What's new

Iranian Chill Thread

اگر تاریخ و ژنتیک براشون مهم نیست، پس چرا میخان خودشونو به تارخ و ژنتیک مغولها وسل کنن؟
چرا جعل تاریخ میکنن؟
عثمانی تا قبل شکستش از متفقین کشور چند قومیتی بود. خیانت اقلیت های مذهبی مسیحی به حکومت عثمانی و متحد شدنشون با روسیه باعث شد تا مردم عثمانی خودشون رو تنها در مقابل یک دنیا ببینن. مردم اون زمان اناتولی هم اکثرا تورک زبان بودن. بعد اون زمان بود که شعارهای ملی گرایانه تو ترکیه امروزی ایجاد شد و تو تمام کشور های تورک نشین و دارای اقلیت گسترش پیدا کرد. ترکیه ای که هیچ چیز بعد جنگ جهانی دوم نداشت با تکیه به این شعارها دوباره سرپا شده (مثل روسیه که بعد قتل عام مردمش توسط ارتش المان از یک کشور با صنعت کشاورزی به یک قدرت اقتصادی و نظامی تبدیل شد یا خود ایران که بعد جنگ قدرت نظامیش یک جهش بزرگ رو تجربه کرد). پس حتی اگر کسی بلوند و چشم های آبی هم باشه هیچ وقت نمیگه که من تورک نیستم و یونانی نژادم چون مایه فخر به خودش و اطرافیان و تاریخش این شعارها هستن. اگر این ها رو ازشون بگیری چیز با ارزشی براشون نمیمونه. تاریخ و دی ان ای در این مورد مهم نیست مهم فرهنگ و زبان اون افراد هستش. هر چند که بعضی ها میگن حدود 30 درصد مردم ترکیه واقعا تورک هستند.

قدرت اون زمان ایرانو که بعد جنگ بود با العان موقایسه نمیشه کرد. و فقت غفقاز و از ما ندوزدیدن. نسفه افغاناستان هم باید برگرده.
با شعار دادن 24 ساعته و حلوا حلوا کردن 365 روزه دهن شیرین نمیشه، این خاک بر سرایی که عرضه نداشتن جلوی ایجاد مشکل رو بگیرن عرضه جمع کردنش رو هم نخواهند داشت.

با شعار دادن 24 ساعته و حلوا حلوا کردن 365 روزه دهن شیرین نمیشه، این خاک بر سرایی که عرضه نداشتن جلوی ایجاد مشکل رو بگیرن عرضه جمع کردنش رو هم نخواهند داشت.
آفرین. دقیقاً
اینها خود ایران رو به زور دارن نگه می دارن، پیوستن کشورهای دیگه به ایران پیش کش​

@Mithridates
من که میگم نظر خوبیه. اگر واقعا سعی کنند پای آمریکا رو به منطقه و دریای خزر باز کنند با توجه به اینکه روس‌ها هم عصبانی میشن، بهترین راه حل پس گرفتن آذربایجانه. نیازی به حمله هم نیست مردم شیعه پایگاه ما هستند.
روس‌ها هم می توانند شرق اروپا رو پس بگیرن. هیچ چیزی غیرممکن نیست. البته باید 1 سال دیگه عذاب بکشیم تا دولت بی خاصیت روحانی و اصلاح طلبها گورشان رو گم کنند.

@zartosht
نظر تو چیه داش؟
Didn't Iraqi Shia people fought against Iran ?

خود تورکیه میدنه که با دوروغ و تاریخ سازی نمیتونه دوام بیاره. از کوردها خیلی میترسن، چون هیچ وقت نتونستن این دوروغو به کوردها تحمیل کنن که اونها تورکن.

قوی ترین داروی زده دوروغ حرف راسته با سند

some did... other shia Iraqis fought for Iran.
It depends if you see the glass as half full or half empty.

Any suggestions other than nagging?

دوستان پانترکیسم در ایران وجود خارجی ندارد. اگر گروهی مثل پژاک ادعای استقلال می‌کرد مسلح بود و به مرزهای ایران حمله میکرد حرفی نبود اما ادعای پانترکیسم در حد حرف بیشتر نیست. این ادعا با رسانه های ترکیه و بی بی سی تقویت شده. پانترکیسم اصلا پایگاهی در ایران ندارد.

اقایون اوضاع اگه عالی نیست بد هم نیست

در حیطه کاری من خیلی وسایل داره داخلی سازی میشه با کیفیت مناسب‌

در حوضه نظامی هم از ترکیه کم نیستیم‌

در هر لحظه وظیفه خودمونو برای مردم انجام بدیم و حرص نخوریم کافیه

ببینین سر اتش سوزی های اخیر چقدر حرص خوردیم سر بازی مدیا و اخر کم اوردن تو مدیا و ترد رو بستن
...

اقایون اوضاع اگه عالی نیست بد هم نیست

در حیطه کاری من خیلی وسایل داره داخلی سازی میشه با کیفیت مناسب‌

در حوضه نظامی هم از ترکیه کم نیستیم‌

در هر لحظه وظیفه خودمونو برای مردم انجام بدیم و حرص نخوریم کافیه

ببینین سر اتش سوزی های اخیر چقدر حرص خوردیم سر بازی مدیا و اخر کم اوردن تو مدیا و ترد رو بستن
...
اوضاع بسیار بدتر از اونی هست که فکر می کنی دوست من

اینها رو فقط به فارسی می شه گفت و به انگلیسی نمی شه گفت، ولی خودمون رو که نمی تونیم گول بزنیم

قراردادی که با چین داره بسته می شه هرگز به سود ما اجرا نخواهد شد همونطوری که چین پیش از این تو بحث متروی تهران، آزادراه تهران-شمال و پارس جنوبی تا می تونست دوشید و بدقولی کرد

چین 4 بار می تونست جلوی تحریم های شورای امنیت علیه ایران رو بگیره، اون هم زمانی که باهاش رابطه اقتصادی بسیار گسترده تری داشتیم، هر چهار بار نکرد. همین الان دانشجوهای ایرانی کلی مشکل بانکی و مالی در چین دارن. شنیدی می گن آزموده را آزمودن خطاست؟

شرایط فعلی هم که قبلاً گفتم که کاملاً به ضرر ما هست و یک حرکت بسیار اساسی برای تغییر شرایط فعلی لازم هست. اقتصاد ما داره هزینه سنگینی می ده در حالیکه اروپا و آمریکا و همسایه های ما به روال قبل همه چیز داره براشون پیش می ره. دلار امروز 24،000 تومان رو هم رد کرد. یک ماه پیش داشتیم با هم دیگه صحبت می کردیم حرف از 18،000 بود. یعنی 25% افت ارزش پول ملی در یک ماه. فکر می کنی مردم تا ابد تورم بالای 50% رو تحمل می کنند؟ وقتی افزایش حقوق حتی دیگه نصف تورم هم نیست، یعنی سفره مردم سال به سال نصف می شه. با این شرایط خیلی دوام بیاریم دو سه سال دیگه هست. بعد مشکلات امنیتی خیلی شدیدی کشور رو فرا می گیره

در مورد حمله به پارچین و نطنز هم اصلاً مسئله کوچکی نیست. احتمال حمله سایبری که خیلی کم هست چون ساختمون در حال ساخت بوده و چیزی برای هک شدن نداشته (البته اگر حرف مقامات ایرانی رو باور کنیم). حالا یا واقعاً یا اون مکان بمبارون شده (با پنهانکاری مثل بی-2) که به نظرم بعید هست یا اینکه در داخل انقدر نفوذی داریم که چنین عملیات تخریبی انجام شده و سیستم های امنیتی ما هم نتونستن به موقع کشفش کنند و جلوش رو بگیرن​

Last edited:
اوضاع بسیار بدتر از اونی هست که فکر می کنی دوست من

اینها رو فقط به فارسی می شه گفت و به انگلیسی نمی شه گفت، ولی خودمون رو که نمی تونیم گول بزنیم

قراردادی که با چین داره بسته می شه هرگز به سود ما اجرا نخواهد شد همونطوری که چین پیش از این تو بحث متروی تهران، آزادراه تهران-شمال و پارس جنوبی تا می تونست دوشید و بدقولی کرد

چین 4 بار می تونست جلوی تحریم های شورای امنیت علیه ایران رو بگیره، اون هم زمانی که باهاش رابطه اقتصادی بسیار گسترده تری داشتیم، هر چهار بار نکرد. همین الان دانشجوهای ایرانی کلی مشکل بانکی و مالی در چین دارن. شنیدی می گن آزموده را آزمودن خطاست؟

شرایط فعلی هم که قبلاً گفتم که کاملاً به ضرر ما هست و یک حرکت بسیار اساسی برای تغییر شرایط فعلی لازم هست. اقتصاد ما داره هزینه سنگینی می ده در حالیکه اروپا و آمریکا و همسایه های ما به روال قبل همه چیز داره براشون پیش می ره. دلار امروز 24،000 تومان رو هم رد کرد. یک ماه پیش داشتیم با هم دیگه صحبت می کردیم حرف از 18،000 بود. یعنی 25% افت ارزش پول ملی در یک ماه. فکر می کنی مردم تا ابد تورم بالای 50% رو تحمل می کنند؟ وقتی افزایش حقوق حتی دیگه نصف تورم هم نیست، یعنی سفره مردم سال به سال نصف می شه. با این شرایط خیلی دوام بیاریم دو سه سال دیگه هست. بعد مشکلات امنیتی خیلی شدیدی کشور رو فرا می گیره

در مورد حمله به پارچین هم اصلاً مسئله کوچکی نیست. احتمال حمله سایبری که خیلی کم هست چون ساختمون در حال ساخت بوده و چیزی برای هک شدن نداشته (البته اگر حرف مقامات ایرانی رو باور کنیم). حالا یا واقعاً یا اون مکان بمبارون شده (با پنهانکاری مثل بی-2) که به نظرم بعید هست یا اینکه در داخل انقدر نفوذی داریم که چنین عملیات تخریبی انجام شده و سیستم های امنیتی ما هم نتونستن به موقع کشفش کنند و جلوش رو بگیرن​

یه مثال بزنم
با یه راننده اسنپ حرف زدم راحت ماهی هفت میلیون سود داشت منهای استهلاکش
اسنپ که به روی همه بازه
یه ماشین قسطی میخواد و جنم

مردم همه مینالند واقعا
مردم همه مینالند ولی اغلب خوب میخورن و خرج میکنن
بورس و طلا و دلار هم دست دارند
نمیگم فقر نیست فقیر هم هست مثل همه جا

بهای دلار قدرت رفاه و اقتصاد رو نشون نمیده
اصل همین یه حرفه
چین خودش یوان رو ضعیف می کنه

دستگاههایی تو این مملکت ساخته میشه هند و برزیل خوابش رو هم نمیبینن چه برسه به ترکیه

مساله نطنز به نظر من اختفای مواد منفجره در دستگاهی بوده که از خارج خریدن و تلافی شده و میشه

در مورد چین
خوب هر کس به دنبال منافعشه
باید اول قرارداد رو دید
به نفعه چینه ایران یه الگوی ضعیف نباشه
....

ایرانیها تو نق زدن اولن....همیشه هم خیال میکنن که همه جا خوب و فقط ما مشکل داریم....هیچ وقت هم خارخ زندگی نکردن

اونهایی که العان نق دولارو میزنن همون احمقهایی بودن که تو خیان امدن و رقصیدنو به روحانی رای دادن

یه مثال بزنم
با یه راننده اسنپ حرف زدم راحت ماهی هفت میلیون سود داشت منهای استهلاکش
اسنپ که به روی همه بازه
یه ماشین قسطی میخواد و جنم

مردم همه مینالند واقعا
مردم همه مینالند ولی اغلب خوب میخورن و خرج میکنن
بورس و طلا و دلار هم دست دارند
نمیگم فقر نیست فقیر هم هست مثل همه جا

بهای دلار قدرت رفاه و اقتصاد رو نشون نمیده
اصل همین یه حرفه
چین خودش یوان رو ضعیف می کنه

دستگاههایی تو این مملکت ساخته میشه هند و برزیل خوابش رو هم نمیبینن چه برسه به ترکیه

مساله نطنز به نظر من اختفای مواد منفجره در دستگاهی بوده که از خارج خریدن و تلافی شده و میشه

در مورد چین
خوب هر کس به دنبال منافعشه
باید اول قرارداد رو دید
به نفعه چینه ایران یه الگوی ضعیف نباشه
....

من که بعید می دونم راننده اسنپ معمولی که باهاشون صحبت کردم بیشتر از ماهی 5 میلیون سود خالص داشته باشن، اما بذار 7 میلیون رو قبول کنیم
با ماهی 7 میلیون در تهران چی کار می شه کرد؟

اگر تو خونه غذا درست کنی، حداقل ماهی یک میلیون هزینه صبحونه و ناهار و شامت می شه در تهران برای یک نفر. اگر از بیرون بخری، حداقل ماهی یک و نیم (اگر زرنگ باشی و از تخفیف های فود پارتی و اینها استفاده کنی) خرج غذا خوردنت می شه دوباره برای یک نفر

اگر بخوای از ونک به بالا زندگی کنی، که برای یک تقریباً 70 متری نوساز همون حدود 7 میلیون کلش اجاره خونه ات می شه. تازه باید حداقل 50 میلیون هم رهن بدی. اگر بخوای پایین شهر زندگی کنی، حداقل حداقل با خرج آب و برق و گاز 3 میلیون در ماه خرج سکونت شما می شه باید حداقل 10 میلیون هم رهن بدی

می مونه 2 و نیم میلیون. حالا حساب کن می خوای یه خونه که داری رو پر کنی. اگر از دیوار هم بری خرید کنی، راحت نزدیک 50 میلیون خرج خرید لوازم خونه می شه. اگر بخوای نو بخری که برو بالای 100 میلیون. یعنی حداقل باید دو سال بدویی تا بتونی خونه ات رو پر کنی

در نتیجه اگر یک کسی بخواد حتی یک زندگی فردی تنها هم تشکیل بده، باید حداقل 2 سال پس انداز کنه تا بتونه مستقل بشه. با توجه به تورم 50% و افزایش درآمد نصف اون، تمام این پس انداز دو سال دیگه پس انداز امروزش با احتساب افزایش درآمدی که داره حداقل 60% چیزی که لازم داره در میاد! این یعنی همین دو سال برای یک زندگی ساده و تنها در پایین شهر رو هم الکی دویده

تازه بگذریم از این نکته روشن که با راننده تاکسی شدن کشوری صنعتی یا پیشرفته نمی شه

عزیز من، مردم فقط می خورن و زندگی می کنند. هیچ کار دیگه ای نمی تونند بکنند. یه گوشی آیفون 11 شده 12 ماه حقوق مصوب سال 99. یعنی اگر 12 ماه تمام حقوقت رو پس انداز کنی یک آیفون 11 می تونی بخری البته به شرط اینکه دلار باز بالاتر نره

یکم اینکه مردم چین رفاه بالایی ندارن و چین یک کشور توسعه یافته به حساب نمیاد. دوم، بهای دلار برای کشوری مثل ما که وارد کننده خیلی از چیزها هست دقیقاً سطح رفاه رو نشون می ده. همون پراید که قراربود تولیدش متوقف بشه تو سال 97 نزدیک 1700 دلار برای ایران ارزبری داشت. همین دلار که می گی مهم نیست باعث شده پراید بشه 100 میلیون تومن. سوم، همون چینی که می گی برای افزایش صادرات ارزش پولی ملی رو کم نگه داشته متوسط درآمد خانوارش ماهیانه 850 دلار هست. برای ما با دلار فعلی متوسط درآمد خانوار 200 دلار هم نمی شه. متوسط حقوق فردی که الان حدود 120 دلار شده. تازه ما صادرات آن چنانی هم نداریم دیگه

یعنی برای همون تو اسنپ کار کردن هم باید اولش 100 میلیون سرمایه بذاری وسط و اگر این پول رو قرض کنی یا وام بگیری، و همون 2.5 میلیون سود خالصت رو هم در نظر بگیری که من می گم اون قدر سود نمی ده اسنپ، باز هم حداقل 4 سال باید کار کنی تا وام یا قرضت رو برگردونی. بهره هم ازت نگیرن 40 ماه طول می کشه

یه نگاه به فقط بخش ساخت و ساز و عمرانی ترکیه بکن و با ایران مقایسه کن، اون وقت می فهمی کی خواب چی رو نمی تونه ببینه

اگر چیزهایی که در مورد نطنز می گن درست باشه، توان ساخت سانتریفیوژهای جدید ایران کاهش پیدا می کنه که اصلاً خوب نیست. همین الانش هم ظرفیت تولید سانتریفیوژ ما خیلی بالا نبود که بخواد کمتر هم بشه

خوب با این استدلال شما، اون همه مزخرفاتی که درمورد شاه می گفتن چی پس؟ آمریکایی ها هم می خوردن و پول ما رو می دزدیدن، اما باز لااقل پروژه هایی که می گرفتن رو به موقع انجام می دادن. همون اف-14 ای که آمریکا به ما فروخت 41 سال هست افتخار نیروهوایی ما هست​

Last edited:
Look at the comments, how hindus worship israel and u iranians worship himduvata India, unless u r a islamphobic entity in Iran.

849034c0fff69d34f2f4bfcd88aa27cc.jpg

toptoop.ir-(6)-4111235627.jpg

من که بعید می دونم راننده اسنپ معمولی که باهاشون صحبت کردم بیشتر از ماهی 5 میلیون سود خالص داشته باشن، اما بذار 7 میلیون رو قبول کنیم
با ماهی 7 میلیون در تهران چی کار می شه کرد؟

اگر تو خونه غذا درست کنی، حداقل ماهی یک میلیون هزینه صبحونه و ناهار و شامت می شه در تهران برای یک نفر. اگر از بیرون بخری، حداقل ماهی یک و نیم (اگر زرنگ باشی و از تخفیف های فود پارتی و اینها استفاده کنی) خرج غذا خوردنت می شه دوباره برای یک نفر

اگر بخوای از ونک به بالا زندگی کنی، که برای یک تقریباً 70 متری نوساز همون حدود 7 میلیون کلش اجاره خونه ات می شه. تازه باید حداقل 50 میلیون هم رهن بدی. اگر بخوای پایین شهر زندگی کنی، حداقل حداقل با خرج آب و برق و گاز 3 میلیون در ماه خرج سکونت شما می شه باید حداقل 10 میلیون هم رهن بدی

می مونه 2 و نیم میلیون. حالا حساب کن می خوای یه خونه که داری رو پر کنی. اگر از دیوار هم بری خرید کنی، راحت نزدیک 50 میلیون خرج خرید لوازم خونه می شه. اگر بخوای نو بخری که برو بالای 100 میلیون. یعنی حداقل باید دو سال بدویی تا بتونی خونه ات رو پر کنی

در نتیجه اگر یک کسی بخواد حتی یک زندگی فردی تنها هم تشکیل بده، باید حداقل 2 سال پس انداز کنه تا بتونه مستقل بشه. با توجه به تورم 50% و افزایش درآمد نصف اون، تمام این پس انداز دو سال دیگه پس انداز امروزش با احتساب افزایش درآمدی که داره حداقل 60% چیزی که لازم داره در میاد! این یعنی همین دو سال برای یک زندگی ساده و تنها در پایین شهر رو هم الکی دویده

تازه بگذریم از این نکته روشن که با راننده تاکسی شدن کشوری صنعتی یا پیشرفته نمی شه

عزیز من، مردم فقط می خورن و زندگی می کنند. هیچ کار دیگه ای نمی تونند بکنند. یه گوشی آیفون 11 شده 12 ماه حقوق مصوب سال 99. یعنی اگر 12 ماه تمام حقوقت رو پس انداز کنی یک آیفون 11 می تونی بخری البته به شرط اینکه دلار باز بالاتر نره

یکم اینکه مردم چین رفاه بالایی ندارن و چین یک کشور توسعه یافته به حساب نمیاد. دوم، بهای دلار برای کشوری مثل ما که وارد کننده خیلی از چیزها هست دقیقاً سطح رفاه رو نشون می ده. همون پراید که قراربود تولیدش متوقف بشه تو سال 97 نزدیک 1700 دلار برای ایران ارزبری داشت. همین دلار که می گی مهم نیست باعث شده پراید بشه 100 میلیون تومن. سوم، همون چینی که می گی برای افزایش صادرات ارزش پولی ملی رو کم نگه داشته متوسط درآمد خانوارش ماهیانه 850 دلار هست. برای ما با دلار فعلی متوسط درآمد خانوار 200 دلار هم نمی شه. متوسط حقوق فردی که الان حدود 120 دلار شده. تازه ما صادرات آن چنانی هم نداریم دیگه

یعنی برای همون تو اسنپ کار کردن هم باید اولش 100 میلیون سرمایه بذاری وسط و اگر این پول رو قرض کنی یا وام بگیری، و همون 2.5 میلیون سود خالصت رو هم در نظر بگیری که من می گم اون قدر سود نمی ده اسنپ، باز هم حداقل 4 سال باید کار کنی تا وام یا قرضت رو برگردونی. بهره هم ازت نگیرن 40 ماه طول می کشه

یه نگاه به فقط بخش ساخت و ساز و عمرانی ترکیه بکن و با ایران مقایسه کن، اون وقت می فهمی کی خواب چی رو نمی تونه ببینه

اگر چیزهایی که در مورد نطنز می گن درست باشه، توان ساخت سانتریفیوژهای جدید ایران کاهش پیدا می کنه که اصلاً خوب نیست. همین الانش هم ظرفیت تولید سانتریفیوژ ما خیلی بالا نبود که بخواد کمتر هم بشه

خوب با این استدلال شما، اون همه مزخرفاتی که درمورد شاه می گفتن چی پس؟ آمریکایی ها هم می خوردن و پول ما رو می دزدیدن، اما باز لااقل پروژه هایی که می گرفتن رو به موقع انجام می دادن. همون اف-14 ای که آمریکا به ما فروخت 41 سال هست افتخار نیروهوایی ما هست​

نکته مهم اینکه ترکیه و برزیل و هند هم دوره ریاضت اقتصادی داشتن و ما فقط نفت فروختیم

ترکیه از زمان صفویه از ما اقتصاد متنوع تر و کیفیت زندگی بهتری داشته و ما فقط به خاطر نفت در محدپد محدودی در دوره ریاضت اونها کیفیت زندگی بهتری داشتیم

اوضاع با ادامه نگاه به داخل بهتر میشه
ما حدودا چهار سال دیگه ریاضت لازم داریم

وضعیت خونه مثل دبی و ترکیه نیست و نخواهد شد حالا حالا ها
اما مسکن حباب کاذب اقتصاده

وضعیت معدن در ایران در حد ترکیه است
ما سنگ اهن و محصولات فلزی رو از هند وارد میکردیم

در نساجی ما اصلا هیچی نبودیم بیست سال پیش
کارها همه چینی بود و ترک
الان کارها ایرانیه
کیفیت و قیمت در حد ویتنام و هندوراس ه یعنی اینده روشن نساجی

شما ساخت ایران و کالاهای ایران رو چهار سال دیگه ببین

با پنج تا هفت میلیون میشه بدون خونه با یه گوشی و ماشین قسطی تو شرق تهران زندگی با ابروی دو نفره داشت و حالا خواستین با هم حساب جزیاتشو میکنیم

من در کل ایران همون راننده اسنپ رو دیدم که خدا رو شاکر بود و حتی کسی که به دلار صادر میکرد و میلیار براش هیچی نبود هم از دلار مینالید
میگفتم تو چه مرگته مینالی برای تو که خوبه
پنج تا ده تومن میدی ماهی به کارمندات که فوق شریفن به دلار صادر میکنی

گوشی اغلب ایرانی ها از گوشی من بهتر بود

اصولا ایرانی ها چنان در کف اخرین مدل ایفون و سامسونگ بودن که مطمینا دختر ترامپ نیست

ایفون یازده مشکل شماست الان
عجب
دختر پسر ترامپ دنبال ایفون یازده ان مگه

مشکلات اینه که اقایون مرفه شدن و تن پرور
از مردم جدا شدن و در سطح فقرا زندگی نمی کنن
مشکل خاتمی و روحانی هم نیس
خود روحانیت حکومت علی رو برقرار نکرد و توجیه دینی معاویه اورد تا مرفه باشه
....

Last edited:
Back
Top Bottom