What's new

Turkish Discussion Thread

Status
Not open for further replies.
Bi sayfa yazmışsın ama boşa yazmışsın JY, millileştirme dedim devletleştirme demedim. Sende çok iyi biliyorsunki KİTler değerlerinin çok altında satıldı ve bundan devlet çok büyük zarar etti, KİTler gerçek fiyatlarına satılmış olsalardı belkide IMF e olan borcumuz 5 sene önce ödenmiş olurdu. Neredeyse tamamı yabancılara satıldı, biz Arabistan değiliz bizim bu şirketlere ihtiyacımız var bi TEKEL bi Türk Telekom gibi sektörlerine hakim stratejik kuruluşların başına bu gelmemeliydi. Ne kaldı elde işte en iyileri dediğin KİT lerin içinde MKEK de var ki Türkiyede belkide en kötü yönetilen savunma sanayii şirketi. Ama stratejik önemi yadsınamaz, ulusal savunmamızı ilgilendiriyor öyle zarar ediyor diyip global sermayeye değerinin altında satamazsın. Ki satılan KİTler MKEK den çok daha güçlülerdi çalıştıkları sektörlerde.

Bir tek Latince'yi kendi imkanlarimla öğrendim. Kitap, sözlük, Youtube, internet vs. Tatarcayi aileden aldım.

Kendi imkanlarinla ogrenmek zor geliyormu? Hep Japonca merakim olmustur. Ileri yillarda ogrenmek istedigim bir dil.

Aru nogayca aytaysin, kayerden kelyatir anna baba? Krim tatarlari? Aru bolgan tatarca bilgenlerin bolmasi....;)

Anay Tatardır. Kartanay kartbabay Köstenceden kelgenler Istanbul'ga. Korantadan bir Barça minda bir Barça anda Romanya kalgan. Takı Eskişehirde Amerika'da barlar köp tuvgan.

Sen kaydansın? Tatarsın mı Nogaysın, at etinni aşarşın? :)

Kendi imkanlarinla ogrenmek zor geliyormu? Hep Japonca merakim olmustur. Ileri yillarda ogrenmek istedigim bir dil.

Tarih üzerine araştırma yapıyorum kendi çapımda. Latince kitaplar vardı okuyamıyordum. Kafa göz yara yara biraz öğrendim.

Men Nogayim. Senin gibi aru aytamiyorum malum buralarda kop nogay yok. Kostenkele koyu Sekerkoyunden fazla uzakta degil.... Ama neyse tatarca muhabette girmeyelim anlayan olmas.

Eyvallah

@Oublious

Anlamasi cok zor degil. Biraz mantik yurutursen cok zor dil degil gibime geliyor.

Last edited by a moderator:
Ne projesi bu? Bu proje filan değil, bildiğin kahvehane muhabbetinin ürünü...O kadarı benim de aklıma gelirdi sıradan bir vatandaş olarak...Hangi kadroyla neyi yapacak Pamukoğlu? Mesela ekonomi bakanı kim olacak eğer ki iktidara gelirse? Bunlar çok önemli...Televizyonda çıkıp PKK yı bilmem kaç günde bitiricemle olunmuyor işte başbakan maalesef...Öyle olsa rahmetli Alparslan Türkeş 1000 kere Başbakan olmuştu şimdiye kadar..
AKP kaç ekonomi bakanı değiştirdi? Tamamen siyasi sebeplerle göreve gelmiş kişilerdi, Unakıtan o makamda oturacak adammıydı? ben eminim Pamukoğlu'nun bunlardan daha iyi bir ekip toplayacağına çünkü ideolojik takıntıları olan bir adam değil, kimin başarılı olacağına inanırsa onu o makama getirir.
İşgal konusu ise tamamen fanboy muhabbeti..Kim nereyi işgal ediyor? Öyle kolay mı?Dünyanın 1 numaralı gücü ABD ırakı işgal etti..Ne oldu sonuç? Götüm götüm kuyruğunu kıstırarak çekildi, çekilmesi daha kolay olsun diye de şuanki en büyük düşmanı İran yanlısı Malikiyi getirdi hükümete..Afganistan ise malum...Çıkarım var hadi o zaman orayı işgal edeyim mantığı çok saçma..
ABD ile bizim aramızda bir fark var, ABD okyanusun diğer tarafından geliyor bilmemkaç tane uçak gemisi grubu yolluyor bölgedeki ülkelerde binbir türlü lobi yapıyor. Onların buradaki savaşının her ayı milyarlarca dolara gelir. Senin kendi bölgen, düşman sınırının diğer tarafında, bu ülkeyi dengelemek için yıllardır harcayacağın parayı harcamışsın zaten. 2. ordunun tek amacı bu. ve inanıyorum 2. ordu Suriye için fazla bile. 70 lerde imkanlarımız çok sınırlıydı, 1973 te kim bilebilirdiki Makarios a darbe yapılacağını? Biz yinede başarılı olduk.

Irakla Suriyenin arasında da bir fark var, Saddam yıllardır ABD nin saldırması için hazırlanıyor, yandaşlarını silahlandırıyordu. Suriye ordusu iki yıldır moral olarak tükenmiş durumda ve daha önemlisi arkasında halk desteği olmayan bir ordu bu ne kadar güçlü olursa olsun dayanamaz.

Ben böyle bir işgalin taraftarı değilim, ama birşey yapılacaksa yapılması gereken budur. Silahlı gruplar eğitip adamların ülkesine katliam yapmaya göndermek değil.

AKP kaç ekonomi bakanı değiştirdi? Tamamen siyasi sebeplerle göreve gelmiş kişilerdi, Unakıtan o makamda oturacak adammıydı? ben eminim Pamukoğlu'nun bunlardan daha iyi bir ekip toplayacağına çünkü ideolojik takıntıları olan bir adam değil, kimin başarılı olacağına inanırsa onu o makama getirir.
ABD ile bizim aramızda bir fark var, ABD okyanusun diğer tarafından geliyor bilmemkaç tane uçak gemisi grubu yolluyor bölgedeki ülkelerde binbir türlü lobi yapıyor. Onların buradaki savaşının her ayı milyarlarca dolara gelir. Senin kendi bölgen, düşman sınırının diğer tarafında, bu ülkeyi dengelemek için yıllardır harcayacağın parayı harcamışsın zaten. 2. ordunun tek amacı bu. ve inanıyorum 2. ordu Suriye için fazla bile. 70 lerde imkanlarımız çok sınırlıydı, 1973 te kim bilebilirdiki Makarios a darbe yapılacağını? Biz yinede başarılı olduk.

Irakla Suriyenin arasında da bir fark var, Saddam yıllardır ABD nin saldırması için hazırlanıyor, yandaşlarını silahlandırıyordu. Suriye ordusu iki yıldır moral olarak tükenmiş durumda ve daha önemlisi arkasında halk desteği olmayan bir ordu bu ne kadar güçlü olursa olsun dayanamaz.

Ben böyle bir işgalin taraftarı değilim, ama birşey yapılacaksa yapılması gereken budur. Silahlı gruplar eğitip adamların ülkesine katliam yapmaya göndermek değil.

Burada katılmadığım bir konu yok...Ama referans noktası olarak AKP yi almamamız lazım zira doğru bir örnek değil AKP...Yumurtacı Unakıtan bile o makamda oturduysa herhangi bir X şahsı da oturabilir...Bu yanlış..O makamlarda ülkesini seven ve yapacağı işte gerçekten ehil olan insanlar olmalı..Eğer böyle insanlar varsa Pamukoğlunun kadrosunda, bunları tanıtmalı ilk önce..Siyaset meydanında olsun, Habertürk`de Gündem programında olsun vs izlediğim tüm programlarda Pamukoğlu sadece ve sadece PKKya angaje oldu..Benim eleştirdiğim nokta bu...Düşün ki karşına bir lider adayı çıkıyor, ülkede 100 tane problem var, ama sanki liderliğe sadece o problemlerden 1 tanesini çözmek için geliyor..Arkadaş anlat ne yapacaksın, kadrolarında kimler var, sağlık için eğitim sistemi için ne yapmayı planlıyorsun, gümbür gümbür yeni nesil geliyor, onlara nasıl iş olanakları sağlayacaksın? Benim Pamukoğlunun liderliği ile ilgili çekincem bu noktada...Ama şu da var, televizyonda yeteri kadar yer elde edemedi, o noktada sen haklısın

Televizyona çıksa bile adamın uzmanlığı o abi, kimse demiyoki kimi ekonomi bakanı yapıcaksın diye. Terörle ilgili sorular soruyolar paşayı görünce.

Ecevit nereden buldu getirdi Kemal Derviş'i ben onu merak ediyorum sadece. Türkiyenin ekonomi politikasını çok değiştirdi ama onu yapmayamı geldi ajanlık yapmayamı geldi hala belli değil :D askeri konulardan anladığımın 10/1 i kadar siyasi entrikalardan anlasaydım belediye başkanı felan olurdum.

AKP'nin son ekonomi bakanları fena değil ya. Diğerlerine göre daha oturaklı ve bilgili adam görüntüsü çiziyorlar.

Arkadaşlar buyrun Hürriyet Daily News'in "Turkish Army's special forces in training" başlığıyla verdiği foroğraflar.

Hürriyet Daily News | PHOTO Gallery

Yani Turkish Special Force bu mudur ? Hala G-3'ler, düzgün techizat yok, mekik çeken asker resimleri.... Valla Batılılar bu resimleri görse ağızlarını bırakır başka yerleriyle gülerler adama.

@Sinan, Jöhler bile M4 lerle takılıyo :=) ne özel kuvveti piyade bunlar

ne anlar allahın gazetecisi boşver... yıllardır alıştık biz

Last edited by a moderator:
http://inci.sozlukspot.com/w/1995-şırnak-askerlik-hikayemi-anlatıyorum/@roadrunnersikenjackal

Bir asteğmen 1995 Çelik Harekatında, öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere yaşadıklarını anlatıyor. İki gündür soluksuz okuyup gözlerimden yaşlar aka aka bitirdim, hepinize tavsiye ederim beyler. Özellikle buralarda bolca bulanan internet komandoları okusun.

Çok ilginç...Daha 6. sayfadayım ama etkilenmemek mümkün değil..Çok samimi anlatmış arkadaş...Umarım sonu gazilik, uzuv kopması vs filan ile bitmiyordur ya :/

Çok ilginç...Daha 6. sayfadayım ama etkilenmemek mümkün değil..Çok samimi anlatmış arkadaş...Umarım sonu gazilik, uzuv kopması vs filan ile bitmiyordur ya :/

Daha yeni gönderdim, 6. Sayfada olabilmen için atlayarak gidiyor olman lazım, sana tavsiyem atlamadan hepsini oku ki zaten okumaya başladığın zaman devamı geliyor. Sonu, o saydıklarından çok daha hüzünlü bitiyor. İçim parçalandı amk şu son 2 günde... :(

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom