What's new

Çay Bahçesi

Türkiye'de CNC tezgahları üretiliyor. Ama Almanya'nın veya Amerika'nın ürettikleri gibi işler çıkaramıyorlar.

Üstteki mesajımda bahsettiğim gibi parayı boş işler yerine üretene versek sonuçlar daha iyi olur.
Bizde o kadar iyi CNC tezgahı yapan yok.Niye yok? Çünkü kaynakları yok.Sen şehrin her tarafını parkla bahçeyle donatacğına,her 5 senede bir kaldırımı asfaltı yenileyeceğine Sanayicilere kaynak versen daha iyisi olur.

Sadece askeri teknoloji bize para kazandırmaz.Evet askeri teknoloji teknolojinin en uç seviyesini kullanır ama sen askeri teknolojini sivil teknolojini desteklemek için kullanmazsan kusura bakma ama er geç yürümeyi bırakır oturuşa geçersin.

Eğer denildiği gibi ülkenin ihracatını 500 milyar dolara çıkarmak istiyorsak,cari açığı kapatıp cari fazla vermek istiyorsak sivil teknolojimizi de geliştirmemiz gerekiyor.Örneğin Güney Kore ekonisi bizden sadece 2 kat büyük ama ihracat konsunda bizden 3 kat daha çok ihracat yapıyorlar.Örneğin Apple şirketi.Apple'ın market değeri 800 milyar dolar ve kasasında türkiye merkez bankasından daha çok nakit bulunduruyor.Koca Türkiyenin ederi bir şirketle eşit.

Ama bence bu birazda bizim anlayışımızdan kaynaklı çünkü çevremdeki insanlar,komşularım,akrabalarım ellerine biraz para geçince arsa alıp ev inşaatına başlıyorlar yada hazır daire alıyorlar.Bizde üretme kültürü yok öncelikle üretmeyi öğrenmemiz gerekiyor.İnterneti ele alın.Hiç türk kaynaklı internette adını duyduğunuz bir şirket varmı?
Facebook,Google,Snapchat,Reddit.Twitch,Yandex gibi şirketler minimum masrafla milyar dolarlar kaldırıyorlar.Ama ben bizden hiç böyle bir girişim duymadım.
Duyduğum en iyi haber Havelsan'ın Yerli Whatsapp uygulaması yaptığıydı.

https://www.dunya.com/sektorler/teknoloji/yerli-whatsapp-iletee-geliyor-haberi-412487

Neyse CNC makinesinden nerelere geldim kusura bakmayın.

Sorun degil, degerli ve mantikli elestiri yapiyorsun sonunda ve kendimizi sorgulamazsak, ulke menfaatlerini icin elestiremezsek kim yapabilirki...

Last edited:
Dur gari telefona yeterince geliyor cuma mesaji :D

Çünkü almanyaya 10 milyon avro tezgah başı para verirken Türkiye'de ki firmaya 500.000 tl teklif ediliyor, o parayı sağlam bir Türk firmasına ver sana uzay mekiği çıkartsın.
MKEK niye CNC makinalari ithal etti o zaman? Su konusma tarzi klasik yurdum insaninin hamaseti.
O kadar parayi coktan verdiler Turk makina ureticilerine.
18yy daki sanayi devrimine yetisemeyince ancak bu kadar pesinden yakalanabiliyor.Makina sanayiinde Avrupa 1920deki uretim teknikleri daha yeni uygulaniyor.

Butun sorunlarin cozumu high-tec pahali silahlarda degil.
Her zaman ucana kacana ATGM atamazsin. Bu Urdunluler Hummer ustu RPG yapmislar. Adamlarin bir araclari bile yok ama eldekilerlen cirpiniyorlar. Allahim bizim Cobralarin neyi eksik. Bizim niye kendi rpg miz yok.
rpg32.png

main-1479.jpg

Siradan ve basit RPG 32, hicbir gudumlemesi yok.

MKEK niye CNC makinalari ithal etti o zaman? Su konusma tarzi klasik yurdum insaninin hamaseti.
O kadar parayi coktan verdiler Turk makina ureticilerine.
18yy daki sanayi devrimine yetisemeyince ancak bu kadar pesinden yakalanabiliyor.Makina sanayiinde Avrupa 1920deki uretim teknikleri daha yeni uygulaniyor.

Bizde birde şu kafa var. Gavur malı kalitelidir. Hakikaten de öyle aslında. Tezmaksan CNC tezgahları belli. Kalkıp DMG- Mori Seiki veya Mazak ile mukayese edilemez bile. Kullandığım için diyorum DMG ve Mazak’ın 10 yıl önceki tezgahı ile şuan bizde ki tezgahlar aynı düzeyde. Çok fark var. Dediğin gibi adamların 1920’ler de ki tekniklerini biz kullanıyoruz.

Bizde birde şu kafa var. Gavur malı kalitelidir. Hakikaten de öyle aslında. Tezmaksan CNC tezgahları belli. Kalkıp DMG- Mori Seiki veya Mazak ile mukayese edilemez bile. Kullandığım için diyorum DMG ve Mazak’ın 10 yıl önceki tezgahı ile şuan bizde ki tezgahlar aynı düzeyde. Çok fark var. Dediğin gibi adamların 1920’ler de ki tekniklerini biz kullanıyoruz.

Aradaki tecrube ve teknoloji farki bir anda kapanmasini beklemek hayalcilik olur ancak bu firmalarin sattigi makinalarin maliyetinin 50 katına satip butce olarak ellerinin ne kadar guclu oldugunu da goz ardi etmemek gerek benim dikkatini cekmek istedigim husus bu yondeydi ama arkadas hemen irdelemeden muhalefete başladı.

Turk sanayi firmaları sanayinin ne kadar kazancli oldugunu yeni yeni idrak etmeye basladilar bugun 5 katina sattiklari makinalardan inanilmaz keyif alirlarken avrupa firmalari bunu 50 katina satarak guclerine guc katiyorlar.

Turk firmalarinin pazarlamacisindan calisma sistemine kadar bir cok alanda noksan kalmasi bizim icin buyuk dez avantaj yoksa sanayi petrol kadar ekonomik guc elde edilebilen ekonomide guclu bir lokomotif niteliginde.

Türkiye'yi ekonomik ambargolardan kurtaracak bir diger arac ise sanayilesmenin ta kendisidir bu nedenle Turk sanayicelerini hem dogru yonlendirmek hemde omuz atmak zorundayiz.

bu forumda senden yeterince var ilk 2 cümleden sonrasını okumadım. hastalıklı beyinler türeyip duruyor ulkede. kaybol git çakal ya daha geleli 2 gün olmuş foruma adam dover gibi mesaj atıyosun
Hata bende - maalesef sen haklısın.

Guys I am not sure where to ask this since I don't use any forum other than this...

I an idea has sparked in my mind like a light bulb, since I have allot of free time on my hands at the moment and I deeply enjoy music as I have a broad taste ranging from anything such as Electronic Dance Music, Traditional Anatolian Rock, Angara Uzun Hava, Blues, Some Commercial Pop, Hip Hop/Rap, Slow Jams, Jazz, 70's Disco, 80's Synth and so on... the idea is to make music using software on my pc.

The question is, what's a good quality software I can use or purchase to produce EDM type of music? Lately I was inspired by fellow Turks who have the same interest I've had for a decade or so, names like Burak Yeter, Emrah Karaduman, Mahmut Orhan etc. are all talented individuals that produce world class music that not only promote Turkey/Turks but bring in a good name to the music industry on Turks behalf.

I have no aspirations on becoming a world producer but just try to see what I can do in my room.

Back
Top Bottom