What's new

ÜIke Yönetimi

Status
Not open for further replies.
Hollanda asgari ücreti bile bizim asgari ücretin 2, 3 hatta bazı kalemlerde 4 katı miktarda gıda alabiliyor.

https://www.numbeo.com/cost-of-livi...ountry2=Turkey&city1=Amsterdam&city2=Istanbul

Gerek duymuyoruz. Sen peki neden her gun et yemek istiyorsun? Sagliktan mi yoksa ac bogazliliktan mi bu merak?[/QUOTE]
Her gün et yemek istediğimi nereden çıkardın? Sadece Türkiye'de genel gıda fiyatlarının Amsterdam'ın 3 katı olduğunu söylüyorum. Millet aç diyorum.

İşsizlik maaşı ile mi geçiniyorsunuz, demiştim. Cevap rica etsek? Çok özel değilse..

Bizde yemiyoruz.
Ama istesen yeme imkanin var.

Gerek duymuyoruz. Sen peki neden her gun et yemek istiyorsun? Sagliktan mi yoksa ac bogazliliktan mi bu merak?
Her gün et yemek istediğimi nereden çıkardın? Sadece Türkiye'de genel gıda fiyatlarının Amsterdam'ın 3 katı olduğunu söylüyorum. Millet aç diyorum.

İşsizlik maaşı ile mi geçiniyorsunuz, demiştim. Cevap rica etsek? Çok özel değilse..
Issizli maasi eskiden yaptigin ise göre asgari ücretten yüksek olabiliyor, eger sosyal yardimda olursan az alirsin ama genede et almaya yeter, dikkat burada toplumun en fakirlerinden bahsediyoruz.

Issizli maasi eskiden yaptigin ise göre asgari ücretten yüksek olabiliyor, eger sosyal yardimda olursan az alirsin ama genede et almaya yeter, dikkat burada toplumun en fakirlerinden bahsediyoruz.
İşsizlik maaşı işi olmayana sürekli veriliyor mu? Şartları nedir?

Dikkatimi çeken şey, adam Avrupa'da toplumun en alt seviyesinde yaşıyor. Yine de bizim çoğu memurdan bile daha iyi. Hiç olmazsa temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Ama, olduğu yerden Türkiye hayat şartlarını övmeye kalkıyor.. Bırak gel o zaman diyoruz. Yok, olmaz diyor.
İki yüzlülük..

İşsizlik maaşı işi olmayana sürekli veriliyor mu? Şartları nedir?
Isvicrede isini kaybedince duruma göre 1-2 yil boyunca eski maasinin %80nini aliyorsun, bu sürede is bulamazsan sosyal yardima basvurmalisin, ozaman araban varsa satmak zorundasin ve büyük dairede oturuyorsan aile durumuna daha uygun bir daireye gecmek zorundasin, vergi ödemiyorsun ve kira dahil bütün hesaplarini sosyal yardim karsiliyor, birde aylik ihtiyaclar icin bir miktar para aliyorsun ama ancak gecinmeye yetecek kadar para verirler.

Bak bu videoda adam ne diyor.

Dogruya dogru, bizim millete avrupada rahat batiyor herhalde.

Sacmaliga bak. Turkiye'deki vatandasin yok mu sanki? Kahvehane koselerine bak, her gun dolu. Insanlarin ellerinde fakiri zengini olsun son model telefonlar eksik olmuyor. Her seye gelince ok ama et alma konusuna gelince param yok imkanim yok ekonomi kotu. Burda tek asgari maasla gecinilmiyor. Full geliri olanlar bile kari koca calismasi gerekiyor. Turkiyede iki asgari ucret ne kadar TL ediyor? Soz konusu ekonomi ise hemen et fiyatlarindan bahsediyorsunuz. Sacmaligi birakin artik. Bu tur argumanlar eskidi.

https://www.google.com.ua/amp/s/tr....-kullanicisi-halisdemir-gorev-oldurulme-emri/

Sacmaliga bak. Turkiye'deki vatandasin yok mu sanki? Kahvehane koselerine bak, her gun dolu. Insanlarin ellerinde fakiri zengini olsun son model telefonlar eksik olmuyor. Her seye gelince ok ama et alma konusuna gelince param yok imkanim yok ekonomi kotu. Burda tek asgari maasla gecinilmiyor. Full geliri olanlar bile kari koca calismasi gerekiyor. Turkiyede iki asgari ucret ne kadar TL ediyor? Soz konusu ekonomi ise hemen et fiyatlarindan bahsediyorsunuz. Sacmaligi birakin artik. Bu tur argumanlar eskidi.
Edit:
Türkiyedeki fiyatlarla ve asgari ücretle açlık sınırın üstünde yaşamak zor. Türkiyede 5 milyonun üzerinde asgari ücretli vatandaş var.Bunlar açlık sınırında.
Biraz daha fazla kazananlarda fakirlik sınırında.

400 dolarlık telefonu 30 taksitle alan asgari ücretlinin salak olduğunu biz daha önceden beri söylüyoruz, çünkü akpye oy veriyorlar.
Edit: türkiyede iki asgari ücret 3200tl, almanyada 3200euro:)
Türkiyede iyi bir usta en fazla 2000tl alır almanyada 3-4 bin euro.

Last edited:
Bestane kredi karti var birinden alip digerine yatiriyorlar, Türkiyenin alim gücü sahte, millet borc bataginda, gün gelince görecez argümanlar eskimi degilmi, sana hollandada rahat batmis belli.

https://www.google.com.ua/amp/s/tr....-kullanicisi-halisdemir-gorev-oldurulme-emri/

Edit:
Türkiyedeki fiyatlarla ve asgari ücretle açlık sınırın üstünde yaşamak zor. Türkiyede 5 milyonun üzerinde asgari ücretli vatandaş var.Bunlar açlık sınırında.
Biraz daha fazla kazananlarda fakirlik sınırında.

400 dolarlık telefonu 30 taksitle alan asgari ücretlinin salak olduğunu biz daha önceden beri söylüyoruz, çünkü akpye oy veriyorlar.

O halde et fiyatlarini her gun gundem konusunu yapmaktan vaz gecin.

Turkiye genelinde kac milyon kisi ev sahibi peki? Cogu kisinin kira derdi yok, haliyle asgari maasli olanlarin ay sonunda daha fazla parasi kaliyor. Ev sahibi olmayan ve kiralik evde yasayan kisiler ise kadin ve koca calismasi gerekiyor. Burda da tek maasla bir ailenin gecinmesi zor diyorum ama gormezlikten geliyorsunuz. Ha tek maas mi var? O halde o maasa gore yasarsin. Sikinti olan mesele insanlarin sukretmemesi ve sabirli olmamasidir. Her gun negatif her gun karamsarlik saglik acisindan da iyi degil.

Zaten bu et fiyatlarini elestiren kisilerin gelirleri pek iyi.

Çok gereksiz tartışmalar zira artık bunları konuşmak tartışmak fayda etmiyor, halk istediği kadar bağırsın çağırsın, adamların oy oranı iyi, destekçileri zaten yönetime ya da ekonomiye bakmıyor, şahsa ve partiye bakıyolar. dolayısıyla başkası ne demiş, ne yemiş, ne içmiş, et yiyememiş falan filan önemli değil. ama bir gün "yeter" diye insanlar sesini yükseltecek en sonunda bu olacak gibi

O halde et fiyatlarini her gun gundem konusunu yapmaktan vaz gecin.

Turkiye genelinde kac milyon kisi ev sahibi peki? Cogu kisinin kira derdi yok, haliyle asgari maasli olanlarin ay sonunda daha fazla parasi kaliyor. Ev sahibi olmayan ve kiralik evde yasayan kisiler ise kadin ve koca calismasi gerekiyor. Burda da tek maasla bir ailenin gecinmesi zor diyorum ama gormezlikten geliyorsunuz. Ha tek maas mi var? O halde o maasa gore yasarsin. Sikinti olan mesele insanlarin sukretmemesi ve sabirli olmamasidir. Her gun negatif her gun karamsarlik saglik acisindan da iyi degil.

Zaten bu et fiyatlarini elestiren kisilerin gelirleri pek iyi.
İstanbul'da veya diğer şehirlerde kiralık ev ara görürsün.
Bir sürü akrabam var, evde 4 kişi çalışıyor, Giresunun 10000 nüfuslu ilçesinde göt kadar daire almaya paraları yok. Babaları Tanzanyaya inşaata operatör olarak gittide iki yılda 10.000 doları zorla topladılar ama hala ev alamıyorlar memleketlerinde.
turkey-2016oecdeconomicsurveyremovingproductivitybottlenecks-6-638.jpg

turkey-2016oecdeconomicsurveyremovingproductivitybottlenecks-4-638.jpg

Pahalı pahalı pahalı pahalı pahalı.
Fakir fakir fakir fakir fakir fakir.

Ukrayna gibi olsa bişey demem hayat ucuz, et ucuz, elwktrik ucuz.
Benim 3 odalı evimin ısınma elektrik ,aidat, su ,çöp vs masrafı toplam 100 dolar.
Babam istanbulda sırf ısınmaya 200dolar veriyor ve emekli 450dolar maaşı var. 40 senelik avukattır,sırf emekli maaşına kalsa açlıktan ölecek.
Nerdeymiş bu zenginlik gösterin .
Ayıptır söylemesi buraya misafirliğe gelen veya turist olanlar yanlarında en az 8kg süt danası antrikotu götüryorlar. Artık bende hediye olarak antrikot götüroyorum:)

Bir sürü akrabam var, evde 4 kişi çalışıyor, Giresunun 10000 nüfuslu ilçesinde göt kadar daire almaya paraları yok. Babaları Tanzanyaya inşaata operatör olarak gittide iki yılda 10.000 doları zorla topladılar ama hala ev alamıyorlar memleketlerinde.

Benim 3 odalı evimin ısınma elektrik ,aidat, su ,çöp vs masrafı toplam 100 dolar.
Babam istanbulda sırf ısınmaya 200dolar veriyor ve emekli 450dolar maaşı var. 40 senelik avukattır,sırf emekli maaşına kalsa açlıktan ölecek.
Ayıptır söylemesi buraya misafirliğe gelen veya turist olanlar yanlarında en az 8kg süt danası antrikotu götüryorlar. Artık bende hediye olarak antrikot götüroyorum:)
Dikkat edin, gümrükte yakalanmayın.
Geçenlerde Sarp sınır kapısında vücuduna et sarıp geçmeye çalışanlar yakalandılar: :)

1823444_1_1510743780FzEG1.jpg

1823444_3_1510743780huVoD.jpg

1823444_4_1510743780bqZGW.jpg

Basladik gene bir suru akrabam var su bu. E benim de bir suru akrabam var ve beraber calisip ev aldiklarini da biliyorum. Ne olcak simdi?

5 milyon asgari ucretli vatandas var diyorsun peki bu 5 milyon kisiden kaci ev sahibi biliyormusun? Bilmiyorsun. Bu bes milyon kisiden kaci bir aileye mensup biliyormusun? Bilmiyorsun. Asgari ucretli olan bir vatandasin merkez gobegindeki evlerin kirasini odeyemecegini bizde biliyoruz. Peki sehir merkezinden biraz disarida bulunan semtlerdeki evlerin ortalama kirasi ne kadar??

Simdi yukaridaki belirsizlik ile beraber bir senede asgari ucretli olan kisiler bir kurban parasi biriktiremiyor mu diyorsun? Kiymalik haric kisi basi buyuk bastan cikan et ortalama 30kg. 12'ye bol al sana her ay 2,5 kg et.

Burda issiz olan ve sosyal'dan para alan ama gecinemeyen kisileri ben bilirim. Aylik olarak verdikleri buranin yasam standartina gore hic bir sey. Uzerine borclari eklersen gerisini sen hesap et. Hollanda'da kac bin kisi issiz ve devletin sosyal kurumundan kac euro aliyor haberin var mi? Yalniz yasiyorsan 990 euro beraber yasiyorsan 1400 euro. Cocuk dahil. Bir suru islem, bir suru basagrisi.

Avrupa'nin gozbebegine yani Paris'e bir git. Sehir merkezi tabi guzel ama biraz dis semtlere kay bir dunya farki gorursun. Millet ac para yok, sag sol ghettolara donusmus millet birbirini girtlakliyor. Sanki devlet orayi unutmus gibi bambaska bir dunya. Avrupa'nin en gelismis ulkelerin sehirlerinde bu gibi durumlarda yasayan kac milyon insan var biliyormusun? Kac bin kisi evsiz barksiz biliyormusun? Sehrin ortasinda sokakta yasayan insan dolu be..

Bu gercekler ortadayken gelmisin et ile sanki Turkiye ucuncu dunya ulkesiymis gibi bir tablo ciziyorsun. Yemeyin lan et.

Al, yeni yilin birinci ayin birisi olur olmaz belediye mektup yollamis. 440 euro cop ve kanalizasyon parasi istiyor. Burda bir cebine parayi sokarlar diger cebinden kurusuna kadar geri alirlar. Sonra yok ekonomi supermis falan filan. Her sey yalan dolan.

vala gordugumu soyluyorum memlekette fakir kalmamis millet iyi yasiyor valla.

Bos beles konusuyorsun yemin ederim. Bizden 4 kez (!!!) daha fakir bir ülkeden bahsediyorsun. Bunun farkinda misin?

Türkiye'deki daha yüksek gelirleri göz önünde tutsaydin yasam maliyetinin Ankara'da, Kiev'den daha düsük oldugunu fark ederdin. Türkiye'deki maasin ile Ukrayna'da krallar gibi yasarsin.

Abuk sabuk Ukrayna övgülerinden biktim artik. Milyonlarca Ukraynali ülkesini terk ediyor, bizim Giresunlu öv, öv bitiremiyor.

Millions of Ukrainians on their way to Europe
https://www.express.co.uk/news/world/739197/EU-immigration-Ukrainians-moving-Europe

Eger o "evde 4 kişi çalışıyor, Giresunun 10000 nüfuslu ilçesinde göt kadar daire almaya paraları" yetmiyorsa o zaman ya o ailede bir sorun var ya da sen dogruyu söylemiyorsun.

Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom