What's new

Çay Bahçesi

Merhaba beyler.
İleri rusça - Intermediate ingilizce ile küçük ölçekli bir şirkette çalışan iktisat -işletme mezunu, satış elemanı ne kadar maaş alıyor, bilgisi olan var mıdır?
Intermediate ingilizce ve ileri rusça ayrıca mba derecesi ile 40 yaşında bir adam nerelere iş başvurusu yapılabilir?:)
Cevaplar için teşekkürler. Türkiyeye dönsem ne iş yapabilirim acaba?Sadece Laleli veya Merter tekstilcileri mi beni alır?

Ahmet kardeşim sana o zaman bir anımı anlatıyım, bundan birkaç yıl önce spor ve gençlik bakanlığına bir stadyum projesi yapıyoruz....Neyse, bakanlığı gidip geliyorum, idare isteklerini, projede değişmesi gerekenleri söylüyor ben ofise gelip yapıyorum falan. Bir gün yine toplantıdayız, mimar falanda var toplantıda (biz mekanik tesisat proje ekibindeyiz). Daire başkanı mimara verip veriştiriyi, "hala bitiremediniz projeyi, daha ihaleye çıkacaz filan diye".....

Benim kafa bi an durdu. Ne demek "ihaleye çıkıcaz" zaten ihaleye çıkıp mimarın almış olması lazım ki bizim üstünde çalışıyo olmamız lazım.

Meğersem bakanlık bu tarz kendine yakın adamları çağırıp önce projeyi yaptırıp, sonra ihaleye çıkıyormuş. İhaledeki maddelerden biride şu "Teslim süresi: 1 hafta" yani proje mimari, statik, elektrik ve mekanik olarak bir haftada bitecek. Tabi haliyle kimse ihaleye giremiyor, çünkü bu sürede bitirmek imkansız. Bizim mimar tek başına ihaleye girip, alıyor. Ertesi gün projeleri teslim edip (keşif, metraj, şartname) dahil, işi bitiriyoruz.

Bu sadece tek bir bakanlık, diğer bakanlıkları, ilçe belediyeleri, büyükşehir belediyelerinde dönen olayları saymıyorum bile.

Ha eskiden olmuyomuydu böyle olaylar, oluyordu....ama eskiden 1 oluyorsa, bugün 100 oluyor ve hiç abartmıyorum.

O yüzden yok şöyle, yok böyle diye hikaye okuma lütfen, gözüme kulağıma mı inanıyım, sana mı inanayım ?

Sinan kardeşim doğrudur, memlekette bu rüşvetçilik rant üç kağıtçılık kültür haline gelmiş o yüzden bu konuları ingilizce yazmaktanda kaçınıyorum çünkü bu toplum olarak bizim büyük bir ayıbımız, ben de sana bir olay anlatayım. Çok yakın bir tanıdığım belediyede encümen üyeliği yapıyordu, daha AK partinin yeni kurulduğu dönemler, ilk kazanılan belediyeler döneminde yani. Neyse o dönemde oluşan kadro tamamen eski dönemden farklı olmayı rüşveti ve yozlaşmışlığı tarihe gömme sevdasıyla yola çıkmışlardı, ama gel gör ki vatandaş rüşvete o kadar alışmış ki bu tanıdığım kişi iş başına geçer geçmez ofisine her gün belediyede olmayacak işler için yığınla insan dükkanını ziyaret etmeye başladı, haliyle gelenler rüşvet teklif ediyor, belediyede ki tanıdığım gelen kişilere öyle laf sokuyor ki adam surat kıpkırmızı dönüp arkasına bakamadan dükkandan ayırlıp gidiyor. Böyle seneler geçiyor ama zihniyet değişmiyor, o şahsın unutmadığı bir anısı var ki fakir köylü çocuklarına bakan ihtiyaç sahibi yaşlı bir kadın, belediyeye işi düşüyor maddi durumu olmadığı için belediyede ki işini hallettirmek üzere bahçesinde ki domates salata ne varsa toplayıp gelmiş o tanıdığım kişi rüşveti kabul etmeyeceğini bildiği için dükkanda o yokken çalışanlara bunu kendisine verirsiniz hediyem diyip hemen torbayı bırakıp kaçıp gitmiş, tabi torba orda günlerce durup içindekiler çürümüş. Anlayacağın 7 den 70 e fakirinden zenginine bu rezil durum toplumun temelinden tepesine kadar işlemiş. Hani kıyasla diye söylüyorum Ak partili birine bu işi çözdüremezlerse gidip Chp ve Mhpli üyelerle işlerini gördürüyorlarmış, ama gel zaman git zaman o kadrolar değişti zamanla Ak partiden de bu tür olaylara karışanlar olduğunu duymaya başladık.

Bu siyaset zaten iki ucu b.klu deynek siyasete girenlerin çoğu kişisel menfaat için girmekte durum böyle olunca bu tür olayların önüne geçmek çok zorlaşıyor.

Bu sorunu kökten çözmenin tek yolu avrupada ki gibi caydırıcı kanunlar, vatandaşa nefes aldırmayacaksın en ufak bir yolsuzlukta her iki tarafta yanacak, ne partili olması ne zengin olması onu kurtaramamalı. Referanduma Evet vermemin en büyük sebeplerinden biri de buydu, eğer ki yeni ana yasa geçerliliğinden sonra bu kanuni düzenlemeler yapılmaz ise hükümet harekete geçmezse o zaman gerçek muhalif nasıl olurmuş durup izleyin.

Düştüğümüz hale bak ya. Yok yere düşman yaratıyoruz. Bu kadar aptal hiçbir zaman kabinede toplanmamıştır daha evvel. Bir bakan da kalkıp "Sayın Cumhurbaşkanım, pardon ama biz ne yapıyoruz?" diye sormaz mı kardeşim o_O

bugun araplarin goruslerini yokladim, soyle diye bilirim misililar haric hepsi Katarin arkasindalar. misirlilar hep lanet birseyler, kafa kirik yaramaz. Fasli´dan tut Urdunlusune kadar suudlara kufur ediyorlar. Ha belirli kisim boykot eder ve hukumet tarafindan da boykot gorebiliriz. Ama arap halki bizi destekliyor.

Last edited:
Yıllardır coca-colaya boykot çağrısı yapılıyor ama evlerden de çıkmıyor. boş iş bunlar

bugun araplarin goruslerini yokladim, soyle diye bilirim misililar haric hepsi Katarin arkasindalar. misirlilar hep lanet birseyler, kafa kirik yaramaz. Fasli´dan tut Urdunlusune kadar suudlara kufur ediyorlar. Ha belirli kisim boykot eder ve hukumet tarafindan da boykot gorebiliriz. Ama arap halki bizi destekliyor.

İyi de neden biz boykota göğüs gerelim ki? Ne gerek var? Niye biz fedakarlık yapan taraf oluyoruz? Kötü pozisyonda olan taraf biz değiliz ki, Katar. Katar eğer bizim desteğimizi istiyorsa, onlar çok ciddi taviz ve fedakarlıklar vermek zorunda Türkiye'ye.

Geçmişte yaptığı ekonomik yatırımdır yardımdır şudur budur, konu ile hiçbir alakası yok. O geçmişteki ekonomik yatırımlar bedavaya yapılmadı, Katar o yatırımların karşılığını fazlasıyla aldı Suriye'nin kuzeyinden ÖSO'ya koridor açılıp Katar silahlarının ulaştırılması konusunda, bu konuda Rusya ile bile kriz yaşadık. Türkiye kendisine düşeni fazlasıyla yaptı.

Biz Katar'a borçlu morçlu değiliz. Bizim onlara şu saatten sonra yapabileceğimiz tek yardım, bankalarımızı Katar assetlerine açmak olur. Bu kadar. "Suudilere karşı Katarla beraberiz" gibi saçma sapan politikalar bize sırf zarar getirir. Suudi birşey yapıyorsa ABD'nin onayı ve işbirliği olmadan yapmaz.

Yarın birgün Katar'da 10.000 ABD askeri ve binlerce Suud askeri yönetimi ele geçirir de Katar'ın başına bir kukla koyarlarsa, dımdızlak kalacak olan yine Türkiye olacak.

Türk mallarına boykot, Kürt ayrılıkçıları destekleme şimdide şehitlerimize saygısızlık.

Amerika ortadoğunun altını üstüne getirirken gıkını çıkaramayan Araplar iş bize gelince kükremeye başlıyor.

Ümmetçi tayfanın kutsal ırk saydığı adamların Türklere genel bakış açısı.

işte bunlara güvenilmeyeceğinin göstergesi. katar'da askeri üs kurulması bizim için stratejik ve önemli. Türkiye nin orada üs kurmasını kimse istemez.

İyi de neden biz boykota göğüs gerelim ki? Ne gerek var? Niye biz fedakarlık yapan taraf oluyoruz? Kötü pozisyonda olan taraf biz değiliz ki, Katar. Katar eğer bizim desteğimizi istiyorsa, onlar çok ciddi taviz ve fedakarlıklar vermek zorunda Türkiye'ye.

Geçmişte yaptığı ekonomik yatırımdır yardımdır şudur budur, konu ile hiçbir alakası yok. O geçmişteki ekonomik yatırımlar bedavaya yapılmadı, Katar o yatırımların karşılığını fazlasıyla aldı Suriye'nin kuzeyinden ÖSO'ya koridor açılıp Katar silahlarının ulaştırılması konusunda, bu konuda Rusya ile bile kriz yaşadık. Türkiye kendisine düşeni fazlasıyla yaptı.

Biz Katar'a borçlu morçlu değiliz. Bizim onlara şu saatten sonra yapabileceğimiz tek yardım, bankalarımızı Katar assetlerine açmak olur. Bu kadar. "Suudilere karşı Katarla beraberiz" gibi saçma sapan politikalar bize sırf zarar getirir. Suudi birşey yapıyorsa ABD'nin onayı ve işbirliği olmadan yapmaz.

Yarın birgün Katar'da 10.000 ABD askeri ve binlerce Suud askeri yönetimi ele geçirir de Katar'ın başına bir kukla koyarlarsa, dımdızlak kalacak olan yine Türkiye olacak.

aynen katılıyorum bu iş yapılacaksa akıllıca yapılmalı. katar'da üs kurulacaksa kimseyi düşman etmeden yapılmalı bunlar. bunun acısını geçmişte çok çektik. meydanlarda öyle her ülkeye sallamayla bu iş olmuyo.

Türk mallarına boykot, Kürt ayrılıkçıları destekleme şimdide şehitlerimize saygısızlık.

Amerika ortadoğunun altını üstüne getirirken gıkını çıkaramayan Araplar iş bize gelince kükremeye başlıyor.

cocukmusun sen gelip twitter yada facebooktan alintilar yapiyon:-).

Suudi halkının Türklere karşı verdiği tepkiyi Türklere göstermenin nesi çocukça?

Böyle gereksiz yorumlarınla vaktimi harcama lütfen, sağol.

git o zaman sosyal medya savasina katil...

Bircogu zaten Osmanli zamanini ya umursamaz yada yabancilar tarafindan yönetildikleri icin nefret ederler, ingilizlerin bunlari masa olarak kullanabilme sebebide ondandir, eger onlarin istedigi gibi davranirsan kardes olursun yok ayni fikirde degilsen ozaman gör cümbüsü.

Latest posts

Back
Top Bottom