What's new

ÜIke Yönetimi

Status
Not open for further replies.
"Harf Devriminden sonra bir gecede cahil kaldık, dedelerimizin mezar taşlarını okuyamıyoruz" diyenlerin dedeleri de zaten okuyamıyormuş dedelerinin mezar taşlarını. :)

Güzel paylaşım.
Cumhuriyet kuruldugunda Erkeklerin okuma yazma orani %6 Kadinlarin ise %1'in altinda idi, cahil kaldik diyenler hic bi acipta tarih okumuslarmi acaba?

tabi tabi İSLAM DÜŞMANLIĞI söz konusu olduğunda güzel paylaşım, ecdadımıza söven aşağılayan her kaynak eğri yada yanlış size göre makbuldür, biliriz...

http://www.on5yirmi5.com/yazar/faruk-kirmizi/119737/2-abdulhamitin-egitim-alaninda.html
Osmanlı tarihinin en canlı eğitim hamlesi, Abdülhamit dönemine rastlar. Sevan Nişanyan’ın hesaplamalarına göre Türkiye, Abdülhamit dönemiyle kıyaslanabilecek bir okullaşma düzeyine yeniden ancak 1950′li yıllarda ulaşabilmiştir. Mesela 1895′te TC sınırlarına tekabül eden bölgede bine yakın (835) ortaokul ve lise bulunuyorken 1923′te bu sayı 95′e düşmüştür. 1895′teki yüz bine yakın öğrenci sayısı (97.837), 1950-51 sezonunda aşağı yukarı aynı seviyede seyretmektedir (90.356). Öncesiyle kıyasladığımızda Abdülhamit dönemindeki eğitim patlaması daha görünür hale gelir. Tahta geçtiği yıl 250 olan rüştiye sayısı 1909′da 900′e, 6 olan idadi sayısı 109′a çıkmıştır. 1877′de İstanbul’da sadece 200 tane modern ilkokul varken 1905′te 9 bine çıkmıştı. Her yıl ortalama 400 ilkokul açılmıştır ki, bu, Cumhuriyet döneminde bile kırılamamış bir rekordur.
kaynak: http://www.on5yirmi5.com/yazar/faruk-kirmizi/119737/2-abdulhamitin-egitim-alaninda.html

http://www.ikinciabdulhamid.com/sultan-abdulhamid’in-yaptiklari-11.html
Cami yaptırdığı her köyde birde ilkokul yaptıran (Mesela sadece Sivas’taki ilkokul sayısı 1637), okuma yazma oranının 5 kat arttıran, (1900 yılında ilkokul sayısı 29.130’u bulmuştu. Sadece Anadolu da 14 bin ilkokul vardı)

Orta okul (Rüşdiye) sayısı 619 çıktı, Fransızca dersleri konuldu,

Lise eğitimi için İdadiler açan (109 tane), (İstanbul Erkek-Kabataş Lisesi)

İstanbul’da Darülfünün (Üniversite) açan, Dünyanın ilk Dişçilik okulunu kuran,

Ayrıca Deniz Mühendis Okulu, Askeri Tıp Okulu (GATA’nın atası), Kuleli Askeri okulu, Mekteb-i Harbiyeler (Harp Okulları yani), Askeri Baytar Okulu, Kurmay Okulu, Mekteb-i Mülkiye (Siyasal Bilgiler Fak), Mekteb-i Tıbbıye-i (Marmara Ünv. Tıp Fak), Mekteb-i Hukuk, Ziraat ve Baytar Mektebi, Hendese-i Mülkiye(Yüksek mühendis okulu), Daarül Muallim-i Adliye(Yüksek Adalet Okulu), Maliye-i Mekteb-i Ali(Yüksek Ticaret Okulu), Ticaret-i Bahriye(Deniz Ticaret Okulu), Sanayi-i Nefise Mektebi(Güzel sanatlar fak.), Hamidiye Ticaret Mektebi(İktisadi ve Ticari ilimler akademisi), Aşiret Mektebi(Osmanlılık fikrini yaymak için), Bursa’da İpekböçekçiliği okulu, Dilsiz ve Âmâ Okulu, Bağcılık ve Aşıcılık Okulu, Orman ve Madencilik Okulu, Polis Okulu onun tarafından kurulmuştur.

Unutmadan bi de Ankara’da ÇOBAN OKULU var. Dünyanın ilk Deniz altısı, yani submarine’i onun talimatıyla üretti Osmanlı. Bütün dinamikler ona karşı olmasına rağmen o kadar başarılı olabildi.
http://www.ikinciabdulhamid.com/sultan-abdulhamid’in-yaptiklari-11.html

Hoca, harf ile islam düşmanlığının ne ilgisi var?
Ayrıca bana güvenilir istatistiklerle gel. Taşnaksutyun ermeni ile gelme. Ergen siteleri ile de gelme.

Yalan söyleyen tarih utansın, yüreğin yeterse okumanı tavsiye ederim, belki hakikatler önünüzde ki karanlık perdelere ışık olur.

Hocaya mukabil ben de sana papaz diye mukabil göstereyim,

Papaz, photoshopu aç istediğin grafiği istediğin şekilde düzenle altına da güvenilir kaynak olarak papaz yaz.
Arkadasim birine yalanci diyorsan ozaman bunu kanitla, yok sen kanitlamiyacaksan bende sözlerimi kanitlarim.

520447a83caa85762bc7b35d6fc78b62.jpg

22347.jpg

DNiEiv5W0AEja2c.jpg:large

Yalan söyleyen tarih utansın, yüreğin yeterse okumanı tavsiye ederim, belki hakikatler önünüzde ki karanlık perdelere ışık olur.

Hocaya mukabil ben de sana papaz diye mukabil göstereyim,

Papaz, photoshopu aç istediğin grafiği istediğin şekilde düzenle altına da güvenilir kaynak olarak papaz yaz.

al bu da kaynak
http://belgelerlegercektarih.com/20...bdulhamid-han-doneminde-yapilan-bazi-eserler/
Hoca derken her hangi bir hakaret veya aşağılama kastımın olmadığını bilmenizi isterim. "Hoca" sözcüğü bazen saygı ifadesi olarak da kullanılır. Sadece cami hocası için değil.

Bakın, herkes belge ile konuşuyor. Sizden de farklı görüşünüzü destekleyen belge rica ediyoruz. Bizi blog vs ile uğraştırmayın. Zaman değerli.

Arkadasim birine yalanci diyorsan ozaman bunu kanitla, yok sen kanitlamiyacaksan bende sözlerimi kanitlarim.

520447a83caa85762bc7b35d6fc78b62.jpg

22347.jpg

DNiEiv5W0AEja2c.jpg:large

Yine diyorum YALAN SÖYLEYEN TARİH UTANSIN!

Bakalım buna ne diyeceksiniz;
kemal-karpat-osmanl%C4%B1-nufusu.jpg

https://teyit.org/osmanli-devletinde-okuryazar-oraninin-yuzde-66-oldugu-iddiasi/

Hoca derken her hangi bir hakaret veya aşağılama kastımın olmadığını bilmenizi isterim. "Hoca" sözcüğünün saygı ifadesi olarak da kullanılır. Sadece cami hocası için değil.

bakın, herkes belge ile konuşuyor. Sizden de farklı görüşünüzü destekleyen belge rica ediyoruz. Bizi blog vs ile uğraştırmayın. Zaman değerli.

Tamam ben de zaten bir şey demedim, papazda da zaten bir şey yok o da bir saygı ifadesi benim açımdan. Belge yukarıda.

Yine troll Ahmet gelmiş,gitmiş Cumhuriyet Atatürk düşmanı kitap ve sayfalardan hakikat öğrenin diye öğüt veriyor.

İki alfabe bir süre kullanılmıştır daha sonrada yavaş yavaş bedevi alfabesi terk edilmiştir.O yüzden kimse iddaa edemez bir gecede cahil kalındığını.

Birde Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarının size sıralı tam isimlerini vereyim:
H.Hüseyin Ceylan;doğrular yanlış,yanlışlar doğruymuş bu gericiye göre ve sonunda da yalan söyleyen tarih diye slogan ekliyor.
Vehbi Vakkasoğlu;Ona göre kahramanlar ile hainler yer değiştirmiş.Hain dediği Atatürk felan
Fiker Başkaya;Bu gericiye göre de yakın tahirih değiştirilimiş,milli mücedelenin gerçek dışı bir versiyonu geliştirilmiş.Bu herife göre de Atatürk bir başarı sağlamamış aslında.
Hüseyin Yılmaz;Resmi tarihe inanmıyormuş beyfendi.
Abdurrahman dilipak;Yine üsttekini tekrarlıyor,resmi tarih aldatıcıymış,Atatürk felan hep hain ingiliz buna göre
Mustafa Müftüoğlu(yalan söyleyen tarih utansun);Atatürk kahraman değil vatan hainiymiş buna göre de
Soldan Yalçın Küçük;Ona göre de Türkiye de tarih masalmış
Mustafa Armağa;Bunu zaten biliyorsunuz
Kadir Mısıroğlu şarlatanı;Bunu da bilmeyen yok,hatta kendisi içlerinde en palavracısıdır.Mesela Çanakkale savaşı:Atatürk'ün buradaki başarılarını yok saymak için savaş sırasında olan olayların tarihi ve zamanı ile oynuyor.Savaş alanının büyüklüğünü ve arazi yapısını bilmeden sallıyor da sallıyor.Meğersem fesliye göre İngilizler kendi birliklerini yanlışlıkla topçu atışı ile vurmuş,onlar vurulunca hemen bizimkiler de yerlerine geçmiş işte Atatürk'de zaferi böyle kazanmış...:laugh::laugh::laugh: Yalan tabi bu,herif sallıyor.İngilizler kendi birliklerini vuruyor ama bizimkiler Anafartalar zaferinin kazanmadan önce,vurulan askerler de 100-200 felan,gece de yerlerine takviye birlikler geliyor.Zaman zaman biz de askerlerimizi yanlışlıkla topçu atışı ile vuruyoruz.Birde koskoca İngiliz ordusu 100-200 askerini yanlışlıkla vurunca geri çekilir mi hiç,bir gecede biter mi savaş...Fesli Kadir'in inananları ne dese inanacağı için sallıyor da sallıyor.Herifin Çanakkala'de şehit olan askerlere bile saygısı yok.

EDİT:Herif Atatürk'ün annesinden başlayarak tüm hayatına hakaret iftira atan yerden kaynak vermiş,atın gitsin şunu buradan.

Yine diyorum YALAN SÖYLEYEN TARİH UTANSIN!

Bakalım buna ne diyeceksiniz;
kemal-karpat-osmanl%C4%B1-nufusu.jpg

https://teyit.org/osmanli-devletinde-okuryazar-oraninin-yuzde-66-oldugu-iddiasi/

.

Sayfayı tam okumamışsınız. Aşağıya doğru okumayı sürdürürseniz verdiğiniz tablonun yanlış olduğu belirtilmiş.:

28 Ekim 1927 tarihli nüfus sayımı

Harf Devrimi’nden önce yapılan 28 Ekim 1927 tarihli nüfus sayımı da söz konusu iddianın değerlendirilebilmesi için farklı veriler sağlıyor. “28 Teşrinievvel 1927 Umumi Nüfus Tahriri, Fasikül 3, Usuller Kanun ve Talimatnameler Neticelerin Tahlili” isimli çalışmaya TÜİK’in kütüphanesinden de ulaşmak mümkün.

Söz konusu kitap incelendiğinde Harf Devrimi’nden önce Arap harfleri ile okuma yazma oranının erkeklerde yüzde 12.99 kadınlarda ise yüzde 3.67 olduğu, toplamda da okuryazar oranının yüzde 8.61 olduğu görülebiliyor. Ayrıca raporda 7 yaş üstü dikkate alındığında bu oranların erkeklerde yüzde 17.42 kadınlarda ise yüzde 4.63 toplamda da yüzde 10.58 olarak değiştiği de belirtiliyor.

nufus-say%C4%B1m%C4%B1-1927-.png

------
--
--
....
..
Yine Cambridge Üniversitesi’nin yayınladığı “Modern Avrupa’nın Ekonomik Tarihi 1700-1870” isimli kitapta Osmanlı Devleti’ndeki okuma yazma oranları hakkında bilgilere ulaşmak (sf.229) mümkün. Çeşitli Avrupa devletlerinin 1820 ile 1870 yılları arasında okuma yazma oranlarının yer aldığı tabloda Türkiye de yer alıyor. Tabloya göre 1820 yılında okuryazarlık oranı yüzde 6 olarak belirtilirken 1870 yılında bu oranın yüzde 9 olduğu görülüyor.

İşinize gelmeyene lakap takmak yada beğenmediğin kaynağı düşman ilan etmek düştüğünüz aciziyetin kanıtıdır.

Kaynaklar İslama küfür ediyorsa her kaynağı makbul kabul eden zihniyetiniz, hakikatler söz konusu olduğunda önünüze altından kasede sunulsa size göre sahte tu kaka oluyor.

Sen benim atılmamı bir kenara bırakta kendi örümcekleşmiş zihniyetini bir kenara atmaya bak.
:laugh::laugh::laugh::laugh: Senin zihniyet örümceklenmeyi de geçmiş.
Bende sevmediğim nefret ettiğim birinin annesinden başlayarak tüm hayatına karalayan bir site açayım bari...
Neyse bu İslamcıların da hiç birinde seviye felan yok,en iğrenç nokta neresi ise oradan başlıyorlar saldırmaya.

Sayfayı tam okumamışsınız. Aşağıya doğru okumayı sürdürürseniz verdiğiniz tablonun yanlış olduğu belirtilmiş.:

28 Ekim 1927 tarihli nüfus sayımı

Harf Devrimi’nden önce yapılan 28 Ekim 1927 tarihli nüfus sayımı da söz konusu iddianın değerlendirilebilmesi için farklı veriler sağlıyor. “28 Teşrinievvel 1927 Umumi Nüfus Tahriri, Fasikül 3, Usuller Kanun ve Talimatnameler Neticelerin Tahlili” isimli çalışmaya TÜİK’in kütüphanesinden de ulaşmak mümkün.

Söz konusu kitap incelendiğinde Harf Devrimi’nden önce Arap harfleri ile okuma yazma oranının erkeklerde yüzde 12.99 kadınlarda ise yüzde 3.67 olduğu, toplamda da okuryazar oranının yüzde 8.61 olduğu görülebiliyor. Ayrıca raporda 7 yaş üstü dikkate alındığında bu oranların erkeklerde yüzde 17.42 kadınlarda ise yüzde 4.63 toplamda da yüzde 10.58 olarak değiştiği de belirtiliyor.

nufus-say%C4%B1m%C4%B1-1927-.png

------
--
--
....
..
Yine Cambridge Üniversitesi’nin yayınladığı “Modern Avrupa’nın Ekonomik Tarihi 1700-1870” isimli kitapta Osmanlı Devleti’ndeki okuma yazma oranları hakkında bilgilere ulaşmak (sf.229) mümkün. Çeşitli Avrupa devletlerinin 1820 ile 1870 yılları arasında okuma yazma oranlarının yer aldığı tabloda Türkiye de yer alıyor. Tabloya göre 1820 yılında okuryazarlık oranı yüzde 6 olarak belirtilirken 1870 yılında bu oranın yüzde 9 olduğu görülüyor.

Olayı saptırmayın Cumhuriyet sonrası yapılan sayım yada 1800 ler değil ben 2. Abdulhamidin son dönemlerini kast ediyorum ve bu kaynak sizin verdiğiniz yüzdenin çok çok üstünde, hatta sitede ki araştırmacıların bu kaynağa göre yaptığı tespit bile %55, velevki %30 yada 20, siz bu oranı % 6 lara çekmektesiniz. Bu bizim tarihimize hakaret hatta daha ötesi demektir.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom