What's new

Turkish Defence Industry Exports & Updates

Ismail Demir:
Kendi ifadeleriyle projeye en az 500-600 milyon dolarlık ek maliyet geleceği dillendirildi. Bizim hesaplarımıza göre uçak başına en az 8 veya 10 milyon dolar civarında ilave maliyet geleceğini ön görüyoruz. Türkiye'ye çok net mesajlar verilmeye kalkıldı. Biz bu süreçte sürekli olarak sadık bir ortak tavrını gösterdik, imzamıza sadık kalacağımızı gösterdik. Net olarak Türkiye'deki program ortaklarının işlerinin durdurulacağı ve buna tarih verildiği belirtilen açıklamalar olduğu halde hiçbir karşı açıklama yapmadan süreç normal devam ediyormuşcasına, 'Biz işimize bakarız, biz üzerimize düşen yükümlülükleri yerine getiririz' tavrında olduk. Bunun bugün faydasını görüyoruz.

Mart 2020 son tarihti geçen yılki açıklamalarda, bu tarih geldi geçti. Üretimler devam ediyor, siparişler devam ediyor. 'Bir kere de ipi kestim attım. Artık Türkiye'yi çıkarttım' demek çok kolay değil. Hatta Türk sanayiinin bu ortaklığa katkısı konusunda ABD yetkililerinin de çok çeşitli ortamlarda, şirketlerimizin performansı ile ilgili üretim kaliteleri, maliyetleri ve teslim süreleriyle ilgili sitayişle bahsettikleri demeçleri olduğu halde bu kararı aldılar. Bugün görüyoruz ki; bu yetkin üretici şirketlerimizin yerine yeni üreticilerin bulunması o kadar da kolay bir süreç değilmiş. Bu pandemi süreci bunu daha da ileri boyuta taşıdı. Yine biz bulunduğumuz noktadayız. Üretim ortaklığımıza devam ederiz. 'Siz bizi çıkartmaya kalktınız, bize tavır aldınız. Madem öyle üretimi durduruyoruz' gibi restleşmeye gitmedik, gitmeyeceğiz. Çünkü, bir ortaklık anlaşması varsa, bir yola çıkıldıysa bu yola çıkan ortakların sadakatle buna devam etmesi gerektiğine inanıyoruz."

English:
Ismail Demir:
According to their (American) own confessions removing Turkey from the F-35 would result in a cost increase of 500-600 million USD. Our calculations show that the cost per aircraft would increase by 8 to 10 million USD if Turkey was removed. They tried to threaten Turkey, but we showed that we are committed partners. We are seeing the benefits of this today.

March 2020 was given as the end date for Turkey's industrial participation in the F-35 program, but we are still producing parts and receiving orders. ... This pandemic period even intensified Turkey's participation in the program. ... We will continue to uphold our responsibilities and will not retaliate to the US.

ASELSAN's 3-month turnover increased by 30 percent compared to the same period last year and reached TL 2.6 billion. The net profit of the company increased by 46 percent compared to the same period of the previous year and reached 920 million TL.
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/aselsan-ilk-ceyregi-guclu-buyume-ile-tamamladi/1862643
I'd prefer to have those numbers in USD or EUR as it's quite difficult to verify if there has been a growth compared to the economic crises, inflation and such.

Back
Top Bottom