What's new

Çay Bahçesi

@BordoEnes

So you moved from Europe to Turkey, how do you like it in Turkey? What things are you having trouble with? What do you like? How is the $$$ situation different from europe.

Thanks for your time in advanced,

I didnt move from Europe to Turkey.... yet. Although my family has a couple houses in Turkey where we go during summer vacations. I am planning on moving to Turkey when i finish my studies(If the demand to pilots is low here).

I said it before but how can a Turk hate Atatürk?
We Turks from the Soviet Union got repressed from our religion/culture/heritage/native land, all this would have had happened to Anatolian Turks if it werent for Atatürk so how can people in Turkey even think about this?
idiocy is considered a political view in Turkey unfortunately

Kufurbaz, ahlaksiz ve desdek verdigi siyasi ideolojinin kolesi olmus kisiler bu forumda mod olamaz.

Kul denen ahlaksiz yukarida saydigim sifatlarin hepsini bunyesinde tasiyan bir varlikti ve hakettigi coplugune gitti. Hala birileri onun burada devam etmesini ve hatta mod olmasini istiyor.

Bende diyorum bunu isteyen kullanicilar kul denen ahlaksizin bu forumda anna, avrat, baci vs. katarak kufretmesine istinaden sizede birileri ayni yol ile ithamda bulunsa, kufretse ve ceza almasa nasil hissedersiniz?

@Neptune

Birlik olamiyoruz demis hakli ulke olarak dahi birlik olamiyoruz farkinda degilmisiniz? Simdi hepimiz bunun sebebini ve bunun kaynagini cok iyi biliyoruz. Her neyse.

Umarim gecmiste sahip oldugumuz degerli mod arkadaslar gibi degerli ve bu isi layiki ile yapacak bir arkadasimiz mod olur.
Türkçe yazmışsınız Türkçe cevap vereyim,

Durduk yerde olmuyor bunlar, çok ciddi toplum mühendisliği gidiyor bu işe. Ülkeyi yönetmekte olan dikta yönetimi kabataş yalanı gibi çeşitli yalanlarla ve kara propagandayla topluma nefret pompalıyor bunu hep yaptı ve yapmaya devam edecek.

Bunun sonucu olarak hükümet kurulamıyor ülkede, çünkü iktidar uğruna insanları birbirine düşürecek kişiler ve bunlara inanacak kişiler var.

Bundan önce dini görüşlerimi belirtmezdim, artık açık açık söylüyorum ateistim, hatta anti-teistim. Çünkü dine inanan, ve bunun neticesinde din adamlarına inanan bireylerin topluma çok ciddi zararları dokunuyor. Otoriteyi sorgulamak her bireyin vatandaşlık görevidir ve dindar insanlar uzun süredir bu vatanaşlık görevlerini yerine getirmediler.;

Hainler onlardır, bize hain, terörist, çapulcu dendiğinde inandıkları ve sorgulamadıkları için, bu toplum mühendisliğinin devam etmesine göz yumdukları için, bizi birbirimize düşürmelerine izin verdikleri için.

Herkes döksün gizlisini saklisini ortaya. :P

Otoriteyi sorgulamak her bireyin vatandaşlık görevidir ve dindar insanlar uzun süredir bu vatanaşlık görevlerini yerine getirmediler.;.

Ve Kemalistler yani Atatürkcüler. Bunu hic bir zaman unutmayalim. :)

@KediKesenFare @LegionnairE

Aslında Lejyoner'in yazdığı yazıda özellikle altının çizilmesi gereken kısım orası. Bu sadece müslüman çoğunluktaki ülkeler için geçerli olan bir şey değil. Türkiye gibi gelişmemiş toplumlarda yani faşizm, sosyalizm gibi akımların etkisinden uzak demokratik otoritelerde din ve mezhep gözetmeksizin mesele böyle olmuştur maalesef. Zaten mu tip yönetimler standard ABD uydusu üçüncü dünya ülkelerinden farksızdır istediğin kadar şanlı tarihin olsun. Ee tabii durum böyle olunca, ezilmiş toplum çareyi iki şeyde buluyor;

1- Din
2- Mikro milliyetçilik

Örnek verecek olursak bu Kürtlerde ikincisi olurken Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızda birincisi ağırlıklı olmak üzere iki durum da mevcut. Gelelim anavatana, bizde de çoğunluk muhafazakar ve dindar. Yanlış anlaşılmasın bireysel olarak yanlış bir şey değil inanan insan için. Ancak istersen hıristiyan ol, dindarlık sorgulamadan önüne koyanı kabul etmektir. İtiraza yer yoktur. Aslında bu kitle iktidar partileri için en ideal kitle olduğu kadar toplumdaki en tehlikeli kesimdir şahsi görüşümce. Yobaz ve köyün çıkabileceği gibi, çocuklarını da öyle yetişdirdiklerinde çocuk küçüklükten nefret duymaya başlıyor ve o zaman da dindarın içinden radikal solcu anarşist tiplerin doğması da mümkün oluyo. Çok gorduk sokaklarda 15-18 yasinda siyah siyah giyinip daha ateizmin ne olduğunu bilmeden bu nefretle büyüyen. Kısaca bu toplum lejyonun dediği gibi felsefeleri ve inanışlarının doğası gereği devletin eylemlerini, partilerin yaptıklarını sorgulamaz sadece hı der. Ama toplumun yüzde yüzünde olan bir sorun da var, o da sadece ve sadece kişisel çıkarlarımıza göre oy vermemiz...ve tabiiki çok O.Ç bir medyamızın olması, bütün gazete ve televizyonlar için geçerli.

Iste siz Türkiye'de dogmus, büyümüs, topluma entegre olmus insanlarin anlamadigi, icinde yasadigi icin göremedigi püf nokta: bu tarif ettigin toplumsal sorun Türkiye'deki din anlayisindan kaynaklanan bir hal degil daha cok Kemalist devrimin bir sonucudur.

Icinde bulundugumuz tablo devleti ve toplumu seküler Cumhuriyet rejimine göre sekillendiren fakat icerigini yani demokrasiyi receteye eklemeyen tüm Kemalistlerin ürünü. Yani bence. :)

Icinde bulundugumuz tablo devleti ve toplumu seküler Cumhuriyet rejimine göre sekillendiren fakat icerigini yani demokrasiyi receteye eklemeyen tüm Kemalistlerin ürünü. Yani bence. :)
Duyanda Türkiyede demokrasiyi Akp'nin ürünü sanacak, senin kemalistler diye adlandirdigin kisiler sayesinde tercihindeki bir partiye oy verebiliyorsun ve o partiyi 13 yildir iktidarda tutabiliyorsun.

Iste siz Türkiye'de dogmus, büyümüs, topluma entegre olmus insanlarin anlamadigi, icinde yasadigi icin göremedigi püf nokta: bu tarif ettigin toplumsal sorun Türkiye'deki din anlayisindan kaynaklanan bir hal degil daha cok Kemalist devrimin bir sonucudur.

Bunun bence Türkiye'de yetişmekle pek alakası yok. Çocukluk yıllarım uzunca bir süre Güneydoğu Anadolu'da geçtiği kadar Avrupa'da da geçti. Bunun kemalizm dediğiniz Atatürkçülük'le bir alakası yok. Kanıtları da;

1- Din ve vicdan hürriyetini getiren Atatürk inkılapları değilde nedir? Tommy'nın kumanyasındaki viskisi değildir kanımca :)

2- Türkiye'deki din anlayışı dediğim gibi bir çok şeye müsait olduğundan dolayı tehlikeli. Cumhuriyet döneminden beri din kaynaklı çıkan ayaklanmalar ortada değil mi?

3- AKP gelmeden de önce Dünya'da sınırları içerisinde en çok camii ve dini tesis bulunan ülke açık ara farkla Türkiye Cumhuriyeti'dir. Ki Pakistan, Hindistan, Endonezya ve Malezya gibi ülkelerdeki müslüman nüfus sayısı bizim üç mislimiz neredeyse.

4- Bugüne değin gözüne kadar kapanan kadın vatandaşlarımız da onlarca yıldır oy kullanıyorlarken Suudi Arabistan'da tarih olmuş 21. Yüzyıl, daha 2016'da oy kullanabilme haklarını alacaklar. Diğer Arap ülkeleri ve İran'ın sosyoekonomik yapısı ortada.

Aksine, toplum laikliden işine gelince laik, işine gelmeyince de din düşmanı damgası vurabiliyor.

Benim için Kemalizm akılcılıktır... her tarafı atatürk resimleriyle dolduran ama hayatında üç tane kitap okumamış adama Kemalist demem ben... benim için profil resmine tayyibi koyan kişiyle aynıdır yalakadır

Kediler klavyeyi çok severler, gelip üzerine otururlar felan... ama klavyenin ne işe yaradığı konusunda en ufak fikirleri yoktur. Cahil adamın Atatürk sevgisi de ona benzer.. anlamsızdır.

Celal Şengör'le aynı fikirdeyim bu konuda... köküme kadar elitistim
cahil adam sevmesin Atatürk'ü
seviyorsa araştırsın, okusun, sorgulasın

işte bunlardan bahsediyordum... ağaç kütüğünden Kemalist olmaz
üç tane beyin hücresi yok bu herifin

şişman kızın büyük göğüslerinin olması gibi birşey.. sayılmaz yani anlıyomusun?
Maske takıp millet düşmanlığı yapmıyorum, zoruna gitmesin.
Mal olduğun kadar sapıksın anlaşılan, cacık olmaz! :happy:

Duruyor hala. Kullanıcının solda avatarının üstünde nicki yazıyor. Oraya tıkla küçük bir pencere açılacak. Orada "ignore" olması lazım.
danke schön mein bruder ! :)

celal şengör büyük nimet bu ülkeye, bu eğitim sistemi böyle gittikçe bundan sonra böyle adamlar yetişmez, değerini bilin.

Atatürk bir Lenin değildi, kafasında bi ütopya hayal edip onu gerçekleştirmeye çalışmadı. O içinde yaşadığı toplumu, onun sorunlarını, ve dünyanın şartlarını görmüş, analiz etmiş ve ne yapması gerektiğini o şekilde tayin etmiş bir vizyonerdi.

O yüzden SSCB yıkıldı Türkiye Cumhuriyeti hala burada.

Önce sorulması gereken şey neden gelişmediğimizdir. Kemalistler ülkeyi yönetirken uçuşa falan geçmedik. Önemli olan mentalite. Bu arada yazılarımda saçma sapan kelimeler görürseniz o otomatik düzeltme kaynaklı.

Atatürk Düsmaligi bu kadar yüksek olan baska ülke Dünyada herhalde yoktur.

"Komünizm vari yönetim Türkiye'ye Yesil Cübbe altinda gelir. Din Afyondur. Vicdan ve egitim düzeyi olmayan ülke ve toplumlarda Din istismar edilmeye mahkumdur."

Bu is bu kadar basit.

Önce sorulması gereken şey neden gelişmediğimizdir. Kemalistler ülkeyi yönetirken uçuşa falan geçmedik. Önemli olan mentalite. Bu arada yazılarımda saçma sapan kelimeler görürseniz o otomatik düzeltme kaynaklı.
cumhuriyetin ilk yıllarında uçuşa geçtiğimizi düşünüyorum.. en azından sanayileşiyorduk... şu an inşaat sektörünün eline bakıyoruz cumhurbaşkanımız sanayicilerle kavga ediyor. (Evet Koç'tan bahsediyorum)

Country Latest Posts

Back
Top Bottom