What's new

Çay Bahçesi

Me finer(is there such a word? :what: ).
Me is finest.
If teach says there's a word then her student should not doubt her. :confused:

How come you are not online much?o_O
I'm working 7 days a week since last one month. :(
I enjoy my work so I am not as upset, but I wish a day had 48 hours- 24 hours are not enough.
What are the plans for Christmas or New Years eve?
Trust me....I wanted to visit Turkey this time..infact since last 2 years I have been planning it with my cousins but it's not working out.
Keeping my fingers crossed!!!
I hope it works this time. :)

And hey @Sinan buddy, I do not have anything against anyone. Sometimes my views get misinterpreted. I wish I knew how to express myself better. :)

Me is finest.
If teach says there's a word then her student should not doubt her. :confused:

I'm working 7 days a week since last one month. :(
I enjoy my work so I am not as upset, but I wish a day had 48 hours- 24 hours are not enough.

Trust me....I wanted to visit Turkey this time..infact since last 2 years I have been planning it with my cousins but it's not working out.
Keeping my fingers crossed!!!
I hope it works this time. :)

And hey @Sinan buddy, I do not have anything against anyone. Sometimes my views get misinterpreted. I wish I knew how to express myself better. :)
Have fun where ever you go(Turkiye)!
@Sinan mate,what is she talking about,was there a misunderstanding between you and my teacher?:butcher:

I have heard it's a beautiful place.
I want to see the huge blue mosque too.
@Sinan mate,what is she talking about,was there a misunderstanding between you and my teacher?:butcher:
Nothing really!!!
It happened on Russia-Turkey thread. I didn't want to hurt any Turk with my opinion, and I hope I have not.

:)

@Sinan

Gene caktirmadan Türkiyenin mahremini Ruslara sifreli sizdirdin.:omghaha: Saka bir tarafa.

Enerji mühendisi oldugunu anladim.
Tezin dikey baca - yatay rüzgar türbini mi idi? ( Ispanyadaki gibi).
Bunlar felaket enerji üretir hele aynalar ile günes isigi baca odagina takviye olarak yansitilirsa.

Selam
Mak. Müh. :)

Yok yaw, projeyi göstermem burda....neme lazım, sonra devlet sırrını sızdırdın diye başımıza bir iş gelir falan....:sick:

Yatay eksenli dediğimiz tip.
r%C3%BCzgar-santrali-t%C3%BCrkiye-233982393.jpg

Dikey eksenli ise;
turbin-3.gif

Güneş enerjsi olayını ben pek tutmuyorum. Performansı, güneş panellerinin üzerindenki tozdan, kirden bile etkilenir. Güneşi takip eden düzenek kurmak gerekir, gece enerji üretemez, hava kapalıysa enerji üretemez.

Mesela Almanya güneş enerjisi için panellerini Afrika'ya kuruyor. Bizim Türkiye'ye pek gidecek bir sistem değil.

Bizden genelde güney illerinde ki hastane projelerinde ister idareler. Oda kullanma sıcak suyunu ısıtmakta Kazana destek olsun diye, oda randımanlı 4-5 ay çalışır.

Rüzgar olayı iyi ama, Türkiye'deki bütün üreticiler deli gibi çalışıyor. Bir sipariş versen 4-5 sene önceden alamazsın, o kadar talep var Türkiye'de

Sanırım bitirme projesi değil. Çünkü masterda ilk yılı.

Danışman "çizgiyi takip eden taşıt olabilir" demiş ama bana çok basit geldi.

Benim aklıma, kum, toprak, cüruf gibi malzemelerdeki su oranını hacimsel olarak ölçen ve nemlendirme sistemini harekete geçiren donanım geldi. (Buna benzer bir şeyi ben yapmıştım eskiden) Ama mekatronikten çok elektronik gibi duruyor.
Çizgi takip eden araç fena değilmiş. :) Fazla uğraşmak istemiyorsa seçebilir. (Mekatronikten anlıyorsa, ben pek sevmezdim.)

Senin önerdiğin, dediğin gibi...pek Makina Mühendisliğiyle fazla alakası yok gibi. Kabul etmeyebilirler.

Benim tavsiyem, mezun olduktan sonra hangi branşta çalışmak istiyorsa, ona yönelik bir konu seçerse daha iyi olur.

Mesela ben projeci olmayı düşünüyordum. Proje olarak "Bir hastanenin tüm mekanik projelerini yapıyım" dedim. Kabul etmediler...... :(

Valla hatırlamıyorum abi. :)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
@xenon54 @LegionnairE bu arada yeni bir bilgi öğrendim. Hani hava perdesi vardır ya, alışveriş merkezine, markete falan girerken tepeden üfler.
nivalifeticaritipisiticili.jpg

Beyfendi (külliyede bu şekilde bahsediyolar Cumhurbaşkanından. :) ) "Bu ne böyle, kafama kafama üflüyor" diyormuş. :) Onun için yandan üfleyen sistem geliştirmişler. :)

Galiba kavramlari sastim.

Horizontal / yatay - yatakta Vertikal / dikey - ayakta :undecided:
Yatay eksenli

Pervanenin döndürdüğü mil yatay eksende

Burda ise dikey eksende.
turbin-3.gif

Santral bu, Ispanya yatay montay pal türbin

5DCE7F3D09D56D41C1257E75003566C6_0_1_1006_82_a_MAX.jpg

Hımm, bu Güneş enerji santralli, Solar power tower - Wikipedia, the free encyclopedia
Pal, mekanik olarak çalışan parçası yok. Bu resimde kinin çalışma prensibi biraz daha farklı (pek verimli değil)
Solar Chimney Tower Plant

Benzer bir sistem Mersinde kurulmuştu. 5MW enerji üretiyor.

Yatay eksenli

Herkesin uzmanlik alani farkli :tup:

Kamyon büyüklügünde "sepet" e ciktim, yerden yumurta gibi dursada.
Arkadaslar'dan biri (Manisa)güvenlik egitimine davet etmisti, bilirsin. Is güvenligi. Komando egitimi benzeri.
Merkez pal kafasindan yangin esnasinda tahliye.

Sanyii, sanayii ..... sadakat ....

Mak. Müh. :)

Yok yaw, projeyi göstermem burda....neme lazım, sonra devlet sırrını sızdırdın diye başımıza bir iş gelir falan....:sick:
Yatay eksenli dediğimiz tip.

Dikey eksenli ise;
turbin-3.gif

Güneş enerjsi olayını ben pek tutmuyorum. Performansı, güneş panellerinin üzerindenki tozdan, kirden bile etkilenir. Güneşi takip eden düzenek kurmak gerekir, gece enerji üretemez, hava kapalıysa enerji üretemez.

Mesela Almanya güneş enerjisi için panellerini Afrika'ya kuruyor. Bizim Türkiye'ye pek gidecek bir sistem değil.

Bizden genelde güney illerinde ki hastane projelerinde ister idareler. Oda kullanma sıcak suyunu ısıtmakta Kazana destek olsun diye, oda randımanlı 4-5 ay çalışır.

Rüzgar olayı iyi ama, Türkiye'deki bütün üreticiler deli gibi çalışıyor. Bir sipariş versen 4-5 sene önceden alamazsın, o kadar talep var Türkiye'de

Çizgi takip eden araç fena değilmiş. :) Fazla uğraşmak istemiyorsa seçebilir. (Mekatronikten anlıyorsa, ben pek sevmezdim.)

Senin önerdiğin, dediğin gibi...pek Makina Mühendisliğiyle fazla alakası yok gibi. Kabul etmeyebilirler.

Benim tavsiyem, mezun olduktan sonra hangi branşta çalışmak istiyorsa, ona yönelik bir konu seçerse daha iyi olur.

Mesela ben projeci olmayı düşünüyordum. Proje olarak "Bir hastanenin tüm mekanik projelerini yapıyım" dedim. Kabul etmediler

O da Makina Mühendisi.

Master programında Mekatronik dersi alıyor. Üniversite bitirme projesi "dikey eksenli" rüzgar gülü ve güneş enerjisini birleştirip elektrik üreten bir sistem yapmıştı. Y.Lisansdan sonra savunma sanayiinde çalışmak istiyor. Ama o alanda nasıl bir proje olabilir hiç aklıma bir şey gelmiyor...

Kardeşim tartışmayı bırakalım. Sana bir soru sormak istiyorum.
Sizde bize yıllarca yetecek doğal gaz var mı ? Eğer varsa neden sizden çok almadık, putine yaranmak için mi ? Keşke siz karşılasanız inan daha pahalı olsun Türkiye' de kimse bir şey demez.
Selam abi, Azerbaycanda aslinda cok da qaz yok. Turkiye, Turkmenistan, Ozbekistan(ordaki hala Rus adami, hatda Turana bile uzv diyil, amma deyishdi mi Ozbekler aslinda en cok Turklere benziyenler) ve Kazakhistandan Hazar denizinin alti ile kemer cekilmesini istiyor... Mesela, milyarlarca para harcaniyor TANAPa amma herkesin bir sorusu var ki, Azerbaycan bu kemer ile 16 milyar kub qaz vura bilir(amma kemerin kapasitesi 50 milyar), niye o zaman bu kadar para harcaniyor? (Turkmenler de 8 milyard $ harcayib, dogudaki qaz kemerlerinden batiya kemer cekdiler)Bence sorunun cevabi, Putinin bugun Turkiyeye uyguladigi siyasetin her kes tarafindan bilinmesidi.. Turkmenistan ve Azerbaycan kopruyu gecinceye kadar dayi demek istiyorlar... ;)
Bugun Azerbaycan verecek qazin kapasitesini cok artiramaz.. cok da haberlere inanmiyin. Kimdiki qaz kemeriyle 2-3 milyard kub ancak artirirsan, oysa size 25 milyard Kub gerekiyor..

I have heard it's a beautiful place.
I want to see the huge blue mosque too.
Dont forget,its winter,be prepared and you should also visit the Aya Sofia museum,Topkapi palas.
The people are nice,you will feel at home.

Latest posts

Back
Top Bottom