What's new

The Fight against PKK Terrorism

Al Jazeera Turk is giving the story too now, btw I must say, even though it's Al Jazeera they're doing a refreshing job by reporting in almost every available subject to gain momentum and a market share. Beats the oldschool media by far imo.

I wonder what kind of vehicle it was, Kobra or Kirpi?

i have a bad feeling about this summer. I'd say, unleash hell upon them. We tried peace negotiations and ultimately have seen that it didnt go anywhere, so no one can accuse us of anything anymore.

Me too, it will definetly go down this summer and we will be blamed like every other time. However, I believe we will see so called ''spontaneous'' demonstrations in a lot of cities to sell the story to the public.

This will be the final showdown, either we eradicate them completely, with also finishing off their ''cetelesme'' within the cities or we just prolong it further.

Voting has happened, Erdogan has lost in these regions, whether he likes to admit it or not. Presidential votes are still a while away so no saving face for potential votes. This has to be the summer, now or never.

For once, I'd like to wake up and read that we've hit them from within Iraq, instead of pursuing them over the borders.

Edit; Could this be a targeted killing? You know, since they've been protesting for a while, so they could know that someone higherup would pay a visit to calm things down.

Last edited:
I noticed those two abducted soldiers were only released after hdp or bdp (dont remember) convinced those terrorists to release those two soldiers. Chance of this being mere sign of goodwill is low, This is hdp and bdp showing their political 'power'. I think Turkey is going in a bad direction. Kurds have their own political parties, which is fine, but with all the political power they have, it seems to me that they abuse it to empower Kurdish nationalism in the way pkk wants it. I think this pkk mess wont be solved until each terrorist has been hunted down. At first i wanted to give the peace process a chancw, but Imo its time for the military to show the hard hand and the intelligence to show and practise its assassinating etc. skills.

SIX INJURED IN CLASH ON TURKEY-IRAQ BORDER

HAKKARI
— Six people were injured on Saturday night in a clash near the Turkish-Iraqi border between Turkish security forces and a group who were returning to Turkey after illegally entering into Iraq.

The clash in Turkey's southeasternmost province of Hakkari erupted for an unknown reason after security forces identified four people as a group who had illegally crossed the Iraqi border. Six people including a soldier were hurt in the clash which also involved intervening locals.

The injured soldier was taken to a military hospital in Hakkari, whereas two others were taken to a public hospital in the town of Semdinli, an Anadolu Agency correspondent said.

It was reported that extensive security measures were taken after the incident.

Six injured in clash on Turkey-Iraq border | Nation | Daily Sabah

Not simple as that. If we remain as a static target.. (keep staying in our bases). PKK can keep hit&run tactics which will inflict casualties among our side.
Ben daha farklı düşünüyorum. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın alacağı ANKA sayısı 30 u geçmeyecek. MALE sınıfı UAV ler sanıldığı kadar kanıtlanmış platformlar değiller, bunların ülkeler arası konvansiyonel bir savaşta ne işe yarayacakları hala tartışılan bir şey. Uçtukları irtifa sebebiyle teröristlerce görülmeleri, duyulmaları zor ancak radarlara karşı hiç bir savunmaları yok. Predator C Avenger istisnası haricinde. Bunlar düşman hava savunma sistemleri tarafından vurulduklarında yerlerine yenilerinin konması kolay şeyler değiller, pahalı ve karmaşıklar.

Benim görüşüm az sayıda MALE İHA yerine çok sayıda taktik İHA alınmasının bunların bölük seviyesinde dağıtılıp hemen her karakolda bulunabilecek sistemler haline gelmesinin teröre karşı çok daha ciddi bir önlem olacağı yönünde. Saldırının geleceğini görebilen bir karakolun çok iyi tahkim edilmiş olmasına gerek yoktur. Bunlar teröristlerce vurulsa dahi saldırının ne yönden geleceği öğrenilmiştir artık ve ucuz sistemlerdir taktik UAV ler, yerlerine hızla yenileri konulabilir.

Ben daha farklı düşünüyorum. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın alacağı ANKA sayısı 30 u geçmeyecek. MALE sınıfı UAV ler sanıldığı kadar kanıtlanmış platformlar değiller, bunların ülkeler arası konvansiyonel bir savaşta ne işe yarayacakları hala tartışılan bir şey. Uçtukları irtifa sebebiyle teröristlerce görülmeleri, duyulmaları zor ancak radarlara karşı hiç bir savunmaları yok. Predator C Avenger istisnası haricinde. Bunlar düşman hava savunma sistemleri tarafından vurulduklarında yerlerine yenilerinin konması kolay şeyler değiller, pahalı ve karmaşıklar.

Benim görüşüm az sayıda MALE İHA yerine çok sayıda taktik İHA alınmasının bunların bölük seviyesinde dağıtılıp hemen her karakolda bulunabilecek sistemler haline gelmesinin teröre karşı çok daha ciddi bir önlem olacağı yönünde. Saldırının geleceğini görebilen bir karakolun çok iyi tahkim edilmiş olmasına gerek yoktur. Bunlar teröristlerce vurulsa dahi saldırının ne yönden geleceği öğrenilmiştir artık ve ucuz sistemlerdir taktik UAV ler, yerlerine hızla yenileri konulabilir.

Male olmuş, tactic olmuş bence çok önemli değil.

Ben söyliyeyim adam yağmurlu, ve sert rüzgarlı bir gecede gelecek. Nasıl zamanında hava koşulları yüzünden Cobra'lar havalanamadıysa, İHA'ları yerden kaldıramadığımız bir zaman diliminde gelecekler bu kadar basit işte.

Saksı gibi durduğumuz sürece, insiyatifi adamlara verdiğimiz sürece, kesinlikle zaiyat veririz.

Saksı gibi durduğumuz sürece, insiyatifi adamlara verdiğimiz sürece, kesinlikle zaiyat veririz.
mütabık...
Ama sen de biliyorsunki siyasi iradenin terörle mücadele etmek gibi bir niyeti yok, askeri operasyonlar halkı sakinleştirmek için yapılıyor terörü bitirmek için değil. Çünkü terörle mücadele edilirse şehit haberleri gelecek ve iktidar partisinin oy oranı düşecek.

Last edited:
Male olmuş, tactic olmuş bence çok önemli değil.

Ben söyliyeyim adam yağmurlu, ve sert rüzgarlı bir gecede gelecek. Nasıl zamanında hava koşulları yüzünden Cobra'lar havalanamadıysa, İHA'ları yerden kaldıramadığımız bir zaman diliminde gelecekler bu kadar basit işte.

mütabık...
Ama sen de biliyorsunki siyasi iradenin terörle mücadele etmek gibi bir niyeti yok, askeri operasyonlar halkı sakinleştirmek için yapılıyor terörü bitirmek için değil. Çünkü terörle mücadele edilirse şehit haberleri gelecek ve iktidar partisinin oy oranı düşecek.

English!!!!!!!

ENGLISH+MUTHA+++DO+YOU+SPEAK+IT+_09b83d4b38c1ae57d617a9e1581cc7ba.jpg

mütabık...

Exactly, even in 2012 operations always done after martydom news and ends in a few days..... just to vent-off some steam. :disagree:

That always made me mad. Your not supposed to do operations only after people die you are supposed to do operations 24/7.

What drive me mad was news like "300 kişilik terrörist grubu çembere alındı" (a group terrorists have been encircled)... then no news about that encircled group.

I mean, did they transformed into birds and flew away ? What happened ...... no news. :disagree:

I was thinking about this as well, like a 24/7 'specialized' drone team standing by at the outposts, for example the new Kalekols.
A small tactical UAV that can shoot a couple of missiles would be enough imo. Because it'll still take time for the Cobra's to arrive.

I was thinking about this as well, like a 24/7 'specialized' drone team standing by at the outposts, for example the new Kalekols.
A small tactical UAV that can shoot a couple of missiles would be enough imo. Because it'll still take time for the Cobra's to arrive.
We need a couple bayraktar and Malazgirirt at every kalekol. The mortars at the base would be enough to handle any situation with the intel they get with the uav's. Plus with the night vision cameras we have installed at the kalekols the PKK will not be able to attack effectively.

Baykar+Mini-IHA+in+Turkish+Army+uav+hand+held+launched+export++%25286%2529.jpg

2052013133332583.jpg

Turkish Bayraktar Miniature UAV | Global Military Review

Last edited:
^these are like toys... they can be made available for squad level units during operations.... for providing situational avareness around remote outposts tactical UAVs, preferably catapult-launched ones like karayel are necessary.

Back
Top Bottom