What's new

Turkish Naval Programs

Ara ara geleyim dedim bu ekibi bırakmak olmaz :D

Geçen benim devrelerle konuştuk bayağı nolmuş ne bitmiş diye. EDOK'ta bazı kararlar alınmış prensipte.

Daha önceden parça parça modernizasyona giden Deniz Kuvvetleri'nde köklü bir modernizasyona gidiliyor. Havacılık sınıfı bünyesindeki eğitimler genişletilecek. Hava trafik, radar, muharip pilotluk gibi LHD ile birlikte kazanılacak olan kabiliyetlerin eğitimlerine başlanacak. F-35 JSF projesi kapsamında önümüzdeki yıl ABD'ye eğitim için gönderilecek TSK personeli içersinde Dz. Hv. Komutanlığı personeli de bulunacak. Yani resmi olmamakla birlikte F-35B alımı kesinleşti diyebiliriz. Ayrıca yakın zaman içerisinde de Amfibi Deniz Piyade Tugay komutanlığı da modernizasyona tabii tutulacak. Daha öncesinde tugayın tatbikatlardaki ve görevlerdeki zırhlı birlik ve topçu ihtiyacı Kara Kuvvetleri tarafından karşılanıyordu. Bu birlikler Foça'da DZKK bağlısı idiler. Hem bu kapsamda DZKK'nın bağımsızlaştırılması hem de LHD'de konuşlanması planlanan zırhlı birliklerin tedariki kapsamında DZKK'nın Altay alması gündemde yok ama KKK envanterindeki bir kısım İsrail yapımı M-60T Sabra veyahut Leopard 2A4lerin DZKK'ya transferi söz konusu. Leopard alımı olursa Aselsan'la NG Upgrade ihalesine çıkılabilir. Ayrıca leventler tümen seviyesine çıkartılacak.
SAT'da devam etmekte olan modernizasyonun üstüne eklemeler yapılacak. Sanırım TSK, SAT'ı Türkiye'nin birincil SOF birliği haline getirecek. Zaman içerisinde bunun meyvelerini görürüz umarım.

Geçen benim devrelerle konuştuk bayağı nolmuş ne bitmiş diye. EDOK'ta bazı kararlar alınmış prensipte.

Daha önceden parça parça modernizasyona giden Deniz Kuvvetleri'nde köklü bir modernizasyona gidiliyor. Havacılık sınıfı bünyesindeki eğitimler genişletilecek. Hava trafik, radar, muharip pilotluk gibi LHD ile birlikte kazanılacak olan kabiliyetlerin eğitimlerine başlanacak. F-35 JSF projesi kapsamında önümüzdeki yıl ABD'ye eğitim için gönderilecek TSK personeli içersinde Dz. Hv. Komutanlığı personeli de bulunacak. Yani resmi olmamakla birlikte F-35B alımı kesinleşti diyebiliriz. Ayrıca yakın zaman içerisinde de Amfibi Deniz Piyade Tugay komutanlığı da modernizasyona tabii tutulacak. Daha öncesinde tugayın tatbikatlardaki ve görevlerdeki zırhlı birlik ve topçu ihtiyacı Kara Kuvvetleri tarafından karşılanıyordu. Bu birlikler Foça'da DZKK bağlısı idiler. Hem bu kapsamda DZKK'nın bağımsızlaştırılması hem de LHD'de konuşlanması planlanan zırhlı birliklerin tedariki kapsamında DZKK'nın Altay alması gündemde yok ama KKK envanterindeki bir kısım İsrail yapımı M-60T Sabra veyahut Leopard 2A4lerin DZKK'ya transferi söz konusu. Leopard alımı olursa Aselsan'la NG Upgrade ihalesine çıkılabilir. Ayrıca leventler tümen seviyesine çıkartılacak.
SAT'da devam etmekte olan modernizasyonun üstüne eklemeler yapılacak. Sanırım TSK, SAT'ı Türkiye'nin birincil SOF birliği haline getirecek. Zaman içerisinde bunun meyvelerini görürüz umarım.

Thanks brother. It is great to see you here...

üstadım ağzından bal damlıyor...

Thx dude... Be around... :enjoy:

F-35 JSF projesi kapsamında önümüzdeki yıl ABD'ye eğitim için gönderilecek TSK personeli içersinde Dz. Hv. Komutanlığı personeli de bulunacak. Yani resmi olmamakla birlikte F-35B alımı kesinleşti diyebiliriz.
Thanks for good news.
Great. Turkish Navy with Turkish Air Force will send personel to USA training for F35. Turkish army will buy F35B :)

Sat 1.sof olamaz çünkü genelkurmaya bağlı değil. Uzmanlaşmış sof olarak kalır veyahut genelkurmaya bağlanırsa olabilir. Ayrıca personel havuzu da oldukça kısıtlı.

Aslında kapatılan ökk-mak yerine bir özel operasyon grubu bekliyorum ben. İşe o, 1.sınıf sofumuz olacaktır.

Sorry about Turkish. But it is an answer to another Turkish message. :)

Sat 1.sof olamaz çünkü genelkurmaya bağlı değil. Uzmanlaşmış sof olarak kalır veyahut genelkurmaya bağlanırsa olabilir. Ayrıca personel havuzu da oldukça kısıtlı.

Aslında kapatılan ökk-mak yerine bir özel operasyon grubu bekliyorum ben. İşe o, 1.sınıf sofumuz olacaktır.

Sorry about Turkish. But it is an answer to another Turkish message. :)

the Spanish UOE is tied to Naval Special Warfare Command. the French Commandos Marine is under FORFUSCO. the French unit is also a part of the French Special Ops Command which does not hold an authority over them. But they coordinate the use of special forces. The same for USN's "Green Faces". These are few of the highly respected premier special operations units of their countries. What I mean is they are a unit of their naval forces by structure. It doesn't depend on facts such as formational regulations mate. If that was the case, ÖKK operatives use at the counter-terrorism area of operations were all about forward air controlling to designate targets for air strike (now its the business of TURAF FAC teams) and mostly Cavalry duties which doesn't specifically fit on their requirement to use them. The Army has four, Gendarmerie one and the Navy has one cavalry brigades for the duties as of what OKK had been doing in the region with some very few exceptions.

Even by the code of conduct, their primary functions are to organize and lead the Turkish people in a state of war. That's why they are probably the largest SF in the World I suppose. As for MAK, their main function is personnel recovery. However, they are the Delta Force of the Army.

Of course each one of our country's SOF/SF units have their own functions, roles, capabilities and missions which I respect that. As we can see it's not about whether that "premier spec ops unit" is navy or army based since it is a seperate issue that needs some specific clarifications. But from the picture above, I believe we can certainly say that ÖKK needs some serious changes in their definition of mission, formation and most importantly their use as SF, only IF we are talking about the first, as to be used in scenarios abroad such as but not limited to hostage rescue, EVAC of non-combatants, target killing/man-hunt, sabotage and direct action.

For the manpower issue as our fathers said, fewer the better :)

Last edited:
Most probably Turkish forumers know this blog but i advice it to others also, it's nice... It's especially about Turkish Navy and Bosphorus Naval traffic...

http://turkishnavy.net

This is from that website...

Second Generation Milgem Design Revealed

1.jpg

During the IDEF 2015 12th International Defense Industry Fair, Turkish Navy shared the first conceptual drawing of the second generation of Milgem ships which are also called as Milgem-G

So, what do we see here?

Nothing unorthodox or groundbreaking or very experimental. From the outside the ship is an enlarged Milgem. The inside changes can only be speculated at this moment.

The hull is basically the same as the existing Milgem class ships. It is longer and heavier due to the increased weapon load and other design changes, but there appears no important changes either on the hull or on the superstructure.

The main gun is a 76mm with a stealth cupola. There is 16 canister VLS just behind the gun. As Turkish Navy uses Mk41 VLS system it is safe to say that the same system will be used in Milgem-G class. These canister will be loaded with ESSM missiles.

The forms of the bridge and the main mast is almost identical to the existing Milgem class only slightly enlarge. There will be a Smart-S Mk2 radar and ARES-2 ESM suit on the mast.

There are 16 anti ship missiles in the area between the main mast and the funnel. This is the twice the usual load of the existing anti ship missiles normally carried on Turkish warships. So not all the missiles will be Harpoon otherwise will be too expensive to procure and maintain 16 anti ship missiles.

The design of Milgem-G from the funnel till the end of the ship is identical to the Milgem. The only major difference is the close in weapon system. While the Milgem has the RAM anti-air missiles the Milgem-G has a Phalanx gun. The reason for this change might be the high cost of the RAM missile system compared to MK-15 Phalanx.

There are two remotely controlled guns on the both sides of the funnel. The details are sketchy but I expect the chaff, flare launchers and torpedo counter measure launchers to be on their existent places. There is no need to change their places.

The above mentioned are the external differences between the two generation of Milgem ships. The internal changes are very hard to tell at this time. But nevertheless I think one might safely say that the combat management system of the second generation will be an improved version of the first generation.

Once the design is completed and cast, the Under-secretariat for Defence Industries, will issue a request for information from Turkish shipyards. This will mark the start of the construction program of the second class of the Milgem ships.

Is it me, or you replaced on MilGem-G RAM with a Phalanx system?

Yes. Because, in milgem-g there are 64 essm-2 missiles on board. So, no need to another sam missile system i guess.

For ciws mission, Phalanx is enough.

Latest posts

Back
Top Bottom