What's new

Turkish Discussion Thread

Status
Not open for further replies.
I have no idea about types you are talking about. Be more spesific please.

After you learn Turkish, it will be too easy to learn other Turkic languages. My friend learned Turkmen just in two weeks.

i think i misunderstood your above statement......

After you learn Turkish, it will be too easy to learn other Turkic languages. My friend learned Turkmen just in two weeks.

i think i misunderstood your above statement......

They are not "types" but whole different languages. Turkish, Azeri, Kazakh, Qırımtatarca, Kyrgyz etc. are all descendants of Proto-Turkic. They share common ancestor, but they are not same.

Turkic languages - Wikipedia, the free encyclopedia

Cozum surecini ne kadar samimi buluyorsunuz?

Birseyler verdiler ama kimse karsiliginda neler verildi sóylemiyor.. yakinda belli olur.. bu is bölünmeye kadar gider.

Yani bana biri böyle dese normal de kavga çıkar ama..... :omghaha::omghaha::omghaha:

Ben bunu ekşisözlük'te okumuştum hocam. Bende sizin gibi düşünüyordum, lakin yazarla konuştuktan sonra anladım asıl durumu. Konuştuğum adam bunu barda Kazak bir kızdan duyduğunu ve kızın sarışın, afet bir hanımkızımız olduğundan bahsetti.

Muhtemelen Rustur tabi. Kazakça bilen Rus pek makul gözükmese de..

Süreç iyi de çözüm kötü. Bunları tartışabilmek bile güzel bir şey tabi.

İşin enteresan tarafı biz ülke bölünür, teröristlerle pazarlık olur mu derken, onlarda " hain öcalan davamızı sattı, BDP kürtlere ihanet etti " falan diyorlar.

Bu iş bir çözülsede artık, Yunanistan, Kıbrıs meselerine daha bir odaklansak.

Kötü ,yolun sonu iyi biryere gitmiyor gibi,endişeliyim ve bu endişe giderilmezse kötü şeyler olucak gibi !

Birkere PKK´´yi Avrupanin destekledigini biliyoruz,su an bize Putin gibi bir Adam gerek yada onun yaptiklarini birazini olsun yapan.

Ama sonuc herkesin dedigi gibi bir yere giderse iyi,Şehit haberleri duymak istemiyorum,hemde nedenleri duyunca daha da bi beter oluyor Insan, yok Nakliye uçakları kullanmazlar versaire.

Bize Putin gibi bir tiran gerekli değildir. Bize Lincoln, 1. Isabel gibi birleştirici önderler gereklidir. Bunlar yıllardır yazılıp çiziliyor, halkımızda insanların hakları olduğu bilinci yok, sadece gökten zembille inen bir demokrasi ve zoraki çalışan bir düzen var. Hanedan'ın geri dönmesine bile karşı değilim. En azından onlar insana değer verme gerekliliğinin bilincindeler.

Fransa'da bir avuç Bask ve Kelt kendi dillerinde eğitim görebiliyorlarsa, Kürtler hayli hayli görebilirler. Kürtler kendi televizyonlarını çıkarabilirler. Kürtler'in bir dili var, diğer İrani dillere oranla daha saf ve temiz bir dil. Arapça'nın etkisi yok denecek kadar az, Türkçe'den az buçuk etkilenmiş. Bu dili konuşmaları onların hakkı. Hükümet bu kakları vermek istiyor, iyi de ediyor. Asıl tedirgin olmamız gereken konu konfederasyon mevzusu.

Zira bölgede azımsanmayacak kadar çok Türkçe konuşan nüfus var.

[1] kürt nüfusunun çoğunlukta olduğu iller: adıyaman, ağrı, batman, bingöl, bitlis, diyarbakır, elazığ, hakkari, muş, mardin, siirt, şanlıurfa, şırnak, tunceli ve van.
[2] büyük bölümünde kürt nüfusunun olduğu iller: erzurum, iğdır, malatya ve kars.
[3] kürt nüfusunun azınlıkta olduğu iller: ardahan, erzincan, sivas, kahramanmaraş ve gaziantep [*]
(ekşiden)

Asıl sorun oradaki Türklerin haklarını korumak.

Zira bölgede azımsanmayacak kadar çok Türkçe konuşan nüfus var.

(ekşiden)

Asıl sorun oradaki Türklerin haklarını korumak.

Bölge derken kastın nedir acep ? zira kahraman maraş akdeniz bölgesindeyken kars dogu anadoludadır ?

Bölge derken kastın nedir acep ? zira kahraman maraş akdeniz bölgesindeyken kars dogu anadoludadır ?

Güneydoğu ve Doğu Anadolu benim bahsettiğim. Bu bölgelerden herhangi birinin üstünde özerk bir yapı kuramazsınız, çünkü orada yaşayan milyonlarca Türk var. Özerklik ancak şehir bazında olabilir. Sanırım hükümet bunu istiyor. PKK ise tamamen özerk bir GD And. istiyor.

"Süreç" gösterecek ne olacağını.

@mehmeTcc

Putinin Alman vakiflara yaptigi sey bence güzeldi ,misal O Vakiflar Resmen Ülkenin ic islerine Karisiyordu ,ama Putin hatlerini bildirdi,bence Tyran degil Putin ,kendi Ülkesine göre bir Lider.

Tabii Kürtler Kürtce konusun ,ama PKK ´in Batinda destek alip ve yaptiklarini unutmak öyle böyle Kolay birsey degil ,ben Kürtlere karsi degilim ,bir Sorunum bile yok ,ama Simdi Türkiyede öyle birsey mi var ? Kürt Milletvekili bile var ,Yarin olur bir Bakan veya General ,ama sorun su ,PKK tam Avrupanin destegi ilen Kurulan Türkiye ´yi yok etmek icin Kurulmus bir Terör-Örgütüdür,bundan halen degisen birsey Göremedim ben.

Ama bence bu Forumda Politikayi birakalim ,Savunma Forumu degil mi burasi ? Hic yeni Haber Yok mu ? :)

Güneydoğu ve Doğu Anadolu benim bahsettiğim. Bu bölgelerden herhangi birinin üstünde özerk bir yapı kuramazsınız, çünkü orada yaşayan milyonlarca Türk var. Özerklik ancak şehir bazında olabilir. Sanırım hükümet bunu istiyor. PKK ise tamamen özerk bir GD And. istiyor.

"Süreç" gösterecek ne olacağını.

Evet haklisin,Olmazda ,ama Resmen utanmadan istiyorlar ,Sorun da O !

Last edited by a moderator:
Silah zoruyla istediklerini aliyorlar (alacaklar) birakin artik bu entel ayaklari masal anlatmayin arkadas...

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom