim teknikleri arasında en yavaş, en maliyetli üretim yöntemidir. Metal yazıcıların avantajı en azından günümüzde bunlar değildir ve önümüzdeki 15-20 yıl falan da bu değişmeyecektir. 15-20 yıl gibi üretim tekniğinin gelişimi, üretimin yönteminin genelleşmesi ile maliyet düşüşü ile bu söylenenler gerçekleşebilir. Şu anda teknoloji bu seviyede değildir ama söylenen uzun vadede doğrudur.

3D yazıcıların önemi günümüzde diğer teknikler ile üretilemeyen geometrilerin üretiminin sağlanmasıdır. Günümüzde çok karmaşık ve küçük makine parçalarından eklem protezlerine kadar kullanılmakta ve inanılmaz kârlar getirmektedir.

Aranızda yaş müsait, eğitimine ağırlık verebilecek birisi varsa zengin olmak istiyorsa bu konuda uzmanlaşsın. Ciddiyim yıllar sonra ülkenin büyük sanayicilerine borç verirsiniz, ödemesen de olur dersiniz.

3D yazıcılarda metal üretimi günümüze kadarki üretim teknikleri arasında en yavaş, en maliyetli üretim yöntemidir. Metal yazıcıların avantajı en azından günümüzde bunlar değildir ve önümüzdeki 15-20 yıl falan da bu değişmeyecektir. 15-20 yıl gibi üretim tekniğinin gelişimi, üretimin yönteminin genelleşmesi ile maliyet düşüşü ile bu söylenenler gerçekleşebilir. Şu anda teknoloji bu seviyede değildir ama söylenen uzun vadede doğrudur.

3D yazıcıların önemi günümüzde diğer teknikler ile üretilemeyen geometrilerin üretiminin sağlanmasıdır. Günümüzde çok karmaşık ve küçük makine parçalarından eklem protezlerine kadar kullanılmakta ve inanılmaz kârlar getirmektedir.

Aranızda yaş müsait, eğitimine ağırlık verebilecek birisi varsa zengin olmak istiyorsa bu konuda uzmanlaşsın. Ciddiyim yıllar sonra ülkenin büyük sanayicilerine borç verirsiniz, ödemesen de olur dersiniz.
"Uzmanlaşsın" derken, makinenin üretimini mi kast ediyorsunuz?

If you can modify it to be like this, i can upload it.

tr.GIF
https://defence.pk/pdf/threads/requ...f-northern-cyrpus.547194/page-3#post-10760860

Merhaba,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin bağımsızlık simgesi olan bayrağı forumda yer almadığı için KKTC Türk'ü üyelerimiz kendilerinin canı ve malına kast eden Güney Kıbrıs bayrağı kullanmak zorunda kalmaktadır.

Yukarıdaki ilişim adresinde gerekli talep yapılmış; alıntıda ise bayrağın örnekteki Türk bayrağı formatında yapılması durumunda ekleneceği söyelenmiştir.

Bu formatta KKTC bayrağını yapabilecek üyeler var mıdır, ilgili yerde paylaşabilirler mi?

Teşekkürler.

They may be Karamanlides- Ortodox Christian Turks who were sent to Greece during the population exchange after 1923.
If you see a Greek whose name ends in -Oglu then he is most probably one of those people.

"Uzmanlaşsın" derken, makinenin üretimini mi kast ediyorsunuz?
Kişinin yapısına göre değişir.

Bilimadamı ise cihazlarda kullanılacak metallerde gerekli laserlerin üretimine, oradan yenilikçi üretim tekniklerinin geliştirilmesine kadar pek çok şey olabilir. Bu cihazlarda mesela fizikçiler için katıhalcilerin ve yüksek enerji ve plazma fiziğinde uzmanlaşanların yapabileceği çok şey var.

Mühendis ise bu cihazların üretim teknikleri, yine çalışma prensipleri ve kullanılacak malzemelerin özellikleri ile gerekli yazılımların üretimi gibi konulara yönelinebilir. Yani cihazların üretimi, çalışır hale getirilmesi ve teorik olarak çalışılmış ama uygulanmamış tekniklerin uygulanması gibi işler sayılabilir.

Teknisyen isen bakımı, çalıştırılması vb. işler söz konusu.

Tasarımcıysan 3 boyutlu modellerin oluşturulması gibi teknik tasarım işlerini yapabilirsin.

Yani aslında normal bir fabrikada üretim nasılsa bunda da aynı şey geçerli.

Yalnız burada tasarımcı ve teknisyen için bu cihazları bilmek sadece iş bulmayı sağlayacakken bu cihazların tasarımı ve üretiminde uzmanlaşanlar yürüyüp gider. Bu cihazları kullanarak yenilikçi ürün üretenleri de dahil edersek bu işte ürün geliştirip sadece makinayı kullanan kişinin de çok büyük avantajı var. Mesela 3 boyutlu yazıcı ile protez üreten firmalar şu anda darphaneden farksızlar. Binlerce dolara satılan protezlerden bahsediyoruz ve bunlarda malzeme maliyeti cidden çok düşük. Dünya genelinde imkanı olan herkes bu protezlere yöneliyor çünkü normal protez gibi vidayle kemiğe tutturulmuyor, kemiğin kendi içine doğru büyüyeceği geometrilere sahip olduğundan kemiğe kaynıyor.

En büyük maliyet genelde arge maliyeti ki bu da ürün başına bölünüyor ve sen ürettikçe ürün başına maliyetin azalıyor, karın artıyor. Yani ihtiyacı belirleyip buna göre iyi bir ürün fikri ile ortaya çıkan insan bu üretim cihazlarını geliştiren olmasa bile çok büyük işler yapabilir.

Kişinin yapısına göre değişir.

Bilimadamı ise cihazlarda kullanılacak metallerde gerekli laserlerin üretimine, oradan yenilikçi üretim tekniklerinin geliştirilmesine kadar pek çok şey olabilir. Bu cihazlarda mesela fizikçiler için katıhalcilerin ve yüksek enerji ve plazma fiziğinde uzmanlaşanların yapabileceği çok şey var.

Mühendis ise bu cihazların üretim teknikleri, yine çalışma prensipleri ve kullanılacak malzemelerin özellikleri ile gerekli yazılımların üretimi gibi konulara yönelinebilir. Yani cihazların üretimi, çalışır hale getirilmesi ve teorik olarak çalışılmış ama uygulanmamış tekniklerin uygulanması gibi işler sayılabilir.

Teknisyen isen bakımı, çalıştırılması vb. işler söz konusu.

Tasarımcıysan 3 boyutlu modellerin oluşturulması gibi teknik tasarım işlerini yapabilirsin.

Yani aslında normal bir fabrikada üretim nasılsa bunda da aynı şey geçerli.

Yalnız burada tasarımcı ve teknisyen için bu cihazları bilmek sadece iş bulmayı sağlayacakken bu cihazların tasarımı ve üretiminde uzmanlaşanlar yürüyüp gider. Bu cihazları kullanarak yenilikçi ürün üretenleri de dahil edersek bu işte ürün geliştirip sadece makinayı kullanan kişinin de çok büyük avantajı var. Mesela 3 boyutlu yazıcı ile protez üreten firmalar şu anda darphaneden farksızlar. Binlerce dolara satılan protezlerden bahsediyoruz ve bunlarda malzeme maliyeti cidden çok düşük. Dünya genelinde imkanı olan herkes bu protezlere yöneliyor çünkü normal protez gibi vidayle kemiğe tutturulmuyor, kemiğin kendi içine doğru büyüyeceği geometrilere sahip olduğundan kemiğe kaynıyor.

En büyük maliyet genelde arge maliyeti ki bu da ürün başına bölünüyor ve sen ürettikçe ürün başına maliyetin azalıyor, karın artıyor. Yani ihtiyacı belirleyip buna göre iyi bir ürün fikri ile ortaya çıkan insan bu üretim cihazlarını geliştiren olmasa bile çok büyük işler yapabilir.
Hocam, üşenmemişsin zaman ayırıp yazmışsın. Sağol.

Bu ve benzeri cihazların kullanımında son kullanıcı olarak sorunumuz yok. Ürettiğimiz her şey, akıllı mühimmatlar dahil, yabancılardan satın aldığımız hassas donanım ve CAD türü yazılımlar ile üretiliyor. Yani, yaratıcılık konusunda sorunumuz olduğunu sanmıyorum.

Bana göre önemli olan makinayı çok iyi kullanmaktan ziyade o makinayı yapmak. Özellikle, İnkjet yazıcılara bile zamanında milyarca dolar (tahminim) verdiğimizi düşünürsek..

Sorun, sizin de belirttiğiniz gibi, bireyler tarafından altından kalkılması imkansız olan AR&GE yatırımlarının devlet tarafından desteklenmesinde yatıyor.

Ama ne yazık ki, devletin destek politikası yandaşını zengin etmek olduğu için biz vatanseverler sürekli hayal kırıklığı yaşıyoruz...

Şu ikisi bile insanı verem ediyor.

Yerli otomobil projesi diyerek milyonlarca doların çöpe gittiği ucube:
DmPFJByX4AAIOaj.jpg:large

18 yaşındaki bir hırsız bile yandaş ise devleti çok güzel kandırabiliyor.. Yerli anakart yaptım diyerek "akademik"" heyetten onay alarak "teknolojik ürün" şeklinde tescillettirmeyi bile başarmış.

DmPPN_oWsAA-DmI.jpg:large

https://tr.sputniknews.com/turkiye/...&utm_content=j2Bk&utm_campaign=URL_shortening

TÜBİTAK'ın saçmalıklarına hiç girmeyim.

Bize "hısmını kollamak sünnettir" diyen islamcı hırsızlar değil, bilgi ve akla, liyakata değer veren yöneticiler gerek.
Yoksa lazer yazıcının kartuşuna yazıcının fiyatı kadar parayı ödemeye devam ederiz.

Gerisi siyasete girer ki, forum bunu yasaklıyor.

Back
Top Bottom