What's new

Turkic World Photos/News/Discussions.

i think when we try to classify these tribes we just simply call them as yomuds now when i see these i cant not to think about the turkish Proverb which says hem gouchli ham suchli :disagree: classify tribes for cretin countries is pointless better it will help our unity

salur =>yomud=>jafarbay=>karanjik

Goodnight bro

Cool, you know all the details :D I only know that we're from Sarıkeçili , but I have no idea about its origins, there are many Keçili tribes in Anatolia, like Karakeçili, Kızılkeçili, Sarıkeçili, Akkeçili, I guess they have some connection, they might be originally part of the same union, then divided into parts according color of goats they have :D may be Akkoyunlu and Karaoyunlu related to this as well, all those might be divided from a sinle huge union in the past

According to my grandpa's uncle, this is where our guys were living, Güllük mountains in Antalya
gulluk-dagi-termessos-milli-parki_427585.jpg
42_big.jpg

gullukdag%C4%B1_milli_parki_1.sflb.ashx

Then they killed some guy in a quarrel and fled to North, Afyon region, this is the village they founded

11781150.jpg

According to my grandpa's uncle, this is where our guys were living, Güllük mountains in Antalya

Then they killed some guy in a quarrel and fled to North, Afyon region, this is the village they founded

My father told me a similar story. My ancestors first came and lived in Antalya region, later on they moved to Afyon region.

@telkon bana küstün mü ? dikkat ettim hep es geçiyosun ? :D eğer önceki tartışmalardan ise birşey demedimki, ağır konuşmadan normal bir şekilde fikirlerimizi söyledik :)

niye küseyim, ilkokulda mıyız? sadece senin yazdıklarına cevap vermeyi gerekli görmüyorum. örnek verecek olursak, birle ile menen'in aynı kelimeler olduğunu yazdın. ama birle zaten bir+la (instrumental ek) birleşiminden oluşuyor ve birlikte, birleştirmek, birleşmek anlamları taşıyor. "bir" bütün türk kökenlilerde bir'dir. birla'nın evrimi birle, billa/e, bila şeklindedir ve bu kelime sadece uygur, karluk ve oğuzlarda görülür. m-b değişimi burada söz konusu olamaz, ki olsa bile menen kelimesi benen, binen, bilen şeklinde bir şey olurdu . yani anlayacağın her sakallıya dede demeyeceksin :) ben bunu söylemiş olsam sen yine nişanyan adlı yarım molladan alakasız örnek gösterecektin aparmak fiilinde olduğu gibi. herif daha aparmak fiilinin neredeyse bütün türk kökenlilerin dillerinde mevcut olduğundan haberi yok, tutmuş pehlevice appartan'a bağlamış :crazy: aynı şey araba için de geçerli. türkologlar 100 yılı aşkın bir süredir (tee Radloff'tan beri) bu kelimenin kökeni üzerine kafa yoruyorlar, ama yüce nişanyan tek cümleyle irani dillerdendir demiş :D nişanyan gitsin otelini işletmeye devam etsin, dilbilim yapmasın bir zahmet.
ek olarak, bugüne kadar birşey söyledin veya sordun da ben cevap verince ne değişti? kırgız kalpağını sordun, cevap verdim. rusça kelime sordun, ona da cevap verdim. e sonra ne oldu?

@telkon

E ben bu kesinlikle doğru bunu kabul edeceksin demiyorumki :) düzgünce tartışıyoruz :) ben verilen açıklamaya bakarım , Nişanyan beni çokta ilgilendirmiyor, ama hakkını vermek lazım yaptığı sözlük belkide tek.

Menen konusunda, olabilir, ben zaten olabilirliğinden bahsettim, kesin böyle demedim.

Aparmak ve Araba kelimeleri ise, adamı sevmesende verdiği açıklama tatmin edici, ha daha iyi bi açıklama yapılırsa bu adam yanlış söylemiş derim tabikide.

Daha önce cevap veriyordun, ne olduysa tartışmalardan sonra oldu :D

Minyatürlere ne diyorsun ?

@telkon

E ben bu kesinlikle doğru bunu kabul edeceksin demiyorumki :) düzgünce tartışıyoruz :) ben verilen açıklamaya bakarım , Nişanyan beni çokta ilgilendirmiyor, ama hakkını vermek lazım yaptığı sözlük belkide tek.

Menen konusunda, olabilir, ben zaten olabilirliğinden bahsettim, kesin böyle demedim.

Aparmak ve Araba kelimeleri ise, adamı sevmesende verdiği açıklama tatmin edici, ha daha iyi bi açıklama yapılırsa bu adam yanlış söylemiş derim tabikide.

Daha önce cevap veriyordun, ne olduysa tartışmalardan sonra oldu :D

Minyatürlere ne diyorsun ?

herif zaten çakal, türkiye'de dilbilim alanında boşluk olduğunu anladı, kendi yazdıklarıyla bu boşluğu doldurarak nemalanıyor işte. nişanyan'ın saçmalıklarından çok daha net açıklama sunmuştum sana hatırlıyorsan :D rusça biliyor olsaydın, aparmak fiili ile ilgili kaynakçalı ve adamakıllı yazılmış kitap gönderebilirdim sana. sen zaten sorularını tartışmadan sonra sordun ve ben de cevap verdim :) minyatürlerde betimlenenler kırgız olabilir, zira kırgızlar 13-17. yüzyıllar arasında civarda ne kadar hanlık, devlet varsa paralı asker, özel muhafız, han muhafız birliklerinde askerlik falan yapmışlar.

Last edited:
O da bizim ayımız, bildiğim kadarıyla tdk'nın bile böyle bir sözlüğü yok.

Alıp barmak mı diyorsun ? imkansız değil ama beni çok tatmin etmedi, Nişanyan en eski yazılı kaynak olarak 1400leri vermiş. Kaşgarlı da yok mu acaba ?

Diğer başlıklar ? onları kullanan var mı ? İlhanlı/Timur minyatürleri onlardan geçilmiyor.

O da bizim ayımız, bildiğim kadarıyla tdk'nın bile böyle bir sözlüğü yok.

Alıp barmak mı diyorsun ? imkansız değil ama beni çok tatmin etmedi, Nişanyan en eski yazılı kaynak olarak 1400leri vermiş. Kaşgarlı da yok mu acaba ?

Diğer başlıklar ? onları kullanan var mı ? İlhanlı/Timur minyatürleri onlardan geçilmiyor.

kaşgarlı için clauson'a bakmak gerek ama pek yemiyor açıkçası :D hayatımda gördüğüm en karmaşık sözlük clauson'unki sanırım.

Diğer başlıklar derken?

Kazakhstan President Wants to Drop the ‘Stan’

The leader of Kazakhstan said Thursday that his country should lose the last four letters of its name.

President Nursultan Nazarbayev cited country’s oil wealth as a reason why it should be seen as distinctive from the rest of the Central Asian”‘stans,” Reuters reports. Those include Tajikistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan and Uzbekistan, countries that are largely poverty-stricken.

Kazakhstan has seen a large level of investment from foreign corporations since it emerged from the ruins of the Soviet Union more than two decades ago, but Kazakh officials say the country still gets little attention from the rest of the world. Nazarbayev said that the country of 17 million could be renamed ‘Kazakh Ali,’ meaning “the Land of the Kazakhs,” as a way to seem more appealing to potential foreign visitors.

“Foreigners show interest in Mongolia, whose population is just two million people, but whose name lacks the ‘stan’ ending,” the president’s press service quoted him as saying. Nazarbayev said the idea is something “we definitely need to discuss with the people.”

Kazakhstan President Nursultan Nazarbayev Seeks Country Name Change | TIME.com

Don’t think change of name will make a lot of difference. Turkey also renamed their country as ‘Turkiye’ a few years back but everyone still calls it Turkey.

Despite the fact the land is old, country is quite young. Just like the Baltic States Lithuania, Estonia & Latvia, Kazakhstan is quite well known in the oil circles. There are many European countries such Slovenia & Moldova that are even less well-known. Give it time and Kazakhstan will be quite famous.

Back
Top Bottom