What's new

Çay Bahçesi

Bugun kirmizi bir yorum aldim. Ondan sonra cay bahcesindeki gelismeler ile ilgili alarm uyari gelmez oldu. Onemsiz siradan bir durummu acaba?
Hatta @Hurshid Celebi taglemis ama onun uyarisinida almadim.

Turkiye, Suriye ustundeki ISIS operasyonlarina katilmiyacak gibi haberler vardi. yalanlanmis herhalde.
Bunun sebebide potansiyel s400 tehditiymis.

Rusya TC vatandaslarina vize uygulamasina donuyor.

Turkiye hic korkmadan RF vatandaslarindan yuz dolar vize almali. Yazin gidecek baska yerleri yok,
Misir cayir, cayir, Tayland uzak, BAE pahali. Elleri mahkum, bu deniz, bu gunes, bir zenginlik hic cekinmeyin, parasini isteyin.

@UkroTurk

Merhaba kardesim. Forum yöneticilerin otoritesini sorgulamak istemiyorum, kumanda onlarin elinde. Yapacak bir sey yok.

Herkes kendi isine baksin. Mutlaka birileri birilerini biryerlere rapor ediyor. Muhtelemen sorun onda dogmustur.

Suriye ile ilgili haberler tam net degil. Dün Ruslar insafsizca ve barbarca misket ve fosfor bombalari ile Türkmen yasam alanlarini hali bombardimanina maruz biraktiktan sonra;
aksam üzeri Rus hava saldirilari aniden kesildi.

Himenim Rus/Suriye müsterek hava üssü agir topcu atesi altina alinmis ve cok sayida personel ve malzeme kaybi vermisler.
Hatta hava savunma sistemleri agir hasar görmüs.
Bunun üzerine Akdeniz ve Hazar'daki gemilerinden güdümlü füze atesine baslamislar.

Kizildag tekrar Türkmen savascilarin elinde, hatta bugün Habertürk Internet Web Sitesi konuyla ilgili haberinde bir Türk IFV sinin resmini koymustu.

Türkiye uluslararasi koalisyonla bu sartlar altinda ISIL e hava saldirisi yapmayacagini duyurmus.
Bu bana teyit edildi.
Hatta Fransa - Esad gücleri ile calisacagini bugün acikladi.
Bunlar uluslararasi koalisyonun parcalandiginin isaretidir.

Bence ABD nin tutumu durumu netlestirecek.

Avrupadaki yaratilan Paranoya 'nin ne amaca hizmet ettigini net olarak görebildik. Degilmi ?

Bölgedeki arkadaslar'dan aldigim mesajlar cok olumlu. Kendilerine güveniyorlar ve Türkiye Cumhuriyeti mensubu olarak Ruslar'dan zerre kadar cekinmiyorlar.

Allah Emanet ol.

Merhaba @Hurshid Celebi @LegionnairE
Sizler ile artik muhabbetim var, sagolun lutfedip cevap yaziyorsunuz. :)

Ancak Ukrayna haber sitesinde"Turkiye oprasyonlardan cekilecek haberlerini yalanladi" diyorlar.
Fransa bastan beri ibnelik yapiyor affedersiniz. Paris saldirilari bosuna degil herhalde.

Turkmendagi denilen bolge hakkinda bilgimiz yok, biraz aydinlatirmisiniz.
Turkmenler'in tamami orada mi yasar? Su anda butun Turkmenler bir oldu, toplandi orayi mi savunuyor?
Toplam savasci ne kadardir? Birde Turkmenler 10-20 parca siyasi guruba bolunmus diyorlar.
Turkiye'den oraya savasmaya giden gonulluler var mi?
Filistin'e, Cecenistan'a, Afrika'ya, Istanbul 'un Fatih semtindeki "islamci kitap yayin kuruluslari adi altindaki orgutler" gonulluler yollardi. Simdi bu Islamcilar Turkmen Dagi'ni gormezden mi geliyorlar acaba?

Bahsettiginiz Turkmen dagiyla ilgili, bazi sozluklerdeki alcak hainler"cok sukur suriyenin denetiminde" diyorlar.

Ancak Ukrayna haber sitesinde"Turkiye oprasyonlardan cekilecek haberlerini yalanladi" diyorlar.
Fransa bastan beri ibnelik yapiyor affedersiniz. Paris saldirilari bosuna degil herhalde.

Turkmenler'in tamami orada mi yasar? Su anda butun Turkmenler bir oldu, toplandi orayi mi savunuyor?
Toplam savasci ne kadardir? Birde Turkmenler 10-20 parca siyasi guruba bolunmus diyorlar.
Filistin'e, Cecenistan'a, Afrika'ya, Istanbul 'un Fatih semtindeki "islamci kitap yayin kuruluslari adi altindaki orgutler" gonulluler yollardi. Simdi bu Islamcilar Turkmen Dagi'ni gormezden mi geliyorlar acaba?

Bahsettiginiz Turkmen dagiyla ilgili, bazi sozluklerdeki alcak hainler"cok sukur suriyenin denetiminde" diyorlar.

Suriye Türkmen nüfusu tam olarak bilinmemekle beraber. 1.5-3,Milyon arasinda . Net kayit yok.
Kac kisinin Türkiye ve baska ülkere kactigi bilinimiyor.
Türkmen Dagi stratejik bir alandir. O bölgeye hakim olanlar, ya Suriye'nin ya da Türkiye'nin önemli bölgelerini tehdit edebilirler. Aynisi batisindaki sahil boyu bölgesi icin de gecerlidir.
Putin o bölgede 2000 civarinda Cecen savascisi oldugunu iddia ediyor. Onlarin Cecenya'ya dönmesinden cok korkuyormus.
Savasci sayisi ve silah kabiliyetleri gizlidir.
Ama mutlaka ellerinde cok etkili RUS ve ABD menseli silahlar var. ABD bunu asla inkar etmedi.
Ruslar o bölgeye hakim olmak icin Rostov o Dona dan getirilen 22. GUR Specnacz Tugayini savasa sokmuslar.
Savas orda bugün Sayin Cumhurbaskani Erdoganin dedigi gibi " Gögüs Gögüse";
Allah bizi cocuklarin yar ve yardimcisi olsun.
Türkiye isterse binlerce gönüllüye oraya gitmek icin siniri acabilir. Türkiye'de Alperen Ocaklari yüzlerce savas tecrübesi olan gönüllü topladi.

Fransa ile Almanya tam "Prostitute". Almanya, Tornado RECCE ucaklarindan baska Fransa'ya destek olsun diye F-129 borda nolu "Sachse" isimli firkateyni Fransiz "Degaulle" ucak gemisine yakin koruma vermesi icin görevlendirdi.

Bunlar garip olaylar "ISIL" barbarlarinin sanki Hava veya Deniz Kuvvetleri varmis gibi hava yaratiyorlar.
Fransa'nin ESAD gücleri ile birlikte hareket edecegi aciklamasi;
Alman RECCE Tornadolari'nin ne Türkiye ne de Kibris Ingiliz üslerinde degil, aksine Suriye Himeym üssünde konuslandiracalaginin bir sinyali.

Ruslarin apar topar hava kesif üstünlügü saglamak icin s-300 ve s-400 batarya safsatasi Almanlara güvence vermek icin.

Türkiye Almanyaya güvendmedigi gibi Almanya Türkiyeye de güvenmiyor.
Mevcut durumda asil oyun kurucu Ingiltere ve ABD nin tutumu bölgedeki seyrin kaderini belirleyecek,
Kartlar yeniden karildi.

Dedigim gibi Türkiye cok rahat. Digerleri düsüsünsün.

Azerbeycan Silahli Kuvvetleri de Iran ile beraber Ermenistan (Rusya) kuvvetlerinin bir delilik yapmasina karsilik ,
tüm TSK unsurlari gibi en üst Alarm durumunda.

Ukrayna bir hamle yaparsa pek sasmam. Rusya gazi kesti, Ukrayna hava sahasini Ruslara kapatti.

Sicak bir kis olacak !

Last edited:
Ukrayna'da hamle yapacak hal kalmadi:) Tam tersi, bu hafta isgal altindaki bolgelere daha fazla giris-cikis noktasi actilar. Tren seferleri duzenleyecekler buralara.

Kirim Türkleri ve Ukrayna milliyetcileri gecen hafta Kirim'a gecen ana elektrik hattini kesti :azn:
Bunlari kastettim. Yoksa Ukrayna ordusu diye pek bir sey sok. Ama Odessa Valisi ne yapar belli olmaz.

Muhalifler Hmeymim'i nereden vuruyor?
@Hurshid Celebi

Türkmen dagi olabilir cunku bir cok muhalif grup Türkmenlere yardima kostular. Aslinda ruslari asil çileden cikartacak olan adim Kesep ermeni koyunun geri alinmasi olacaktir. Kesepren sonra Turkmenler bucak yani sahil tarafina acilacak ondan sonra ver elini lazkiye sehir merkezi :) muhalifler denize bir kere cikarsa buradan alacagi yardimin haddi hesabi da olmaz esadi devirmekte an meselesi olacaktir. Daha once keseb ortak operasyonla alinmisti ancak bir sekilde tekrar geri verildi. kizildag cok stratejik bir yerde oraya hakim olan saatler icinde denize hatta sehirede acilabilir yada esad alirsa Turkmen koyleri saatler icinde isgal altinada alinabilir tam hakim bir yerde. Her sey kisa bir sure icinde olup bitebilecek bir yer bu bölge en ufak bir yanlis yada rehavet Türkmen dagini tamamen kaybetmemize neden olabilir. Sonrasıda kurdistan ve nusayri devletinin kurulmasi an meselesi.

Last edited:
Ukrayna'da hamle yapacak hal kalmadi:) Tam tersi, bu hafta isgal altindaki bolgelere daha fazla giris-cikis noktasi actilar. Tren seferleri duzenleyecekler buralara.
Kardeş bu Ukraynalılar ne biçim adamlar insan canla başla savaşır....

Sorgulamak başka şey ama atılan iftiralar üzerinden hayat felsefesi edinmek başka bir şey. Doğru olsun yanlış olsun Ak parti ile alakalı her söylemi sorgulamadan kabul etmek olaya taraflı yaklaşmak oluyor.

Ama Modern, Çağdaş, İlerici, Barışsever ve Aydın Olmanın Yolları buysa yapacak bir şey yok tabi.
bu gerizekalıca muhabbet yerine bir delil gösterebilirdin bana

mal mal konuyla alakasız videolar, mal mal cevaplar
konuyla ilgili söyleyecek birşeyin varmı kardeşim?

varsa söyle, yoksa vaktimi harcama
tartışmaya bile girmem ignore eder geçerim

kardeşim, suriyenin demografisiyle ilgili aylardır yazılıp çizilenlerden fazla birşey bilmiyorum. Tek söyleyebileceğim şey iç savaşın seyrinin esad leyhine döndüğü

bunun en büyük sebebi muhalif grupların binlerce küçük fraksyona ayrılmış olması, esad Rusların da desteğiyle bunları teker teker ezecek, gidişat onu gösteriyor.

Türkiye 3. orduya bağlı bir mekanize piyade yahut zırhlı tugayı yollayıp bölgeyi ele geçirmezse Türkmenler de o bölgeden silinecek. O yüzden ben öyle yapalım diyorum... sonra da bayırbucak çevresinde bir referandum yapar Türkiye sınırları içersine ilhak ederiz.

Rusya da Kırım'ı aynı şekilde ilhak etti, kimse birşey diyemez rahat olun.

Kardeş bu Ukraynalılar ne biçim adamlar insan canla başla savaşır....
Olaylar disaridan goruldugu gibi degil maalesef. Rusya'yi sevmeyenler arasinda bile Bircok insan savsmaya istekli degil.
Ayrica Ukrayna- RUsya akrabaligi Turkiye-Azerbaycan akrabaligi kadar yakin. Dilleri cok yakin. Zaten Ukrayna'nin dogusu yari Rus- yari Ukraynali. Yasli insanlar zaten Sovyet mantigini atamamis. Ruslar'in gecmiste bunlara yaptigi kotululukler ustunden dusmanlik ve savas yurutulmeye calisiliyor. Kirim kimsenin umrunda degil. Buradaki herkese gore Rusya'nin hakkiydi zaten. DonBassida alsalar farketmez.
Cephede savasanlar gercekten tehlikeli suclular, eski katiller, mafyacilar filan.
Siradan insanlari askere gitmiyorlar. Rusya, savasstan kacan Ukrayna erkeklerine hemen oturma izni veriyor.
Ukrayna tarihinde kac yil devlet olarak var oldu? Ukrayna'yi bu kadar savstirabilmek bile buyuk basari.

Ukrayna'yi bosverin, bugun Polonya'ya Kirim Ot. Cum. Devlet Baskan Yardimcisi gelmis. Onu kabul etmis Polonya.

Romanya meclisinde'de skandal var, Rus milletvekili konusma yapmis, Romenler protesto etmis.

Hepsi yanip tutusuyor korkudan. Turkiye;de bile twitter'da "Rusya'dan ozur diliyorum" kampanyalari var.

bu gerizekalıca muhabbet yerine bir delil gösterebilirdin bana

mal mal konuyla alakasız videolar, mal mal cevaplar
konuyla ilgili söyleyecek birşeyin varmı kardeşim?

varsa söyle, yoksa vaktimi harcama
tartışmaya bile girmem ignore eder geçerim

kardeşim, suriyenin demografisiyle ilgili aylardır yazılıp çizilenlerden fazla birşey bilmiyorum. Tek söyleyebileceğim şey iç savaşın seyrinin esad leyhine döndüğü

bunun en büyük sebebi muhalif grupların binlerce küçük fraksyona ayrılmış olması, esad Rusların da desteğiyle bunları teker teker ezecek, gidişat onu gösteriyor.

Türkiye 3. orduya bağlı bir mekanize piyade yahut zırhlı tugayı yollayıp bölgeyi ele geçirmezse Türkmenler de o bölgeden silinecek. O yüzden ben öyle yapalım diyorum... sonra da bayırbucak çevresinde bir referandum yapar Türkiye sınırları içersine ilhak ederiz.

Rusya da Kırım'ı aynı şekilde ilhak etti, kimse birşey diyemez rahat olun.

Cok affedersiniz ama Turkiye'nin once kendi topraklarini kontol altina almasi gerekir once. O Turkmen bolgesinin, Turkiye tarafinda Turk Devlet'inin varligi ne kadar?
Mardin-Kiziltepe Sincar asireti, mahkeme basip hakim oldurmus teroristlerin asireti. Buralar Suriyedende beter.
Ya simdi bisey yazicam herkes beni yine topa tutacak. Sehitlerin kaniyla alinmis topraklari, kime veriyosun diyecekler.
Ancak bizim neyimize lazim o bereketsiz topraklar. Verdiginden fazlasini aliyor.

Veya mubadele gibi birsey dusunmek gerek. Once saflarimizi ssiklastiralim, guclendirelim, iceride birligi saglayalim.
Veya yaniliyorum, catlak seslere ragmen basip,gecip,istedigini yapacaksin. Rusya gibi olacaksin. Muhalefet diye birsey yok. Tek muhalefet Jrinvsky onun da Putin ile anlasamadigi tek konu Istanbul'a atom bombasi atmak ve Car'lik sistemine donmek.

EDIT: Turkiye'nin SU24u durmesinden sonra Ukrayna'da yaptirimlara basladi, yeni bir motivasyon dalgasi esiyor.krayan Havasahasini Ticari Rus ucaklarina kapatti. Karadenizde askeri isbirligine gidiliyor. Kim bilir daha neler vardir.

Last edited:

Latest posts

Back
Top Bottom