What's new

Turkish Discussion Thread

Status
Not open for further replies.
Tamamen asparagas kardeşim...Nato üyeliğini değil, Nato ile ortak askeri harekatlara, eğitimlere vs. katılmasına onay verdik

O zaten önce de vardi ´da ,tayyip biraz ümüğünü sıktı Israelin ,azcik da bana diye.

reyhanlida-su-an-neler-yasaniyor-1405131200_m.jpg

Reyhanlı'da şu an neler yaşanıyor

Katliamın yaşandığı Reyhanlı’dan sıcak haberler gelmeye devam ediyor. Son olarak Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yaşam mücadelesi veren ağır yaralılardan 20 yaşındaki Ayten Çalım’ın hayatını kaybettiği, Artı 1 TV tarafından duyuruldu. Böylece resmi rakamlara göre ölü sayısı 51’e yükseldi.

Peki, sansürün kol gezdiği Reyhanlı’da başka neler yaşanıyor? İşte Odatv farkıyla notlar:

- Çok sayıda vatandaş yakınlarının kayıp olduğunu söylüyor. Bu da ölü sayısının daha da yükseleceğinin işaretçisi. Çünkü hala enkaz kaldırma işlemleri devam ediyor.

- Vatandaşlar arasında çarpıcı bir iddia konuşuluyor. Fısıltı gazetesine göre; normal bir günde onlarca Suriye’linin olduğu patlama bölgesinde, saldırının olduğu gün deyim yerindeyse Suriyeli’lerin ortadan kayboldukları iddia ediliyor.

- Bölgede Suriye’lilerle Türkler arasındaki gerilim doruk noktasında. Suriye’deki savaştan kaçan Suriye’li ailelerin Türkiye’yi terk ettiği gözlemleniyor. Suriye’liler bu durumu “Türk halkı bize merhamet gösterdi ama patlamadan sonra can güvenliğimiz kalmadı” şeklinde açıklıyor.

Ayrıca dün gece otobüslerle Suriyeliler'in bir kısmı Adana ve Mersin'e aktarıldı. Öte yandan 100 kadar Suriyeli sınırı yürüyerek geçti.
Bir okuyucumuz kenti terk eden otobüsleri böyle fotoğrafladı:

hatay.jpg

Odatv.com Sadece Özel Haber, siyaset analiz ekonomi medya magazin kültür sanat video haber sitesi ODA TV

reyhanli-katliamini-reyhanli-halki-yapmis-1405131200_m.jpg

Reyhanlı katliamını Reyhanlı halkı yapmış!

Geçtiğimiz hafta cumartesi günü Reyhanlı’da yaşanan bombalı saldırıların ardından, bölgeye giden, iktidara yakınlığıyla bilinen isim Hakan Albayrak, A Haber’de yayınlanan Selin Ongun’un sunduğu “Bi Sormak Lazım” programında yaptığı açıklamalara “artık bu kadar da ileri gidilmez” yorumlarına neden oldu.

Albayrak, Reyhanlı’daki katliamı Reyhanlı halkının yaptığını söyledi.

"SURİYELİLER KAFALARI EZİLEREK ÖLDÜRÜLDÜ"

Albayrak "Bombalı saldırıda öldüğü söylenen kişilerin birçoğunun linç edilerek Reyhanlı halkı tarafından öldürüldüğünü söyleyen Albayrak, "Bombalı saldırıdan hemen sonra Suriyeliler kafaları ezilerek öldürüldü, doktorlar otopside bunu saklamaya zorlandı" dedi.

"REYHANLI'DA SIKIYÖNETİM İLAN EDİLMELİ"

Reyhanlı'da yaşananların Neonazi faşist teröründen farksız olduğunu söyleyen Albayrak, "Bu insanlar maazallah Ermeni olsaydı acaba ne yapardık! Reyhanlı onlara ne yapardı! Kafasına taş vurarak öldürüyorsun Reyhanlı'da, sen kime ne yapmazsın! Bu müthiş bir utanç! Bunun acısıyla konuşuyorum" ifadesini kullandı. Reyhanlı'da sıkıyönetim ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

"BU ÜLKENİN ÇOCUĞU OLMAKTAN UTANIYORUM"

"Bu hükümet, bu ülkeye iki numara büyük. Bu hükümetin Suriye siyasetenin asaleti, şerefi, şanı bu ülkeye beş numara büyük!" diyen Albayrak, "İnsanlar öleceksek Suriye'de ölelim diyor, bu nasıl bir rezalet! Ve buna sevinen vatandaşlarımız var, onlarla aynı ülkenin çocuğu olmaktan utanç duyuyorum. Yazıklar olsun" ifadesini kullandı.

Odatv.com

iste o konusmanin goruntuleri, iktidara yakin duran bir isim olarak bilinen Hakan Albayrak bakin sucu nasil Reyhanli halkinin uzerine yikiyor ve sucluyor resmen hedef saptirip karalama kampanyasi yurutuyor..

aylardır suriyelilerin yerel halka yaptıklarını anlatma,

0:48 de bombalı saldırıda ölenlerin bir çoğu böyle öldürüldü yani suriyeliler öldürülmüşmüş,

2:53 te 3 tane oluyor bu sayı, sonra ''ııı iii 1 tanesini kesin ben biliyorum'' diyor.

''söyle lan o 1 kesin bildigini ?''

5:32 - '' yaeee böyle bir iddia var''

Allah bizi bu fitnelerin serrinden korusun!

odatv = presstv

Presstv veya FOX kardesim herkesin kendine göre bir dünya görüsü vardir tek kaynaktan almak olmaz hepsine bakalim sonra kararimizi verelim... zaten haber'e yasak koydular koyarsan bende vatandas olarak ODATV'den bakarim..

Last edited by a moderator:
@turkbordobereli

Skillrex - Sydicate / Party Knife - Bonfire tadında, tavsiye edebileceğin şarkı / grup var mı?

iyi bir iktidar kadar iyi bir muhalefet de lazımdır bu ülkeye. Ama her dış ve iç sorunda kendini hükümete karşı %100 muhalafete şartlandırmak muhalefet yapmak değildir. Kendine has bir savın, önereceğin bir projeniz, ve savunulacak alternatif bir siyaset yaratamadan muhalefet yapılacaksa bu işi ev hanımlarıda yapabilirler.

özellikle hassas dış konularda muhalefet yapmak büyük bir dikkat gerekir. Önce ulusal çıkarlar ve buna bağlı iktidarın doğru tavrına bakmalı. iktidar dış politikada hatalı bir çzgide durursa bile bunu iç poliitikada kullanılan bir dil ile eleştirmekten kaçınmali. Ki, ben hükümetin Suriye politikasını ve tutumunun yanındayım. Hatta Turkiye ortadoğu politikasına mudahil olmakta geç bile kaldığını düşünüyorum...

Turk siyasteçileri hep iç politika kavgaları ile ömür tükketiklerinden dolayı dış politika ve strategi alanlarında bilgi ve tecrübe derinliğine sahip değillerdir. Allah tan A.Davutluğu dışişleri bakanı olduktan sonra Türkiyeyi omuzundan dürtüp uykudan uyandırdı.

Türkiyenin orta asya bağlantısını İranın ve Rusyanın nasıl bloke ettiğini anlatmaya gerek yok. Ardından İran Turkiyenin ortadoğuya olan kara bağlantısını kesip tamamen icazeti alltına almayı planliyordu. Bunu büyük ölçüde zaten başardı..Irak adeta bir İran eyaleti oldu ..Suriye zaten öyle idi. Bu durumda Suriyedeki savaşolmasaydı bile yarın İran ile yaşanılacak en ufak bir gerginlikte Suriye yada Irak üzerinde karayolu ile körfez ülkeleri ürdün yada mısıra bir kamyon mal bile gönderemez hale gelirdiniz...Çünkü İran çok acımasız bir ülke rakip ve hasımlarına karşı elindeki bütün imkanları kullanmakta tereddüt etmez. İranın Suudi arabistana karşı hasımlığın aynısı Tükiye içinde vardır. Fakat zamanı geldmediği için henüz bunu tamamen açığa vurmuyor...Eğer İran regimi Irak, Suriye, Bahreyn,Yemendeki işlerini yola koysa idi sıradaki hedefleri, S.Arabistan, Türkiye ve Mısır olacaktı..
Adamlar Şiilik örtüsü altında büyük bir pers imparatorluğu kurma projesini yürütüyorlar. Sorunun asıl kaynağı burasıdır. Mezhep farklılıkları değildir.

Dolayısıyla Türkiyenin suriye politikasına yönelik tutumun ancak %30 insani kaynaklı %70 İran kaynaklıdır. Mezhep eksenli hiç değildir. ERdoğa yeni sunni Esadda yeni Nusayri olmuş değildir. Daha iki yıl öncesine ailece kanka idiler...

Suriye ve İranda devlete yakın kaynaklardan gelen beyanatlarda çıkan imalı anlam itibarı Reyhanlı saldırsını taşeron örgüttleri aracılığı ile yaptıklarıni gözdağı verme mahiyetinde adeta itiraf ettiler....
Ama bu saldırıda patlayan bombalar kadar hükümete muhalif çevrelerin muhalefet yapmak namına bunu fırsata dönüştürüp provakatif ve yanlış haberler yayarak hükümeti bu saldırı kaşrsında gereken tavrı almasını engellemeye çalışmasıda büyük zarar vermiştir....Erdoğanın beyanatlarınaa göre bu saldırıya karşı dolaylı yada dolaysız bir cevap verilecek yönündedir.

Türkiyede Nussayriliğin kamuyouna hala Alevilik olarak yanlış tanıtılmasından dolay Esad rejimine karşı bazı kesimlerin kayda değer bir desteği Mevcut. Ayrıca İran rejimi milyon dolarları dağıtarak Türkiyede bazı küçük siyasi partilerin ve STK ların Suriye politikasın kendine yakın tutmayı başarmış ve medyada haatırı sayılır kalem ve gazeteleride kendine göre ayarlamıştır...

Bu Suriye konusunda Türkiyenin en büyük handikaplarıdır. Yoksa Suriyenin Cilvegözünde Türkiye yönelik saldırısında çok geçmeden gereken cevapve karşılık verilirdi. O zaman belkide bu Reyhanlı saldırısı olmayabilirdi.

Var işte projeleride var adamın, 1. si AKP döneminde yabancılara satılan bütün firmaların yeniden millileştirilmesi. Yüzlerce sayfa döküman yayınlamışlar medyada yer bulmadığı için bizzat takip etmeyen birisinin öğrenmesine imkan yok.

birde gelip Suriye politikası insani kaynaklı felan demeyin burada. FSA'nın yaptığı aşırılıklar ortada, bunların desteklenmesinin "insani" bir nedeni olamaz. Bana hikaye anlatmayın. Stratejik çıkarların varsa Suriyede girer işgal edersin, el nusra da kimmiş

@turkbordobereli

Skillrex - Sydicate / Party Knife - Bonfire tadında, tavsiye edebileceğin şarkı / grup var mı?

Cryptex - The Glitch Anthem , Breaker

Knifer Party - Sleaze , Rage Valley

Skrillex -Sensual Seduction , Kill everybody , Cinema

Nicky Romeo - Toulouse

Modestep - Another Day

Nero - Must Be feeling

Tabi bunları söylüyorum ama yukarıdaki belirttiklerin en güzelleri.Onlar kadar olmasa da bunları da severek dinliyorum..

Reyhanli saldirisi önceden istihbarat alinmis diyorlar, yalniz takip edilmemesi icin bomba yüklü araclarin güzargahindaki tam da araclar yoldayken tüm mobese kameralari kapatilmis. Bu dogruysa MIT de ciddi catlak var.

Var işte projeleride var adamın, 1. si AKP döneminde yabancılara satılan bütün firmaların yeniden millileştirilmesi. Yüzlerce sayfa döküman yayınlamışlar medyada yer bulmadığı için bizzat takip etmeyen birisinin öğrenmesine imkan yok.

Selam Legio,
Bırakınız şu 1930 v3 40 li Avrupasında kalma nasiyonalist ve devletçi modelini Allah aşkına..Avrupa o modeli ikinci dünya savaşından sonra tarihin mezarlığına gömdü. Ama bizim ulusalcılar aradan geçen 70 yıla rağmen hala bu değişimi göremediler. Yada görmek işlerine gelmiyor belkide..

Baana göre Az bile satmışlar. Daha fazla ve çok daha evvel bu satışların yapılması lazımdı...
Devletin sırtında kanbur gibi duran verimsiz sürekli zarar eden ve bu zararları halktan aldıkları vergilerle yada dışardan alınan yüksek faizli borçla kapatmaya neden olan bu KİT lerin satılması lazımdı. KIT ler ktidarlara gelen her partinin yandaşlarının yağma ve soygun mekanları idi. Yandaşlarını KİT lere doldur maaşa bağla trilyonlarca zarar uğrat ondan sonra halkın sırtına yükle...
50 yıldan beri KİT ler bu muaazzam zararları devletin anasını ağlattılar...Ekonomimizin en büyük çıban başlarında birisi idi. Kronik bir hastalık haline gelmişti..

AKP hükümetinnin en beğendiğim ekonomik politikalarında biride budur..Adamlar en iyisini yaptılar en başta verimsiz ve zarar eden ne varsa satıp paraya çevirdiler. O parayla kamu borcunu kapattılar, altyapı yaptılar sağlık sistemini geliştirdiler..Özelleştirilen butun kitler şu anda kar ediyor, ekonomiye katkı ihracata destek sağliyor devlete vergi vatandaşa iş olarak geri dönüyor...
İster yerli ister yabancıya sattığın her resmi taşınmaz senin ülkenin ekonomi havuzunda kalmaya devam ediyor zaten..Adamlar fabrikayı çantasına koyup memleketine götürecek değilya.

Hala AKP hükümetinin elinde kalan bazı KİT ler mazallah tıkır tıkır çalışmaya devam ediyorlar..Adamlar en iyilerini satmaya pek hevesli değiller sanırım ...THY, TUPRAŞ, Halk, Vakıf ZiraatBank vs vs..

Alienoz.
Yaygin olmayan dil cesitlerini kendi imkanlarinla'mi ogreniyorsun, yoksa mektebine'mi gidiyorsun?

Bir tek Latince'yi kendi imkanlarimla öğrendim. Kitap, sözlük, Youtube, internet vs. Tatarcayi aileden aldım.

birde gelip Suriye politikası insani kaynaklı felan demeyin burada. FSA'nın yaptığı aşırılıklar ortada, bunların desteklenmesinin "insani" bir nedeni olamaz. Bana hikaye anlatmayın. Stratejik çıkarların varsa Suriyede girer işgal edersin, el nusra da kimmiş

Ne projesi bu? Bu proje filan değil, bildiğin kahvehane muhabbetinin ürünü...O kadarı benim de aklıma gelirdi sıradan bir vatandaş olarak...Hangi kadroyla neyi yapacak Pamukoğlu? Mesela ekonomi bakanı kim olacak eğer ki iktidara gelirse? Bunlar çok önemli...Televizyonda çıkıp PKK yı bilmem kaç günde bitiricemle olunmuyor işte başbakan maalesef...Öyle olsa rahmetli Alparslan Türkeş 1000 kere Başbakan olmuştu şimdiye kadar..

İşgal konusu ise tamamen fanboy muhabbeti..Kim nereyi işgal ediyor? Öyle kolay mı?Dünyanın 1 numaralı gücü ABD ırakı işgal etti..Ne oldu sonuç? Götüm götüm kuyruğunu kıstırarak çekildi, çekilmesi daha kolay olsun diye de şuanki en büyük düşmanı İran yanlısı Malikiyi getirdi hükümete..Afganistan ise malum...Çıkarım var hadi o zaman orayı işgal edeyim mantığı çok saçma..

Bu arada Pamukoğlu Paşayı severim...Kitaplarını okudum..Ama Erdoğan`ın nasıl bir an önce gitmesi gerektiğini düşünüyorsam, Pamukğolunun da o kadar o makama hiç gelmemesi gerektiğini düşünüyorum

]

Tatarca aytarsin mı? Aruv. Nogay tuvulman, men Tatar dep eşitgen idim tuvganımdın beri. Nogay bar ekeç men bilmeymen.

Aru nogayca aytaysin, kayerden kelyatir anna baba? Krim tatarlari? Aru bolgan tatarca bilgenlerin bolmasi....;)

Status
Not open for further replies.

Back
Top Bottom