What's new

ÜIke Yönetimi

Status
Not open for further replies.
Yarısından çoğunun Müslüman olup

Ülkenin %97 si (Alevisi ve Sünnisi ile) Müslümandir, yarisi degil. Tehlikeli bir uygulama, cok eslilik ve kadin istismarinin önünü acacak.

Şeriat Kur-an kanuna

Kadi makami Seriata göre mi karar verecek ?
Demokrasi ve cagdaslik ile bagdasmaz . O kanunda , zinaya taslayarak öldürme var .
C. Erkinin karisini simdi taslayacakmiyiz ?

Sünnet amaçlı bırakmışta olabilir

Farkli düsünüyorum. Cevremde dogru namaz kilmasini bilmeyen insanlar menfaat icin sakal birakma yarisina girdi. Hidayete erdiklerinden degil.

din ve devlet işlerinin bir birinden ayrılması var

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasi bunu öngörüyor. Ateist kesimden nefret ediyorum, ama tolere etmeye mecburum. Yaradana ve ahirete inanmayanlar da bagnazlar gibi insanfsiz ve vicdansizdir.

...........

Ve Devlet bey de patladi :

Bahçeli, 'Türkçülük de Kürtçülük de bölücülüktür' diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Kürtçülüğü izah için Türkçülüğü örnek göstermek yanlıştır" diye konuştu.

Bahçeli, Erdoğan'ın eski Başbakan Bülent Ecevit'e yönelik sözlerine ilişkin olarak da "Erdoğan'ın ifadeleri benim tanıdığım Ecevit ile bağdaşmaz. Milli konulardaki hassasiyetini 57. Hükümet'te gördüm" dedi.

Bahçeli, "Müftüye nikah yetkisinin laiklik açısından sakıncası yok" diye konuştu.

http://www.karar.com/guncel-haberler/devlet-bahceliden-melih-gokcek-aciklamasi-632392

Last edited:
Ülkenin %97 si (Alevisi ve Sünnisi ile) Müslümandir, yarisi degil. Tehlikeli bir uygulama, cok eslilik ve kadin istismarinin önünü acacak.

Kadın istismarının nasıl önünü açacak anlatırmısın?
Eski sistemde resmi nikah olmadan imam nikahıyla evlenip, daha sonra karıyı boşayıp madur eden bir sürü olay vardı, bu yeni sistem zaten bunun önüne geçiyor, daha nasıl istismar edilecekmiş ki?

Kadi makami Seriata göre mi karar verecek ?
Demokrasi ve cagdaslik ile bagdasmaz . O kanunda , zinaya taslayarak öldürme var .
C. Erkinin karisini simdi taslayacakmiyiz ?

Bu iran ve suudilerin aşırı davranmasına bağlı oluşan bir durum olabilir, konu ile çok derin malumatım yok. Neticede Lakiklik olsun Şeriat olsun politikacılar kendi kafalarına göre bunu yorumlayıp değiştirebiliyorlar bunu da göz önünde bulunduralım. Benim istediğim tek şey ADALET'tir, Allah'ın emir ve yasaklarına uymak ise benim Müslüman olarak görevim, Allah'ın emri benim hoşuma gitmese de İslamın ve İmanın şartlarını eğer kabul edip Müslümanım diyorsam Kuran'da yazanları da koşulsuz kabul etmem gerekir. Elhamdülillah Müslümanım deyip bir yandan bu yanlış demek insanı küfre götürebilir o yüzden bilmeden yorum yapmak istemiyorum.

Farkli düsünüyorum. Cevremde dogru namaz kilmasini bilmeyen insanlar menfaat icin sakal birakma yarisina girdi. Hidayete erdiklerinden degil.

İnsan çiğ süt emmiştir hata yapabilir, çoğu insan çoğu şeyi kişisel menfaat için yapabiliyor ama %80 kötü niyetli %20 iyi niyetli bile olsa biz bildiğimiz ile amel etmemiz gerekir aksi halde iyi niyetli olan insanın hakkını çiğnemiş oluruz.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasi bunu öngörüyor. Ateist kesimden nefret ediyorum, ama tolere etmeye mecburum. Yaradana ve ahirete inanmayanlar da bagnazlar gibi insanfsiz ve vicdansizdir.

Din ve devlet işleri bir birinden ayrı olabilir ama bir yandan da Camide 5 vakit namaz kıldırıp cemaatten önce camiden kaçıp giden hocalar iyi bilgilendirilse eğitilse de vatandaşa bir şeyler öğretse mesela, bu sayede cemaat ve tarikatlar pirim yapaması, yada okulda bazı dini meseleler seçmeli ders olsa da çocuklar evde öğrenemediği dini ahlaki bilgileri okulda öğrenebilse, bunlar sağlansa zaten devlet her kesime eşit hizmet götürmüş olacaktır.

Sonuç olarak bir birimizin ne istediğini bilmez yabancılaşırsak toplum felakete doğru gider. Bir birimizi dinler anlamaya çalışırsak aslında üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri istediğimizi anlar bir birimize daha sıkı bağlanırız.

Iyi niyetinden zerre kadar süphem yok. Ama bu konu cok tehlikeli. Geri dönüsü olmayan bir girdapa girebiliriz.

http://blog.milliyet.com.tr/seriat-nedir--cezalari-ve-uygulamalari/Blog/?BlogNo=368600

Kardeş benim de senin iyi niyetinden hiç şüphem yok ama Şeriat gerçekten layıkıyla uygulansa bir ülkede suç bitme noktasına gelir. Şunu da eklemek isterim Amaç eğer adalet ise ismi Cumhuriyet olsa da bana göre sıkıntı yok, unutma ki cezalar caydırmak için vardır eğer yasal sistem insanları caydırıyorsa ve adaleti sağlıyorsa başarılıdır, eğer caydırmıyorsa istediğin cezayı koy işte amerikada ki suç oranı ortada. Yani İdam tek başına bir çare olmadığı gibi yanlış yerde uygulandığında bir zülme de dönüşebilir, özetle halkı hem refaha hem de doğruya yönlendirecek bir sistem gerek, böyle bir sistem ülkenin ve toplumun gelişmesinde çok büyük rol oynayacaktır.

Muhafazakar kesimin de iran vb. yerlerde ki asalım keselim tarzda bir düşünceye sahip olduğunu zannetmiyorum amaç ülkede ki refahı sağlayıp adalet yerine getirilmesidir. Bu gazete televizyonda Şeriat hakkında çıkan haberler genel itibari ile farklı amaçlar taşıyor. Şeriatla korkutup insanları İslamdan uzaklaştırmak bana göre en büyük zulüm, Şeriat öcü değildir bir adalet sistemidir, şeriat üzerinden İslama saldırmak aslında insanları İslamdan uzaklaştırmak maksatlıdır. Sadece kur-an'ı açıp okusak anlasak aslında Allah'ın bizler için en iyisini istediğini kanaat getiririz, Allah'ın derdi kuluna zulüm değil hak ettiği şekilde adaletle yaşamasıdır, bundan zerre şüphemiz olmasın.

Estagfurrullah, yaradandam süphem olamaz. Ama insanlara kayitsiz sartiz hic bir konu ve ortamda güvenmem, süpheci yaklasmak insanlari sonra " aldatildim" yakinmalarindan korur.
Gazeteyi bir kenara birakalim ve pratige bakalim. 2 yalanci sahit ile mahkum edilen m.s. eli kesilen bir kisinin sonra masum oldugu ortaya cikarsa, onun elini kim geri verebilir?
Medeni kanunda haksiz yere cezaevinde yatanin tazminat hakki var.
Neyse cok derin konular. Veselam.

Estagfurrullah, yaradandam süphem olamaz. Ama insanlara kayitsiz sartiz hic bir konu ve ortamda güvenmem, süpheci yaklasmak insanlari sonra " aldatildim" yakinmalarindan korur.
Gazeteyi bir kenara birakalim ve pratige bakalim. 2 yalanci sahit ile mahkum edilen m.s. eli kesilen bir kisinin sonra masum oldugu ortaya cikarsa, onun elini kim geri verebilir?
Medeni kanunda haksiz yere cezaevinde yatanin tazminat hakki var.
Neyse cok derin konular. Veselam.

Haklisin iste adalet sağlanıyorsa iyi aksini kimse kabul etmez etmemeli. Keyfi uygulamalar hangi duzende olursa olsun kotu.

Haklisin iste adalet sağlanıyorsa iyi aksini kimse kabul etmez etmemeli. Keyfi uygulamalar hangi duzende olursa olsun kotu.

Güncel bir durum

http://www.milliyet.com.tr/huzurevindeki-istismara-bakanlik-gundem-2540176/

Sekilcilik merhamet ve müslümanlik degil

huzurevindeki-istismara-bakanlik-el-koydu-gorevden-alindilar--10085575.Jpeg

Güncel bir durum

http://www.milliyet.com.tr/huzurevindeki-istismara-bakanlik-gundem-2540176/

Sekilcilik merhamet ve müslümanlik degil

huzurevindeki-istismara-bakanlik-el-koydu-gorevden-alindilar--10085575.Jpeg

Bu olayladin onune gecmek icin adli ve eğitim yonunden bir cok yontem gelistirilir ama bizde ki siyasetciler siyaset yapmadigi, onlar yerine halk siyaset yapmaya calistigi icin kimsenin aklina sistemi duzeltmek gelmiyor. Keske biz siyasileri elestirdigimiz kadar sistemde ki eksikleri elestirsek. Siyasilerde menfaat yerine biraz memleketi dusunseler.

Toplum olarak 7 den 70 e kurum olarakta a dan z ye cok eksigimiz var.

Yav şeriat veya dini kurallar üzerine kurulmuş bir din düzeni gelmez buraya.Türkiye diğer Ortadoğu veya İslam ülkelerinden farklı,burada zaman zaman darbeler de olsa,demokrasi tam işlemese de özgürlüğü ve rahatı yıllarca görmüş yaşamış bir toplum,şimdi biri grup insan çıkıp hadi din devletini ilan ettik bundan sonra dini kanunlar sadece geçerli olacak derseler çok değil 5-10 yıl içinde ülkede iç isyan patlak verir din rejimine karşı.Dine dayalı devlet düzeni miladını doldurmuştur modern dünyada yeri yoktur.İran gibi ülkeler zaten önceden de baskıya veya bir hanedanlığın ülkeyi yönetmesine alışıklardı o yüzden din rejimine alışmışlar,biz onlardan çok önce demokrasiye geçiş yaptık,kaldı ki Osmanlı da öyle tam anlamıyla din devleti felan yoktu.
Ama emin olun dine dayalı kurallar ile yönetilen ve son kalan o ülkelerde eninde sonunda terkedecekler o sistemi,dünya global artık,insanlar çok rahat sorgulayıp araştırıp öğrenebiliyorlar her şeyi bu devirde.

Kendinizi Alevi yada farklı inanca ait olarak Sunnilerden bu kadar soyutlar ve düşman olarak görürseniz olacağı bu. Sunni olunca çok farklı bir insan yada uzaylı olunmuyor ama kendinizi farklı görürseniz kendiniz uzaylılaşıyorsunuz benden uyarması.
Tarihe, hatta fazla geriye bile gitmene gerek yok, yakin tarihe bir bak, sorun bence alevilerde degil.

Tarihe, hatta fazla geriye bile gitmene gerek yok, yakin tarihe bir bak, sorun bence alevilerde degil.

Sorun kendini bilmeyen herkestedir, yoksa kimse sütten çıkmış ak kaşık olamaz ya!

Suclular Alevileri ( Sii , Bektasi) kullanan ateistlerde ve bagnaz Sünnilerde. Tekrarlamaya devam edecegim, aktif Amasyali Emniyet Müdürü kankam, bír sürü " Fellah" asilli Alevi Adanali arkadaslarim var. Hepsi ve aileleri adam gibi adam. Müslüman geleneklerine farkli da olsa saygi duyuyorlar. Oruc tutan, kurban kesen, cuma namazini kacirmayan bile var.Cogunlugu da cok ilerici.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom