What's new

Turkic World Photos/News/Discussions.

28 May 1918... 99th anniversary of foundation of The Republic of Azerbaijan. Happy Republic Day!

---------------------------*---------------------------*---------------------

s-a164c0843d29d62ab8d8ed0447bc459cba8fe1d1.jpg

29 May 1453... 564th anniversary of the conquest of Istanbul.

Last edited:
Eski imam, devlet memurluğundan emekli Sn.Mehmet Ali Öz'ün resmi Osmanlı belgerlerinde yaptığı araştırmalar neticesinde yazdığı ''Atatürk’ün Ailesi'' adlı kitap üzerine yapılan bir yayın. Atatürk'ün soy ağacını ciddi şekilde derinden ve belgeli olarak anlatmaktadır.

Örneğin Ali Rıza efendinin vefatı ile aileye bağlanan maaşı gösteren 1893 yılındaki resmi Osmanlı belgesi ile kesinleşen bilgiler: Zübeyde hanım ve Ali Rıza efendinin evliliği, M.Kemal Atatürk'ün doğumu 1877; Mustafa ismini Büyük dedesinden aldığı; Ali Rıza efendinin doğumu 1841, vefatı 23 Mayıs 1886. Zübeyde hanım dahil Anne tarafındaki kadınlar(Büyükkanne, Teyze) o zamana göre ender şekilde ciddi Din eğitimi aldığı ve bu yüzden ''Molla'' ünvanını kullanmışlar.

Atatürk'ün hem anne hem baba tarafından Dedesinin dedesinin dedesi ise Bab-ı Ali'de tanınmış Yörük/Türkmen boy beyi Şeyh Hasan 12 Aralık 1668'de Selanik mevlevihanesine Derviş olarak atanıyor, hizmetleri ile civarın Türkleşmesi/Müslümanlaşmasında ciddi katkı sağlıyor. Atatürk'ün ata soyunun tamamı, yani bütün büyük dedeleri Şeyhtir.

A book about the family of Mustafa Kemal Atatürk based on official Ottoman documents is explained by the writer who is an ex Imam and retired from the state department.

P.S: @cabatli_53 ... Mustafa Kemal Atatürk adlı konu bu kitap ve TTK tarafından yayınlanan bir diğer kitap nedeniyle beklemededir, bu ileti bekleme nedenini diğer üyelere ayrıntılamaktadır, ayrıca ilgili konuda ciddi değişiklik yapılacaktır sizin yardımınızla.

Last edited:
Some 35 Turk words older than Orhun(a.k.a Orkhon in English) inscriptions are found in ancient Chinese texts.

''

Bengü taşlardan daha eski Türkçe sözler

Türkler tarafından Türkçe olarak tespit edilmiş kelimeler yok ama, yabancılar tarafından tespit edilmiş daha eski Türkçe kelimeler var. Sümerce metinlerde, Çince kaynaklarda, eski Grek ve Bizans kaynaklarında. Sümerce - Türkçe ilişkileri için Osman Nedim Tuna'nın Türk Dil Kurumu'ndan çıkan küçük kitabı okunmalıdır. Grek ve Bizans kaynaklarındaki sözler için maalesef Türkçede toplu bir çalışma yok. Çince kaynaklarda geçen Türkçe sözler için de Türkçede fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu konuda Talat Tekin'in Hunların Dili adlı kitapçığı ile benim "Köktürklerden Önce de Türkçe Devlet Diliydi" başlıklı makalem okunabilir

Ben iki hafta önce Üsküp'teki bir toplantıda bu konuyu ele aldım ve "Köktürklerin Birinci Dönemine Ait Türkçe Kelimeler" başlıklı bir bildiri okudum. Çince kaynaklara girmiş olan 35 kelimeyi açıkladım.

Benim tespit ettiğim 35 kelime şunlar. Özel adlar (Türk sözü ve hanedan üyelerinin adları): Türk, Tuman, Kara, Erkin, Bukan, Kut, Tapar, Külüg, Baga, Apa, Işbara, Toraman, Karaman. Unvanlar: kagan, katun, şad, yabgu, tigin, ilteber, tudun, tarkan, köl, çor, bagatur. Diğer sözler: il (devlet, ülke), böri (kurt), karı (yaşlı), kulan (kulun, at), (ordu), kür (kahraman) / kur (rütbe), sakal, bor (şarap), kam (şaman), aşçı, eb (ev).

''

Kaynak/Source: Bengü taşlardan daha eski Türkçe sözler - Ahmet B. ERCİLASUN
http://www.yenicaggazetesi.com.tr/bengu-taslardan-daha-eski-turkce-sozler-43034yy.htm

Back
Top Bottom