What's new

Iranian Chill Thread

دوتا مشکل اینجا هست

اول مقایسه تعداد مقالات از سال ۱۹۸۰ تا به حال.

من چند سال پیش یک فیلم مستند در مورد آموزش ایران میدیدم که تاریخ تهیه فیلم به زمان قبل از انقلاب و حضور آمریکا در ایران بر میگشت.توی اون فیلم مستند عنوان میشد که در سال ۱۹۷۵ بر اساس اسناد آمریکا از هر ۷ زن در شمال ایران ۱ نفر سواد خواندن و نوشتن دارد و از هر ۱۲ زن در جنوب ایران ۱ نفر این توانایی را داراست. حالا شما از سال ۱۹۷۵ به سال ۱۹۸۰ برس.(اثرات حضور شوروی و انگلستان در شمال و جنوب ایران آنهم چندین دهه بعد از حضورشان ! ). جالبه که چنین فیلم هایی در مورد تاریخ ایران از نظر آمریکای‌ها کمتر توی یوتیوب پیدا می‌شه :)

با چندیدن برابر شدن تعداد دانشجو، دانشگاه و رشد پر سرعت علمی ایران این خیلی منطقی که تعداد مقالات هم زیاد بشه.

دوم پیشنهاد پایانی این کلیپ

وابسته کردن رتبه استاد و دانشگاه به برطرف کردن نیاز صنعت

خود صنعت توی ایران اکثرا تحت نظر دولت اداره می‌شه. در واقع چنین پیشنهادی این معنی رو میده که به جای این که یک محیط علمی صلاحیت و کار دانشجو‌ها را نقد کنه یک بخش دیگهٔ دولتی که شما حتما بهتر از من میدونید این بخش و مدیریتش چطور انتخاب میشند کلید دانشگاه هارو هم به دست بگیرند

اگر شما الان در حاکم شدن ثروت بر روی نظام آموزشی فعلی گله دارید با اجرا شدن چنین ایده هایی که حتما باعث فاصله طبقاتی بیشتر هم می‌شه، میخواید چکار کنید؟

من بیشتر منظورم از ارسال این فیلم این بود که مقایسه کشورها باهم توی خیلی از زمینه ها اصلا درست نیست(مثل مقایسه فیل و فنجونه).مثلا یکی ازبچه ها الان مقاله ای رو ارسال کرده ان از یه خبرنگار که در اون خبرنگار از وزیر دفاع ترکیه نقل میکنه که سامانه پدافندی سپر ترکیه از اس ۴۰۰ بهتره که مسلما مزخرفه چون ماموریت هردو سامانه باهم فرق داره و مسایل دیگه که بحث رو منحرف میکنه(حالا آیا میشه به حرف این آقای وزیر دفاع یا نفر مقابلش در ایران یعنی وزیر دفاع ایران که باور رو از اس ۴۰۰ بهتر میدونه اعتنا کرد!).می خوام بگم اینکه ما به این آمارها و اگر و مگر ها نبایددلمون رو خوش کنیم هدف یه کشور پیشرفت اقتصادیه ومترومعیار سنجش اون هم تورم وفقر و نابرابری اجتماعی و رفاه و اشتغال و از این دست مسایل هست.اگه تو این زمینه ها رشد ویابهبود عملکرد نداشتی یعنی یا اون رتبه بندی های علمیت صرفا آمارسازیه(مثل بازی با آمار که دربحث اشتغال و تورم مسیولین ایرانی می کنن) ویایه علم غیر مولدیه که اصلا برپایه نیازهای کشور نبوده.طرف یه مقاله ای رو انجام داده که هزاران هزار تاش قبل از اون انجام شده و هیچ کاربردی بجز ارتقا رتبه علمی کشور(که ملاک مناسبی برای سنجش سطح کاربردعلم در حل مشکلات کشور نیست) و بودجه گیری برای دانشگاهها چیز دیگه ای نداشته.

I never ever claimed to participate in the protest , I claimed treated the injured ones . I claimed saw the protest first hand , I claimed in Tehran they are in south and around the Tehran not the north and high income area of Tehran .
i already stated what is my job and i already stated the main problem is economy for the participant as while my situation is better than most of participant , still i feel the economy hardship , I put an example once , I said when i first went to work , i bought my first laptop which was a Core I7 with discreet GPU and a Blu-ray writer (which was very expensive at the time , probably a quarter of the price of the laptop was that Blu-ray writer) by 1.5 month of my income .
this year after 10 years I went and bought a new laptop again a core I7 of the same place on the chart for this year as the last laptop was for its time and again with a discrete GPU of the same place in chart for this year as the GPU of the last one was for then . this time it didn't come with any Blu-ray drive or any drive and had the same amount of ram and less storage than the one I bought 10 year ago , I paid around 8-9 month of my wages for it. it show how much my purchase power get reduced from then and my job is considered a good one , now go think what is the situation of others.
you see when government talk they talk about bread and such , but the life is not only that , you need TV, you need Car , you need House , you want a cell phone , you want a washing machine , you want refrigerator , you want a freezer and alot other things . there is a telegram joke that say last night we saw a vertical line on our TV , today all the family went to the doctor and prayed the problem was from our eyes , because we could not replace the TV.
you think by this reduction in peoples purchasing power is it possible for them to buy a house ever .
if five years ago my family didn't help me buy a 65m house I could not buy it . you think is it possible for a worker with 6-7 million monthly income ever buy a house anymore ? what about a car , in last 16 month the price of a pride has increased around 6 million per month that's the income of a worker

I agree with everything you said. Also I never charged you with participating in the demonstrations. As far as I’m concerned the IRIs main fault is corruption and failure to devise a functioning economy independent of the current order.

My issue is what solution do you have in mind? What can be done? There seems to be elements in Iranian administrations (even the current one) that either abhor the idea of breaking away from the west or simply don’t know how.

Above all that there is social disunity. This is another reason governments do not implement true changes that require hardship. If society understood that then it’s just a matter of ripping off the bandaid once and for all. It seems Raisi’s admin currently has not taken the hard steps required for this to happen. And it goes on …a forever state of simmering economic discontent.

So are you and those around you willing to bear that hardship? If so be vocal about it. Otherwise you’ll be the chasing the rabbit forever.

دوتا مشکل اینجا هست

اول مقایسه تعداد مقالات از سال ۱۹۸۰ تا به حال.

من چند سال پیش یک فیلم مستند در مورد آموزش ایران میدیدم که تاریخ تهیه فیلم به زمان قبل از انقلاب و حضور آمریکا در ایران بر میگشت.توی اون فیلم مستند عنوان میشد که در سال ۱۹۷۵ بر اساس اسناد آمریکا از هر ۷ زن در شمال ایران ۱ نفر سواد خواندن و نوشتن دارد و از هر ۱۲ زن در جنوب ایران ۱ نفر این توانایی را داراست. حالا شما از سال ۱۹۷۵ به سال ۱۹۸۰ برس.(اثرات حضور شوروی و انگلستان در شمال و جنوب ایران آنهم چندین دهه بعد از حضورشان ! ). جالبه که چنین فیلم هایی در مورد تاریخ ایران از نظر آمریکای‌ها کمتر توی یوتیوب پیدا می‌شه :)

با چندیدن برابر شدن تعداد دانشجو، دانشگاه و رشد پر سرعت علمی ایران این خیلی منطقی که تعداد مقالات هم زیاد بشه.

دوم پیشنهاد پایانی این کلیپ

وابسته کردن رتبه استاد و دانشگاه به برطرف کردن نیاز صنعت

خود صنعت توی ایران اکثرا تحت نظر دولت اداره می‌شه. در واقع چنین پیشنهادی این معنی رو میده که به جای این که یک محیط علمی صلاحیت و کار دانشجو‌ها را نقد کنه یک بخش دیگهٔ دولتی که شما حتما بهتر از من میدونید این بخش و مدیریتش چطور انتخاب میشند کلید دانشگاه هارو هم به دست بگیرند

اگر شما الان در حاکم شدن ثروت بر روی نظام آموزشی فعلی گله دارید با اجرا شدن چنین ایده هایی که حتما باعث فاصله طبقاتی بیشتر هم می‌شه، میخواید چکار کنید؟

The issue of orienting research in universities towards industry was mostly resolved in the west by allowing and encouraging Industry to fund research in universities... This is critical for medium size companies that do not have big R&D departments to simply pay a research Prof and his graduate student to conduct work on their behave....Cheap and effective..I

من بیشتر منظورم از ارسال این فیلم این بود که مقایسه کشورها باهم توی خیلی از زمینه ها اصلا درست نیست(مثل مقایسه فیل و فنجونه).مثلا یکی ازبچه ها الان مقاله ای رو ارسال کرده ان از یه خبرنگار که در اون خبرنگار از وزیر دفاع ترکیه نقل میکنه که سامانه پدافندی سپر ترکیه از اس ۴۰۰ بهتره که مسلما مزخرفه چون ماموریت هردو سامانه باهم فرق داره و مسایل دیگه که بحث رو منحرف میکنه(حالا آیا میشه به حرف این آقای وزیر دفاع یا نفر مقابلش در ایران یعنی وزیر دفاع ایران که باور رو از اس ۴۰۰ بهتر میدونه اعتنا کرد!).می خوام بگم اینکه ما به این آمارها و اگر و مگر ها نبایددلمون رو خوش کنیم هدف یه کشور پیشرفت اقتصادیه ومترومعیار سنجش اون هم تورم وفقر و نابرابری اجتماعی و رفاه و اشتغال و از این دست مسایل هست.اگه تو این زمینه ها رشد ویابهبود عملکرد نداشتی یعنی یا اون رتبه بندی های علمیت صرفا آمارسازیه(مثل بازی با آمار که دربحث اشتغال و تورم مسیولین ایرانی می کنن) ویایه علم غیر مولدیه که اصلا برپایه نیازهای کشور نبوده.طرف یه مقاله ای رو انجام داده که هزاران هزار تاش قبل از اون انجام شده و هیچ کاربردی بجز ارتقا رتبه علمی کشور(که ملاک مناسبی برای سنجش سطح کاربردعلم در حل مشکلات کشور نیست) و بودجه گیری برای دانشگاهها چیز دیگه ای نداشته.
مشکل نقش پول یا عوامل بیرونی مضر در ارزش گذاری عملکرد دانشجو و دانشگاه
توی همین ویدئو به موضوع فروش مقاله اشاره شد، مساله اینه که آیا فقط این مشکل توی ایران وجود داره یا بقیه کشور‌ها هم مورد مشابه هست ؟و اگر این موضوع اثر گذاری هست تا چه میزان نقش منفی داره ؟
همین چند ماه پیش توی یکی از بهترین دانشگاه‌های آمریکا بخاطر قبول کردن پول از افراد ثروتمند و وارد کردن بچه‌های اونها تحت عنوان نخبه ورزشی یا اقلیت‌ها و ....در دانشگاه‌های مهمشون یه جنجال به پا نشد ؟
یا این که شاید کلیپ امتحانات دانشگاه در هندوستان رو دیده باشید که از یک ساختمان بزرگ چندین نفر بالا میرند و ده‌ها نفر در حل رسوندن تقلب به دانشجو‌ها هستند در حالی که بیرون از محیط امتحان و آویزون از پنجره‌ها هستند. مورد مشابه همین هم از چین گزارش شده.

خوشبختانه تو کشور این مورد اگر هم باشه حتما به صورت حد اقلی هست و اکثر محیط‌های علمی ما پاک و سالم هستند.توی دانشگاه هم اگر اساتید محقق و فعال توی زیر مجموعه شون تعداد شاگرد کمتری و وقت بیشتری برای هدایت و کمک رسوندن به شاگرد‌های خودشون داشتند قطعا این کار بازار آزاد هم حذف میشد

در مورد سامان دفاعئ ترکیه و ماجرا ا س ۴۰۰ هم اگر بخوایم صادقانه نظر بدیم باید ۱۰۰% قابلیت کلی رادر‌ها و سیستم‌های دفاع ترکیه رو در نظر بگیریم و بعد ببینیم که ا س ۴۰۰ تا چه میزان نیاز‌های داخلی ترکیه رو رفع می‌کنه و در صورت نبودش سامانه بومی هست که با توانایی‌های داخلی هماهنگ تر باشه ؟
معمولا جواب دادن به این سوال‌ها از بیرون از یه سیستم بسته مشکله، اینجاست که میگن صلاح مملکت خویش خسروان دانند​

مشکل نقش پول یا عوامل بیرونی مضر در ارزش گذاری عملکرد دانشجو و دانشگاه
توی همین ویدئو به موضوع فروش مقاله اشاره شد، مساله اینه که آیا فقط این مشکل توی ایران وجود داره یا بقیه کشور‌ها هم مورد مشابه هست ؟و اگر این موضوع اثر گذاری هست تا چه میزان نقش منفی داره ؟
همین چند ماه پیش توی یکی از بهترین دانشگاه‌های آمریکا بخاطر قبول کردن پول از افراد ثروتمند و وارد کردن بچه‌های اونها تحت عنوان نخبه ورزشی یا اقلیت‌ها و ....در دانشگاه‌های مهمشون یه جنجال به پا نشد ؟
یا این که شاید کلیپ امتحانات دانشگاه در هندوستان رو دیده باشید که از یک ساختمان بزرگ چندین نفر بالا میرند و ده‌ها نفر در حل رسوندن تقلب به دانشجو‌ها هستند در حالی که بیرون از محیط امتحان و آویزون از پنجره‌ها هستند. مورد مشابه همین هم از چین گزارش شده.

خوشبختانه تو کشور این مورد اگر هم باشه حتما به صورت حد اقلی هست و اکثر محیط‌های علمی ما پاک و سالم هستند.توی دانشگاه هم اگر اساتید محقق و فعال توی زیر مجموعه شون تعداد شاگرد کمتری و وقت بیشتری برای هدایت و کمک رسوندن به شاگرد‌های خودشون داشتند قطعا این کار بازار آزاد هم حذف میشد

در مورد سامان دفاعئ ترکیه و ماجرا ا س ۴۰۰ هم اگر بخوایم صادقانه نظر بدیم باید ۱۰۰% قابلیت کلی رادر‌ها و سیستم‌های دفاع ترکیه رو در نظر بگیریم و بعد ببینیم که ا س ۴۰۰ تا چه میزان نیاز‌های داخلی ترکیه رو رفع می‌کنه و در صورت نبودش سامانه بومی هست که با توانایی‌های داخلی هماهنگ تر باشه ؟
معمولا جواب دادن به این سوال‌ها از بیرون از یه سیستم بسته مشکله، اینجاست که میگن صلاح مملکت خویش خسروان دانند​
نه......من کلی داشتم می گفتم که خیلی به آمارها ی ارایه شده توسط کشور ها اعتماد نکنین(چه ایران خودمون و چه کشورهای دیگه).مثالهایی که شما آوردین هم موید همین حرفه منه که پیشرفت اگه واقعی باشه تواقتصاد وسطح رفاه مردم یه کشور خودشونشون میده و سیاست مدارها مستعد این هستن که با آمار سازی برای خودشون دستاورد تراشی کنن و من هیچ آمار اینجوری ای رو قبول نمی کنم مگه این که تورفاه مردم اون کشور نمود داشته باشه.به عنوان مثال فرض کنین که یه سازمان بین المللی بیاد بگه میزان فساد در دستگاههای دولتی هند خیلی کمه من قبول نمی کنم چون با تجربیاتی که یکی از نزدیکترین آدمای به خودم نسبت به این کشور داشته می تونم ادعا کنم اگه فساد در اونجا بیشتر از ایران نباشه کمتر هم نیست.

Is it hard to learn (write and read) Persian (Farsi precisely) for someone that only read and wrote with latin alphabet?

I got told that Persian is somewhat similar to Hindi in some words, also when i hear a Pakistani talking, the rhythm somewhat ressemble to Persian

Is it hard to learn (write and read) Persian (Farsi precisely) for someone that only read and wrote with latin alphabet?

I got told that Persian is somewhat similar to Hindi in some words, also when i hear a Pakistani talking, the rhythm somewhat ressemble to Persian

You should do your own research. Persian is an indo-european language like German. Like English. Like Urdu. Like Hindi. So learning to speak it is no more difficult than those.

After the Arab invasion the script changed to Arabic with missing Persian letters added. Arabic terms and constructs also entered the language. These enhanced Persian significantly much like how French enhanced English after the Norman invasion of 1066. As a result, these enhancements blew back into the conquerors which led the their deep Persianification.

As for ‘rhythm’ of Urdu, unsure what you mean. Not long ago Farsi was the primary technical language in India. Ergo many Persian terms entered Urdu. Pakistan’s entire national anthem is in Persian. Significant Urdu poets wrote high verses and poetry in Persian. So much so they were taught in Iran (eg Iqbal).

The Farsi universe is deep and broad. If you are serious and patient learning it will open the floodgates to history, philosophy, and science like no other language.
Buyer beware!

Last edited:

In Persian, we don´t have masculine or femanine words..... this makes it a very easy language to learn.

نه......من کلی داشتم می گفتم که خیلی به آمارها ی ارایه شده توسط کشور ها اعتماد نکنین(چه ایران خودمون و چه کشورهای دیگه).مثالهایی که شما آوردین هم موید همین حرفه منه که پیشرفت اگه واقعی باشه تواقتصاد وسطح رفاه مردم یه کشور خودشونشون میده و سیاست مدارها مستعد این هستن که با آمار سازی برای خودشون دستاورد تراشی کنن و من هیچ آمار اینجوری ای رو قبول نمی کنم مگه این که تورفاه مردم اون کشور نمود داشته باشه.به عنوان مثال فرض کنین که یه سازمان بین المللی بیاد بگه میزان فساد در دستگاههای دولتی هند خیلی کمه من قبول نمی کنم چون با تجربیاتی که یکی از نزدیکترین آدمای به خودم نسبت به این کشور داشته می تونم ادعا کنم اگه فساد در اونجا بیشتر از ایران نباشه کمتر هم نیست.​
اهمیت آمار

قطعا من هم با شما موافقم که آمار پرستی کار اشتباهی هست.خوب به هر حال توی کل دنیا یه مسائلی برای همه اهمیت داره به طوری که اگر بعضی‌ها به جایگاه خاصی برسند خیلی از در هایی که به روی عوام بسته هست به روی این خواص ساده تر باز میشند.به عنوان مثال همین کشور ترکیه و نروژ رو در نظر بگیرید که یکی به دنبال الحاق به اتحادیه اروپا بود و دیگری همچنان از این الحاق فراری است تفاوت رفتار اتحادیه اروپا هم با آنها شاید در آمار میزان ذخیره در صندوق توسعه‌شان و آمار‌های دیگر این چنینی این کشور‌ها باشد

پیشرفت واقعی یا پیشرفت دستوری با دستکاری در آمار ها

خود من از کسانی هستم که به پیشرفت‌های واقعی که توی این کشور انجام شده اعتقاد دارم و توی اکثر موارد هم فرضیه آمار سازی دولتی رو رد می‌کنم.قطعا این به این معنی نیست هیچ اشتباهی و درصد خطایی در آمار‌های ارائه شده دولت ها وجود نداشته و نخواهد داشت.

به عنوان مثال

از بچه گرفته تا حتی مادر بزرگ و پدر بزرگ‌ها امروزه سواد خواندن و نوشتن را دارا هستند

اکثریت جامعهِ تحت پوشش بیمه‌های درمانی هستند

امکاناتی مثل برق، آب ، گاز در اکثر شهر‌ها و حتی روستا‌های پر جمعیت برای همه قابل دسترسی هست

تمام شهر‌ها به وسیله جاده مناسب به یکدیگر وصل هستند

شبکه ریلی کشور چند برابر شده

تعداد خودرو چند برابر شده

و این لیست ادامه دارد ...

همین امروز اگر دولت یکی از این موارد رو حذف کنه ده‌ها هزار میلیارد تومان درامد می‌شه تو جیب دولت بمونه و متناسب با موزیک امروز می‌شه به تثبیت دلار پرداخت

این‌ها گوشه‌ای از مواردی هستند که هر فردی می‌تونه مقایسه کنه

باز با این حال تمام اینها باعث نمی‌شه که اگر جایی کم کاری شده یا احساس کم کاری می‌شه آدم در مقابلش سکوت کنه

در مورد وضعیت پول ملی هم وقتی که بزرگترین اقتصاد به علاوه حدود ۸۰% ،۳۰ کشور مهم دنیا وزن خودشون رو توی ترازوی جلوی ما قرار میدند، حتما به مردم و برنامه‌های دولتی فشار بیرونی وارد می‌شه که باز اینجا هم تغیراتی در حال انجامه از اون طرف این که دولت فرض خودش رو بر پای خوشبینی قرار بده برای کشور کشنده هست و حتما باید برای روز مبادا آماده بود​

entrance and exit of modern bunkers as its stated in the video are the only remained weak link of modern bunkers.
and until that is solved , underground bunkers are not suitable for storing high value equipment that needs to be used during the war . and that is also the problem with underground bases for aircrafts as you can't hide the entrance and exit for them as the required Runway give them away .

زهرا مینویی، وکیل ترانه علیدوستی به اعتمادآنلاین خبر داد که این بازیگر سینما امروز آزاد خواهد شد.
همچنین مینویی گفت که برای آزادی ترانه علیدوستی یک میلیارد تومان قرار وثیقه تعیین شده است.
گفته می‌شود در حال حاضر وکیل ترانه علیدوستی و پدرش حمید علیدوستی جلوی زنان اوین منتظر آزادی او هستند.
ترانه علیدوستی به دلیل همراهی با اعتراضات و جنبش زن زندگی آزادی در تاریخ ۲۶ آذر ماه بازداشت شد.​

Actually shameless
Screenshot(32).png
Screenshot(34).png
Screenshot(33).png

Latest posts

Pakistan Affairs Latest Posts

Back
Top Bottom