What's new

Turkish Discussion Thread

Status
Not open for further replies.
olcayto kafalilar:
22.gif

images

leman_96638.jpg

Kara-kusakli-Erdogan-Leman-kapaginda_1366318191.jpg

LeManhelikopterkapak.jpg

Last edited by a moderator:
arkadaslar, bana iyi bir turk filmi tavsiye edebilir misiniz?

Gecen gun net'te dolasirken, sultan vahdettin'in portretini gordum. Abi kilicdarogluna ne kadar benziyor ya.

kilicdarogluvahdettin.jpg

Sultan Erdoğanın yayın yasağı işe yaramış görünüyor arkadaşlar:
Reyhanl? deyince akl?n?za ne geliyor? | Sokak Röportajlar? .com

vay be... CHP Suriye sınırının mayından temizlenmesinin istenmesini de bu olayların yaşanacağına dair istihbaratları olduğuna dayandırıyor. Kim bilir daha neler saklıyorlar halktan, göz önünde olan biteni bile saklamayı başardıklarına göre.

http://inci.sozlukspot.com/w/1995-şırnak-askerlik-hikayemi-anlatıyorum/@roadrunnersikenjackal

Bir asteğmen 1995 Çelik Harekatında, öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere yaşadıklarını anlatıyor. İki gündür soluksuz okuyup gözlerimden yaşlar aka aka bitirdim, hepinize tavsiye ederim beyler. Özellikle buralarda bolca bulanan internet komandoları okusun.

Thank you very much for sharing this link with us, brother!
I've read enough for today but will definitely continue reading through all of it.

An interesting reply to a classic AKP fanboy post which says "Our people divided because of Kemalist mentality" from the owner of that article.

şimdi gelelim konumuza, bu saatte bu konuşmalarımızı dinleyen arkadaşlar zaten az çok olayları takip eden vatandaşlardır.

arkadaşımın hatta abimin dediği şeyleri tek tek not alarak kendi düşüncem ve bildiklerimle nacizane cevap vereceğim. kimse darılıp gücenmesin efendi gibi konuşuyoruz, ne ona küfür edilsin ne bana. keşke böyle konuşarak halledilse herşey.

şimdi dediğine göre;

1930 lu yıllara kadar bölge halkı ve devlet arasında ki tek ortak nokta ''din''. bu dini ortadan kaldıran ''atatürkçü'' düşünce ve ''ulusalcı'' düşünce. şimdi direk net konuşalım ''atatürk'' ortak noktamız ''dini'' ortadan kaldırarak ortak noktamız kalkınca bu hale kadar geldik.

şimdi merak ediyorum, bu halkın pkk yı desteklemesi için, pkk veya daha öncesinde ki gruplar, hangi din ile kandırırarak yanlarına çekmiştir.

e madem atatürkçüler bu dini ortaklığı kaldırdı türkiye cumhuriyeti devletine düşman oldular, pkk hangi dini örgüt ki bunlara destek vermeye başladılar soruyorum.

o bölgeye gidip geldikten sonra bu örgütün ideolojik yapısını incelerseniz, terör örgütü pkk nın en baş ideolojisinden tutunda eylem planlarına kadar örnek aldığı herşey komunizmin kollarına dayanmaktadır. ki 1974 marksist ve leninist temellere dayanan bir alt yapıyla kurulmuştur.

örneğin;

pkk nın uyguladığı taktikler mao zedong un sarı bir kitabı var o kitaptır.

mao zedong un hiç bir dinle alakası yoktur.

pkk nın dinsiz bir örgüt olduğunu bilmeyen yoktur.

ancak pkk içerisinde de yavaş yavaş kendini inkar etmeside görüşmüştür. fakat bu inkar hiçbir zaman islamiyet ile olmamıştır;

şu örnekle anlayabiliriz;

http://www.youtube.com/watch?v=o8mjh56dufo

yani şunu anlayabiliriz, pkk yı destekleyen halk türklerle aramızda bir din bağı kalmadı diye değildir. zaten halk orada ki pkk yı isteyerek değil zoraki destelemektedir.

dolayısıyla atatürk düşüncelerine bok atmanın manası yoktur.

gelelim ikinci konu halkın destek verdiği hikayesine;

önce şunu ayırmalıyız, halk destek mi veriyor, halk zoraki destekte mi bulunuyor.

eğer orada bir köyde yaşıyorsanız, pkk sizden destek istiyorsa ya verirsiniz yada ölürsünüz. bunu iyice bir kafanıza sokun. orada ki halk eğer destek vermiyorum derse asker silahlandırarak köy korucu sistemine geçer.

korucular da en az asker kadar orada hizmet vermiştir. tabii ki korucular arasındada çürükler vardır ama bu gerçekleri değiştirmez.

o yüzden koruculara laf atanı burada sikerim.

tespit ettiğim 3. soruya gelelim,

din ortadan kalkınca ortak noktamız kalmadı,

ortak noktaları sayayım size;

-orada ki adamın oğluda şehit oluyor senin oğlunda,
-gs fb bjk ve diğerleri, onlarda orada tutuluyor burada bunlar,(bakın bunlar basit ortak yönler ama insani)
-hadi bugün atatürkçülüğün içine sıçan bir hükümet var ama benim çocukluğuma dönelim,
benim çocukluğum yani genelde koalisyon hükümetler atatürkçü hükümetlerin (sözde) olduğu zamanda cuma öğlen istanbuldada cuma namazına gidiyordu bu halk, oradakilerde cumaya gdiyordu. onlar cuma giderken biz burada perşembe gitmiyoduk.

ha dersiniz ki atatürkçü düşünce yapısı hükümette olduğu için onlar pkk yı destekliyordu. allah allah derim bende ne kadar aydın bir kesim ki atatürkçü düşünce yapısını araştırmış da farkına varmış bunları düşünüyor.

şunu bi kere farkına varalım, zamanında ''atatürkçüyüm'' diyerek her boku yediler. tıpkı şimdi ''akpliyim'' yada ''amerikancıyım'' veya ''cemaatçiyim'' dediğin zaman her boku yaparsın aynen öyle.

o yüzden ona buna bok atmaktansa kendi insanının ne bok olduğuna bakacaksın.

4.tespit ettiğim nokta,

kemalistler-hümeyniciler. birbirine çok benzer, yanlış,

1. atatürkü sevmiyorum dersin (ünlü olursun) - humeyniyi sevmiyorum dersin ya sürgün edilirsin yada taşlanırsın. birisi varsa götü yiyip irana giderek sevmiyorum humeyniyi diyecek buyursun bekliyoruz.

2.burada çıkarsınız, her partiye oy atıp seçme şansınız olur, orada öyle birşey olmaz tek adamla yönetilirsiniz.

3. burada ki adam halkı arkasına alıp emperyalist güçlerle çarpışarak onlarla birlikte savaşarak kurmuştur devlet yapısını, orada ki adam da paristen yöneterek ülkenin kıvama gelmesini bekleyip ondan sonra başa gelir yurt dışından fetvalar verir bu fethulla.. aman humeyni hoca.

4. şimdide farklılıklar var mesela iran ve bizimle aramızda onlarıda söyliyeyim,

-burada ki çıkar ben bop un eş başkanıyım der, orada ki çıkar götün yiyorsa gel saldır der.
-birisi burada israili one minute ile gider yapar. biri orada nükleer füze denemesi yaparak ağzından tek bir laf bile çıkmaz.
-birisi burada ırakta ki kadınlara tecavüz eden abd askeri için dua eder, diğeri orada ana avrat küfür eder, onların yerine giderek birleşmiş milletler kürsüsünde bismillahirrahmanirrahim lafa başlar ortalık ayağa kalkar;

http://www.youtube.com/watch?v=p-94elisyxi

götün yiyorsa bunu yapacaksın.

5.burada ki çıkar 1 mart teskeresi çıkartmaya çalışarak abd askerinin topraklarına konuçlandırıp sözde ''müslüman kardeşlerim'' dediği kişilere saldırması için meclise sorar. ama bu meclisten çıkmaz. neden çıkmaz? tek adam değildir çünkü atatürk ün demokrasisi bir nebzede olsa işler yeterli oy çıkmaz. tek adam olsaydı ne olurdu, sorulmazdı bile amk.

ardından ne oldu peki 1 mart teskeresi çıkmayınca, çuval olayını biliyorsunuz heralde.

diğer tespitim,

akp zamanında ne zaman israil ve abd ile çatışsak pkk saldırıyor,

akp sayesinde değil, halk tepki gösteriyor akp yapamıyor pkk gelip vuruyor.

iran dada pjak adında geziniyor bunlar iran her gün gider yapıyor orayı niye vuramıyor iranı bu ibneler?

şimdi diyorlar ki

pkk bir eylen yapıyor kandildekide diyor ki ''bizim haberimiz yok'' buna cevap vermem gülerim sadece,

bir bölümdede pkk bingölde din mezhep gözettiği için eylem yapmadı, sünnetliydiler öldürülen pkk mensupları. ah canım neredeyse ölüleri için fatiha okuyasım geldi,

soruyorum filistin bayrağını bilirsiniz

kırmızı bir üçgen vardır.

o üçgenin kırmızı olmasının anlamı nedir bilen var mı?

söliyim,

1.dünya savaşında bağımsızlıklarını ingilizlerin yanında türk askerlerini öldürerek almışlar. o döktükleri türk kanı anlamına gelir.

hadi onu geçtim, bir çocuk doğar doğmaz veya küçükken sünnet yapılır. soran varmı ya da sorduğunu duyduğunuz bir yakınınız;

''oğlum seni sünnet yapıcaz ama sen müslüman mı olacaksın hristiyan mı?''

herif müslüman olmuştur sonra pkk ya geçmiştir terörün dinle ne alakası var.

e eskiden müslüman bildiğimiz tuncay güney israil bayrağını öperken yada haham başlığıyla tvlere çıkmasına ne anlam verelim?

diyorlar ki ergenekonda ki teröristler içeride,

evet bunlar öyle terörislerdir ki yaptıkları hakkında şahit tutulan bir kişi var kim? bilen var mı?

şemdin sakık,

şemdin sakık kimdir bir bakalım

http://img6.mynet.com/ha7/s/semdin-sakik4.jpg

http://www.aktifhaber.com/d/news/87221.jpg

bu adam şimdi ergenekondan içeride olan askerlere karşı şahitlik yapıyor.

adam 33 askeri kurşuna dizip tek tek tek kafalarına sıkan kişi.

neyse küfür etmiyorum.

bu arada halk la din bağlantısı olmadığı için pkk ya destek veriyor dediniz ya alın bunlara bakın;

http://www.haberform.com/images/news/68781.jpg
http://t0.gstatic.com/ima...arqaqfgolw6irza_mvnvubtfa
http://www.habername.com/images/news/62845.jpg

bu arada bakın bakalım devlet tamamen din ile yönetilirken o bölgede kaç isyan olmuş;

o zamanda heralde din bağlantımız kalktı falan olayı vardı diyemezsini;

1. babanzade abdurrahman paşa isyanı (1806-1808, süleymaniye)
2. babanzade ahmet paşa isyanı (1812, süleymaniye)
3. zaza aşiretleri isyanı (1818-1820, dersim)
4. revaduz yezidi isyanı (1830-1833, hakkari ve çevresi)
5. mir muhammet isyanı (1832-1833, soran)
6. kör mehmet paşa isyanı (1830-1833, erbil, musul, şirvan)
7. garzan isyanı (1839, diyarbakır)
8. bedirhan bey isyanı (1843-1847, hakkari ve çevresi)
9. yezdan izzettin şer isyanı (1855, bitlis)
10. bedirhan osman paşa isyanı (1877-1878, cizre ve midyat)
11. şeyh ubeydullah isyanı (1880, hakkari, şemdinli)
12. emin ali bedirhan isyanı (1889, erzincan)
13. bedirhani halil ve ali remo isyanı (1912, mardin)
14. molla selim ve şeyh şehabettin isyanı (1913-1914, bitlis)

bir çıkıp deyin bari amk, pkk atatürkçüdür diye. el insaf,

bu adamların arkasındakileri görmüyormusunuz? ne dini ne sünneti.

Another interesting story from same guy about "evil Kemalist generals" whose jailed in Silivri since the start of Syrian uprising(2011).

hakkaride bir helikopterimizi düşürmüşler. 9 subay şehit olmuş. fakat garip birşeyler var. skorsky helikopterimiz, ısıya güdümlü bir roket mi füze mi öle bişeydi onunla vurulmuş.

yani pkk nın silah envanterinde bulunmayan bir silah ile. inanılması güç bir şey. ve uçuşa güvenli bir bölgede vuruldu.

haberlerde çok az yer buldu.

ve arkadaşlar tam 2 gün sonra. k.ırak ta bir ırak askeri helikopteri düşürüldü. haberlerde dinledik.

şimdi bi dakika beyler. şimdi garip bir durum yok mu sizce bunda?

k.ırak sınır ötesi operasyon olmadığı sürece uçuşa yasaklı bölge sinek bile uçamaz bu 1.

hele hele saddam bir helikopterini k.ırak a hayatta göndermez götü yemez bu 2.

ırak ın uçan bir helikopteri yoktu 1.körfez savaşından sonra kalmamıştı bu da 3.

e ne helikopteri o?

ayrıca bizim askerimiz tarafından vurulmuş ve asıl garip olan k.ırak ta vurulmuş sınırın ötesinde,

sınırın ötesine açık açık girdiğimizi söylüyor haberler.

şimdi bir garip olan şey ise, saddam ın helikopterini biz neden saddamın kendi toprağında vuralım bu savaş sebebidir yani.

savaş yüzbaşı demişti, 2 gün önce bizim helikopteri düşüren pkk değil, bu düşen helikopterde ırak helikopteri değil.

beyler asıl bomba, bu olaydan 1 2 hafta sonra daha tayin zamanı gelmeden osman paşa tayini çıktı ve kıbrısa gitti sanırım. ki 2 tayindir özellikle erteliyor burada kalıyor.

yani elinden gelse emekli olana kadar orada kalacaktı.

şu kadarını söyliyeyim. yüzbaşımızın dediğinden ben şunu anladım. osman paşa bizzat o helikopteri vur emri verdi. ki aslında ne helikopteri olduğunu söylememe gerek yok. gece uçuşu yapan helikopter(1995 yılı) pek fazla ülkede yok. amerikada rusyada falan var yani.

osman paşa bizzat insiyatif kullanarak vurdurttu özel bir kuvvete o helikopteri.

ve tayini çıktı.

zaten önü çok açık olmasına rağmen emekli oldu. bunun sebebide kontrol edilemez olmasıdır bana göre beyler. daha tuğgeneral ken bu denli kararlar alan adam orgeneral olduğunda kimseyi sikine takmaz diye yapıldı bence bu.

işte beyler bu medyaya çok ama çok az yansıyan ırak helikopteri mevzusundan sonra, süleyman demirel dönemin başkan, canlı yayında dedi yani bunu, ab ve abd pkk yı destekliyor. ki içeride ki örgütün siyasi kollarını ziyarete geliyordu ab nin bazı yetkilileri.

tabi biz askerden sonra öğreniyoruz. herşeyin başı osman pamukoğlunun yapmış olduğu çelik harekatıydı.

daha 2 hafta bile girip adam gibi operasyon izni alamazken natodan, adam kendi insiyatifinde askeri 50 güne yakın k.ırakta tutup anasını sikmişti ortalığın.

sırf bu yüzden bir helikopterimizi düşürdüler bence. gözdağı için. ardından bu psikopat generalimizde gitti bir tanede onlardan düşürdü bir gece.

açık açık gidere gider yaptı tabiri caizse.

Bi sayfa yazmışsın ama boşa yazmışsın JY, millileştirme dedim devletleştirme demedim. Sende çok iyi biliyorsunki KİTler değerlerinin çok altında satıldı ve bundan devlet çok büyük zarar etti, KİTler gerçek fiyatlarına satılmış olsalardı belkide IMF e olan borcumuz 5 sene önce ödenmiş olurdu. Neredeyse tamamı yabancılara satıldı, biz Arabistan değiliz bizim bu şirketlere ihtiyacımız var bi TEKEL bi Türk Telekom gibi sektörlerine hakim stratejik kuruluşların başına bu gelmemeliydi. Ne kaldı elde işte en iyileri dediğin KİT lerin içinde MKEK de var ki Türkiyede belkide en kötü yönetilen savunma sanayii şirketi. Ama stratejik önemi yadsınamaz, ulusal savunmamızı ilgilendiriyor öyle zarar ediyor diyip global sermayeye değerinin altında satamazsın. Ki satılan KİTler MKEK den çok daha güçlülerdi çalıştıkları sektörlerde.

@Legio,
söylermisin Begim, nedir bu millileştirme, kamulaştırma ve devletleştirme arasındaki fark....Mademki sayfam boş kaldıysa kerem eylede o boş sayfayı doldur bizde senin milli ekonomi modelinden nasiplenek bari ...

Devlet stratejik sektör ve kurumlar dışında imalat sanayi üretimden elini çekmesi vee bunu kendisinden çok daha iyi yapan ve beceren özel müteşebbislere bırakması lazım...Devletin Kitleri her zaman iktidar partilerin yağma ve çalma alanı olmuştur...Yandaşlarını ahıra koyun doldurur gibi KİT lere doldur, yağmala batır ondan sonra zararını bütçenin sırtına yükle...Hüükümetlerde açığı kapatmak için ya vergi artırıp zam yapsınlar yada gidip yabancılardan yüksek faizledışborç istesinler...

biraz araştır begim, gelişmiiş ülkelerin ekeonomilerinin temelinde ve dinamiğinde hep özel teşebbüs gücü vardır...Bugun Türkiyenin ekonomisinin bile kayda değer hatırı varsa oda özel sektörümüzün gücü sayesindedir....Bugün çin bile senin savunduğun modeli mazide bırakmış...Devlet ekonomide stratejik sektor ve kurumlar dışında sadece piyasanın sağlıklı, rekabetçi ve adil şartlarda çalışması için uygun yasalar çıkartır, bu yasaları uygular piyasaları denetler, vergisini alır bütçesine koyar....

Benim açımdan İster yabancı ister yerli olsun ülkemde üretim yapan,istihdam sağlayan, ihracat yapan, teknoloji transferi yapan vergisini ödeyen özel bir şirketin sürekli zarar edip bütçenin kanını emen bir devlet şirketinden daha millidir....
Nyese çoluk çocuk bekliyor..pikniğe çıkçaz...kadınların dırdırı diş ağrısından bile çok rahatsız eder..Bugün mangal dumanında boğulacaz anlaşılan

asgs9.jpg

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom