What's new

2017 statistics of the 10 biggest illegal immigrant groups in Turkey.

Some article about the mass illegal immigration and refugee into Turkey.

''
İçişleri Bakanlığı'nın Nisan 2018'deki raporuna göre 2012'de 14.234 Suriyeli göçmen varken, Nisan 2018'de 3.537.130'a ulaşmış.

Suriyeli göçmenlere harcanan paranın miktarıyla ilgili ... Nisan 2018'de zamanın Başbakan Yardımcısı R.Akdağ 31 milyar Avro olarak açıklamış.

Yüksek doğum oranı nedeniyle 2040'da her 13 kişiden biri Suriyeli olacak.

Suriye sınırındaki illerimizde çoğunluktalar. Şehirlerde Suriyeli mahalleleri oluşmuş, yerli halkla gerginlikler yaşanıyor. Sokaklar Suriyeli dolu. İkinci büyük etnik kesim oluşuyor.

''

The source: http://www.yenicaggazetesi.com.tr/goc-tehdidi-terorun-onune-gecti-48443yy.htm

I'm sure 95% of so called Pakistanis are Afghans. Thousands of Afghan refugeens have already taken Pakistani passports and documents by illegal means and bribery. As Pakistan gets tough against them they are using those documents to reach new countries.

Then he must be given a genuis of the year award for using pakistani passport to sneak into europe.

Well no country is perfect

But the current government is very stupid on migration issue

1) they took in more people than they can actually help
2) they are not deporting the excess
3) Turks are paying the price , socially, mentally and not to mention the rising tension ( migration within a boundary actually benefits an economy on long term so I won't mention it as a downside )
4) right now the government has zero plans for immigrants and are too busy/ focused on FETO and PKK not foreseeing the next big problem

Indeed immigration is erdogan's second biggest mistake

An analyze and confession of Syrian about Syria, Syrians and the Turkish state.

''
Bir Suriyelinin itirafı: 'Ben şu anda 37 Suriyeliyim'

...gözüm Akit TV’ye takıldı...Ankara Kulisi adlı program vardı. Konukları emekli hâkim Nusret Çiçek ve “Ortadoğu uzmanı, gazeteci” diye tanıttığı Suriyeli Daniel Abdulfettah...Abdulfettah, Türkiye’de en muhalif insanın en muhalif kanalda bile söyleyemeyeceği şeyler söylüyordu:

- “Suriye’yi işgal eden sivil halk değildi; 1120 silahlı bir gruptu.”
- “Siz ‘gelin’ dediğiniz için geldik.”
- “160 bin silahlı adam Suriye’nin kentlerini işgal etti.”
- “Halep 4 yıl işgal altında kaldı. Oradaki Suriyeliler şehri kuşatan teröristlerden kaçtı. Ben de fırsatını bulduğumda Türkiye’ye kaçtım. Esad geldi Halep’i kurtardı.”
- “Suriye’den ayrılanların toplam sayısı 3.5 milyondu. BM bu rakamları paylaşıyor. Bunların da sadece 800 bini Almanya’da. Türkiye’nin açıkladığı rakam doğru değil, AB’den para almak için rakam abartılıyor.”

Abdulfettah, iddiasını kanıtlamak için kendisini örnek verdi: “Ben tam 37 kez kayıt yaptırdım, yani şu anda Türkiye’deki 37 Suriyeli benim.”

“Hatta gelin Ankara Ulus’ta, Önder Mahallesi’nde ben Mehmet Özmen’i Suriyeli olarak kayıt ettireyim.”

''
Kaynak/The source: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar...n-itirafi-ben-su-anda-37-suriyeliyim-40936595

Some figures quoted from the state organisations.

''
2028 yılında 5 milyon Suriyeli

...devlet kurumları 470 bin haneyi bulan Suriyeli sayısının 2028’de 5 milyonu aşacağını hesapladı.

En fazla Suriyeli 564 bin 189 kişiyle İstanbul’da bulunurken, onu 470 binle Şanlıurfa, 442 binle Hatay, 391 binle Gaziantep, 222 binle Adana, 208 binle Mersin, 152 binle Bursa, 130’ar binle İzmir ve Kilis ile 92 binle Mardin izliyor. 7 ildeki Suriyelilerin oranı, bu illerin toplam nüfusunda yüzde 10’u geçti. Kilis’te yerli nüfusun yüzde 95’i kadar Suriyeli yaşarken, bu oran Hatay’da yüzde 28’i, Şanlıurfa’da yüzde 23’ü, Gaziantep’te yüzde 19’u, Adana’da yüzde 10’u, Mardin ve Mersin’de yüzde 11’i buldu.

Almanya 5 bin 538 sığınmacı alırken, Hollanda 2 bin 884, Fransa 2 bin 240, Finlandiya 1030 Suriyeliyi sığınmacı kabul etti. 2014-2018 arasında 14 bin 314 Suriyeli üçüncü ülkelere yeniden yerleştirildi. Kanada 6 bin 593, ABD 3 bin 902, Norveç 1926 Suriyeli’yi kabul etti.

AFGAN VE IRAKLI AKINI

Bu yılki kaçak göçmenler arasında 59 bin 592 kişiyle Afganistanlılar başı çekerken, 25 bin 516 kişiyle Suriyeliler, 22 bin 474 kişiyle Pakistanlılar, 10 bin 467 kişiyle Iraklılar ve 2 bin 967 kişiyle Filistinliler izledi.

''
Kaynak/The source: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/2028-yilinda-5-milyon-suriyeli-40935871

Last edited:
Pakistani man allegedly raped, blackmailed by 18 roommates in Istanbul
ISTANBUL
5ac35b7fc9de3d1dc0e3210f.jpg

Eighteen men of Pakistani origin were detained in Istanbul over allegedly raping another Pakistani man.

The 21-year-old victim, who was living with other 18 Pakistan-origin men in the same house in Istanbul’s Bahçelievler district, has been trying to get by through paper collecting and recycling on the streets.

Two of his roommates, who are also relatives, allegedly took nude photographs while he was taking shower back in March 2017. They then started to blackmail him with the photographs, demanding sexual intercourse with him.

After he refused to have sex with them they reportedly shared the photographs with 16 other men, while also threatening to share the pictures on social media.

The man filed a complaint about the issue with the Bakırköy Chief Prosecutor’s Office, saying he was raped at least 50 times by his roommates.

The suspects were detained by police upon his testimony.

“They threatened me with killing and beating. They raped me one by one,” he said.

These could be Afghani refugees. Pakistani don't do bacha bazi. I could be wrong.

Back
Top Bottom