What's new

Turkish Politics & Internal Affairs

Do you agree with what I wrote?

• I agree

Votes: 5 38.5%
  • I agree but,....

Votes: 1 7.7%
  • I don't agree

Votes: 2 15.4%
  • Don't care

Votes: 5 38.5%

• Total voters
    13
  • Poll closed .
@Sinan @xenon54 iştahım açıldı.

Size kısaca bir soru.
Eski laiklik sistemini, siz demokratik buluyor muydunuz? İnsan haklarına saygılı bir sistem buluyor muydunuz?

Ufaktan bir örnek size. Batılı ülkeler özellikle tam gelişmiş ülkeler, demokrasinin ana yurdu sayılır.
Zira bu sebepten dolayısıyla demokrasi derecelendirme de tam not alırlar.
Buna hollanda, Almanya, Avusturya, İsviçre, Belçika, İngiltere ve İskandinav ülkeleri dahil. Bunda şaşırtacak birşey yok.
Ama bu saydığım ülkeler arasında bir tane olması gereken ama olmayan bir ülke var o da Fransa.

Şimdi acaba Fransa neden tam not alamıyor:).
Eski laiklik ile neyi kastetdigini bilmiyorum ama sanirim sen Türban yasagindan bahsediyorsun, bence Türban yasagi tabikide yanlisti ve serbestlestirilme dogru yönde bir adim ancak laikligi neden demokrasiye aksiymis gibi göstermeye calistigini anlamiyorum dogrusu, saydigin ülkelerin cogu zaten laik, aradaki tek fark laikligin Türkiye ile Fransada Anayasanin bir maddesi olmasi.

Bu fransanin tam not alamadigini biraz daha acarmisin, kim tarafindan hangi nedenlerden tam not alamiyor?

800px-Secular_States_Map.svg.png

Secular state - Wikipedia, the free encyclopedia

Mantığa bak anasını satayım, millet eşcinselliği tanımaktan bahsediyor biz kadınlar çalışsın mı çalışmasın mı onu konuşuyoruz, kadın çalışmassa ahlaklı nesil yetişirmiş asdasdasd :D

@olcayto

Daha önce bir mesajımda belirtmiştim, adamlar en pratik en doğru yolu bulmuşlar, bizimkiler paranoya nedeniyle fazla hassaslaşmış, agresifleşmiş, adamlar gibi yapacaktık, adam demişki benim açtığım devlet okulunda çocuklara din öğretilmeyecek, ama sen dini bir topluluk olarak özel okul açıp devletin denetimi altında temel eğitimin yanında dini eğitimde vermek istiyorsan verebilirsin, başka bir örnek mesela Sikh bi adam polis olmak istiyor ama inancı gereği sarığını takmak zorunda, takabiliyor bir sıkıntı çıkarmıyorlar.

Targon, sana şunu belirtmek isterim. Avrupa'da sadece bir ülke laiklik diye bir sisteöö kurdu o'da Fransa.
Burdaki arkadaşların yaptığı en büyük hatalardan birisi laiklik ile sekülerliği bir görmek.Hayır efendim, laiklik Fransa'nın sistemidir, ve Avrupa'da bu laikliği Türkiye gibi uygulayan tek ülke Fransa'dır.

Senin sikh sarığı dediğin İngiltere'de oluyor, Fransa'da benim bildiğim kadarıyla öğrenci boynunda haç işaretli kolyesini bile okula sokamıyor.

Bir dönem Türkiye'de imamhatipler de açıldı. Başarılı imamhatipler açıldı. Sağ olsunlar bir iki yasa değişikliği ile onları da işe yaramaz eylediler.

Elbetteki demokrasinin ülkem'de ilerlemesi gerekiyor ve elbetteki Avrupa ülkelerin'den örnek almamız gerekiyor.
Fakat bu örnek almamız gereken ülke kesinlikle Fransa olamaz.

Yanlız burda @[TR]AHMET ve @xxxKULxxx 'i kutlamak istiyorum. İlk defa Erdoğan taraftarları ile tartıştık ve küfür yemedik. :)

You're right they're pretty good in rigging elections and censoring the media, masallah.
Whatever you say...I like Erdogan.....His Personality is charming he seemz me Astute/Agile and responsible, His walking style is full of confidence.......and 2nd most charming personality I like in recent world scenario is Valadimir Putin.........

Eski laiklik ile neyi kastetdigini bilmiyorum ama sanirim sen Türban yasagindan bahsediyorsun, bence Türban yasagi tabikide yanlisti ve serbestlestirilme dogru yönde bir adim ancak laikligi neden demokrasiye aksiymis gibi göstermeye calistigini anlamiyorum dogrusu, saydigin ülkelerin cogu zaten laik, aradaki tek fark laikligin Türkiye ile Fransada Anayasanin bir maddesi olmasi.

Bu fransanin tam not alamadigini biraz daha acarmisin, kim tarafindan hangi nedenlerden tam not alamiyor?

800px-Secular_States_Map.svg.png

Secular state - Wikipedia, the free encyclopedia

Aynı hataya sizde girmeyin, yukarı'da gösterdiğiniz harita seküler ülkeleri gösteriyor, laik ülkeleri değil.

File:Democracy Index 2012 green and red.svg - Wikipedia, the free encyclopedia

Aynı hataya sizde girmeyin, yukarı'da gösterdiğiniz harita seküler ülkeleri gösteriyor, laik ülkeleri değil.
Laiklik ve seküler aslinda pek farkli degil, biri din ile devleti kati suretle ayri tutuyor digeri ise devleti dine göre yönetmiyor yani sonuc gene ayni.

Eee Portekiz, Italya ve Yunanistan laik degiller ama Fransa ile ayni seviyedeler, Biz önce bir onlarin seviyesine ulasalim sonra elestirimizi gene yapariz.

Gardaş bizim için seküler=laik biz bunları ayrı ayrı şeyler olarak değerlendirmedik ki :D zaten bu seküler kelimesinide ben yeni yeni duymaya başladım biz bunun için ayrı ayrı terimler kullanmıyorduk. olay sadece din ve devlet işlerinin ayrılması biz Fransa gibi olsun demiyoruz zaten.

Tabii ki hayır, eski sistem tamamen tepeden inme bir sistemdi. Demokratik değildi ama gerekliydi. (O zamanın şartları için)

Şimdi Atatürkü,bazı hatalrını rağmen, severim sayarım.

Zamanın da eski sisteme karşı yeni bir sistem getirmesini de sonuna kadar destekliyorum, çünkü ülke din tüccarları ile doldu, din baskısından baş kaldıramaz oldu millet. Dini kendi emllerine kullananlar karşı muazzam bir hamle.

Fakat ulu önderin, Allah rahmet eylesin, ölümünden sonra ne oldu?
Atatürk tüccarları türemeye başladı başımıza.

Eskiden Allah istedi diyerek milletin haşatını çıkaranların yerini, Atatürk istedi diyerek milletin haşatını çıkartanlar doldurdu.
Ve sonuç olarak bugün de, bu hadiseleri süistimal eden bir iktidar çıktı ortaya.

Şimdi Atatürkü,bazı hatalrını rağmen, severim sayarım.

Zamanın da eski sisteme karşı yeni bir sistem getirmesini de sonuna kadar destekliyorum, çünkü ülke din tüccarları ile doldu, din baskısından baş kaldıramaz oldu millet. Dini kendi emllerine kullananlar karşı muazzam bir hamle.

Eskiden Allah istedi diyerek milletin haşatını çıkaranların yerini, Atatürk istedi diyerek milletin haşatını çıkartanlar doldurdu.
Ve sonuç olarak bugün de, bu hadiseleri süistimal eden bir iktidar çıktı ortaya.

Abi sıkıntı burda işte biri dini, biri Atatürk'ü, öbürü milliyetçiliği suistimal ediyor..... :undecided:

Iste bu yüzden Türkiyeye laik sistem mecburi, yani 2000li yillara gelmisiz ve AKPli bir bayan vekil cikmis kuma almak serbest olsun diyor. o_O

Tamamen katiliyorum, kemalizm diye bir term olustu ve bu sözde kemalistler sagindan soluna, dindarindan entellektueline, Kürdünden Türküne herkesi ezmeye basladi.

Ben Atatürkü seviyorum ama bana kemalist demeyin, o kendine kemalist diyenlerin yedigi haltlari kesinlikle desteklemiyorum.

Yanlız burda @[TR]AHMET ve @xxxKULxxx 'i kutlamak istiyorum. İlk defa Erdoğan taraftarları ile tartıştık ve küfür yemedik. :)

Dostum küfür insanın kendi acziyetini gösterir, sıkıştığı yerde küfürü basmak işin en kolay kısmı, kaç yaşına gelmiş okumuş yazmış insanlar oturup doğruyu eğriyi konuşamayacaksa yaşamayalım daha iyi.

Iste bu yüzden Türkiyeye laik sistem mecburi, yani 2000li yillara gelmisiz ve AKPli bir bayan vekil cikmis kuma almak serbest olsun diyor. o_O

Tamamen katiliyorum, kemalizm diye bir term olustu ve bu sözde kemalistler sagindan soluna, dindarindan entellektueline, Kürdünden Türküne herkesi ezmeye basladi.

Ben Atatürkü seviyorum ama bana kemalist demeyin, o kendine kemalist diyenlerin yedigi haltlari kesinlikle desteklemiyorum.

Arkadaşım sana bir örnek vereyim, genç yaşta evlendin enerji dolusun, hanımının sağlık sorunları var ve sende sıkıntıya girmişsin, çözmeye çalışıyorsunuz ama çözülmüyor ihtiyacında var efedersin uçkuruna sahip çıkamıyorsun ya gidip zina yapacaksın yada 2. bir eşin olacak. Aynı şekilde karının çocuğu olmuyor mesela yine 2. alma ihtiyacı doğabilir. Yada Suriye'de ki gibi bir savaş çıktı ülkende erkekler öldü kadınlar dul ve aç kaldı, eğer adil bir şekilde hükmede bileceğine inanıyorsan bunlar dışarıda kalmaması için o dul kadınları çocuklarınla beraber himayene alıp onlara sahip çıkabilirsin bu ve bunun gibi senin gerçekte görmediğin bazen de anlamadığın bir çok durum söz konusu olabiliyor. ha dersin ben bir tane karı alırım sevmişim ne olursa olsun vaz geçmem kendimi de kontrol ederim onuda mutlu ederim o zaman senden kıralı yok, helal olsun derim, ama zinada yapmayacaksın bu haramdan ziyade karına hakarettir koca bir ihanettir.

Şimdi güleceksiniz belki ama ülkemizde bu sorunları harbi harbi yaşayanlar ve hayatı kayan bir sürü insan var, sırf bu ve buna benzer sebeplerden dolayı her gün onlarca aile yıkılıyor.....

Allah'da bu saydığım ve buna benzer sebepler için 4 e kadar evlenmeyi erkeklere helal kılmış.

Last edited:
Laiklik ve seküler aslinda pek farkli degil, biri din ile devleti kati suretle ayri tutuyor digeri ise devleti dine göre yönetmiyor yani sonuc gene ayni.

Eee Portekiz, Italya ve Yunanistan laik degiller ama Fransa ile ayni seviyedeler, Biz önce bir onlarin seviyesine ulasalim sonra elestirimizi gene yapariz.

İstediğin sitem ile ülkeyi yönete bilirsin, temel insan haklarını değiştirmez bu. Bu insan haklarının arasında din özgürlüğü de var. Zaten sıkıntı da burdan başlıyor.

Laicism in itself is undermining the freedom of every human in the world to practice his religion.

Arkadaşım sana bir örnek vereyim, genç yaşta evlendin enerji dolusun, hanımının sağlık sorunları var ve sende sıkıntıya girmişsin, çözmeye çalışıyorsunuz ama çözülmüyor ihtiyacında var efedersin uçkuruna sahip çıkamıyorsun ya gidip zina yapacaksın yada 2. bir eşin olacak. Aynı şekilde karının çocuğu olmuyor mesela yine 2. alma ihtiyacı doğabilir. Yada Suriye'de ki gibi bir savaş çıktı ülkende erkekler öldü kadınlar dul ve aç kaldı, eğer adil bir şekilde hükmede bileceğine inanıyorsan bunlar dışarıda kalmaması için o dul kadınları çocuklarınla beraber himayene alıp onlara sahip çıkabilirsin bu ve bunun gibi senin gerçekte görmediğin bazen de anlamadığın bir çok durum söz konusu olabiliyor. ha dersin ben bir tane karı alırım sevmişim ne olursa olsun vaz geçmem kendimi de kontrol ederim onuda mutlu ederim o zaman senden kıralı yok, helal olsun derim, ama zinada yapmayacaksın bu zinadan ziyade karına hakarettir koca bir ihanettir.
Şimdi güleceksiniz ama bu sorunları harbi harbi yaşayanlar ve hayatı kayan insanlar dolu, sırf bu ve buna benzer sebeplerden dolayı her gün onlarda aile yıkılıyor.....
Allah'da bunun için 4 e kadar evlenmeyi erkeklere helal kılmış.
Eger evliligi sirf cinsellige indirgeyeceksen dediginde belki zerre kadar mantik olabilir ancak gercek öyle degil iste.

Cocuk konusundada ise modern tip diye birsey var bircok insani cocuk sahibi yapti, hic olmazsa gider yetim cocuk evlat edinirsin sevaba girersin, Kuma sistemi eskilerde kalmis birsey ve bence kadini bir malmis gibi kullanmaktan baska birsey degil.

1) Masturbasyon yap, kendine hakim olamıyorsan o senin sorunun.

2) Çocuk olmaması dünyanın sonu değil, tıp yetersiz(ki artık çok gelişti) kalıyorsa evlat edin.

3) Evlenmen mi gerekiyor yardım etmen için ?

İstediğin sitem ile ülkeyi yönete bilirsin, temel insan haklarını değiştirmez bu. Bu insan haklarının arasında din özgürlüğü de var. Zaten sıkıntı da burdan başlıyor.

Laicism in itself is undermining the freedom of every human in the world to practice his religion.
Allah askina bügünün Türkiyesinde hangi din mensubu dinini özgürce yasayamiyor?

Back
Top Bottom