What's new

Çay Bahçesi

18 yaşındaki bir hırsız bile yandaş ise devleti çok güzel kandırabiliyor.. Yerli anakart yaptım diyerek "akademik"" heyetten onay alarak "teknolojik ürün" şeklinde tescillettirmeyi bile başarmış.

DmPPN_oWsAA-DmI.jpg:large

https://tr.sputniknews.com/turkiye/...&utm_content=j2Bk&utm_campaign=URL_shortening

TÜBİTAK'ın saçmalıklarına hiç girmeyim.

Bize "hısmını kollamak sünnettir" diyen islamcı hırsızlar değil, bilgi ve akla, liyakata değer veren yöneticiler gerek.
Yoksa lazer yazıcının kartuşuna yazıcının fiyatı kadar parayı ödemeye devam ederiz.

Gerisi siyasete girer ki, forum bunu yasaklıyor.
Yapsın abi bırak sorun ne? Kur yükselişi yüzünden anakart fiyatları da çok uçacak. Yerli üretim anakart firması olursa daha ucuza satın alınabilir anakart. Çinli bir firma kopyası mı? Olsun çinliler de batıdan kopyalıyor zaten.

Taklitçilik eğer üretimi yoksa çok da kötü değil açıkçası.

Yapsın abi bırak sorun ne? Kur yükselişi yüzünden anakart fiyatları da çok uçacak. Yerli üretim anakart firması olursa daha ucuza satın alınabilir anakart. Çinli bir firma kopyası mı? Olsun çinliler de batıdan kopyalıyor zaten.

Taklitçilik eğer üretimi yoksa çok da kötü değil açıkçası.

Galiba anlamadin? Adam ana karti cinden ithal ediyor, üstüne logo basiyor ve yerli milli diyor. Yani cakma makma türk mali degil degil :haha:

Galiba anlamadin? Adam ana karti cinden ithal ediyor, üstüne logo basiyor ve yerli milli diyor. Yani cakma makma türk mali degil degil :haha:
Tamam işte diyorum önemli değil. Sonuçta üretime geçmek zorunda yoksa devlet faiziyle geri alır. Parçalarının ithal edilip Türkiyede montajlamasını yapan küçük bir atolye açar üretime geçer, roket bilimi değil bu.

Bu daha çok bir proof of concept. Ve resimler de biririnden farklı gibi, tüm parçalar tıpa tıp aynı değil yani kendince de bir dokunuş katmış. Aynısı olsaydı da önemli olmazdı tabi.

anakart, islemci ureten kac firma var dunyada, uretip logo basmakla olmuyor ki milyonlarca test yapıyor adamlar. biz de yapabiliriz ama once kullanici olmaktan cikip o dediginiz argeye yonelmemiz lazım bunun icin de para lazım mesela bu adamlar kazanırken gelistiriyor. biz naparken gelistiriecegiz? devlet versin oradan bi 2 milyar dolar ben bi anakart argesi yapcam deyince oluyo mu...
anakart yapmazsın anakarttaki bi bok parcagini yapar satarsın sonra zamanla anakart yaparsın, tıpkı f35'te bize urettirilen bi govde gibi... adamlar cizmis uretmis ucurmus test etmis. biz 1 parca uretiyoruz. soyle bi bakınca bi bok olmadigimizi dusunuyorum bazen, ama yerli uretilen, ihalar, sensorler, radarlar, nanolar bana umut veriyor.
Allah'ım ulkemizi ve bizi korusun,
AMİN.

Elinizde işlemci varsa anakart yapmak kolay.

Buradaki sorun, vasıfsız islamcı yandaşın Aliexpress'ten sipariş ettiği kartı ben yaptim diyerek devlete kakalamaya calismasi...

Buradaki sorun, vasıfsız islamcı yandaşın Aliexpress'ten sipariş ettiği kartı ben yaptim diyerek devlete kakalamaya calismasi...

maalesef ve cahil halk bunlara inanıyor, dinci falan goruyor, oysa adam dolandırıp gidiyo tıpkı ciftlik bank gibi hoplattı gitti

Tamam işte diyorum önemli değil. Sonuçta üretime geçmek zorunda yoksa devlet faiziyle geri alır. Parçalarının ithal edilip Türkiyede montajlamasını yapan küçük bir atolye açar üretime geçer, roket bilimi değil bu.

Bu daha çok bir proof of concept. Ve resimler de biririnden farklı gibi, tüm parçalar tıpa tıp aynı değil yani kendince de bir dokunuş katmış. Aynısı olsaydı da önemli olmazdı tabi.
Arkadaşım üretim dahi yok, yurt dışından gelecek bir anakart da yok. Yani adam kart satmayacak. Bu eleman devlet kurumlarından para sızdırmak için uğraşan ferit borku denilen bir dolandırıcı. Veledin amacı devletten para kopartmak. Hep ufak işler yapmış da bu sefer voleyi büyük vurayım demiş.

Yani ne anakart ne başka bir şey yok. Mesela çiftlik bank'ta da çiftlik yoktu. Mesela jetpa'da otomobil üretilmiyordu. Bu böyle gider...

Yani arkadaşlar da anlatmayı denemişler ama sanırım net bir şekilde açıklayamamışlar.

Ortada kart yok! Hiç bir zaman da olmayacak!

Aslına bakarsan anakart ile işlemcinin hiçbir alakası yok.Bilgisayar toplayanlar bilirler anakartın yanında işlemciyi ayrı alırsınız.Anakart burada bağlantı kablosu gibi yaptığı iş parçalar arası iletişi sağlamak.Cpu,Ram,Hdd,Vga,Hdmi vs.

Şimdiki söyleyeceklerim haberde bahsi geçen şahsı savunmak maksatlı değil.Ama ben bizdeki vatandaşın bir şey yapıyorsak herşeyi yerli olacak diye burnunun dikine gitmesine bir türlü anlam veremiyorum.Günümüz dünyası küresel bir dünya.Asıl önemli olan herşeyi yerli üretmek değil.Aslına bakarsan önemli olan üretmek bile değil.Asıl önemli olan bir marka çıkarabilmek.Örneğin Apple içindeki birçok parçası samsung yapımı ve çinde monte ediliyor.Ama apple borsa değeri 1 trilyon doların üzerinde.Niye çünkü bir markaları var.Apple deyince insan bi hazırola geçiyor. Yada über; bu adamların neyi varda borsa değerleri 60 milyar dolar?

Örneğin Çin; Çin her sene yurtdışından gelen yarı iletken parçalara 250 milyar dolar veriyor. Bu para çinin petrole verdiği paranın nerdeyse iki katı.Ve çin yurtdışından ithal ettiği işlemcilerle telefon bilgisayar tablet vs yapıp tüm dünyaya satıyor. Ve şuan Huwaei lenovo Xiaomi gibi çok bilinen markaları var.

Ayrıca yine birşeyi söylemek istiyorum.Adama diyorsun ki general mobile yeni telefon çıkarmış hemde fiyat performans oranıda iyi hemde yerli malı diyorsun adam sana general mobile yerli değilki şu parçaları ithal geliyor o yüzden almıyorum hepsini yerli yapsın alırım diyor ama sonra genenar mobile yerine samsung apple yada xiaomi alıyor.Ulan yerli üretmiyor diye general mobile almıyorsun bu sefer gidip samsung alyorsun samsung yerli mi?

Biz hepsini yerli üretmiyor diye yerli marka almazsak bu adamlar hangi sermaye ile ar-ge yapıp parçaları yerlileştirecek?
Ha bana göre daha önce söylediğim gibi yerli üretmenin zerre anlamı yok önemli olan marka değeri olan şeyler üretmek.

Facebook hgerkes kullanıyor türkiyenin en popüler sosyal medya platformu ve zilyon tane alternatifi var Örneğin rus vk yada çinli wechat Hangi biriniz facebook yerine diğerlerini kullandı?Facebookun neyi varda borsa değeri 500 milyar dolar?

Şimdi habereki anakart üretti denilen kişiye dönelim.İsterse bütün parçalarını ithal edip burada sadece montajını yapıyor olsun eğer ben yabancı bir youtube kanalında bu kişinin yaptığı anakartı tavsiye olarak görüyorsam bu anakart dünyada tercih edilen bir anakart ise benim için olay bitmiştir.

Aslına bakarsan anakart ile işlemcinin hiçbir alakası yok.Bilgisayar toplayanlar bilirler anakartın yanında işlemciyi ayrı alırsınız.Anakart burada bağlantı kablosu gibi yaptığı iş parçalar arası iletişi sağlamak.Cpu,Ram,Hdd,Vga,Hdmi vs.

Şimdiki söyleyeceklerim haberde bahsi geçen şahsı savunmak maksatlı değil.Ama ben bizdeki vatandaşın bir şey yapıyorsak herşeyi yerli olacak diye burnunun dikine gitmesine bir türlü anlam veremiyorum.Günümüz dünyası küresel bir dünya.Asıl önemli olan herşeyi yerli üretmek değil.Aslına bakarsan önemli olan üretmek bile değil.Asıl önemli olan bir marka çıkarabilmek.Örneğin Apple içindeki birçok parçası samsung yapımı ve çinde monte ediliyor.Ama apple borsa değeri 1 trilyon doların üzerinde.Niye çünkü bir markaları var.Apple deyince insan bi hazırola geçiyor. Yada über; bu adamların neyi varda borsa değerleri 60 milyar dolar?

Örneğin Çin; Çin her sene yurtdışından gelen yarı iletken parçalara 250 milyar dolar veriyor. Bu para çinin petrole verdiği paranın nerdeyse iki katı.Ve çin yurtdışından ithal ettiği işlemcilerle telefon bilgisayar tablet vs yapıp tüm dünyaya satıyor. Ve şuan Huwaei lenovo Xiaomi gibi çok bilinen markaları var.

Ayrıca yine birşeyi söylemek istiyorum.Adama diyorsun ki general mobile yeni telefon çıkarmış hemde fiyat performans oranıda iyi hemde yerli malı diyorsun adam sana general mobile yerli değilki şu parçaları ithal geliyor o yüzden almıyorum hepsini yerli yapsın alırım diyor ama sonra genenar mobile yerine samsung apple yada xiaomi alıyor.Ulan yerli üretmiyor diye general mobile almıyorsun bu sefer gidip samsung alyorsun samsung yerli mi?

Biz hepsini yerli üretmiyor diye yerli marka almazsak bu adamlar hangi sermaye ile ar-ge yapıp parçaları yerlileştirecek?
Ha bana göre daha önce söylediğim gibi yerli üretmenin zerre anlamı yok önemli olan marka değeri olan şeyler üretmek.

Facebook hgerkes kullanıyor türkiyenin en popüler sosyal medya platformu ve zilyon tane alternatifi var Örneğin rus vk yada çinli wechat Hangi biriniz facebook yerine diğerlerini kullandı?Facebookun neyi varda borsa değeri 500 milyar dolar?

Şimdi habereki anakart üretti denilen kişiye dönelim.İsterse bütün parçalarını ithal edip burada sadece montajını yapıyor olsun eğer ben yabancı bir youtube kanalında bu kişinin yaptığı anakartı tavsiye olarak görüyorsam bu anakart dünyada tercih edilen bir anakart ise benim için olay bitmiştir.

E zaten muhendislik bu cogunlukla artık bir seyi paket haline getirip satarsın.
Apple samsung parcaları kullanıyor 500 milyar dolar edecek neyi var demisin, haklısın belki 500 milyr dolar etmez ama ben 250 milyar dolar verirdim. Samsung'a da 50 milyar dolar.

Sony e de 700 milyar dolar.
Burada marka urun kalitesini konusmak lazım, sen sadece markalasma olarak bakmısın olaya, bu yanlış. Apple'daki muhendislik ve urun farklı, sony'deki farklı.. asus'taki farklı...

Mesela iphone'dan milyarlar memnun ama ben android'e gore kısıtlı olduğu için memnun değilim. Apple ın urun pzarlama ve muhendislik stratejisi bu demek ki..

5 sene once demistim ki, facebook copluk olacak, yanılmısım bi 5 senesi daha varmıs, facebookta sadece mahalle teyzeleri kalacak.

Ne yazık ki facebook bitmeden once instagram gibi sirketleri de satın aldı.. alternatif urettiler paranın gucu, yoksa bir cok sektordeki insan bilir, facebook hazır lisansılı bi cms sistemi uzerine kurulmus bir sistemdi, basındaki zat tek satır kod yazmadan milyarlarca dolara kondu...

Bi de bu markalasma isini devletten de cok duyar olduk,

Once sen bi bok uret bi kaliteli bir is cikar, markanın adını sonradan koysan da olur, bu konuda kim ne derse desin, sahtekardır, ortada bi bok yokken markalasmadan bahsedenler zaten cahil insanlardır.

Saygılar hocaaaam, bu arada apple imac 5k uretiyor, ureten baska bilindik markalar monitoru sadece 10 bin tl, adamlar canavar gibi bilgisayarla 20 bin e satıyor. Simdi bu muhendislik degil mi

İslamcı deyince olmuyor değil mi? Müslümanlara saldırmadan duramıyorsunuz, işin içine Müslümanları katmadan olmuyor. Kininle boğul sevgili dinsiz arkadaş.

Adam ateistse bizene mumin kardesim, biz goruslerine bakalım,

İslamcı deyince olmuyor değil mi? Müslümanlara saldırmadan duramıyorsunuz, işin içine Müslümanları katmadan olmuyor. Kininle boğul sevgili dinsiz arkadaş.
Islamci ve Müslüman in arasandaki farki ögrenirsen arkadasin demek istedigini anlar yukaridaki yorumun yanlis oldugunu görürsün sevgili Müslüman arkadas.

haklısın belki 500 milyr dolar etmez ama ben 250 milyar dolar verirdim. Samsung'a da 50 milyar dolar.

Aslında beni savunmuşsun.Samsung apple dan her alanda fersah fersah ileride.Yarı iletken teknolojilerde dünya devi,Apple gibi bütün gelirlerini tek bir üründen(telefon) elde etmiyor,Telefon pazarının lideri,Hatta dünyanın en uzun kulesi olan burj kalifa kulesini de samsung yaptı Samsung işte bu kadar çok yönlü bir şirket Ama sen apple'a 250 milyar dolar verirken samsunga 50 milyar dolar verdin.Peki neden?

İzlediğin holywood filmlerine bak herkes apple telefon kullanır,müziğini ipod ile dinler,işyerlerinde bilgisayar olarak macbook kullanılır her telefon çalışında iphone un meşhur melodisi çalar,instaram fenomenleri ayna karşısında hep apple telefonla poz verir,Bütün telefonların kılıflarında sadece kamera boşluğu olurken iphone larda kamera boşluğunun yanında logo boşluğu bulunur hangi kılıfı alırsan al elma logosu hep gözükür.Soruyorum sana bu marka değil de nedir?

Günümüz dünyası küresel bir dünya Üreten birisi değil markası olan birisi kazanıyor.
Apple samsung kunusunu geçin.Makine sanayisinde almanya markası var.Birisi daha iyisini üretse bile son kullanıcı alman malını seçiyor.

Yada ingiltere her yıl bizim nerdeyse üç katımız cari açık veriyor onların ekonomisine neden birşey olmuyorda bize oluyor oysaki ingilterede bizim gibi ekonomisi hizmet sektörüne dayalı bir ekonomi.
Çünkü ingilterenin marka değeri var. İngiltere lafını duyan borç vermek için sıraya geçiyor.Koskoca ingiltere her halukarda öder kafasındalar.İşte bu da bir marka çeşidi.

Back
Top Bottom