What's new

Turkish Naval Programs

anladım kardeş yani baya kritik işlemlerden geçiyormuş ya gerçekten zor sağlam yapalım yeterki zaman pekte önemli değil sanki hızlandıırlmış olarak yaparsak gemiler envanterdeyken sorun çıkardımı sorun olucaklar yani şimdiden böyle yavaş yavaş yapmak daha mantıken doğru geliyor gerçekten bu kadar bilgi birikiminin olmasına ve bu tür projeleri gördüğün için çok şanslısın kardeş yani donanma karşımda ama bir kere gidip göremedim belki 30 ağustosta açarlar o zaman olur ama yani belki onlarada sorarım bazı soruları o zaman aklıma geldikçe yani ansiklopedi gibi adamsın kardeş gerçekten helal olsun

anladım kardeş yani baya kritik işlemlerden geçiyormuş ya gerçekten zor sağlam yapalım yeterki zaman pekte önemli değil sanki hızlandıırlmış olarak yaparsak gemiler envanterdeyken sorun çıkardımı sorun olucaklar yani şimdiden böyle yavaş yavaş yapmak daha mantıken doğru geliyor gerçekten bu kadar bilgi birikiminin olmasına ve bu tür projeleri gördüğün için çok şanslısın kardeş yani donanma karşımda ama bir kere gidip göremedim belki 30 ağustosta açarlar o zaman olur ama yani belki onlarada sorarım bazı soruları o zaman aklıma geldikçe yani ansiklopedi gibi adamsın kardeş gerçekten helal olsun
milgem kurucesmede halka acilmisti ,keske gitseydin .
Geminin hizli yapilmasi diye bisey 2 acidan soz konusu olamaz, birincisi tershanenin kapasitesi , kreynler vesaire, ikincisi , geminin insaatin her bir asamasi hem donanma, hem de bagimsiz klaslama kurulusu tarafindan, dizayn asamasindan , teslime kadar, kullanilacak celikten , kablosuna kadar kontrol ediliyor,buda zaten yapilabilecegin en iyisine ulastiriyor.
Ansiklopedi gibi biri degilim , gemi insaat muhendisiyim .

kardeş kocaelinde yaşıyorum yani gitmeyi çok istedim ama yani burada olsaydı kesin giderdim donanma kocaelide ama gemileri halka açmıyorlar yani biraz değişik birşey yani mühendis olarak bu kadar bilgin olmasına lafın gelişi olarak dedim abi eğer bir kusur ettiysem özür dilerim yani gemilerde çeliğini saçını üretmesi ayrı bir şey ve o donatımların geçeceği elektroniklerin geçeceği yerleri açmak onları falan tasarlamak yani millileştikçe gemiler daha farklı sistemler ekleniyor içlerine ve o kadar boru kablo geçiyor yani gerçekten kolay birşey değil yani dıştan sadece geminin sacını çeliğini görüyoruz ama için bir farklı dünya

In english please. German is also ok.
BTW, my sources said to me FAC ccompetition will finished this year.

For the people who cant speak english copy paste your turkish statement into google translate and post that along with your turkish statement.

Lutfen turkce yazilarinizi google translatele tercume ediniz. (Not perfect turkish but good enough :enjoy:)

Last edited:
Tercüme ediyoruz fakat translate doğru çevirmediği için çevirdiğimizi anlayamayacağınız için Türkçe yazmak zorunda kaldım kusura bakmayın

For the people who cant speak english copy paste your turkish statement into google translate and post that along with your turkish statement.

Lutfen turkce yazilarinizi google translatele tercume ediniz. (Not perfect turkish but good enough :enjoy:)

in a easy time i am gona translate them all into english, thats impossible google wouldnt translate them rightly in english :D

Dearsan will costruct two Tuzla class boats for Libya.

p1200-2.jpg

Libya ??

Libya is in turmoil now, literally militias are in control of the country.... i wonder how are we going to get our money.
in ship profuction money is taken part by part with help of referral letter from banks ( money isnt delivered by large black cases :D ) ships' keels will be laid after first bunch on money delivered, this issue is solved during tender, every step that money will be delivered is clearly indicated in tender phase and agreement afterwards.
So it will be basically " we are not delivering ships" if they dont give one other bunch of money:yay:
as you know, banks doesnt provide a referral letter worths 5 mln easily to someone.

gemilerin yapilmasi icin bazi alt parclarin gelistirilmesi bekleniyor ,bu tarz parcalar zaten ATAK , ALTAY ve ANKA gibi yerli platformlardada kullanilacak ortak kritik parcalar.
Gemi hakkinda ne DzKK ne de SSM den bilgi alabilirsin,tum dosyalar gizlilik seviyesi azaltilana kadar Gizli ibaresi ile gidiyor, hatta hassas bilgi bilgi icerir bile yaziyor.
Ornek olarak, bizzat testini gordugum AKYA torpido , 5 sene once test edilmisti, sadece akustik ve hidrodinamik olarak, zamanlar gizlilik seviyesi dustu ve bizlerde bisey duyabildik .
Gemilerde ayni sekilde, su anda Milgem block-II de ayni gizlilik seviyesinde , hizmetten cikacak ,ve yeni gelecek gemilerde zaten onceki sayfalarda detayli olarak yazili.

Gemilere korvet denmesinin en buyuk sebebi , projenin 20 sene once ( hatta daha oncesi var) korvet olarak baslamasi, o zamanlarda yapilan analiz ve ongorulerde , dunyada konseptin korvet tarzi moduler gemilere kayacagi tespit edilmisti, o sebepler korvet olarak basladi.
Milgem gerektiginde silahlar ve altyapi olarak,senin gozunde firkateyn gibi gozukecek bir gemide olabilir. Ornek olarak yeni yapilan sahil guvenlik gemileri gosterilebilir, o gemiler gerektiginde yeterli silah ve sistemler ile donatilabilecek sekilde uretildi, o yuzden insaatlari o kadar gecikti

Replied on a request about Official chairs not answering upon answers sent online by mert can and why ships are not complated yet .

Its not possible to achieve one information about neither from Undersecratariat of Defence Industry or From Turkish Navy sources before than security clearance level is dropped to restricted ,or unclassified. During its in phase of "Secret" thats not possible . To illustrate situation, Torpedo development programme began about 5 years ago , 4 years ago torpedo's concept was cleared out , size, speed and weight was decided , tests were done regardly to these values both in acoustics and hydrodaynamic drag . but we heard of it this project about 1 year ago or 2 when security clearance reached down to restricted.

The main issue is Milgem called as corvette class, isnt about its armanement or size, even size is reached to frigate , instruments on vessel can be seen to be advanced corvette, but ship has capability of handling more armanement than it has currently. This ship called to be corvette because 1st steps of project decided to develop a 70-80 meters of corvette , upon researchs done by professional people on this subject ,it was also seen world has a tendency to smaller , handy ships like corvettes. Later ship's sizes expanded with more requests and new installations needed with changes in region.
As example to this armanement issue, Recently built SAR ships can be showed, they are looking like just SAR, but in fact they are built in way to be warships in case of emergency . they are installed with adequate systems , and chracteristics to handle this. thats why its delivery delayed.

Back
Top Bottom