What's new

Çay Bahçesi

''Russia takes a step back and starts importing Turkish made components/parts again''.
I think is not permanently, it is temprorarly.
Because soon new years, Actually they havent enough fruits and food. There is no Food supply security.
Turkey and Turks should recognize their high value.
In summer Russian will be very sad to Putin, Because They will have to go on holiday to Crimiea and Sochi which are dirty, expensive and cold:)

Turkmens need more lethal gamechanger weapons. Like a TOW,javelin ANTITANK and stinger,igla MANPADS.
Autocannons and rifles dont survive them.
If Ukraine had had a Javelin , They would have destroyed terrorists.
USA didnt supply:(

"Türkiye'nin Suriye'de ne işi var" derseniz ben bile tepki gösteririm... gücümüzün yettiği her yere girmemiz tabiidir.

ayak oyunlarını sevmiyorum sadece, el-kaide bağlantısı olan örgütlerden medet umar hale gelmemizi sevmiyorum orada kendi askeri varlığımızla bulunmak varken.

Ukrayna'da çatışmalar ilk çıktığında Kırım' a asker yollayabilirdik. Suriye'yi direkt olarak işgal edebilirdik kimlere gittiği hala belli olmayan silah yüklü tırlar yollayıp orada insanların ölmesini dışarıdan izlemek yerine.

Gözden kaçırdığın şey Türkiye'nin oraya girmek için yasal gerekçesi olmadığından el kaide vs.yi kullandığı :) yasal olarak girse zaten kimse orada ne işi var demez, diyemez.

"Türkiye'nin Suriye'de ne işi var" derseniz ben bile tepki gösteririm... gücümüzün yettiği her yere girmemiz tabiidir.

"Harp zaruri ve hayati olmalıdır, hayat-ı memleket tehlikeye ma'ruz kalmadıkça harp bir cinayettir. "

Mustafa Kemal Atatürk

En sevdiğim sözüdür Atatürk'ün.

yCq7b07.jpg

Gözden kaçırdığın şey Türkiye'nin oraya girmek için yasal gerekçesi olmadığından el kaide vs.yi kullandığı :) yasal olarak girse zaten kimse orada ne işi var demez, diyemez.
sınırlarımızdan içeri top mermileri düşerken, reyhanlı saldırısı olmuşken, RF4 ümüz düşürülmüşken fazla fazla casus bellimiz vardı. İstediğimiz an işgal edebilirdik Suriye'yi.

Dönün bakın o günlerde yazdığım yazılara, hepsi bu yöndeydi.
"Harp zaruri ve hayati olmalıdır, hayat-ı memleket tehlikeye ma'ruz kalmadıkça harp bir cinayettir. "

Mustafa Kemal Atatürk

milyonlarca mülteciyle, daha onlarca yıl daha toparlanamayacak şekilde altyapısı yok olmuş her türlü terör örgütüne yuva olmuş Suriye'yle iyi eğlenceler o zaman.

3. Ordu Komutanlığı bir haftada bitirebilirdi bu savaşı, ve çoktan yeni bir hükümet kurulmuş olurdu Suriye'de.

Harp zaruri idi, bunu görecek vizyon yoktu sadece insanlarda.
Türk Silahlı Kuvvetleri dururken El-Kaide bağlantılı ÖSO dan medet umdular.
sonuç ortada, ÖSO günden güne eriyor ve yok olacak. Esad Rus desteğiyle teker teker yerlerinden kazıyacak bunları.

Last edited:
bitirebilirdi bu savaşı

Rusya'nin cildirmasinin reelpolitik sebebi var. ABD ve AB artik biktilar. On güvenilmez kafadan ses cikan bir bölge ile ugrasacaklarina Türkiye'yi muhatap almayi tercih ediyorlar.
Önümüzdeki aylarda cok önemli gelismeler olacak. AB de bunu anladi.
Yeni Osmanli etkilesim alani gerceklecesecek. Sinirlarimizdaa, Balkanlarda ve ardindan Afrika'da.

milyonlarca mülteciyle, daha onlarca yıl daha toparlanamayacak şekilde altyapısı yok olmuş her türlü terör örgütüne yuva olmuş Suriye'yle iyi eğlenceler o zaman.

3. Ordu Komutanlığı bir haftada bitirebilirdi bu savaşı, ve çoktan yeni bir hükümet kurulmuş olurdu Suriye'de.

Harp zaruri idi, bunu görecek vizyon yoktu sadece insanlarda.
Türk Silahlı Kuvvetleri dururken El-Kaide bağlantılı ÖSO dan medet umdular.
sonuç ortada, ÖSO günden güne eriyor ve yok olacak. Esad Rus desteğiyle teker teker yerlerinden kazıyacak bunları.

Aklı olan devlet komşusunu bu şekilde yıkmaya çalışmazdı en başında. Siz komşunuzdaki devlet otoritesini sarar, orada bir iç savaş ortamı oluşturmaya çalışır sonrada bunu finanse ederseniz, nihayetinde milyonlarca mülteci, onlarca terör örgütü ile muhatap olursunuz.

En başından bu şekilde ele alınmasaydı durum zaten sonuç farklı olurdu. En azından bir dediğinize katılıyorum. Madem Esad'ı bu kadar devirmek istedi Türkiye, o zaman kendi girip devirse daha iyi olurdu. Tabii bir 50 yıl sürecek düşük yoğunluklu savaşa hazır olmak gerekirdi.

Tabii soru Esad'ı neden devirmek gerekli. Cevap PKK mı? Suriye sınırı mayın döşeliydi. PKK saldırısı çok nadir olurdu Suriye sınırından. AKP'nin iktidara geldiğinde ilk yaptığı icraat Suriye sınırındaki mayınları temizletmek oldu. Bu günlere hazırlık mıydı diye sormadan edemiyor insan.

PKK'nın en çok saldırı yaptığı sınır Irak sınırıdır. Örgüt lider kadrosu da Irak'ta Türkiye'nin burnunun dibinde yaşar. Ben hala Esad'ı neden devirmeli sorusuna da cevap bulamıyorum.

Aklı olan devlet komşusunu bu şekilde yıkmaya çalışmazdı en başında. Siz komşunuzdaki devlet otoritesini sarar, orada bir iç savaş ortamı oluşturmaya çalışır sonrada bunu finanse ederseniz, nihayetinde milyonlarca mülteci, onlarca terör örgütü ile muhatap olursunuz.

En başından bu şekilde ele alınmasaydı durum zaten sonuç farklı olurdu. En azından bir dediğinize katılıyorum. Madem Esad'ı bu kadar devirmek istedi Türkiye, o zaman kendi girip devirse daha iyi olurdu. Tabii bir 50 yıl sürecek düşük yoğunluklu savaşa hazır olmak gerekirdi.

Tabii soru Esad'ı neden devirmek gerekli. Cevap PKK mı? Suriye sınırı mayın döşeliydi. PKK saldırısı çok nadir olurdu Suriye sınırından. AKP'nin iktidara geldiğinde ilk yaptığı icraat Suriye sınırındaki mayınları temizletmek oldu. Bu günlere hazırlık mıydı diye sormadan edemiyor insan.

PKK'nın en çok saldırı yaptığı sınır Irak sınırıdır. Örgüt lider kadrosu da Irak'ta Türkiye'nin burnunun dibinde yaşar. Ben hala Esad'ı neden devirmeli sorusuna da cevap bulamıyorum.
Suriyeni bu hale gelmesinde Türkiyenin rolü olsada bence gayet abartiliyor, hani neden hep Türkiyeye kilitleniliyorda oradaki halkini ilk günden beri katleden, tahtini babasinda miras almis, bir diktatör dikkate alinmiyor diye soramiyorum kendime.

iç savaş kaçınılmazdı, Suriyede çok uzun zamandır büyümekte olan bir muhalefet vardı. Türkiye burnunu sokmadan çok önce de ufak çapta çatışmalar oluyordu.

Esad İran ve Rusya yanlısı, bu yeterli

It's like all people in Turkey are drugged with something. No one asks any question anymore. Everybody is happy with every move that the government makes.

If anyone wants to see an Islamic USSR Version 2015 come and visit Turkey. Maybe this would be a good tourist hype. What do you think? Would it save the tourism industry? :)
Hain demişler kanına dokunmuş, kanını siktiğimin.
Dokunmuş, girmediğine şevin, top!
Oturmadığın kaldı mı? Çinli, Rus, Amerikalı? Uygun gördüğüne, hop!

Last edited:

Akp hukumeti meshepci yaklasimindan dolayi suriyeyi devirmek istedi. Misirda libyada olanlarin aynisinin Suriyedede olacagini dusundu gel gorki eldeki hesap carsiya uymadi. Batinin kendi suriye devrimini yok etti. Asiri islamci uclari suriyeye yolluyarak ve kimyasal silah ve varil bombalariyla sivil hak katledilirken ses cikamadiginda zaten esad kazanmisti.Esad akilli adam bu savasi en basindan beri meshep isine dokerse kazanacagini cok iyi biliyordu ve onuda yapti.Sonuclara bakmak gerek suriyede pkk kantonu olustu pkk yasallasti nerdeyse hatta kahraman ilan edildi.Suriyeli multeciler elimizde patladi.Turkmenler suriyede akp hukumetinin gaziyla katledirildi ve halada katlediriliyor ve gelecekte kurulacak olan bir esad mualif anlasmasinda adlarini bile okunmuyor.
Irakda Turkmenler meshep savasina girdi sunniler isidci olurken sii olanlar iranin kucagina itildi ki suan sii turkmenlerin buyuk kismi irakli ve iranli siilerle tayyibe ve turkiyeye sovmeye basladi. Barzani kerkuge girdi.Irakdaki kurt olusumunu kendi ellerimizle buyuttuk. Bir zamanlar kirmizi cigzi dediklerimizi akp hukumetiyle kendimiz yok ettik dostlarimizi kusturduk aramiz iyi olanlarla da kotu olduk. Iran 2000 li yillardan beri surekli bolgede guc kazaniyor butun dusmanlari nerdeyse bati tarafindan yok edildi. ilk basta afganistan sonra saddam sonra kaddafi ve mubarek Sonuc oynamasini bilmiyorsan oymanicaksin Arkadas

@bsruzm

Farkli fikirlere saygili olmaliyiz boyle sozler hic birimize yakismiyor.

Mustafa Kemal Atatürk

Bu sozler ZAYIF bulundugumuz zamanlar icin gercerliydi. Eger YAPABILIYORSAN elindekini ardina koymucaksin baris savasla kazanilir.Cevremizdeki irak suriye iran ermenistan pkk rusya gibi bizi bir kasik suda bogmaya kalkisanlar varken pollyana olmaya gerek yok

@bsruzm

Farkli fikirlere saygili olmaliyiz boyle sozler hic birimize yakismiyor.
İyi de sikerim öyle fikri! Benim topu boğasım var, yakışanın peşinde değilim.
Bu ortam yüz yüze bulunduğumuz bir ortam değil. O yüzden şanslı, yazdıklarımla idare etsin, sevinsin top!

@cabatli_53 banlasın, görmeyeyim şunları!

SSCB'nin, Rusya Federasyonu'nun, Suriye'nin PKK terorunu direk destekledigini unutuyoruz.
Turkiye Suriye'de mezhepci bir dava gutmuyor. Turkiye'nin milli menfaatleri icin Esad rejiminin gitmesi, bir tehditin ortadan kalkmasi demek.
Suriye, SSCB'nin tedarikcileri arasindaydi. Bizim begenmedigimiz ama ticaretimiz icinde onemli bir yer tutan tekstil, kazak,terlik,ayakkabi, meyca-sebze Suriye'den Rusya'ya ve Ukrayna'ya gidiyordu.
Suriyede savas cikinca bu pazar tamamen Turkiye'ye kaldi. Ruslar'in kizginligi buradan, Turkiye tok satici.

Bugun RF Ekonomi Bakanligi Turkiye'ye karsi yeni yaptirim planini Basbakan'a havalae etmis.
.Artislikleri bitmis, domatesimizle dalgayi gecmeyi birakmislar, yaptirim disi tutmuslar. Cunku yakinda yeniyil, Rusya'nin en buyuk bayrami. Yeni yilda en fakir aile bile mandalin almak ister.
O mandalini, o Ruslar yemez ise gelecek yiinl onlar icin bombok olacagina inanirlar. Mandalin, domates deyip gecmeyin, olmayinca, yeri gelince MIG29dan degerlidir.
Yeni yil gectikten sonra ve yeni tedarikciler bulduktan sonra, bu urunlerede%100 yasak koyacaklar.
Ben olsam RF'ye meyve-sebze satmam.
Ukrayna aynen oyle yapiyor, Isgal altindaki Donbas'a bir cantadan baska bir sey bile gecirmek yasak. Ukrayn'dan mal satisi yasak. Donbas'ta yokluk basladi, hersey pahali ve Rusya'dan. Turk narenciyesini yasaklayinca sapa oturdular.
Ukrayna SSCB'nin gida ambariydi. Almanlarin Ukrayna'yi isgal sebebi gidaydi. Tahil olmayan yerde et,sut yumurta olmaz.
Ukrayna degerini biliyor, Rusya'ya gida,meyva, et,sut, yumurta satmiyor.
Biz olsak, kime satacagiz diye korkariz.

Yaptirim uygulanacak urun ve hizmet cesitleri:
1) Tum kamu ihale alimlarinda Turk mallari'na yasak.
2) Muteahhitlik ve Insaat hizmetleri.
3)Turizm aracilik hizmetleri.
4)Otel ve Konaklama hizmetleri.

TC ozel ve tuzel kisileriyle yapilmis insaat kontratlari ile Tapu ve Kadatsro belgelerine basvurmak yasaklanmis.

Turizm konusunda'da korkmayin, su anda Ukrayna-RF arasindada havayolu tasimaciligi yasaklandi. Ancak butun seferler Belarus uzerinden:) Belarus havaalanlari iki kati kapasiteyle calisiyor.
2016 yazinda butun Ruslar Belarus uzerinden gelecek. Turkiye kesinlikle kapida vize uygulamali 100 dolar almali.
Turkiye;nin alternatifi yok. Misir;da, Tunus'da diger arap ulkelerinde otel personeli Araplar bile direk karilara saldiriyor. Koxcasinin yanindaki kadini taciz ediyorlar. Turkiye'de 5 yildizli ootelde kimse yapamaz.
Turkiyenin alternatifi yok.

@Hurshid Celebi
If he were Turkmen, This TOW would be from Turkish Army?
Why do they speak Arabic, if They are Turkmens?
Embedded media from this media site is no longer available
Turkmen hit a Syrian bulldozer with a BGM-71 TOW missile

Back
Top Bottom