What's new

Turkish Discussion Thread

Status
Not open for further replies.
Arkadaşlar, belli bir noktadan sonra hükümet de zaten pkk'yı kullanmaya başladı. Terror bitmez diyen arkadaşlara şunu diyorum; Arkadaşlar bu milletin Kolordu seviyesindeki Bordo Berelilerinden tutun da bütün bölgeyi bir gecede süpürecek elit askeri var. Son zamanlarda şehit haberleri geldiğinde ya bir zam oluyordu ya da önemli bir yasa alttan alttan kabul görüyordu. Bölgede görev yapmış bir çok subay abilerimin hepsi bana aynı şeyleri dedi. Son 2 yılda ne zaman bir terrorist aktivite sezseler garnizondan direk emir geliyormuş sakın takip etmeyin de.

Bütün saygılarımla bana sorarsanız ortada bir Kürt sorunu yok. Neden mi? Çünkü bu ülkenin güvenlik güçlerinde, ordusunda, donanmasında, hastanesinde görev yapan onbinlerce Kürt kardeşlerimiz var. Onlarda haklarından gayet memnun sanırım.
Son olarak, şehit haberlerinin gelmemensine albette ben de çok seviniyorum ama TERRÖRISMLE ASLA PAZARLIK YAPILMAZ. Çünkü gün gelir (ve gelecek te) tekrar ayaklanacaklar. Ve bu sefer daha şiddetli bir çatışma olacak.
Bu arada bizim MPT'ye harbiden ne oldu bi bileniniz var mi? :)

For comparison:
In English "Give your number so I can call you"
In Kazakh "Numranı ver de sana telefon sokam"
In Turkish "Numaranı ver de sana telefon edeyim."
Google Translate?

Thats not Kazakh.

V ler B olur Kazakçada. "Numarannı ber takı senge telefon (?)" gibi birşey olmalı. Konuşulan bir Kazakçayi Anadolu Türkçe ile anlaman mümkün değil.

Ne alaka Öcalana birsey demiyor bile sadece Pesmergeleri elestiriyor konu sürecle veya Türkiyeyele hic bir ilgisi alakasi bile yok.

İstersen diger threadleri'de oku.

Arkadaşlar, belli bir noktadan sonra hükümet de zaten pkk'yı kullanmaya başladı. Terror bitmez diyen arkadaşlara şunu diyorum; Arkadaşlar bu milletin Kolordu seviyesindeki Bordo Berelilerinden tutun da bütün bölgeyi bir gecede süpürecek elit askeri var. Son zamanlarda şehit haberleri geldiğinde ya bir zam oluyordu ya da önemli bir yasa alttan alttan kabul görüyordu. Bölgede görev yapmış bir çok subay abilerimin hepsi bana aynı şeyleri dedi. Son 2 yılda ne zaman bir terrorist aktivite sezseler garnizondan direk emir geliyormuş sakın takip etmeyin de.

Bütün saygılarımla bana sorarsanız ortada bir Kürt sorunu yok. Neden mi? Çünkü bu ülkenin güvenlik güçlerinde, ordusunda, donanmasında, hastanesinde görev yapan onbinlerce Kürt kardeşlerimiz var. Onlarda haklarından gayet memnun sanırım.
Son olarak, şehit haberlerinin gelmemensine albette ben de çok seviniyorum ama TERRÖRISMLE ASLA PAZARLIK YAPILMAZ. Çünkü gün gelir (ve gelecek te) tekrar ayaklanacaklar. Ve bu sefer daha şiddetli bir çatışma olacak.
Bu arada bizim MPT'ye harbiden ne oldu bi bileniniz var mi? :)

Azina Sağlık :)

Ama Önca Sehit tek Yasa icin ise ,bunun sonu nolucak ?

MPT´den yakinda haber gelir ,malum IDEF 2013 ne kaldi ki ,Cabatli_53 zaten gidicek ,ceker getirir Fotoraflari :)

Thats not Kazakh.

V ler B olur Kazakçada. "Numarannı ber takı senge telefon (?)" gibi birşey olmalı. Konuşulan bir Kazakçayi Anadolu Türkçe ile anlaman mümkün değil.

Dostum yanlış olabilir. Başka bir lehçe de olabilir. Aklımda böyle kalmış.

Konuşulanı anlayamayabilirsin fakat yazılı olarak anlayamayacağın tek dil Yakutça olmalı. Biraz kastım fakat tamamen anlaşılmaz.

Olorbuttâğar ülelêbit orduk. (Evet bu Türkçe)

Bask dili, yarim milyondan az kisi kullanmaktadir ve bu miktar gittikce azaliyor. Fransa'da boyle bir uygulama yoktur. Kurtler kendi dillerini konusabilirler, lakin resmi kurum ve diger yerlde tek dil gecerlidir o da Turkcedir. Turkce'ye karsi bir alerjin mi var da devletin icerisine iki dil sokmaya calisiyorsun? Kurtlerin resmi devleti mi var da formaliteler icabi kurtce dil ogrenilmesi gerekiyor? Kurt konsoluslugu mu var? Simdi almanya'daki yasayan 3 milyon Turk, Turkce'de egitim isteyebilir mi? Bunu dusunmek bile mantiga karsi hakarettir. Ortada haksizlik yok ki hak verilsin. Bu gibi soylemlerle milletin aklini celme. AKP'nin en iyi isi zaten bu. Gece gunduz ayni terimler uzerinden konusup milletin kafasina belirli bir dusunceyi sokmak.

Turkiye cografi, tarihi ve kulturel yonden bambaska bir statu icerisindedir. Turkiye'nin sartlarini diger ulkelerin sartlari ile kiyaslamak sacmaliktir.

He canım, he gülüm sorunlarım var Türkçe'yle. Biz zaten Türkiye'de enteller olarak günlük hayatta Fransızca konuşuyoruz, pazarda İngilizce alışveriş yapıyoruz.

Devletin içine dil sokmaya çalışıyormuşum. Güzel kardeşim sen kabuk etsen de etmesen de o ikinci dili konuşan 15 milyon vatandaşın var senin. Onlara illa da Türkçe konuşacaksın dersen tabi baş kaldırırlar.

Birde bu aralar moda oldu, hani bilinmez marjinal bir konu ya bu, sallıyorsun karşındakine karşı. Nasıl olsa yutarlar diyorsun. Mesela sen, Fransa'da öyle bir sistem yok diyorsun. Bende diyorum ki, bunlar ne o zaman:
Diwan (school) - Wikipedia, the free encyclopedia
Ikastola - Wikipedia, the free encyclopedia

İspanya'da Katalan'ların, İngiltere'de İskoçların aldığı haklardan bahsetmiyorum bile.

Dostum yanlış olabilir. Başka bir lehçe de olabilir. Aklımda böyle kalmış.

Konuşulanı anlayamayabilirsin fakat yazılı olarak anlayamayacağın tek dil Yakutça olmalı. Biraz kastım fakat tamamen anlaşılmaz.

Olorbuttâğar ülelêbit orduk. (Evet bu Türkçe)

He canım, he gülüm sorunlarım var Türkçe'yle. Biz zaten Türkiye'de enteller olarak günlük hayatta Fransızca konuşuyoruz, pazarda İngilizce alışveriş yapıyoruz.

Devletin içine dil sokmaya çalışıyormuşum. Güzel kardeşim sen kabuk etsen de etmesen de o ikinci dili konuşan 15 milyon vatandaşın var senin. Onlara illa da Türkçe konuşacaksın dersen tabi baş kaldırırlar.

Birde bu aralar moda oldu, hani bilinmez marjinal bir konu ya bu, sallıyorsun karşındakine karşı. Nasıl olsa yutarlar diyorsun. Mesela sen, Fransa'da öyle bir sistem yok diyorsun. Bende diyorum ki, bunlar ne o zaman:
Diwan (school) - Wikipedia, the free encyclopedia
Ikastola - Wikipedia, the free encyclopedia

İspanya'da Katalan'ların, İngiltere'de İskoçların aldığı haklardan bahsetmiyorum bile.

Kusura bakma ama senin iddialarinin hic bir akademik dayanagi yok. Oyle kafandan sallayip ortaya 15 milyonluk bir rakam atmak biraz mantiksiz bir davranis. Siz AKP sepmatizanlara kalsa 15 milyon, bolucu pkk'ya(BDP) kalsa 20 milyon.. Turkiye'de bulunan kurt sayisi 8 milyondan fazla degil be. Hem bu kurtlerin cogu zaten Turkce konusmaktadir. Kurtce'yi bile ikinci siraya koyuyorlar. Cok dogalldir ki bizde buyudugumuz ulkenin diliyle daha fazla konusuruz.

Bir devletin dili, hayati onem tasimaktadir. Malumunuz, komunist emperyalizm, Turk devletlerini isgal ettiginde yapmis olduklari ilk is, Turkce dilini ortadan kaldirip, kendi dillerini uygulamaya koymalaridir.

Turkiye devleti'nin resmi dili Turkce'dir. Resmi dili oldugu icin herkez bunun ogrenmesi farzdir. Sunmus oldugum Almanya ogreni'de aynidir. 3 Milyon nufusluk bir Turk kesimi kalkipta biz egitimimizi Turkce ile gormek istiyoruz diyemezler cunku o ulkenin resmi dili Almanca'dir. ABD'nin resmi dili ise Ingilizcedir. Orada yuzlerden fazla etnik cogunluk vardir. ABD simdi her etnik grup icin kendi dillerinde ozel egitim sunarsa, ortada ne birlik kalir nede beraberlik.

Diger moda ise wikipedya'dan ortaya bir kaynak atip, hukuk dersi vermektir. Ben wikipedya'yi bilimsel ve tarihi yonden bir kaynak olarak kabul etmiyorum. Wikipedya'yi dinlersek, bir milyondan fazla ermeniyi katletmisiz demektir. Neyse bunlar baska konular.

Diwan okulunda belirli bir yas sinirina kadar kendi dilleri uzerinden egitim gorebiliyorlar ki cogu zaman gene Fransizca uygulanmaktadir.

Dedigim gibi, Turkiye'nin sartlari ayridir.

Mesele anadilde konusma/ogrenme degilki, zaten herkes istedigi dili konusuyor, bunlarin iddia si resmi dil olarak kabul edilmesi yönünde oyuzden devlete bir dayatma var..hastanelerde, mahkemelerde, okullarda, devlet dairelerindede olacak diyorlar..

@firstace
Bence barisa degmiycek bi sey verilmemistir.

Kardesim sen neyin verildigini bilmeden nasil boyle birsey dersin?

Özerklik veya tam bagimsizlik vermislerse bu da barisa degermi sence?

Birileri fena karıştırmış resmi dille milli dil tanımlarını.

Şimdi biz burada Türkçe mi konuşacağız ? :D

İyiymiş :) O zaman şunu söyleyeyim..

Cabatli_53'e pm atamamanın isyanlarındayım..Resmen sen daha sus önce 1000 ileti yap diyor site :( Üzücü :(

Kusura bakma ama senin iddialarinin hic bir akademik dayanagi yok. Oyle kafandan sallayip ortaya 15 milyonluk bir rakam atmak biraz mantiksiz bir davranis. Siz AKP sepmatizanlara kalsa 15 milyon, bolucu pkk'ya(BDP) kalsa 20 milyon.. Turkiye'de bulunan kurt sayisi 8 milyondan fazla degil be. Hem bu kurtlerin cogu zaten Turkce konusmaktadir. Kurtce'yi bile ikinci siraya koyuyorlar. Cok dogalldir ki bizde buyudugumuz ulkenin diliyle daha fazla konusuruz.

Bir devletin dili, hayati onem tasimaktadir. Malumunuz, komunist emperyalizm, Turk devletlerini isgal ettiginde yapmis olduklari ilk is, Turkce dilini ortadan kaldirip, kendi dillerini uygulamaya koymalaridir.

Turkiye devleti'nin resmi dili Turkce'dir. Resmi dili oldugu icin herkez bunun ogrenmesi farzdir. Sunmus oldugum Almanya ogreni'de aynidir. 3 Milyon nufusluk bir Turk kesimi kalkipta biz egitimimizi Turkce ile gormek istiyoruz diyemezler cunku o ulkenin resmi dili Almanca'dir. ABD'nin resmi dili ise Ingilizcedir. Orada yuzlerden fazla etnik cogunluk vardir. ABD simdi her etnik grup icin kendi dillerinde ozel egitim sunarsa, ortada ne birlik kalir nede beraberlik.

Diger moda ise wikipedya'dan ortaya bir kaynak atip, hukuk dersi vermektir. Ben wikipedya'yi bilimsel ve tarihi yonden bir kaynak olarak kabul etmiyorum. Wikipedya'yi dinlersek, bir milyondan fazla ermeniyi katletmisiz demektir. Neyse bunlar baska konular.

Diwan okulunda belirli bir yas sinirina kadar kendi dilleri uzerinden egitim gorebiliyorlar ki cogu zaman gene Fransizca uygulanmaktadir.

Dedigim gibi, Turkiye'nin sartlari ayridir.

Hııı, çok yoruma açık bir konuydu ya "yarım milyonluk" Baskların okulları, ona göre manipüle etmişler Wikipedi girdisini. Yahu bu ne kafa, LSD mi çekiyorsunuz alüminyum folyoyla kova mı yapıyorsunuz anlamadım ki. 8 milyon Kürt varmış, bunlar da Türkçe konuşurmuş. Ulan gülsem mi ağlasam mı? Hayır bu devlet 30 yıldır bu adamları yok saydı, geldiğimiz durum ortada, hala 15 milyonluk bir gerçeği kabul etmiyorsunuz.

Ya gelmişsin bana komünist emperyalizmi diyorsun. Ben diyorum ki bu ülkede eğitim sistemi kötü, dinsel hoşgörü yok, insan haklarına müsamaha yerlerde. Bunu deyince solcu oluyoz bi dimi?

Bir de ah be kardeşim, az oturup araştırsan ya. ABD'de sadece Hispanikler değil, özbeöz beyazlar da İspanyolca öğreniyor. Spanish language in the United States - Wikipedia, the free encyclopedia

Mesele anadilde konusma/ogrenme degilki, zaten herkes istedigi dili konusuyor, bunlarin iddia si resmi dil olarak kabul edilmesi yönünde oyuzden devlete bir dayatma var..hastanelerde, mahkemelerde, okullarda, devlet dairelerindede olacak diyorlar..

@firstace

Kardesim sen neyin verildigini bilmeden nasil boyle birsey dersin?

Özerklik veya tam bagimsizlik vermislerse bu da barisa degermi sence?

ya gerci ben de bu surecin tam olarak acik olmamasindan sikayetciyim ama, bagimsizlik verilecek halleri yok ki zaten!
o degil de, bagimsizlik verilse zaten o isin tam tersi oldu demektir.

Ozerklik verilecegini de sanmiyorum, yani aniden tamam ozgursunuz denilmez yani. Boyle isler icin en azindan 10-20 yil hazirlik yapiliyor, zemin hazirlaniyo.

Bunlarin disinda ise, hani ekonomik yatirimlar gibi seyler vaat edildiyse bence deger.
zaten biliyorsundur son yillarda butcemizin buyuk hissesi savasa gidiyr.

Cabatli_53'e pm atamamanın isyanlarındayım..Resmen sen daha sus önce 1000 ileti yap diyor site :( Üzücü :(
Binmi yuzbinmi?

Seninki iyiymiş, bana 100.000 ileti diyor PM için ?

@mehmeTcc İskoçların içinde İngilizce konuşmayı reddeden bir grup varmı? yada katalanların içinde ispanyolca öğrenmeyi reddeden bir kesim varmı?

Last edited by a moderator:
Status
Not open for further replies.

Latest posts

Back
Top Bottom