What's new

Çay Bahçesi

Değerli PDF Türkiye topluluğu , öncelikle mutlu pazarlar. Bilindiği üzere hem bizim tarafımızca hem de diğer topluluklarca Türkiye ile ilintili başlıkların açıldığı alt forum Ortadoğu & Afrika , genel eğilim bu yönde. Hatta o kısımın toplam içeriği neredeyse yarı oranın Türkiye ile ilgili aleyhte propaganda ya da güncel meselelerden oluşmakta.

Benim önerim , ya 'Avrupa & Rusya' forumu başlığına Türkiye eklenerek , bu içerikleri olduğu gibi o kısıma taşımamız. Ya da mevcut 'Ortadoğu & Afrika' forumu başlığında , 'kafkaslar , karadeniz , anadolu vs' , üçüncü bir coğrafi tanım ekleterek ve başta forum başlığı avatarında iki tane arap kellesinin değiştirilmesini talep etmemiz. Avrupa forumunda olduğu gibi , bayraklı bir avatar ile değiştirilebilir.

Ufak bir detay demeyelim , esasında ciddi bir algı oyunu. Toplu talep olursa yönetimi bu bir kaç dakika sürecek değişim için ikna edebiliriz. İlginize sunarım.

Türkçe yazacağım için buraya yazıyorum;

Sayın Soner Polat'ı kaybettik. Allah rahmet eylesin, başımız sağolsun. Ülkemizin yetiştirdiği önemli komutanlardan ve strateji uzmanlarından biriydi.

Kayıt için...

Uygur Türkleri hakkında takındığımız haklı ve kararlı tutumu kendi görüşleri ile uyuştumak için Pakistanlılar tarafından yapılan baskı/tehdit neticesinde bir çok saygın üye forumdan ayrılmıştı.

Aşağıdaki konu içinde gururla bağlı olduğum ülke ve millet lehine yaptığım yorum silinmiş, uyarı gönderilmiştir.

İlk olayda temsiliyetin mazereti meşguliyetken, ikinci olayda silme ve uyarı işlemini yapıp açıkça ilgili konuda keyfi olduğunu yazan Pakistanlı moderatöre bu keyfi davranışı için teşekkür edilmiştır.

Aanlaşılan ilk durumda ucunun nerelere gidebildiğinden ders alınmadığı gibi, ikinci durumda teşekkür edilmiş; ne yazık ki temsiliyetteki sorun devam etmekte.

Konu: https://defence.pk/pdf/threads/indi...ng-up-to-pakistan.637645/page-4#post-11803476

Saygılar.

Last edited:
Değerli PDF Türkiye topluluğu , öncelikle mutlu pazarlar. Bilindiği üzere hem bizim tarafımızca hem de diğer topluluklarca Türkiye ile ilintili başlıkların açıldığı alt forum Ortadoğu & Afrika , genel eğilim bu yönde. Hatta o kısımın toplam içeriği neredeyse yarı oranın Türkiye ile ilgili aleyhte propaganda ya da güncel meselelerden oluşmakta.

Benim önerim , ya 'Avrupa & Rusya' forumu başlığına Türkiye eklenerek , bu içerikleri olduğu gibi o kısıma taşımamız. Ya da mevcut 'Ortadoğu & Afrika' forumu başlığında , 'kafkaslar , karadeniz , anadolu vs' , üçüncü bir coğrafi tanım ekleterek ve başta forum başlığı avatarında iki tane arap kellesinin değiştirilmesini talep etmemiz. Avrupa forumunda olduğu gibi , bayraklı bir avatar ile değiştirilebilir.

Ufak bir detay demeyelim , esasında ciddi bir algı oyunu. Toplu talep olursa yönetimi bu bir kaç dakika sürecek değişim için ikna edebiliriz. İlginize sunarım.
Katılıyorum uzunca süredir bizim başlıkların neden ortadoğu başlığında olduğunu da anlayamadım. Makul olan bence Rusya&Avrupa başlığına taşınmamız. Ne zamandır yazayım diyordum ancak vakit bulamadım.@cabatli53

Yukarıdaki mesajımdan devamla :

Türkiye , sivil toplum kuruluşlarından kamu kurumlarına örgütlerinin büyük bölümü avrupa muktesabatında ve dış lişkilerinin temelinde avrupa bulunan ; üye olduğu , gözlemcisi olduğu ya da üyelik sürecinde olduğu , ya da denetim yetkisi verdiği kurumların uluslararası örgütlerin konumuyla ; dış ticaretinin büyük bölümüyle , ülkedeki sürmekte olan tüm ticari faaliyetlerinin entegre olduğu kıta bakımından ; fakat en önemlisi tarihi olarak bir balkan-anadolu ülkesi olması ve cumhuriyet ile birlikte batılılaşma anlamında diğer ortadoğu ülkelerinden( belki acem hariç ) çok daha belirgin olarak ayrışmış , esasında bir Avrupa ülkesi konumunda.

Türk başlıklarının ilk planda O.D. kısmında yer alması belki bir açıdan makul , anlaşılabilir psyop amacı taşısa da , zamanla bu durum Türkiye'nin ortadoğuda sıkışmış algısına imkan veren ve bilhassa kırmızı bayraklı ve kılıçlı yeşil bayraklı ülkelerin mensubu troll grupları tarafından Türk kimliğine dönük algı çalışması yaptığı psyop bölümü haline geldi. Bütün içerikler istisnasız biçimde amacı dışına çıkarılıyor. Türk başlıkları üzerinde böyle bir kavga hali sürerken, bu başlıkların hep bir üstünde , bir altında spesifik konularda mensubu olduğu ülkeyi Türkiye ile eşleyen , teknik açıdan içi boşta olsa zaman zaman kuvvetli söylem de geliştirebildiler ( doğumuzdaki bir ülkenin insansız sistemleriyle ile ilgili yürütülen başlığı , güneyimizde olan bir ülkenin olmayan sanayi yatırım planlarıyla ilgili açılan başlıklar vs. )

Benim önerim Türkiye'nin kendi gerçekliğine uygun olarak , onunla ilgili içeriklerin ağırlık merkezinin değiştirilmesi bütününde daha geniş bir alana dağıtımı. Sivil endüstriyel gelişmeler , tekil askeri projeler, iç dinamikler ve doğu akdeniz-karadeniz gibi bölgesel jeopolitik konular "gerektiği gibi" avrupa başlığında sürdürülebileceği gibi , Örneğin sayın @Islamic faith&Secularism 'in aktif tuttuğu Türk savunma sanayi kilometre taşlarını gösterir başlıklar , sayın @cabatli_53 'ün açmış olduğu İHA sistemleri başlığı ya da sayın @MMM-E 'nin canlı tuttuğu multimedya başlığı bir bütün olarak , aynı forum altında diğer ülkelerin rekabet ölçer nitelikte başlıklarını karşılayabilir nitelikte olacaktır.

Zaten , Türkiye'nin Suriye , Libya , Irak operasyonlarının yansımları O.D. forumunda olacağı için ; bu forum altında hiç bir varlık kaybetmeden , ağırlık merkezinin diğer foruma geçişi mümkün olacaktır. Bunlar dışında ortasya ve Türk dünyası ile ilgili makaleler , Türkiye ile güney Asya islam ülkeleriyle ilişkileri de asya forumunda tartıştırabilirsek ; en azından bu forum içerisinde Türkiye'nin - doğru ifadesiyle etki alana bölge geneline yayılmış- algısı güçlendirilmiş olacaktır. Böyle bir durumda örneğin her yıl bir kez alevlenen organize troll saldırılarında tek bir alt forumun değil , bütün forum bölümlerinin rahatı kaçacaktır.

Last edited:

Selamlar,
Önerinize konu olan temel değişiklik ve sebebini müsait bir zamanda İngilizce olarak yazabilir misiniz? İsterseniz çay bahçesinde de değil yeni bir konu açarak sadece bu konunun muhattaplarıyla tartışılmasını da sağlayabiliriz. Ben de bize yakın olan birkaç Mod'u bu konuda bilgilendirip herkesin gözü önünde onlara göre olurunu; veya olmaz ise neden olamayacağını ilgili yetkililerin mesajıyla aracı olmadan okuyabilir, toplu bir şekilde tartışma ve Mod'lara baskı kurma imkanına sahip olabiliriz. Bu tip isteklere pek sıcak baktıklarını söyleyemem fakat hep birlikte hareket edilirse çözüm mümkün olabilir. Eğer herkes aynı fikirde ise önerinizi paylaşacağınız yorumu mümkün olduğunca "like"'lamamız gerekecek ve altına onay yorumları atılırsa (ben de positive rating vereceğim) Mod'lara karşı daha etkili bir yaptırım sağlayabiliriz. Zamanında Türk savunma sanayi konularının ME bölümde paylaşılmasına dahi müsade etmeyenler olmuştu. Birçok konu buraya taşındı durdu. O bölümdeki Türkiye düşmanlığını ve kara propagandayı kendilerine yol bilmiş Vahabi Araplarına, kamufle olmuş PKK'lı militanlara ve diğer düşman kimlikli ne olduğu belirsiz üyelere inat o bölümde paylaşım yapmak bir alışkanlık haline geldi ve süreklilik bu şekilde sağlanmış oldu. Bu alışkanlığın yönünü çok hızlı bir şekilde değiştirmek mümkündür elbette fakat diğer bölümlerdeki üye yoğunluğu ME kadar olmadığından konular muhtemelen ilk başlarda cevapsız kalacaktır. Türk üyelerin konulara ilgili olması bu hususta önem arzeden bir durum olacaktır.

@Test7 hocam teşekkür ederim başlık için. Ben biraz daha geçmiş örneklerden derleyerek detaylı bir şey hazırlıyordum ama siz olması gerektiği çok daha net ve yalın biçimde derdimizi "anlatılabilir şekli" ile ifade etmişsiniz. O.D. kısmı ile tamamen bağımızı koparmadan ( başlık açabilme anlamında ) genel ağırlığımızı diğer bölüme taşıyabilirsek , belki Türk dış politikasında henüz değil ama en azından PDF Türk ekibi olarak üç kıtaya yayılı özelliğimizi geri kazanmış olacağız. :) Elbette Avrupalı kimliğimizin altını çizerek. Destek veren herkese tekraren teşekkür ederim.

@Test7 hocam teşekkür ederim başlık için. Ben biraz daha geçmiş örneklerden derleyerek detaylı bir şey hazırlıyordum ama siz olması gerektiği çok daha net ve yalın biçimde derdimizi "anlatılabilir şekli" ile ifade etmişsiniz. O.D. kısmı ile tamamen bağımızı koparmadan ( başlık açabilme anlamında ) genel ağırlığımızı diğer bölüme taşıyabilirsek , belki Türk dış politikasında henüz değil ama en azından PDF Türk ekibi olarak üç kıtaya yayılı özelliğimizi geri kazanmış olacağız. :) Elbette Avrupalı kimliğimizin altını çizerek. Destek veren herkese tekraren teşekkür ederim.

Destek amacli ekleme yapabilirsiniz hocam.. ne kadar cok yorum o kadar iyi..

@cabatli_53 hocam merhaba . Avrupa&Rusya forum başlığını Avrupa&Avrasya olarak değiştirilmesi talebi getirsek nasıl karşılanır acaba ? Ya da Küçük Asya , oradaki boşluğu dolduracak doğru bir coğrafi ifade bulmamız gerek. Fikrinizi alabilir miyim ?

Back
Top Bottom