What's new

ÜIke Yönetimi

Status
Not open for further replies.
Türkiye dış borç stoğu demek Kamu dış borç stoğu demek değil yahu. Kamu dış borç stoğu yaklaşık 100 milyar dolar. Özel sektör dış borç stoğu ile toplayınca 453 milyar dolara ulaşıyorsun. Verdiğin linkte de bu yazıyor, dün verdiğim linkte de o yazıyor.

Bot falan olduğunu düşünmeye başlayacağız yakında :lol:

Varolan ekonomik tablo zaten kötü, yalan söylemene gerek yok. Gerçeği söylesen de, gerçek tablo zaten kötü. Yalan söylediğin her saniye AKP'nin ekmeğine yağ sürüyorsun. Bunu kasıtlı mı yapıyorsun bilinçsiz mi yapıyorsun bilmiyorum, çok da umurumda değil gerçi.

Her dilde kullanılan sözcükler yazım veya söyleniş şekline göre birden fazla anlam taşıyabilirler; okumak zengin bir dil kadar bilgiye de sahip olmanızı sağlar, konuşmanıza kulak verenler arasında itibar rütbesini belirler, zaman israfını önler sonraki karşılaşmalarda.

Türkçemizde ''Kamu'' sözcüğü: http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_bts&view=bts&kategori1=veritbn&kelimesec=179692

Bu vesileyle sonraki iletinizde zaman israfı yapmayacağım, teşekkürler.

Not: Andaki zaman israfı için özür dilerim okuyanlardan.

90'-00'larda insanlarin acliktan öldügü Turkiyede'ki Dolar-Lira kuru'na bir bakin.

Unbenannt.jpg

Her dilde kullanılan sözcükler yazım veya söyleniş şekline göre birden fazla anlam taşıyabilirler; okumak zengin bir dil kadar bilgiye de sahip olmanızı sağlar, konuşmanıza kulak verenler arasında itibar rütbesini belirler, zaman israfını önler sonraki karşılaşmalarda.

Türkçemizde ''Kamu'' sözcüğü: http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_bts&view=bts&kategori1=veritbn&kelimesec=179692

Bu vesileyle sonraki iletinizde zaman israfı yapmayacağım, teşekkürler.

Not: Andaki zaman israfı için özür dilerim okuyanlardan.

"Kamu Brüt Dış Borcu" bir ekonomik terimdir, kafana göre eğip bükemezsin. Çomar gibi diretmektense yanlış bilgi verdiğinden ötürü özür dile geç.

İlla trollük yapacaksan kaldır Atatürk'ün resmini profilinden, Erdoğan'ı koy, sabahtan akşama palavra sık. Atatürk'ün arkasına saklanıp palavra sıkan kimseye müsaade ettirmem burada. Azıcık saygınız olsun adama be.

Dolar 4.9 iken kahkahalar atıp seviçten dilleri gtlerine kaçanlar Batıyoruz, Bitiyoruz diyenler Dolar 4,5’e gerileyince sessizliğe büründü. Adamlar 40 kuruş düşmesini bile hazmedemiyor. Doların 40 kuruş düşmesi bile sevinçlerini kursağında bırakıyor.

Twitter’de şu an durum bu.

Yilbasindan bu yana 5 ayda Arjantin Pezosu 30% Türk lirasi 22% deger kaybetmiş.
Bu "dış mihraklar" her kim ise Türkiye ve Arjantin in ortak düşmanı olmali...

Merkez Bankası nin Dolar rezervi 110 milyar, toplam dış borc 500 milyar Dolara dayanmış. Kisa vafeli doviz borc odemeleri kuru yukselisinde etkenlerden biri.
Yil sonuna kadar Dolar 10 tl yi bulmazsa yine iyi.

İşin kotu yanlarından biri de butun anlasmalar nukleer enerji, kopru gecisleri garantisi vs Dolara endeksli. Yani dolarin yükselişi cebimizden daha cok para cikisi anlamina geliyor.

Yeni gelecek hukumetin isi cok zor. Abv Akp

Last edited:
90'-00'larda insanlarin acliktan öldügü Turkiyede'ki Dolar-Lira kuru'na bir bakin.

View attachment 476122
http://m.fortuneturkey.com/iste-turkiyenin-devaluasyon-karnesi-17893
İstersen yazıyı oku senin koyduğun grafik bir garip geldi bana.
1994 ve 2001 den bahsetmişler bu grafikten pek anlaşılmıyor hatta AKP iktidara getiren acı reçetelerin Kemal derviş yönetiminde uygulandığı zamanlardı ben hatırlıyorum bir devoluasyoncuk olmuştu galiba.
Ben ekonomiyi günlük yaşamdaki bana etkisi kadar biliyorum ve eğitimim alâkalı bir branşta değil .Hatırladığım kadarıyla yazıyorum her malin degeri enflasyon sebebiyle yüzde yüzden fazla artıyordu heryıl, yani devoluasyona pek gerek yoktu aslında arada bir yeşillik olsun birileri nemalansın diye yapiyorlardı herhalde. Ama haklarını yemeyeyim doların artmasında ki gibi dış borcumuz tl bazında arttırmadığı için enflasyon ile devoluasyon çok farklı. Birinde dolarla borçlanan en basta zora düşen oluyor sonra halka fatura çıkıyor ikincisinde ona gerek kalmıyor halk hesabı aylık taksitler halinde bölüşüyor ve peynir gemisi yine de yüzüyor.

Hadi hayirlisi olsun faiz artirimina gitmisler. Ben bu faiz artiriminin piyasanin dolara olan talebini nasil durduracagini anlayamadim. Millette sermaye bollugu yokki fazla parasini gidip dolara cevirsin:) Dolara olan talep Turk ekonomisinin karakterinden. Talep reel sektorden geliyor. Turk ekonomisi yabanci girdiyi isleyip ihrac eden bir nitelikte. Ihracat yapmamiz icin bile dolara ihtiyacimiz var. Cunku hammadde ithal etmmiz icin dolar lazim.

Gecmis dolar borclarinin odeme vakti gelmis, parasi varsa adam faize yatirir mi? Zaten ozel sektor borc otelemesine gidip duryor. Onlar devlet destekli kredi kullaniyor.

Diyorlarki faizleri artirmadilar, likidite penceresini artirdilar. Yani lira toplayip ellerini kuvvetlendirmek istiyorlar. Ama sanayinin dolardaki talebine hic fayda etmez, gunluk cozum olur diyorlar.

yuzde 13,5 dan 16,5 a cikan borclandirma faizleri boyle devam ederse, sermaye maliyetlerini artirip , fiyatlara etki edecek, sonrada enflasyona sebep olacak.
http://www.borsagundem.com/haber/tcmb-para-politikasi-kurulu-olaganustu-toplandi/1308623

Faiz yurtiçindeki doları çekmek için değil yurtdışından dolar çekmek için yükseltilir. Yurtiçinde dolar yeterli olsa zaten onu kullanırlar. Yurtdışından gelen adam türk bankalarına dolar yatırır bankalar o doları kullanır ama her sene o adamın parasına suanin faiziyle 16.5 faiz biner

Faiz yurtiçindeki doları çekmek için değil yurtdışından dolar çekmek için yükseltilir. Yurtiçinde dolar yeterli olsa zaten onu kullanırlar. Yurtdışından gelen adam türk bankalarına dolar yatırır bankalar o doları kullanır ama her sene o adamın parasına suanin faiziyle 16.5 faiz biner
Ha ha ha. 16 yıldır siyasi krizlerle dolu, nerdeyse bir senedir OHAL olan ve diktatörlükle yönetilen bir ülkeye yüzde 16 faiz bile yetmez o yabancının gelip bankaya para yatırması için. Ayrıca Eğer MB repo faizlerini ve tüm faizleri artırsaydı öyle olurdu.
Dün merkez bankası G.Likidite Penceresi borç verme faizini artırdı.
Faiz artırımı değildi. Yani 2-3 güne yine çıkar dolar.
Hakikaten doğru konuşuyo bu adam.

Dolar 4.50 dan 4.90a çıkarken buralarda hiç Akpli yoktu. 4.50 a düşmesiyle övünüyorlar.

https://m.mynet.com/prof-dr-ahmet-m...mduklerimizi-cikarir-savasiriz-guncel-4143622
Seçimi kaybedersek Belgrad ormanına gömdüklerimizi çıkarırız diyor.
Belgrad ormanında gömülü silahlardan bahsediyor.
İsminin başında bir de prof yazıyor bak şu alcağa.
Hoşuma giden götünün tutuşması.Seçimi kaybedeceğinden bahsediyor.
Savcı var mı bu ülkede acaba.

Babamın Türk lirası emekli maaşı, benim gelirim dolar karşısında bugünde erimeye devam ediyor.4.50 dan yine çıkışa başladı. Seçime kadar 5 civarı tutmaya çalışacaklarmış . Keşke gelirimiz Almanyadan olsa.

Ülkedeki ekonomik kriz yine maskelenmeye çalışılıyor... yok dış güçler, yok amerika... ya bi git... doları onlar yaptı, benzini, yoksulluk sınırının 4 kat altı asgari maası kimler yaptı? Halk artık yemiyor, yeni reyiz meral akşener.. artık değişim şart

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom