What's new

Turkish Tea House

Status
Not open for further replies.
E bunu sorumlu kişiler görmüyor mu ?

Görmezler mi Devlet elinde sonuçta hatırlarsın MKEK'nin modernizasyonu için 300 milyon dolar harcandı. AR&GE departmanları kuruldu ve personel atandı. Emekleme çağında da olsa birşeyler yapılmaya çalışılıyor, üstesinden gelsinler diye 20'den fazla çok değerli projeyi bu adamlara verdiler ama zihniyet meselesi bazı şeyler. 105mm top için 5-6 sene diyorlar adamlar adı geliştirme bu projenin bunun yanında Otokar koskoca tankı 4-5 seneye yapıyor füzeler vs 2-3 sene sonra ortaya çıkıyor prototipler. Yani demek istediğim bu çalışan departmanların başlarında yine aynı basma kalıp tipler var atsan atılmaz, satsan satılmaz devlet kuruluşu zamanında doldurmuşlar... Özelleştirilmesi gerekiyor belkide. Verseler TSKGV'ye şu sıkı çalışma politikaları, işçi çıkarmalar vs gibi birdizi düzenlemenin ardından adam eder bunları.

T-155 Panter ürettiler güya 120 adet alacaktı ordu. 40 küsür adet üretilenlerle belli süre kullanıldıktan sonra baktılar olacak gibi değil performans kötü daha üretim aşaması bitmeden proje iptal edildi ve üretilenlerden pilot bir tane Panter seçildi ve Aselsana gönderildi. Aselsan şu anda hem mekanik hemde elektronik dizayn ve modernizasyon yapıyor. Yani artık MKEK gibi bir kurumun pisliklerini dahi TSKGV şirketleri üstlenir oldu. Aselsan neler çekiyor bu MKEK'den neler...

aselsan-kapilarini-ilk-kez-halka-acti_84754_b.jpg

MKEK bir Kurum ,bir Sirket degil.

Yani Devlet yapiyor herseyini ,misal ne kendi kendine Yeni alinacak Elemani secebilir ,ne de baska birsey, kendisi karar verme Hükmü Yok.

MKEK yani halen bir çaycı düzeni var !

@cabatli_53 bey, senin mesleğin ney sorabilir miyim? Gayet bilgilisiniz Türkiye'mizin savunma sanayiye konusunda'da, merak ettim :smart:

Last edited by a moderator:
Fenerbahçe-Galatasaray maçı fenaydı ya Antalya'nın en lüks caddesinde çok nezih bir cafeye oturduk ve kıraathanede gibi tepindik vallahi :D Fenerbahçe bu sene çok sağlam bir takım kurmuş.Avrupa'nın en iyi koçu da bizde.İnşallah iyi bir başarı sağlarız.

Baykuş;4854713 said:
@cabatli_53 bey, senin mesleğin ney sorabilir miyim? Gayet bilgilisiniz Türkiye'mizin savunma sanayiye konusunda'da, merak ettim :smart:

Savunma sanayi için çalışan bir mühendis değilim umarım sorunuzun cevabı budur. :)

@Neptune

Sn Neptune,

Turkey defence yerine Turkish defence olarak değişecekti bu bölümün adı, neden değişmedi acaba? Bir bilginiz var mı?

Teşekkürler.

Çin füzeleri uzay için yerli adım olacak

Türkiye'nin Çin’den alacağı uzun menzilli hava savunma füzelerindeki teknolojiyle Türkiye, uzaya uydu gönderme konusunda da adım atacak.

Bu füzeler uydu fırlatma sistemleriyle benzer teknoloji kullanıyor.

Kazanacağımız altyapı ve AR-GE süreçleri buna da hizmet edecek

Balistik füze üretimi gündemde yok

Son zamanlar Türkiye 'nin Çin ile füze anlaşması yapması ABD ve Avrupa'yı karıştırdı. Her geçen gün tehdit vari açıklamalar yapan ve Türkiye'yi zor durumda bırakıp anlaşmadan vazgeçirmek için uğraşan Avrupa bu kez Türkiye'ye füze konusunda ağır suçlamalarda bulunmuştu. Ankara jet hızıyla suçlamaya cevap verdi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), son zamanlarda Batılı diplomatlar arasında konuşulan, "Türkiye Çin’den aldığı füze teknolojisi ile balistik füze yapacak" iddialarına da cevap verdi.

Üst düzey bir SSM yetkilisi, “Bu füzeler uydu fırlatma sistemleriyle benzer teknoloji kullanıyor. Füzelerin ortak üretimi başladıktan sonra kazanacağımız altyapı ve AR-GE süreçleri buna da hizmet edecek. Balistik füze üretimi gündemde yok” açıklamasında bulundu.

YAPTIRIM ONLARI İLGİLENDİRİR

ABD’nin Çinli CPMIEC firmasına uyguladığı yaptırımı da değerlendiren yetkili, “Yaptırım listesi ABD’nin kendisine ait. Yani ABD, ‘ben bunlarla alışveriş yapmam’ diyor. Hukuki olarak bizi ilgilendiren bir durum değil” dedi.

KOCA YUSUF GETİRECEK

Edinilen bilgiye göre Çin’den alınacak füze sisteminin nakliyesi de yine Türkiye’nin üretim ortağı olduğu Airbus A400M askeri nakliye uçağı ile yapılacak. Türkiye’ye Ekim sonunda teslim edilmesi planlanan ve Türk Hava Kuvvetleri’nde Koca Yusuf adıyla hizmete girecek uçak, füze sistemini Çin’den alarak Türkiye’ye getirecek.

Çin füzeleri uzay için yerli ad

Görmezler mi Devlet elinde sonuçta hatırlarsın MKEK'nin modernizasyonu için 300 milyon dolar harcandı. AR&GE departmanları kuruldu ve personel atandı. Emekleme çağında da olsa birşeyler yapılmaya çalışılıyor, üstesinden gelsinler diye 20'den fazla çok değerli projeyi bu adamlara verdiler ama zihniyet meselesi bazı şeyler. 105mm top için 5-6 sene diyorlar adamlar adı geliştirme bu projenin bunun yanında Otokar koskoca tankı 4-5 seneye yapıyor füzeler vs 2-3 sene sonra ortaya çıkıyor prototipler. Yani demek istediğim bu çalışan departmanların başlarında yine aynı basma kalıp tipler var atsan atılmaz, satsan satılmaz devlet kuruluşu zamanında doldurmuşlar... Özelleştirilmesi gerekiyor belkide. Verseler TSKGV'ye şu sıkı çalışma politikaları, işçi çıkarmalar vs gibi birdizi düzenlemenin ardından adam eder bunları.

T-155 Panter ürettiler güya 120 adet alacaktı ordu. 40 küsür adet üretilenlerle belli süre kullanıldıktan sonra baktılar olacak gibi değil performans kötü daha üretim aşaması bitmeden proje iptal edildi ve üretilenlerden pilot bir tane Panter seçildi ve Aselsana gönderildi. Aselsan şu anda hem mekanik hemde elektronik dizayn ve modernizasyon yapıyor. Yani artık MKEK gibi bir kurumun pisliklerini dahi TSKGV şirketleri üstlenir oldu. Aselsan neler çekiyor bu MKEK'den neler...

MKEK nın geldiği duruma katılıyorum. Babası MKEK genel müdürlük yapmış olarak konuşuyorum. Rahmetli canla başla Posta uçaklarının nasıl üretildiğini NATO ya gireceğiz diye nasıl kapatıldığını anlatırdı. MKEK bir devlet kuruluşudur Yönetim sorumluluğuda siyasilere ait dir. Kısacası kurum olarak tek başına bundan sorumlu olamaz. Zaten eskiye oranla pek de bir şey kalmadı.

Ülke olarak dandik tüfekler yüzünden can kaybediyoruz. Türkiye olarak terörden can kaybediyoruz. Yok FD2000 yok tank gemi deniz altı vs. Bir ordunun bunlara ihtiyacı var tamamda arkadaş bunları asitmetrik adını koyalım gerilla savaşında bir işe yaramazki. Zaten yaptıklarımızda teknolijiyi dışarıdan satın alarak yapıyoruz. Yapılsın güzel. Ama tüfek be kardeşim olmadı al gitsin bakım masrafı yok elektronik devresi yok bir şeyi yok. Tüfek milli olsa ne olur PKK kendimi yapıyor. Ortada kirli bir savaş var sadece bugün için konuşmuyorum. 10 yıllar önce değişmesi lazımdı. Savunma sanayinin milli olması güzel ama mutfakta yangın varken eve bir kat daha çıkayım demek gibi geliyor bana projeler. Yada kayıplar normal karşılanıyor bu dahada kötü. Iki denizaltı eksik al yerine tüfek al.

Tecrübesizleğime verin sadece bu iki paragraf bana ait

MKEK nın geldiği duruma katılıyorum. Babası MKEK genel müdürlük yapmış olarak konuşuyorum. Rahmetli canla başla Posta uçaklarının nasıl üretildiğini NATO ya gireceğiz diye nasıl kapatıldığını anlatırdı. MKEK bir devlet kuruluşudur Yönetim sorumluluğuda siyasilere ait dir. Kısacası kurum olarak tek başına bundan sorumlu olamaz. Zaten eskiye oranla pek de bir şey kalmadı.

Ülke olarak dandik tüfekler yüzünden can kaybediyoruz. Türkiye olarak terörden can kaybediyoruz. Yok FD2000 yok tank gemi deniz altı vs. Bir ordunun bunlara ihtiyacı var tamamda arkadaş bunları asitmetrik adını koyalım gerilla savaşında bir işe yaramazki. Zaten yaptıklarımızda teknolijiyi dışarıdan satın alarak yapıyoruz. Yapılsın güzel. Ama tüfek be kardeşim olmadı al gitsin bakım masrafı yok elektronik devresi yok bir şeyi yok. Tüfek milli olsa ne olur PKK kendimi yapıyor. Ortada kirli bir savaş var sadece bugün için konuşmuyorum. 10 yıllar önce değişmesi lazımdı. Savunma sanayinin milli olması güzel ama mutfakta yangın varken eve bir kat daha çıkayım demek gibi geliyor bana projeler. Yada kayıplar normal karşılanıyor bu dahada kötü. Iki denizaltı eksik al yerine tüfek

Ülke olarak dandik tüfekler yüzünden can kaybediyoruz. Türkiye olarak terörden can kaybediyoruz. Yok FD2000 yok tank gemi deniz altı vs. Bir ordunun bunlara ihtiyacı var tamamda arkadaş bunları asitmetrik adını koyalım gerilla savaşında bir işe yaramazki. Zaten yaptıklarımızda teknolijiyi dışarıdan satın alarak yapıyoruz. Yapılsın güzel. Ama tüfek be kardeşim olmadı al gitsin bakım masrafı yok elektronik devresi yok bir şeyi yok. Tüfek milli olsa ne olur PKK kendimi yapıyor. Ortada kirli bir savaş var sadece bugün için konuşmuyorum. 10 yıllar önce değişmesi lazımdı. Savunma sanayinin milli olması güzel ama mutfakta yangın varken eve bir kat daha çıkayım demek gibi geliyor bana projeler. Yada kayıplar normal karşılanıyor bu dahada kötü. Iki denizaltı eksik al yerine tüfek

Bu arada farkındaysanız hep yapılan ürünlerin yerli katkı oranını soruyorum. Neden sorduğumu anlatayım. Bağımlılık oranımızı anlamaya çalışıyorum örnek vereyim. Cirit füzesi sensörlerini Goodrich den alıyoruz. Bu normal çünkü Türkiye'de chip üreticisi yok bir şey yok. Benim anladığım ilk etapta Israil seviyesinde bir üretim hedefliyoruz. Platform al üzerine sistemleri giydir maliyet düşer teknoloji birikimi olur ihracat yaparsın vs. Bir kaç hafta önce TSK nın ANKA ların görev bilgisayarlarının Israil den geldiği için istemediğini okuyunca kafamda çok ciddi soru işaretleri oluştu. Görev bilgisayarı için komponentleri alırsın bilgisayarı yapar işletim sistemini yazarsın. Tamam yazdığım kadar kolay yapılmaz ama yapılır be hocam bunuda yapamadıysak neyi yapıyoruz cidden merak ediyorum.

Bu arada farkındaysanız hep yapılan ürünlerin yerli katkı oranını soruyorum. Neden sorduğumu anlatayım. Bağımlılık oranımızı anlamaya çalışıyorum örnek vereyim. Cirit füzesi sensörlerini Goodrich den alıyoruz. Bu normal çünkü Türkiye'de chip üreticisi yok bir şey yok. Benim anladığım ilk etapta Israil seviyesinde bir üretim hedefliyoruz. Platform al üzerine sistemleri giydir maliyet düşer teknoloji birikimi olur ihracat yaparsın vs. Bir kaç hafta önce TSK nın ANKA ların görev bilgisayarlarının Israil den geldiği için istemediğini okuyunca kafamda çok ciddi soru işaretleri oluştu. Görev bilgisayarı için komponentleri alırsın bilgisayarı yapar işletim sistemini yazarsın. Tamam yazdığım kadar kolay yapılmaz ama yapılır be hocam bunuda yapamadıysak neyi yapıyoruz cidden merak ediyorum.

Aselsan üretimi çip dizaynı Uluslararası yarışmada İSraili geride bırakıp birincilik kazanırken Türkiyenin chip üretemediğini söylemek biraz abes kaçıyor kardeş...

Bak buda ANKA'nın görev bilgisayarı...

aa5_zpsabf12211.jpg

Buda Aselsan için üretilen görev bilgisayarı test sistemi
CIMG5916.JPG

Cirit için "sensörler" kelimesini kullanırsan bunun içine lazer arayıcı başlıktan tutta güdümle ilgili birçok zırzavat işin içine dahil olur. GoodRich'ten alınan şey IMU'dur (Ataletsel ölçüm birimi) ve çok ta önemli bir birimdir füzelerde. Tubitak üzerinde sıkı çalışmalar yapıyor fakat boyut Ciritte sözkonusu olduğundan dolayı tecrübeli bir supplier tercih edildi. HGK'da, KGK'da kullanılan IMU'lar, UMTAS ve diğerleri için de geçerli tabiki Türkiyede geliştirildi.

HGK IMU
2-1.jpg
1-1.jpg

Kardeş Türkiye olarak Intel Amd Philips Samsung un sahibi bizmiyiz benmi yanlış biliyorum?. Çip başka şey bilgisayar başka şey. Farkındaysan gönderdiğin yazıda dış kaynak bağımlılığını azaltacak diyor. Bu görev bilgisayarının nasıl yapıldığını anlatayım prototipler TSK ya veriliyor TSK görev bilgisayarının İsrail malı olduğunu öğreniyor uzaktan kitleme yaparlar ilişkiler gergin diyorlar. Sonra görev bilgisayarı yapılma kararı alınıyor Farkındaysan proje sarktı. Insansız hava aracı yapacağım deyip sonrada görev bilgisayarını dışarıdan alınan bir ürünle dizayn yapılıyorsa kafamda soru işaretleri oluşması gayet normal.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom