What's new

Turkish Tea House

Status
Not open for further replies.
Kışlalardaki ideoloji aşılaması doğru. Ancak günümüzde bu abartılıyor. Halkın anlamadığı bir şey var. TSK, islama ve ya dine karşı değil. Fakat bu oluşumun kendi içinde olmasına karşı. Ki ben bunu destekliyorum, tabii eğer müdaheleler sadece ordu içinde kısıtlı olduğunda. Onun dışındaki, baskılara katılmıyorum ve karşıyım.

Ama Gen. Özel hukukun üstünlüğünden çok AKP'nın üstünlüğüne göre hareket eden bir insan.

Bakın, hükümete&politikacılara muhalefet olmak Dünya'daki her askerin doğasında vardır, mühim olan bu muhalefetin devletin yapısına ve ülkeye zarar vermemesi. Aynı şey politikacılar için de geçerli. Benim şahsi düşüncem, Özel Paşa gelmiş geçmiş en başarısız genel kurmay başkanıdır. Onun döneminde olduğu söylenen askeri reformların nerdeyse hepsinin altyapısı Koşaner ve Başbuğ dönemlerinde atılmıştır.

Her dedigine katilmiyorum ,ama cogu Dogru dedigin !

Long time no see, how is everyone?

Iyisinizdir insallah. :azn:

@T-123456 PC'den uzakdim. Ara vermek istedim artik. Kitap okudum biraz lol.

maksat değişiklik olsun.

Last edited by a moderator:
Beyler bu Leo 2ng meselesi ne oldu yav ?

Kara Kuvvetleri icin gerek yok ,zaten Altay geliyor ,ve Altayin gelismesinde Leo2NG büyük bir Payi var biryerde.

Ayrica modernize edilmis Leo2A4 = Leo2NG herseyi zaten Altay tankinda Seri olarak mevcut olucak.

Yani gerekirse yapilir ,ama gerek yok ,bence Leo2a4 ´ler son kullanma tarihine göre Görevini yapicak ve yerini gelecekte olan Tanklar alicak ,bu da belki yakin bir Zamanda Altay olmasa ,ilerki bir Zamanda olur.

Yani bence leoları çürümeye terketmek pek akıllıca olmaz, Altay faktörü de var tabi ama bence yavaş yavaş, parça parça da olsa ng ye çevrilmeleri iyi olurdu, hem Altayın hizmete girmeye başlayıpta işe yarar sayılara ulaşması 2020leri bulur.

Yani bence leoları çürümeye terketmek pek akıllıca olmaz, Altay faktörü de var tabi ama bence yavaş yavaş, parça parça da olsa ng ye çevrilmeleri iyi olurdu, hem Altayın hizmete girmeye başlayıpta işe yarar sayılara ulaşması 2020leri bulur.

Orasini bilemeyiz ama bizim Ordu hali hazirda nezaman Tanklari gerektircek bir Savasa girdi ki ? Veya Tehdit altinda kaldi ?

Leolar zaten biryerde cürük ,onlari Modernize edicen yerine git yeni Sirket kur oda Sana bir Piyade Tüfegi yapsin ,bence en Önemli olan Konu bu ilk basta !

Şiddetle katılıyorum bir sürü proje var yapılsın yapılmasın değil. Ancak daha piyade tüfeği yapamamışken ciddi şüphelerim var. Elde dandik bir tüfek boyna tutukluk yapar yapmasa şişer.
Ya arkadaş adam gibi tüfek yapamıyorsak alalım gitsin can kaybediyoruz yıllardır milli tüfek tutturulmuş ortada bir şey yok en çok ihtiyacımız olan iyi bir tüfek ve Kevlar tarzı koruma.

Sorun olmaz sanırım. Gaziantep/Islahiye 106. Topçu Alayı. Tam olarak yılını söylemek istemiyorum ama 3-5 yıl önce diyebiliriz. Nöbet olarak bir iç nöbet, bide dış nöbet vardır. İç nöbetlerde silahla gidersin kurşun almazsın. Benzinlik nöbeti, Garaj nöbeti gibi.

Dış nöbet dediğimiz ise Kışlanın sınırlarında nöbet kuleleri vardır. Kule'ye çıkmayız kulenin dibinde siper vardır 2 kişi girersin 2 saat nöbet tutar geri dönersin.

Nöbete dolu G3'le giderdik. 3 Şarjör her şarjörde 20 kurşun. Şarjörün birisini takarsın ama kurma kolunu çekmezsin ve emniyette durur silah. Gece-görüş falan görmedim ben hiç askerde, el-bombasını zaten vermesinler nöbet tutan askere, kesin kendini havaya uçurur.

Başka soruların varsa cevaplayabilirim.

Very interesting! Many thanks to you brother and to @Neptune for your answers! :tup:

i "was" actually. Well, actually General officers are the only ones that can abort such operations you mentioned (covert, point-kill, man hunt, Search&destroy...Liasion for Air Force...etc.). But as they're tied to politicians. They had to order their men to withdraw. Yes you are right, sometimes goverment didn't want the army to take such moves. I don't know why. Maybe, they used it as a tool.

There are not only senators but also probably most of the ministers never knew that such operations had existed. In deed, there are hell a lot of classified operations conducted by TAF that even the government (except for PM, MIT and MoND) never knew and won't know that they existed. I hope i helped you.

Thanks again! :)
A shame though what we have suffered because of spineless politicians.

TAF has not shown any interest to go for the 2NG - at least not what we can know. My guess is that it might get actual in the future when Altay replaces the Leo 2:s as our Tier 1 thus making the Leo:s our Tier 2 cavalry, but of course this would depend on a lot of factors and this is only my personal guess. I also think the concerned companies (Roketsan, Aselsan, Otokar...) will have acquired even more know-how and experience by then thanks to the on-going Altay and Tulpar projects, so when an upgrade for our Leo:s becomes a priority perhaps we would be able to make a new revision on the 2NG upgrade package - Leo 2NG[SUP][SUP]2NG[/SUP][/SUP]? :D

Türkiye'nin radar üssü Ankara'da yükseliyor

Aselsan Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, Ankara-Gölbaşı'ndaki yerleşke hakkında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a bilgi verdi. Ergeneman, uzun mesafe ve yüksek irtifa radar sistemlerini de üretecek kapasitedeki tesisin Mart 2014'te bitirileceğinin altını çizdi.

Bakan Yılmaz'a ziyareti esnasında Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Vekili Fikri Gönültaş, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Baykul, Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Canpolat ve Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Dr. Faruk Özlü eşlik etti.

UZUN MENZİLLİ HAVA SAVUNMA RADARLARI BURADA ÜRETİLECEK

ASELSAN Gölbaşı'ndaki Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Tesisi için yaklaşık 200 milyon dolar yatırım yaptı. Macunköy tesislerinde devam eden radar üretim faaliyetleri tesis tamamlandığında Gölbaşı yerleşkesinde toplanacak.

Sanayi Bakanlığı tarafından onaylanan Radar, Elektronik Harp ve İstihbarat Sistemleri Ar-Ge Merkezi de faaliyetlerini bu yerleşkede sürdürecek. Yerleşkede binden fazla mühendis ve teknik eleman görev yapacak. ASELSAN, söz konusu tesiste TSK'nın ihtiyacı olan uzun menzilli hava savunma radarları başta olmak üzere her türlü radar, sinyal kesici jammer cihazları, mikrodalga modül ve çeşitli elektronik harp teçhizatlarının tasarım, üretim ve lojistik desteğini gerçekleştirecek.

GÖLBAŞI YERLEŞKESİ

Yeni yerleşkede, radar ve elektronik harp alanında mevcut olan tasarım/üretim yeteneklerini geliştirmek üzere yeni radar sistem entegrasyon alanları, mikrodalga bileşen/modül tasarım ve üretim tesisleri, özel ölçüm laboratuvarları, hassas mekanik üretim tesisleri kuruluyor.

Türkiye'nin radar üssü Ankara'da yükseliyor - ZAMAN

Şiddetle katılıyorum bir sürü proje var yapılsın yapılmasın değil. Ancak daha piyade tüfeği yapamamışken ciddi şüphelerim var. Elde dandik bir tüfek boyna tutukluk yapar yapmasa şişer.
Ya arkadaş adam gibi tüfek yapamıyorsak alalım gitsin can kaybediyoruz yıllardır milli tüfek tutturulmuş ortada bir şey yok en çok ihtiyacımız olan iyi bir tüfek ve Kevlar tarzı koruma.

2014 cikicakmis ,Polonyalilar dedi :)

Mevzu tüfek yapmak yada yapmamak değil. Türkiye bu aşamaları çoktan geride bıraktı ve muazzam kaliteli kuruluşları var. Şu pozisyonda MKEK'yi aradan çıkar Kaleye bütün sorumluluğu yükle 1 sene sonra eline muadilleri ölçüsünde performans gösteren bir tüfek çıkarırlar. Kolay değil MKE gibi bir kurumdan bahsediyorum. Bırakın Ar6Ge'yi adamlar blue-print'i alınmış sistemlerin üretimini dahi doğru dürüst beceremiyorlar. EryX'in iptal nedeni de yine MKEK. Sakın yalnış anlamayın tezgah eksikliği veya üretim hattı kalitesizliği falan değil mesele bu olsaydı eğer inanın en krallarıyla yarışır fakat kalifiye eleman olarak çalışan ne olduğu belirsiz insan topluluğu bu sonuçlara vesile oluyorlar Türkçeyi dahi konuşamıyan Torpilli bakan sürüleri.

Açık bir örnekle anlatmak gerekirse, Adamlar bilirsiniz Roketsan'ın yeni geliştirdiği Base Bleed'leri alıp, "geliştirdikleri" Uzun menzilli 155mm mühimmatta deneyecekler güya. Konya'ya götürmüşler topları falan topyekün, Roketsan üretimi BBU ile atışlar yapmışlar baktılar performans çok kötü. Bunun üzerine SSM'ye Roketsan'in ürettiği BBU'ların sorunlu olduğunu bu yüzden de sonuçların başarısız olduğuyla ilgili raporlar hazırlayıp durdular. Bunun üzerine Roketsan şiddetle MKE'ye itiraz edip geliştirdikleri sisteme güvenlerinin tam olduğunu ve testlerin Roketsan mühendisleri tarafından yapılmasını teklif etmişler. Sonuç olarak Roketsan mhendisleri olayı ele almış ve testleri yapmışlar. Sonuçlar on numara 5 yıldız.

Siz zannediyor musunuz ki Tank gibi komplex ve bir o kdr da zor bir aracı ülke kabiliyetiyle geliştirdik ve Tungsten'li 120mm mühimmatı da MKEK beyfendileri oturup hiçbir ülkeden lians almadan geliştirebilecekler ?

Anlayacağınız, birakın dizayn yeteneğini, adamlar geliştirilmiş sistemlerin testlerini yapmaktan dahi acizler. Burada birkaç örnek daha anlatsam mideniz bulanacak o yüzden fazla uzatmamakta fayda var...

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom