What's new

Çay Bahçesi

Var olan hangi sistemlerle karşılaştırılır bu?

What do you think Oto Melera 76 is worse ?
Diffrence is only speed?

Lifespan of barrel, quality of metal are also important.

Sayin Besir Uzman Cavusum. Sakin saldiri olarak degerlendirme lutfen.

What do you think Oto Melera 76 is worse ?
Diffrence is only speed?

Lifespan of barrel, quality of metal are also important.

Sayin Besir Uzman Cavusum. Sakin saldiri olarak degerlendirme lutfen.
Sağ ol, fakat adım Beşir değil... Uzman felan da değilim :D

I have written your advice on the toilet paper for the next use. I am sure the next user in the toilet will think of you, when using it.

:angel:
But still be careful and don't wipe your a*s with it by mistake, it will sure leave a mark ;)

Anladim. bilgisayar uzmani ? bsr uzm:)
Amerikan sistemine kıyasla, Çinli sistemin beğenilmemesinin sebebi nedir?
Uzman değilim dedim ya boş ver... :)

76mm Oto Melera bizim savas gemilerimizdede olan kendini ispatlamis Italyan mali bir sistem.

Silahin mekanizmasin saglikli calisp calismayacagina hic deginmeden , acaba Cin mali bir top namlusu kac atisa dayanabilir? Namlu omru nedir? Amerikanin ve Avrupa'nin metalurji bilgisinin ne kadarina sahipler? Ruslarin AK-47si ile Cinlilerin AK-47 si bile Irak-Suriye-Pakistan taraflarinda 4-5 kat fiyat sarkiyla satiliyor.
Bir silaha iyi diyebilmek icin belirli bir sure duzgun calisp kendini ispatlamasi gerekiyor.
Yoksa kameralarla sadece guzel goruntuleri cekip yayinlamak kolay.
Ayni sey bizim yaptigimiz silahlar icinde gecerli.
MKEK Turkiyede uretilen tabanclar icin macaristandan, cek cumhuriyetinden namlu aliyor.
MPT 76 namlusu klonu olan HK417nin namlu omru kadar dayanikli olabilicek mi?
Balistik parcalarin mekanik dayanikliligindan bahsetmiyorum bile.
Ukraynanin yeni BTR-4lerinin zirhlari catlak vermeye baslamis. Neden? Rusyadan ayri , kendi kafalarina gore birseyler yapmaya basladilar, bilgileri yetmedi. BTR-4de aliminyum kullaniliyor, celik tank yapmaya benzemiyor,kaynak bile yapmak problem. Ciddi bir metalurji bilgisi lazim. Turkiyede bile buyuk guruplar daha yeni yeni bu tip uretimlere girebiliyorlar.
Birseye iyi diyebilmek icin zaman lazim.

:D

Cul2_HGWAAQz-y9.jpg:large

Bu kizcagiz nereden cikti birden?

76mm Oto Melera bizim savas gemilerimizdede olan kendini ispatlamis Italyan mali bir sistem.

Silahin mekanizmasin saglikli calisp calismayacagina hic deginmeden , acaba Cin mali bir top namlusu kac atisa dayanabilir? Namlu omru nedir? Amerikanin ve Avrupa'nin metalurji bilgisinin ne kadarina sahipler? Ruslarin AK-47si ile Cinlilerin AK-47 si bile Irak-Suriye-Pakistan taraflarinda 4-5 kat fiyat sarkiyla satiliyor.
Bir silaha iyi diyebilmek icin belirli bir sure duzgun calisp kendini ispatlamasi gerekiyor.
Yoksa kameralarla sadece guzel goruntuleri cekip yayinlamak kolay.
Ayni sey bizim yaptigimiz silahlar icinde gecerli.
MKEK Turkiyede uretilen tabanclar icin macaristandan, cek cumhuriyetinden namlu aliyor.
MPT 76 namlusu klonu olan HK417nin namlu omru kadar dayanikli olabilicek mi?
Balistik parcalarin mekanik dayanikliligindan bahsetmiyorum bile.
Ukraynanin yeni BTR-4lerinin zirhlari catlak vermeye baslamis. Neden? Rusyadan ayri , kendi kafalarina gore birseyler yapmaya basladilar, bilgileri yetmedi. BTR-4de aliminyum kullaniliyor, celik tank yapmaya benzemiyor,kaynak bile yapmak problem. Ciddi bir metalurji bilgisi lazim. Turkiyede bile buyuk guruplar daha yeni yeni bu tip uretimlere girebiliyorlar.
Birseye iyi diyebilmek icin zaman lazim.

Çin silahlarının savaş koşullarında çok denenmemiş olması konusunda haklı olsanızda, malzeme mühendisliği konusunda Avrupa'nın veya Amerika'nın neresindedir demek şaşırtıcı cevaplara gebe bir soru olabilir.

Elbette her bir proje kendi içerisinde özeldir ve çalışan insanların ne kadar kalifiye olduğu, o projeye ne kadar kaynak ayırıldığı gibi etmenler her ülke için standart bir değerlendirme yapılmasını engelliyor. Fakat malzeme mühendisliği alanı Çin'de en çok yatırım alan ve Çin'in katma değer zincirinde en tepeyi zorladığı bir alan. Kısaca Çin malzeme mühendisliği konusunda Avrupa'nın ilerisinde, Rusya'nın fersah fersah ilerisinde, Amerika'nın ise az gerisindedir. Fakat bu bahsettiğim akademik dünya için geçerli.

Elbette bahsettiğiniz namlu teknolojisi çok iyi veya çok kötü olabilir. Malzeme mühendisliğinin onlarca alt dalı belki bu konularda iyi olmayabilirler veya çok iyi olabilirler bilemiyorum. Silah sanayii elbette apayrı bir know-how gerektiriyor fakat en azından şunu söyleyebilirim, bu know-how'ı elde etmek için ellerinde bulunan imkanlar (bunun içerisinde yetişmiş kadro ve maddi olanakları katın) sadece Amerika ile karşılaştırılabilir. Diğerlerinin çok ötesine geçtiler bu alanlarda.

Hiç kaynaksız konuştum o yüzden küçükte bir örnek vereyim. Nature dergisi temel bilimler alanında dünyanın bir numarası. Burada makale yayınlayabilecek akademisyenler genellikle kendi alanının öncüleri oluyorlar. Nature her sene bir endeks yayınlıyor ve ülkelere not veriyor. Bu not Nature gibi üst düzey kalitede bir kaç yüz farklı dergide araştırma yayınlatabilen akademisyen sayısına göre veriliyor.

Kimya alanını paylaşmam gerekirse :

http://www.natureindex.com/annual-tables/2016/country/chemistry

Dünyanın geri kalanında kopmuş kendi halinde ilk iki sırada rekabet eden bir adet Çin ve ABD göreceksiniz. 3. Sırada bulunan Almanya'nın 3 katı kadar not almış bu iki ülke.

Türkiye 31. Sırada. Nature'dan bu alanda not alabilen 50 ülke var. Suudi Arabistan KAUST sağolsun 25. Sırada.

yokluğumda konular çok karışıp, alakasız şeyler tartışılmış, bence lozan'dan önce musul operasyonunu konuşun. her şeye rağmen gördüğüm bir gelişme var ülkemde, eskiden dış ülkelerin desteklediği piyonlarla savaşır ve onlara kendi gücümüzle karşı koyardık sınır-içi - sınır-dışı.. artık öğrenmişiz, örgütleri destekleyip onlarla karşı koyuyoruz. ama daha hırçın olmalıyız abdye karşı, nato dostunu vuracak değil ya.. vurursa üs kapanır, çok mu zor ya, çok mu!!! bugun abd uçaklarını çıkar, yarın rusları al. bu işler böyle pamps, lami cimi yok, dünya politikası şerefsiz olmuş.

-------------

abddeki debate i canlı izlemenizi öneriyorum, ahahahaha çok pis şeyler dönüyor

Back
Top Bottom