What's new

Turkic World Photos/News/Discussions.

nevruz_2017.jpg

A nevruz celebration of Turks of Uzbekistan.

Şu *Türk hükümeti lstanbul'da bizim bayrağı asıyorsa Kerkük'te neden asmayalım?* diyen Kerkük valisi mi o?

Sorunuza hissiyatı paylaştığım doğrudan bir cevap:

ha tabi her şeyin bir tek siz farkına varıyorsunuz zaten ne de olsa diğer kesimler cahil, yattığın yerden söv eleştir başka bir şey yok dünya size güzel.

..sizin uzmanlık alanınıza giren bir soru soruldu.

Last edited:
Sorunuza hissiyatı paylaştığım doğrudan bir cevap:

..sizin uzmanlık alanınıza giren bir soru soruldu.

Lozan'a göre Irak'ın toprak bütünlüğünün bozulduğu yerde Türkiye'nin müdahale etme hakkı ortaya doğar, Türkmen kardeşlerimize yapılan baskı ve zulümlere karşı Türkiye'nin de mutlaka bir hamlesi olmalı olacaktır da... Benim anladığım referandum öncesi hükümeti zor duruma sokup hem referandum sonucu etkilenmek isteniyor hem de hükümetin referanduma kadar keskin bir adım atamayacağını bildikleri için fırsatçılık yapıyorlar. Devlet hafızası derindir referandum yapılır hesabı sorulur.

Many Turks from Iran celebrated Novruz in Baku this year. They say that in Azerbaijan better than in Iran, many traditions was lost in Southern Azerbaijan, and they are very happy that in Azerbaijan everyone speak Turkish language.

/Traditionally ethnic Persians celebrate Novruz in Armenia./

Many Turks from Iran celebrated Novruz in Baku this year. They say that in Azerbaijan better than in Iran, many traditions was lost in Southern Azerbaijan, and they are very happy that in Azerbaijan everyone speak Turkish language.

/Traditionally ethnic Persians celebrate Novruz in Armenia./

I think you should ,if any chance, personally talk to Turks from South Azerbaijan , and also Persians; you will find out many things during those talks, then you should,if any chance, observe those Persians in order to withness those words of Turks in real life experiences, in the end for example, you will see those persians in PDF are just jokes in their speeches of Mullah Iran.

I have had many of those f2f experiences with Turks of South Azerbaijan and also Persians in different situations , the last one was with a Turk family from Tebriz, during our short bus transportation we talked about the mental and cultural transformations of Islamic tourist Mullahs in İstanbul as soon as they stepped into Turkey.

I have many friends from Iranian Turks, Tebriz, Urmiye, Hamadan, Khorasan, Fars, Tehran...

Back
Top Bottom