What's new

Turkish Naval Programs

That is blueprint of indigeneous RMK design which loosed against Juan Carlos design in the tender.
Untitled_zpsdc70a118.jpg~original

Gemiler yapılsın Bir An once Artık kafamda bunlardan Baska birşey yok, normal hayat yaşayamıyorum met Gemiler yüzüne yemin ediyoru yazdıklarım hangi psikolojide yaşadığımı siz anlayın lütfen ya ben gidicem bu gemiler yapılsın bir an önce diye ayak işlerine yardım edecem yada yapacaklar bu gemileri amerikan ve alman hurdalarını görmekten sıkıldım donanmada artık modern gemiler görmek istiyorum artık ne kadar site varsa talan ettim ama kesin bir bilgi yok halen proje aşamasında olduğu söyleniyor hele milgem-ler konusunda gemilerin fırkatey'e dönüceği ile ilgili yani en çok istediğim onlar dzkk ye ssm ye mesaj attım ama dzkk'den gelen cevap dzkk sitesindeki modernizasyonlar kısmındaki milgem yerine bakmamı istediler tamam anladım 12 gemi yazıyorda nasıl olucak bu 12 gemi 8 tane korvet yapmayacaklar değilmi tamam korvetler boyut olarak taşıdıkları sistem olarak yarı fırkateyn olarak gözüküyor ama ben nedense onları boyutlarından ve üzerlerindeki sistemlerden dolayı ufak görüyorum en sonunda bu yüzden bi psikolojik destek alıcam kaç arkadaşımla bu konuyu tartışmaktan kavga ettim o derece bir hal aldı yani donanma karşıda gitsem beni içeriye almıyacaklar onun için gitmiyorum yani belki birileri okursa yazdığımı şans eseri derdime çare bulur diye düşünüyorum artık kimseyi'de bu konu hakkında rahatsız etmek istemiyorum kendi hayatımdan çok bu milgemlere projelere kafa bozdum yani psikolojik desteğe ihtiyacım olabilir yakında

Question !!!...

Guys do you think we can built our own LCAC ?..

As you know it is planned but there is no move about it yet... With my limited knowledge i think that this is not something hard... We can easily make it... Also with requirements & guidence of our navy it can be a very good LCAC...

Hava Yastıklı Çıkarma Aracı

lcac.jpg
i dont think we can built it by our own, since its something advanced than a ship . but as i heard in a presentation done by Savunma Sanayii Müşt . ( Undersecretariat of defence industry) , Turkey is in a consortium project for LCAC, also US will replace its LCAC with SSC , a more advanced ,efficient vessel .
To brief , main issue about these vessel is power units, need to run both propellers at back , also for lift, brings a complex gearbox combination.

i dont think we can built it by our own, since its something advanced than a ship . but as i heard in a presentation done by Savunma Sanayii Müşt . ( Undersecretariat of defence industry) , Turkey is in a consortium project for LCAC, also US will replace its LCAC with SSC , a more advanced ,efficient vessel .
To brief , main issue about these vessel is power units, need to run both propellers at back , also for lift, brings a complex gearbox combination.

So it's not that easy as it seen...

Gemiler yapılsın Bir An once Artık kafamda bunlardan Baska birşey yok, normal hayat yaşayamıyorum met Gemiler yüzüne yemin ediyoru yazdıklarım hangi psikolojide yaşadığımı siz anlayın lütfen ya ben gidicem bu gemiler yapılsın bir an önce diye ayak işlerine yardım edecem yada yapacaklar bu gemileri amerikan ve alman hurdalarını görmekten sıkıldım donanmada artık modern gemiler görmek istiyorum artık ne kadar site varsa talan ettim ama kesin bir bilgi yok halen proje aşamasında olduğu söyleniyor hele milgem-ler konusunda gemilerin fırkatey'e dönüceği ile ilgili yani en çok istediğim onlar dzkk ye ssm ye mesaj attım ama dzkk'den gelen cevap dzkk sitesindeki modernizasyonlar kısmındaki milgem yerine bakmamı istediler tamam anladım 12 gemi yazıyorda nasıl olucak bu 12 gemi 8 tane korvet yapmayacaklar değilmi tamam korvetler boyut olarak taşıdıkları sistem olarak yarı fırkateyn olarak gözüküyor ama ben nedense onları boyutlarından ve üzerlerindeki sistemlerden dolayı ufak görüyorum en sonunda bu yüzden bi psikolojik destek alıcam kaç arkadaşımla bu konuyu tartışmaktan kavga ettim o derece bir hal aldı yani donanma karşıda gitsem beni içeriye almıyacaklar onun için gitmiyorum yani belki birileri okursa yazdığımı şans eseri derdime çare bulur diye düşünüyorum artık kimseyi'de bu konu hakkında rahatsız etmek istemiyorum kendi hayatımdan çok bu milgemlere projelere kafa bozdum yani psikolojik desteğe ihtiyacım olabilir yakında

gemilerin yapilmasi icin bazi alt parclarin gelistirilmesi bekleniyor ,bu tarz parcalar zaten ATAK , ALTAY ve ANKA gibi yerli platformlardada kullanilacak ortak kritik parcalar.
Gemi hakkinda ne DzKK ne de SSM den bilgi alabilirsin,tum dosyalar gizlilik seviyesi azaltilana kadar Gizli ibaresi ile gidiyor, hatta hassas bilgi bilgi icerir bile yaziyor.
Ornek olarak, bizzat testini gordugum AKYA torpido , 5 sene once test edilmisti, sadece akustik ve hidrodinamik olarak, zamanlar gizlilik seviyesi dustu ve bizlerde bisey duyabildik .
Gemilerde ayni sekilde, su anda Milgem block-II de ayni gizlilik seviyesinde , hizmetten cikacak ,ve yeni gelecek gemilerde zaten onceki sayfalarda detayli olarak yazili.

Gemilere korvet denmesinin en buyuk sebebi , projenin 20 sene once ( hatta daha oncesi var) korvet olarak baslamasi, o zamanlarda yapilan analiz ve ongorulerde , dunyada konseptin korvet tarzi moduler gemilere kayacagi tespit edilmisti, o sebepler korvet olarak basladi.
Milgem gerektiginde silahlar ve altyapi olarak,senin gozunde firkateyn gibi gozukecek bir gemide olabilir. Ornek olarak yeni yapilan sahil guvenlik gemileri gosterilebilir, o gemiler gerektiginde yeterli silah ve sistemler ile donatilabilecek sekilde uretildi, o yuzden insaatlari o kadar gecikti

Last edited:

Yavuz class number is not 6 , it is 4(four).

So the near future plan is:

8 ada class corvette(+2 corvette) ,
12 general purpose frigates (4 tf100 frigates, 4 barboros frigates,4 g-class frigates with essm ),
4 aaw frigate ( 4 g-class will be retired by them) .

After this , we can see in the medium future,
+4 tf100 to exchange 4 other g class and
4 tf-200? to exchange 4 barboros i guess)

In far future 2 or 4 destroyers shall be added to my opinion.

Kısa vadede

8 ada sınıfı korvet (4 MİLGEM BLOCK I + 4 MİLGEM BLOCK II(MİLGEM-G)

12 Genel Maksat Fırkateyni (4 MİLGEM BLOCK III(TF-100) +4 barbaros +4 ESSM’li gabya)

4 TF-2000 hava savunma fırkateyni ( 8 Gabyadan 4’ü bunlarla birlikte emekli ediliyor)

Orta Vadede

+4 TF-100 diğer 4 Gabyanın yerine

+4 TF-2000 4 Barbaros’un yerine

Uzun Vadede

2 ya da 4 destroyer eklenebilir.

Kısa vadede

8 ada sınıfı korvet (4 MİLGEM BLOCK I + 4 MİLGEM BLOCK II(MİLGEM-G)

12 Genel Maksat Fırkateyni (4 MİLGEM BLOCK III(TF-100) +4 barbaros +4 ESSM’li gabya)

4 TF-2000 hava savunma fırkateyni ( 8 Gabyadan 4’ü bunlarla birlikte emekli ediliyor)

Orta Vadede

+4 TF-100 diğer 4 Gabyanın yerine

+4 TF-2000 4 Barbaros’un yerine

Uzun Vadede

2 ya da 4 destroyer eklenebilir.
There are rumors about tf-2000 and tf-100 will use the same hull. So we cant call tf-100 as milgem-blok-3. And also i guess that ship (tf100) will enter to service after tf-2000. It is a long term project. Todays' urgent subject is handle the Milgem and aip submarines,and some auxilary ships and and little amphibic ships, only after these , tf2000 and lph. And after tf100 and milden.

There are rumors about tf-2000 and tf-100 will use the same hull. So we cant call tf-100 as milgem-blok-3. And also i guess that ship (tf100) will enter to service after tf-2000. It is a long term project. Todays' urgent subject is handle the Milgem and aip submarines,and some auxilary ships and and little amphibic ships, only after these , tf2000 and lph. And after tf100 and milden.

According to last wide article(also posted under this thread) about these issues it is said TF-100 will be MILGEM BLOCK III but i don't know maybe you are right... Maybe this TF-100 = MİLGEM BLOCK III is just a rumour...

i dont think, so because tf-100 will be much similar to milgem in hull and structure, with sonar dome and hull shape , while tf-2000 will have a new hull form , since its longer, wider and bigger..even there are rumours about it gona have bulbous sonar,instead of sonar dome ,or might have mid body sonar or towed on

@isoo kardeş peki Gemiler tr Geç hangi tarihe tamamlanır buluştu konuda Tahmini Bir Bilgi paylaşırmısın Kendi bilgilerine dayanarak VEYA doğruluğu Yakın Manzara Bir Bilgi'de paylaşırmısın met konu Hakkında bir araya geldi

Last edited:
@isoo kardeş peki Gemiler tr Geç hangi tarihe tamamlanır buluştu konuda Tahmini Bir Bilgi paylaşırmısın Kendi bilgilerine dayanarak VEYA doğruluğu Yakın Manzara Bir Bilgi'de paylaşırmısın met konu Hakkında bir araya geldi
net bir bilgi verilemez zaten surekli olarak donanma yenilenecek planda olan bu , tf 100 belki 2020 lere dogru goruruz aktif olarak , tf-2000 icinde 2023 lerde celik tekne isi bitmis olur diye ongoruyorum, 2025-27 arasinda aktif olarak donanmaya katilir
Gabyalara da o vakite kadar kapsamli bir tamirden gecer, yapisal ,celik olarakta yenilenme yapilir diye dusunuyorum

Aslında Lu'nun Özel Tersaneler Arası Iş Birliği`nde oluşturulsa DAHA fazla bilgi birikimi ve daha fazla zamandan kazanmış olucaz ama yerliliği yükseltmek için belkide hepsini erkenden yapmamak gerekiyor gemilerin peki bu tf 2000 i askeri tersane yapıcak galiba ilk gemisini peki milgemi'de askeri tersane yapıyor şuan milgemi özel tersaneler arasında bir ortaklık yapıpta devam ettirilmezmiydi yani istinaden tf 2000 in şekli şemali belli olurdu

Aslında Lu'nun Özel Tersaneler Arası Iş Birliği`nde oluşturulsa DAHA fazla bilgi birikimi ve daha fazla zamandan kazanmış olucaz ama yerliliği yükseltmek için belkide hepsini erkenden yapmamak gerekiyor gemilerin peki bu tf 2000 i askeri tersane yapıcak galiba ilk gemisini peki milgemi'de askeri tersane yapıyor şuan milgemi özel tersaneler arasında bir ortaklık yapıpta devam ettirilmezmiydi yani istinaden tf 2000 in şekli şemali belli olurdu
ozel tershaneler son 5 yilda askeri edinim kazanmaya basladi ( muharebe gemisi hususunda ) , ki ozel tershaneler teknolojik acidan cok dusuk durumdaydi , son zamanlarda gelismeye basladilar.
Askeri tershanede yapilmasi onemli,cunku oradaki personel ve muhendis yeterince o konularda tecrubeli .
Gemi , tank veya helikopter gibi seri uretebilecegin bisey olmadigi icin, ilk seferde prototip uretiyormus gibi davranamiyorsun, o yuzden ilk gemilerdede cok dikkatli olunmasi gerekiyor.
Ayrica tf-2000 hatlari cok yillardan beri belli, sadece alt teknolojilerin gelismesi bekleniyor, CAFRAD , ve geminin diger ana unsurlari yerli uretilmeden, gemininde uretilmesi manasiz.
Gemi dizaynindan ,spiralle ilerlenir . Spiralin en disindan en icine gittikce detay artar, yan projelerde ilerleme kaydedildikce, gemininde uretimine yaklasilmis olur.
Ozel tershanelerde son zamanlardaki ortak uretim, dizayn ,ve bilge transferi ile tecrubeler kazanmaya basladilar, zaten milgem icin ihale cikildi, ancak yenilecenek . Diger milgemlerde ihale cikar zamanla.

benim bunu dememdeki amacım askeri tersanenin yükünü hafifletmek milgemlerde yani özel tersane'nin mühendisi askeri tersanede gemilerin yapımında nasıl yapıldıgına karşın eğitim verilse belki özel tersanelerde kalkabilir bu Tür şeylerin altından ama askeri gemi incelik ister birazda doğru söylüyorsun yaptınmı bir kere yapacan sağlam yapacaksın onun için yani 250 milyon doları çöpe atmamak için biraz daha askeri tersanede kalması gerekiyor gibi özel tersaneler biraz daha bilgi sahibi oldumu ve ortak projelere başlandımı bu projeleride yapacak konuma gelirler benim düşüncem böyle yani şuan tersanelermizin çoğu askeri gemi üretiyor irili ufaklı tonajlarda fakat yavaş yavaş herşey acele işe şeytan karışır mantığıyla direk özel tersaneye yıkmamak gerekiyor bu kadar büyük bir projeyi

benim bunu dememdeki amacım askeri tersanenin yükünü hafifletmek milgemlerde yani özel tersane'nin mühendisi askeri tersanede gemilerin yapımında nasıl yapıldıgına karşın eğitim verilse belki özel tersanelerde kalkabilir bu Tür şeylerin altından ama askeri gemi incelik ister birazda doğru söylüyorsun yaptınmı bir kere yapacan sağlam yapacaksın onun için yani 250 milyon doları çöpe atmamak için biraz daha askeri tersanede kalması gerekiyor gibi özel tersaneler biraz daha bilgi sahibi oldumu ve ortak projelere başlandımı bu projeleride yapacak konuma gelirler benim düşüncem böyle yani şuan tersanelermizin çoğu askeri gemi üretiyor irili ufaklı tonajlarda fakat yavaş yavaş herşey acele işe şeytan karışır mantığıyla direk özel tersaneye yıkmamak gerekiyor bu kadar büyük bir projeyi
Askeri tershanenin uzerinde dusundugun gibi buyuk bi yuk zaten yok, ki milgemde zaten dedigin yapilacak, ihalede ilk gemi ortak yapilip , sonraki gemiler ozel tershaneye yaptirtilacak.
Mesele sadece muhendiste bitmiyor, boru ustasindan elektrik ustasina, kaynakcisina, CNC cisinde herkesin egitim almasi gerekiyor.
Bizzat sahid oldugum,sahil guvenlik gemileri yapilirken ( ki milgem kadar kritik gemi degiller ) , tershanede her geminin kontrolunde sonra yuzlerce duzeltme cikiyordu , insaatin her asamasini donanma gelip kendi bizzat takip ediyor .
Tershanelerimiz ticari gemi insaasinda bile 10-20 senelik teknolojileri kullaniyorken, birdenbier askeri gemi yapacak teknolojileri istememiz mantiksiz, bizim alacagimiz gemi 5-10 olsun , o kadar yatirim degersiz olur, ne zaman disariya gemi yapmaya baslariz, veya o tershaneler baska islere yaptiklari isler sayesinde dahil olur, o zaman dedigin gibi tam koordinasyon baslar.
Askeri gemi ureten 5 tershane var , bunlardan sadece 2 si dizayn ofise sahip, ve son 5 yilda askeri gemi ile ilgili tecrube kazandilar ( 1-2 tanesi onceden de destek gemileri ile ilgili tecrubeye sahip )
ihaleyi almamis bi tershaneye de , durduk yere egitim vermek mantiksiz, ki zaten Savunma sanayi m. Devamli olarak tershaneler ile koordinasyonlu ilerliyor, onlarinda gelismesini desterkliyor, koordinasyon donanma bazinda olacak bisey degil.
Projelere ise zaten ozel sirketler ve enstituler destek veriyor, ozel sektorden destege ihtiyac oldugunu dusunmuyor, onlarin sadece uretime dahil olmasi yeterli.
Isin acikcasi, bizde AUSTAL , Bath iron works, gibi gemi dizayn edip uretbilcek, ve bunu yapmasi ihtimal dahilinde olacak bir tershane bile yok .

Back
Top Bottom