What's new

Turkish Tea House

Status
Not open for further replies.
tahminimce hayatım boyunca bana söylenenlerin sadece %7-8'ine inanmışımdır belki, her neyse konuya dönelim,

Evet bunlar gerçekler, hatta yanlış hatırlamıyorsam Turgut Özakman Ç. T. Kıbrıs kitabında da bahsetmişti herhalde biraz bundan.

Bu olası harp planları kesinlikle doğrudur. TSK'nın Tehdit değerlendirme&Muhasebe durumunda OHAL doktrinlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ben orda sadece olası harekat durumunda düşmana nereden ve nasıl saldirilacaginin belli ve planlanmış olduğunu söyledim, ama genel olarak ele alırsak, bu doktrin sadece muharip&muharebe planlarını kapsamıyor, ayrıca o durumlarda hangi bölgelerde OHAL ilan edileceği, kuru yemek stoklarının ne biçimde ve hangi tarafa doğru koordine edileceği, hangi bölgelerin yurdun hangi bölgelerine kaydırılacağı, hangi servis-dışı ekipmanların&silahların yeniden alınacağı, seferberlik ilan edilip edilmeyeceği, edilecekse hangi yaş grubundan ne kadar kişinin silah altına alınacağı...vs vs.

Bu unsurlar say say bitmez, ama bunlar gerçektir. Günümüzde haberlerde gördüğümüz 5 kilo makyaj yapmış yorumculara&habercilere pek aldanmayalım.

Ne zaman ne olacağını kestiremeyiz hele ki ülkemiz'in Güney Doğu'sundaki durumlar ele alındığında, her zaman her şeye hazırlıklı olmak gerek. Ki Silahlı Kuvvetler'de bu prosedür nerdeyse 40 yılı aşkındır var. Biz vatandaşlar düşünmesekte, sayılı ordularının bilim kurgu ürünü olan "uzaylı saldırıları" dahil her türlü olasılığa karşı bilinci olması beklenir ve öyle olduğu da bilinir zaten. Hatta geçenlerde bi ara Rusya Hava Kuvvetleri komutanı ülkesinin bu konudaki eksiklerini sitem etmişti Putin'e. Bazı şeyler göründüğü gibi o kadar da basit değildir.
Neptune bir iki ekleme daha yapayım savaş doktrinleri bir çok orduda standart dır. Hele NATO ya üye ülkelerin tamamında Irak Iran a saldırdığında ilk olarak komuta kontrol merkezlerini aniden yok etmişlerdi sürpriz bir saldırıyla. Yalnız o tarihteki Iran ordusu tamamen ABD ordusu tarafından eğitidiği için haberleşme olmasa da her birlik önceden planlanmış görevlerini tatbik etmişlerdi Irak üstünlük kuramamıştı. Aslında normalide bu adamların işi bu 30-40 yıl da bir savaş olursa olur boş boş okey oynayacakta vakit geçmez :))) şaka bir yana digital ortamda da bu savaşa oyunları tatbik ediliyor. Şimdi uydulardan hangi hava savunma nerede hepsi biliniyor. Başka ülkeler de bizim nerede neyimiz var onlarda biliyor. Uydun olmasa bile uydu görüntüsü satan firmalar var. Dünya da kimde nerede ne var herkes herkesi biliyor.

Bu Unsurlarin asli ne kadar sence gercektir ki ? Veya Söyle diyeyim !

"Ne kadari artik mevcut ki ? "

Dedigin Doktrin komik ,bu Doktrini en Uygulayan Devlet ABD , misal : McDonalds.

Neptune bir iki ekleme daha yapayım savaş doktrinleri bir çok orduda standart dır. Hele NATO ya üye ülkelerin tamamında Irak Iran a saldırdığında ilk olarak komuta kontrol merkezlerini aniden yok etmişlerdi sürpriz bir saldırıyla. Yalnız o tarihteki Iran ordusu tamamen ABD ordusu tarafından eğitidiği için haberleşme olmasa da her birlik önceden planlanmış görevlerini tatbik etmişlerdi Irak üstünlük kuramamıştı. Aslında normalide bu adamların işi bu 30-40 yıl da bir savaş olursa olur boş boş okey oynayacakta vakit geçmez :))) şaka bir yana digital ortamda da bu savaşa oyunları tatbik ediliyor. Şimdi uydulardan hangi hava savunma nerede hepsi biliniyor. Başka ülkeler de bizim nerede neyimiz var onlarda biliyor. Uydun olmasa bile uydu görüntüsü satan firmalar var. Dünya da kimde nerede ne var herkes herkesi biliyor.

aynen öyle, ki benim bahsettiğim durumu ülkenin yarısından azı biliyordur ya da öyle bir doktrin olduğunu tahmin edebiliyordur. Kim bilir bi de bizim bilmediklerimiz mutlaka vardır. 

kardeş saçmalamaya başlıyorsun :D

Alakası yok. Dünya'da hatırı sayılır bütün ordularda vardır bu sistem. Ki benim bahsettiğim doktrinin varlığını halk TSK, Kıbrıs Harekatı'nda YILDIZ planını uyguladığını söylediğinde öğrendi. Savaş oynadığın Call Of Duty'den Battlefield'tan farklıdır. ABD 12 saatten kısa süren Bin Ladin harekatı için aylarca hazırlık yapmıştı. Ki durum Milli sınırların savunulmasına, milli güvenliğe gelince daima hazır olmak zorundasın, yani daima elinde bir plan olmalı. Mantıken olmaması yanlış.

Last edited:

Tam ifade edemedim benim hatam anlaşılması daha net açıklayayım Türkiye'de 14 bilemedin 15 orgeneral vardır ara ara sayısı değişebilir. Mesela her ordu nun başında bir orgeneral vardır. Bu orgeneral lerden birinin görevi Eğitim ve Doktrin Komuntalığı. Sırf bu iş için bir komutanlık var. Tüm birliklerin görevleri tanımlıdır. Sadece harekat yapılacak ülkenin değil harekatı icra edecek ordu veya orduların ne yapacağı vs. Örnek verecek olursak askerlik yaptıysan tatbikatlara denk gelmişsindir. İşte burada yapılanlar bunların tatbikidir. Sen mühimmat Taburundasındır senin işin mühimmatı hazırlamaktır. Birliklerin kendileri araçlarını gönderir veya lojistik komutanlığı alır mühimmatı iletir. Muharip unsurlar bunları alırlar harekat icra tatbikatı yaparlar gibi. Özel sektördeki acil eylem planı gibi ama daha gelişmişi ve detaylı Plan'larda düzgündür de. Farkındaysan bir ara yargılamalar vardı açıklama olarak savaş oyunu tatbik ediyoruz demişlerdi. Rutin olarak yapılır kısacası.

aynen öyle, ki benim bahsettiğim durumu ülkenin yarısından azı biliyordur ya da öyle bir doktrin olduğunu tahmin edebiliyordur. Kim bilir bi de bizim bilmediklerimiz mutlaka vardır. 

kardeş saçmalamaya başlıyorsun :D

Alakası yok. Dünya'da hatırı sayılır bütün ordularda vardır bu sistem. Ki benim bahsettiğim doktrinin varlığını halk TSK, Kıbrıs Harekatı'nda YILDIZ planını uyguladığını söylediğinde öğrendi. Savaş oynadığın Call Of Duty'den Battlefield'tan farklıdır. ABD 12 saatten kısa süren Bin Ladin harekatı için aylarca hazırlık yapmıştı. Ki durum Milli sınırların savunulmasına, milli güvenliğe gelince daima hazır olmak zorundasın, yani daima elinde bir plan olmalı. Mantıken olmaması yanlış.

Hayir ben Sacmalamiyorum ve ayrica dedigin o Oyunlari Oynamiyorum bile.

Herzaman olmasi lazim evet ,KIBRIS Harekatini misal vermek bu yönde yanlis ,dediklerini
yalanliyorsun bu yönde.

Su an vaktim yok ,yoksa sana Satir Satir güzel cevaplar yazardim.

Hayir ben Sacmalamiyorum ve ayrica dedigin o Oyunlari Oynamiyorum bile.

Herzaman olmasi lazim evet ,KIBRIS Harekatini misal vermek bu yönde yanlis ,dediklerini
yalanliyorsun bu yönde.

Su an vaktim yok ,yoksa sana Satir Satir güzel cevaplar yazardim.

sakin ol efem, aksine Kıbrıs Harekatı bu doktrinin somut kanıtıdır. Dört gözle bekliyoruz "satır satır güzel" cevaplarını

@Web Master Why cant we see the link for the last posts? Is the website still being upgraded?

@Neptune Site sanirim hala yapim asamasinda, son eklenen postlara direk gitmek icin link yok hepson sayfaya tiklayip oyle bakabiliyoruz (en azindan ben oyle biliyorum). Bu konu hakkinda bilgin var mi?

@Sinan o neydi,ben sandim saka yapiyorsun?
Son iletinde ciddi oldugunu anladim.

Bende habire thank basiyorum @Sinan a :lol:, olayin son sayfaya gelince anladim bende. :rolleyes:
HAAHHAHAHAHAH,hic gulecegim yoktu:omghaha: 
Iran'lılar bile thank bastılar..... iyi bari bi tek ben değilmişim isimleri karıştıran... :D
Iranlilar bizimkinden hoslanmaz mullalara karsi diye,o yuzden basmislardir onlar. 
Bende öyle yaptım başta ama yanlış adamı neredeyse top a zıplattık en iyisi muhattap almayıp cevap vermemek
Her zaman cevap vermemiz gerek.

Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom