What's new

Iranian Chill Thread

نکته مهم اینکه ترکیه و برزیل و هند هم دوره ریاضت اقتصادی داشتن و ما فقط نفت فروختیم

ترکیه از زمان صفویه از ما اقتصاد متنوع تر و کیفیت زندگی بهتری داشته و ما فقط به خاطر نفت در محدپد محدودی در دوره ریاضت اونها کیفیت زندگی بهتری داشتیم

اوضاع با ادامه نگاه به داخل بهتر میشه
ما حدودا چهار سال دیگه ریاضت لازم داریم

وضعیت خونه مثل دبی و ترکیه نیست و نخواهد شد حالا حالا ها
اما مسکن حباب کاذب اقتصاده

وضعیت معدن در ایران در حد ترکیه است
ما سنگ اهن و محصولات فلزی رو از هند وارد میکردیم

در نساجی ما اصلا هیچی نبودیم بیست سال پیش
کارها همه چینی بود و ترک
الان کارها ایرانیه
کیفیت و قیمت در حد ویتنام و هندوراس ه یعنی اینده روشن نساجی

شما ساخت ایران و کالاهای ایران رو چهار سال دیگه ببین

با پنج تا هفت میلیون میشه بدون خونه با یه گوشی و ماشین قسطی تو شرق تهران زندگی با ابروی دو نفره داشت و حالا خواستین با هم حساب جزیاتشو میکنیم

من در کل ایران همون راننده اسنپ رو دیدم که خدا رو شاکر بود و حتی کسی که به دلار صادر میکرد و میلیار براش هیچی نبود هم از دلار مینالید
میگفتم تو چه مرگته مینالی برای تو که خوبه
پنج تا ده تومن میدی ماهی به کارمندات که فوق شریفن به دلار صادر میکنی

گوشی اغلب ایرانی ها از گوشی من بهتر بود

اصولا ایرانی ها چنان در کف اخرین مدل ایفون و سامسونگ بودن که مطمینا دختر ترامپ نیست

همه مینالن تو ایران

مشکلات اینه که اقایون مرفه شدن و تن پرور
از مردم جدا شدن و در سطح فقرا زندگی نمی کنن
مشکل خاتمی و روحانی هم نیس
خود روحانیت حکومت علی رو برقرار نکرد و توجیه دینی معاویه اورد تا مرفه باشه
....

عجب! چرا راه دور بریم؟ ترکیه همین 10 سال پیش بدون اجازه ایران تو سوریه آب نمی خورد. می خواست تو سوریه کاری کنه اول از همه داوود اوغلو رو می فرستاد تهران با تهران مشورت می کرد. حالا دیدی جدیداً کارشون به جایی رسیده که سربازهای ما رو هدف قرار دادن بعد وزیرخارجه ما می ره اونجا ازشون پشتیبانی هم می کنه؟

ترکیه در 50 سال گذشته به استثنای این 10 سال گذشته وضعیت اقتصادیش بهتر از ایران نبوده. هیچ وقت. بفرمایید آمار رو بررسی کنید

رشد اقتصادی ایران در دوران روحانی نزدیک به صفر بوده. اگر دقیق تر بگیم حدود 0.1% بوده. اگر امسال هم منفی باشه یعنی متوسط رشد اقتصادی ما در 8 سال گذشته منفی بوده. حالا مقایسه کن با کشورهای اطراف که اکثرشون متوسط رشد اقتصادی بالای 2.5% داشتن

اتفاقاً همین ماه پیش برای خرید پارچه رومبلی رفتم بازار مبل تو یافت آباد که بدیم پارچه رومبل هامون رو عوض کنند. اجناس ایرانی رو دیدم. از متری 50 تومن داشت تا بهترینش 120 تومن بود. خیلی ارزون بود، اما مفت نمی ارزید. به قدری بافت پارچه زشت و ضخیم بود و کثیف دوخته شده بود که اصلاً نگاهش نمی تونستی بکنی و عملاً اگر می کشیدی رو مبلت دیگه روت نمی شد به کسی نشون بدی. آخر سر رفتم پارچه متری 450 تومنی ترک خریدم، اما این پارچه رو می دیدی انگار پارچه اروپایی رو دیدی به قدری این پارچه زیبا دوخته شده بود و ظرافت داشت

ترکیه واقعاً تو بافت پارچه و نساجی سالیان سال از ما جلوتر هست. لااقل 10 سال از ما جلوتر هستند الان

شما حساب کن چطوری با 7 میلیون تومن می شه اون هم دو نفری تو شرق تهران زندگی آبرومند داشت اونهم با ماشین قسطی. من همین الان تو دیوار سرچ کردم آپارتمان اجاره تهرانپارس. اگر تبدیل کنی رهن اکثرشون که بالای 70 متر هستند بالای 200 میلیون در میاد. یعنی باید لااقل 100 میلیون پیش بدی، ماهی هم 3 میلیون بدی. تازه برای خونه ای که بیست سال پیش ساخته شده

من آیفون رو به عنوان مثال برای کاهش ارزش پول ملی گفتم وگرنه حتی گوشی چینی شده 3 میلیون و نیم. یعنی حتی گوشی های چینی شیائومی و هواوی کم کم دارن بیشتر از متوسط حقوق ماهیانه مردم می شن

کلیت داستان این هست که اگر ثبات ارزی برنگرده و تورم به زیر 20% نرسه، وضعیت کشور بسیار بسیار خطرناک می شه. حتی تورم 20% ای هم خیلی بالا هست و در جهان کشورهای کمی چنین تورمی دارن اما باز ملت به همون 20% تورم هم قانع هستند. الان تورم طبق آمار رسمی حدود 53% هست اگر اشتباه نکنم​

Last edited:
عجب! چرا راه دور بریم؟ ترکیه همین 10 سال پیش بدون اجازه ایران تو سوریه آب نمی خورد. می خواست تو سوریه کاری کنه اول از همه داوود اوغلو رو می فرستاد تهران با تهران مشورت می کرد. حالا دیدی جدیداً کارشون به جایی رسیده که سربازهای ما رو هدف قرار دادن بعد وزیرخارجه ما می ره اونجا ازشون پشتیبانی هم می کنه؟

ترکیه در 50 سال گذشته به استثنای این 10 سال گذشته وضعیت اقتصادیش بهتر از ایران نبوده. هیچ وقت. بفرمایید آمار رو بررسی کنید

رشد اقتصادی ایران در دوران روحانی نزدیک به صفر بوده. اگر دقیق تر بگیم حدود 0.1% بوده. اگر امسال هم منفی باشه یعنی متوسط رشد اقتصادی ما در 8 سال گذشته منفی بوده. حالا مقایسه کن با کشورهای اطراف که اکثرشون متوسط رشد اقتصادی بالای 2.5% داشتن

اتفاقاً همین ماه پیش برای خرید پارچه رومبلی رفتم بازار مبل تو یافت آباد که بدیم پارچه رومبل هامون رو عوض کنند. اجناس ایرانی رو دیدم. از متری 50 تومن داشت تا بهترینش 120 تومن بود. خیلی ارزون بود، اما مفت نمی ارزید. به قدری بافت پارچه زشت و ضخیم بود و کثیف دوخته شده بود که اصلاً نگاهش نمی تونستی بکنی و عملاً اگر می کشیدی رو مبلت دیگه روت نمی شد به کسی نشون بدی. آخر سر رفتم پارچه متری 450 تومنی ترک خریدم، اما این پارچه رو می دیدی انگار پارچه اروپایی رو دیدی به قدری این پارچه زیبا دوخته شده بود و ظرافت داشت

ترکیه واقعاً تو بافت پارچه و نساجی سالیان سال از ما جلوتر هست. لااقل 10 سال از ما جلوتر هستند الان

شما حساب کن چطوری با 7 میلیون تومن می شه اون هم دو نفری تو شرق تهران زندگی آبرومند داشت اونهم با ماشین قسطی. من همین الان تو دیوار سرچ کردم آپارتمان اجاره تهرانپارس. اگر تبدیل کنی رهن اکثرشون که بالای 70 متر هستند بالای 200 میلیون در میاد. یعنی باید لااقل 100 میلیون پیش بدی، ماهی هم 3 میلیون بدی. تازه برای خونه ای که بیست سال پیش ساخته شده

من آیفون رو به عنوان مثال برای کاهش ارزش پول ملی گفتم وگرنه حتی گوشی چینی شده 3 میلیون و نیم. یعنی حتی گوشی های چینی شیائومی و هواوی کم کم دارن بیشتر از متوسط حقوق ماهیانه مردم می شن

کلیت داستان این هست که اگر ثبات ارزی برنگرده و تورم به زیر 20% نرسه، وضعیت کشور بسیار بسیار خطرناک می شه. حتی تورم 20% ای هم خیلی بالا هست و در جهان کشورهای کمی چنین تورمی دارن اما باز ملت به همون 20% تورم هم قانع هستند. الان تورم طبق آمار رسمی حدود 53% هست اگر اشتباه نکنم​

ترکیه هیچ ایرانی رو نکشته در سوریه. نه نفر از حزب الله رو کشت و در تلافی حزب الله سراقب رو گرفت و سی ترک رو کشت

پارچه رو مبلی ایران اتفاقا تا حدودی دستم هست مظنه‌
بازار دست چینه کاملا و ترکیه حذف شده‌
ترکیه زمانی پارچه مبلی میزد برامون
الان جنس چینی هم کیفیتش از ترک بهتره هم قیمتش
جنس ایرانی ارزونتره ولی کیفیتش بدتره
ایرانی جایگاهش از ترک بهتره
کی یه شما پارچه ترک پیشنهاد کرد و ایا با معادل چینی مقایسه کردین

خیلی ها راضین از پارچه مبل ایرانی به خاطر قیمت بهترش‌
مثلا جنس پارچه مسکو چینی هفتاد و پنج تومنه و ایرانی زیر پنجاهه ولی ایرانیه نازکتره و کش بدی خوب تنشن رو جذب نمی کنه

اقتصاد بدون نفت ما همیشه از ترکیه پایینتر بوده

اقتصاد تنها عدد تورم و قیمت دلار نیست
درون زایی و صادرات هم مهمه

چهار سال ریاضت بخشی از درمان اقتصاد ماست
اما اقایون ما و بخش روحانیت تن پرور ما بیمار خواهند ماند
....

ترکیه هیچ ایرانی رو نکشته در سوریه. نه نفر از حزب الله رو کشت و در تلافی حزب الله سراقب رو گرفت و سی ترک رو کشت

پارچه رو مبلی ایران اتفاقا تا حدودی دستم هست مظنه‌
بازار دست چینه کاملا و ترکیه حذف شده‌
ترکیه زمانی پارچه مبلی میزد برامون
الان جنس چینی هم کیفیتش از ترک بهتره هم قیمتش
جنس ایرانی ارزونتره ولی کیفیتش بدتره
ایرانی جایگاهش از ترک بهتره
خیلی ها راضین از پارچه مبل ایرانی به خاطر قیمت بهترش‌
مثلا جنس پارچه مسکو چینی هفتاد و پنج تومنه و ایرانی زیر پنجاهه ولی ایرانیه نازکتره و کش بدی خوب تنشن رو جذب نمی کنه

اقتصاد تنها عدد تورم و قیمت دلار نیست
درون زایی و صادرات هم مهمه

چهار سال ریاضت بخشی از درمان اقتصاد ماست
اما اقایون ما و بخش روحانیت تن پرور ما بیمار خواهند ماند
....
من مگه گفتم کشت؟ من گفتم هدف قرار داد. حتی خود نیروهای ایرانی تو سوریه در زمانی که ترکیه و سوریه داشتن به هم دیگه حمله می کردن بیانیه دادن که ترکیه داره ما رو هدف قرار می ده

اشتباه می کنی. شاید بازار دست چین باشه از نظر قیمت، اما از نظر کیفیت کاملاً دست ترک ها هست
کیفیت جنس چینی از نظر دوام حتی از کیفیت جنس ایرانی هم پایین تر هست گاهی. هیچ جنسی به کیفیت پارچه ترک در بازار مبل نیست. این رو کلی تحقیق کردم تو بازار که دارم بهت می گم

کسی هم نگفت اقتصاد فقط تورم و قیمت دلار هست. وقتی ضریب جینی افزایشی هست، وقتی رشد تولید ناخالص ملی در هشت سال گذشته نزدیک صفر هست، وقتی صادرات کشور شدیداً به خاطر تحریم نفت کاهش یافته، وقتی تراکنش های بانکی با دنیا با تقریباً همه شرکای تجاری ما به مشکلات شدید خورده، همه اینها یعنی اقتصاد داره از هم می پاشه

چهار سال ریاضت به شرطی که برنامه و هدف دراز مدتی وجود داشته باشه که نداره

اگر شرایط همین طوری باقی بمونه، نگران رشد جمعیت ایران هستم. تا چند سال دیگه اگر شرایط ازدواج مردم آماده نشه پنجره جمعیتی ایران بسته می شه​

من مگه گفتم کشت؟ من گفتم هدف قرار داد. حتی خود نیروهای ایرانی تو سوریه در زمانی که ترکیه و سوریه داشتن به هم دیگه حمله می کردن بیانیه دادن که ترکیه داره ما رو هدف قرار می ده

اشتباه می کنی. شاید بازار دست چین باشه از نظر قیمت، اما از نظر کیفیت کاملاً دست ترک ها هست
کیفیت جنس چینی از نظر دوام حتی از کیفیت جنس ایرانی هم پایین تر هست گاهی. هیچ جنسی به کیفیت پارچه ترک در بازار مبل نیست. این رو کلی تحقیق کردم تو بازار که دارم بهت می گم

کسی هم نگفت اقتصاد فقط تورم و قیمت دلار هست. وقتی ضریب جینی افزایشی هست، وقتی رشد تولید ناخالص ملی در هشت سال گذشته نزدیک صفر هست، وقتی صادرات کشور شدیداً به خاطر تحریم نفت کاهش یافته، وقتی تراکنش های بانکی با دنیا با تقریباً همه شرکای تجاری ما به مشکلات شدید خورده، همه اینها یعنی اقتصاد داره از هم می پاشه

چهار سال ریاضت به شرطی که برنامه و هدف دراز مدتی وجود داشته باشه که نداره

اگر شرایط همین طوری باقی بمونه، نگران رشد جمعیت ایران هستم. تا چند سال دیگه اگر شرایط ازدواج مردم آماده نشه پنجره جمعیتی ایران بسته می شه​

در زمینه پارچه مبلی خواستین میتونم بیشتر بحث کنم که چرا نباید پولتون رو روی پارچه مبلی ترک بگذارین
کیفیت چینی دیگه مثل ده سال پیش نیست و بهتره

در مورد کرایه خونه در شرق تهران
کجای تهران پارس
افسریه چطور

در مورد تورم و تبادلات مالی اوضاع مشکل داره
اما درون زایی اقتصاد خوب پیش میره اونم با کیفیت خوب‌
...

Last edited:
در زمینه پارچه مبلی خواستین میتونم بیشتر بحث کنم که چرا نباید پولتون رو روی پارچه مبلی ترک بگذارین
کیفیت چینی دیگه مثل ده سال پیش نیست و بهتره

در مورد کرایه خونه در شرق تهران
کجای تهران پارس
افسریه چطور

در مورد تورم و تبادلات مالی اوضاع مشکل داره
اما درون زایی اقتصاد خوب پیش میره اونم با کیفیت خوب‌
...
Biya Pinglish benevisim ke BlueInGreen2 ham betoone bekhoone.

Man ke dar morede parche mobl kharidam ro kardam va alanam moblamoon ro dadam rooye koobi konand. Amma kolli behet begam ke parchehaye Tork kheili khoob hastan dar bazare Iran.

Dar morede keraye khooneh ham man too Divar negah kardam. Khodetam mitooni check koni. Migan khooneh geroontar ham mishe.

Bebin senne ezdevaj dar Iran be balaye 30 sal reside. Nerkhe zaadavari (زادآوری) be kamtar az 1.7 reside

Baraye keshvari ke bish az 75% e oon shahr neshin hastan, eghtesad mitoone joloye roshde jamiat ro begire

Man ke dar morede parche mobl kharidam ro kardam va alanam moblamoon ro dadam rooye koobi konand. Amma kolli behet begam ke parchehaye Tork kheili khoob hastan dar bazare Iran.

Dar morede keraye khooneh ham man too Divar negah kardam. Khodetam mitooni check koni. Migan khooneh geroontar ham mishe.

Bebin senne ezdevaj dar Iran be balaye 30 sal reside. Nerkhe zaadavari (زادآوری) be kamtar az 1.7 reside

Baraye keshvari ke bish az 75% e oon shahr neshin hastan, eghtesad mitoone joloye roshde jamiat ro begire

Dastehtoon Dard nakooneh lol, I'll try my best to follow along xD

Rastesh hanuz foghara daaran bache myaaran. Chera rofaghaaye pul daare man ye bache daaran ya hichi ya mojarradan? Unam poole? ya refaah?
Mellat mikhaan raahat baashan.
Bache sakhte.
...

ایران مشکل زیاد داه، ولی تورکیه بدتره. من خیلی تورکیه رفتم.اخرین بار کمتر از یک سال پیش اونجا بودم.
تورکیه زیربناش عقبتره از ماست و هیچ تکنالوژی از خودش نداره.
بعدش اونها هم افت شدید واحد پول داشتن.

بد تر از اون ۴۵۰ میلیاد دولار بدهی خاجی دارن.

چون ما مشکل داریم معنیش نمیشه که دیگران دارن تو بهشت زندگی میکنن!

خوبی تورکها اینه که خیلی از ایرانیها کمتر نق میزنن.

Rastesh hanuz foghara daaran bache myaaran. Chera rofaghaaye pul daare man ye bache daaran ya hichi ya mojarradan? Unam poole? ya refaah?
Mellat mikhaan raahat baashan.
Bache sakhte.
...
Bekhatere inke foghara axareshoon kharej az shahr hastand va sabke zendegishoon fargh mikone. Too deh mishe keshavarzi kard, gavo morgh dasht, va ...

Baraye hamin bood ke nerkhe shahr neshini too Iran ro goftam ke begam keshvare ma nerkhe shahr neshiniye balayi dare. Nemishe entezar dasht ke 75% az jamiat bache nayaran va faghat 25% az jamiat bache biyaran.

Ba'd tarbiate in bacheha ham mohem hast. Agar faghat foghara bache biyaran nasle ayandeye Iran nasle ghavi va khoobi nemishe. Tarbiate nasle ayandeye ye keshvar ro nemishe be foghara sepord.

Ba'd ham vaghti bishtare afrade khoob az keshvar mohajerat konand, khazaneye genetic e Iran zaeef mishe.

ایران مشکل زیاد داه، ولی تورکیه بدتره. من خیلی تورکیه رفتم.اخرین بار کمتر از یک سال پیش اونجا بودم.
تورکیه زیربناش عقبتره از ماست و هیچ تکنالوژی از خودش نداره.
بعدش اونها هم افت شدید واحد پول داشتن.

بد تر از اون ۴۵۰ میلیاد دولار بدهی خاجی دارن.

چون ما مشکل داریم معنیش نمیشه که دیگران دارن تو بهشت زندگی میکنن!

خوبی تورکها اینه که خیلی از ایرانیها کمتر نق میزنن.
Man nemigam Turkiye behtar az Iran hast. Amma ma alan darim darja mizanim vali oonha daran pishraft mikonand.

Be HDI har 2 keshvar negah kon. Ta hamin chand sal pish az ma 2 - 3 rotbe payintar boodan. Alan 5 - 6 rotbe bala tar hastand.

I dont know what HDI takes into account, but I have seen to much bullshit statistics to believe these things.

We have way better universities, and our sicence out put is way higher.

The best thing that happened to us is the sanctions and not being able to sell oil, now we have no choice but to manufacture things.

Back
Top Bottom