What's new

Çay Bahçesi

I am fine, thanks. Even BND staff's have rights of holidays.
fun-facts-about-germany-no-fun-in-germany-go-back-to-work-creavive-mug-cup.jpg

Birşey merak ediyorum, güneydoğuda toplu bir ayaklanma olsa ordunun süratle bu ayaklanmayı bastırmaya yönelik detaylı bir planı var mı? Yoksa saldım çayıra mevlam kayıra mı? Şu vaziyette bir ayaklanma ve bu ayaklanmaya amerikan desteği imkansız görünmüyor.

Daha ne kadar büyük bir ayaklanma olabilir ki? Asker resmen Diyarbakır'ın göbeğine girdi, Nusaybin, Sur, Cizre, yani PKK'lılara en fazla sempati olan yerler dümdüz edildi. 500.000 nüfuslu yerde sadece 500 PKK'lı öldürüldü/yakalandı ki bunun yarısı dağdan gelmiştir. Tani destek %0,1'den daha az.

Öyle internetten asar keser PKK'lı kürt ırkçısı faşistler, lakin iş hayatlarını ortaya koymaya gelince mısır tanesi görmüş tavuk gibi tüyerler. Hendek olaylarından büyük bir ayaklanma olması mümkün değil hükümet dişini gösterdiği (operasyonlara kararlılık, ve kolluk kuvvetlerinin operasyonel durması) sürece. HDP'yi büyüten şey PKK'nın çok güçlü olması veya halk tabanında destek olması değil, AKP'nin HDP'li olmayı (Kürt ırkçılığı yapmayı, faşist olmayı) normal birşey gibi göstermesi sebep oldu. Halk; "madem bu yasadışı yanlış birşey değil, destekleyelim HDP'yi" kafasında oldu. Çözüm süreci hiç yaşanmasaydı şuan HDP'nin oyu %4'tü, şuan seçim olsa yine %4'ü ya alır ya alamaz.

Operasyonlar ciddi bir moral kaybı yaşattı PKK tabanında, ve HDP'de. Resmen Çözüm süreci'nin öncesine reset atıldı siyasi pozisyonlar.

Öyle ya da böyle milyonlarca sempatizan var. Şimdiye kadar bir tarafları yememiş olabilir ama ilerde bu durumun değişmeyeceğinin garantisi yok. Böyle şeyler genelde aniden olup bitiyor. Kendi başlarına beceremezler ama Amerika faktörü var.

Sen herhalde "kendini kürt olarak adlandıran milyonlarca insan var, e PKK da kürt ırkçılığı yapan bir örgüt, o halde milyonlarca sempatizan var" kafasındasın.

Aynı şekilde IŞİD de Pan-Sünniizm yapan faşist bir örgüt, Suriye nüfusunun çoğu, Irak nüfusunun da neredeyse yarısı kendisini Sünni olarak adlandırıyor. Senin mantığınla Esad güçlerinin, yeni ele geçirdikleri yerleri tutamaması gerekirdi? Veya kıçı kırık Irak milislerinin Musul'u kurtaramaması. ABD Irak'a öyle büyük bir destek vermiyor ki, konuşlandırdığı 20 uçak. Rusya da 20-30 uçak işletiyor Suriye'de. Esad bile PKK'dan yüzlerce kat gelişmiş askeri ekipmana ve insan gücüne sahip bir örgütten arka arkaya toprak kopartabiliyorsa, Irak gibi ezik bir güç çıkıp Musul gibi dev şehri PKK'dan kat be kat üstün bir örgütten alabiliyorsa, bizim açımızdan bir sıkıntı olması mümkün değil.

Özet olarak her kendisini X olarak tanımlayan cahil, Pan-Xism'i desteklediği anlamına gelmiyor. Hem gerçekten destekleyenler de iş hayatlarını ortaya koymaya geldiğinde yan çizer. O iş o kadar kolay değil.

Hatırlıyorum da, daha 3-4 yıl önce insanlar manyak gibi korkuyordu PKK'dan. Ben çevremdekilere "Diyarbakır'a, Hakkari'ye, şehir merkezlerine girip şehirdeki teröristleri temizlemeden bu iş bitmez" derdim, hep de "manyak mısın bir milyonluk şehre asker sokarsan onbinlerce şehit gelir" gibi zırvaları duyardım.

Yok öyle bir dünya. En fazla 300-500 manyak çıkar her ilçeden. İş canını ortaya koymaya geldiğinde ne hemşerihlik kalır, ne sözde kürtlük kalır, ne hdp kalır ne pkk kalır. Hem insanlar senin hukuk sisteminden korkacağına PKK'nın namlusundan korkuyorsa sen zaten kaybetmişsin saha kontrol savaşını.

Hayır kendini Kürt olarak adlandıranlardan bahsetmiyorum. Bu ülkede milyonlarca PKK sempatizanı var bunun farkında değilsen bu ülkede yaşadığından şüpheliyim. Sempatizanlık seviyeleri değişiyor ama sonuç olarak bu sempatizanlık var. Bak yine diyorum bu işler belli olmaz. Böyle şeyler aniden gelişir. Yapmaz öyle şey dediğin adam bir bakmışsın gaza gelmiş kendini sokaklara vurmuş. Bu çevredeki iç savaşların çoğu böyle başladı.

İşid'in arkasında büyük bir güç yok. PKK'nın arkasında eğer böyle bir güç olmassa PKK da birşey başaramaz evet. Ama Amerika askeri anlamda devreye girerse işler değişir. Bundan 5 yıl önce böyle birşey duysam güler geçerdim ama şu son yıllardaki vaziyet bariz bir şekilde Amerika'nın Türkiye'den büyük ölçüde vazgeçtiğini ve alternatif aradığını gösteriyor. Uygun bir fırsat yakalarlarsa şanslarını deneyebilirler. Bunun için batıda kamuoyu desteği de bulurlar.

Çok boş yere korkuyorsunuz. PKK Türkiye'de en güçlü olduğu zamanda (2015 yazında) öyle bir tokat yedi ki, o en güçlü zamanında olmayan hiçbirşey birdaha hiçbir zaman olamaz.

Metin fevzioğlu'nun dediği şey (darbe başarılı olsaydı YPG güneydoğuya girip işgal ederdi iç savaş fırsatıyla) doğru, öyle birşey olabilirdi. Ama PKK'nın, Türkiye içerisinde siyasi öngörülebilirlik belli derecede sürdüğü ve siyasi irade, az buçuk irade sahibi olduğu müddetçe bırak güneydoğuyu, tek bir ilçede bile kontrolü sağlayamaz. Belki günübirlik bir köyde bayrak sallarlar, ertesi gün imha edilirler.

Bu kadar korkak olmayın. Esas korkması gereken PKK'lılar. Bazen ben halkıma hayret ediyorum. Kazanan tarafsın, bunun psikolojisinde olacağına ne diye korkup duruyorsun.

Çok boş yere korkuyorsunuz. PKK Türkiye'de en güçlü olduğu zamanda (2015 yazında) öyle bir tokat yedi ki, o en güçlü zamanında olmayan hiçbirşey birdaha hiçbir zaman olamaz.

Metin fevzioğlu'nun dediği şey (darbe başarılı olsaydı YPG güneydoğuya girip işgal ederdi iç savaş fırsatıyla) doğru, öyle birşey olabilirdi. Ama PKK'nın, Türkiye içerisinde siyasi öngörülebilirlik belli derecede sürdüğü ve siyasi irade, az buçuk irade sahibi olduğu müddetçe bırak güneydoğuyu, tek bir ilçede bile kontrolü sağlayamaz. Belki günübirlik bir köyde bayrak sallarlar, ertesi gün imha edilirler.

Bu kadar korkak olmayın. Esas korkması gereken PKK'lılar. Bazen ben halkıma hayret ediyorum. Kazanan tarafsın, bunun psikolojisinde olacağına ne diye korkup duruyorsun.

Ya allah askına ulke beka meseleleri konuşurken alıntıladığınız adamlara dikkat edin, metin feyzioglu kim?

saçma sapan2 gülen 2 sevmediğiniz adama laf eden bi anda herkesin gözünde kurtarıcı oluyo sırf bu adam için değil. herkes için geçerli.

kimdi o islam örgütü başkanı chp'nin cumhurbaşkanlığına aday yaptığı? eklemeddin ihsanoglu muydu o adam yahudi kuklasıdır, nerde şimdi yok..

diğer konuda da targon haklı. 3-5 Sene önce bu kadar tehlike yoktu. pkk bi ayaklanmayla işler karışır ama milliyetçi kürt kökenliler de var doguda.

hükümete de açıklamalarına da fazla güvenme derim. devlet bu konulara çok hakim olsa gtunun dibindeki darbeyi bilirdi.

bu ülkede her şey anlık. zamanında elinde pacavrayı alan indirilseydi şu ana kadar bi algı oluşur belki ülkesini bile severdi insanlar.

metin feyzioglu kim?

Kimse kim, adamın dediği şey doğru. Darbe başarılı olur da halk buna ayaklanıp iç savaş çıksaydı, YPG güneydoğuyu işgale kalkışırdı. O dönem ne duvar var ne iha var, ki asker birbirini kırdığı dönem kim sınırda duracak orası ayrı konu.

Hem Metin Feyzioğlu'nun bir suçlu falan olduğunu düşünüyorsan, gidip onu savcılığa bildirmek zorundasın. Burası bir hukuk devleti. Ha suçu olduğunu düşündüğün halde gidip onu savcılığa şikayet etmiyorsan suçluya yardım ve yataklık yapmış oluyorsun. Suçu ispatlanmadan da hiç kimseyi itham edemezsin.

Back
Top Bottom