What's new

ÜIke Yönetimi

Status
Not open for further replies.
Ben senin ne demek istedigini gayet iyi anladim ama senin dedigin ile benim sundugum ornegin ayni noktaya geldigini fark edemedin galiba.

Hiçbir alakası yok yahu, CHP yeni sistem ile günümüzde iktidar olma şansı yok diye zırlıyor, ben ise bu çözümün günü kurtarmalık bir çözüm olduğunu söylüyorum.

Günün birinde Erdoğan ölecek, ne olacak? Ya yine Fethullahçılar seçimi kazanacak kendilerini gizleyerek, yada şansa bala teröre karşı biri seçilecek. Bu bir kumar. Ülkenin geleceği kumara atılmaz. Şuanki sistem günü kurtarıyor, bütün sorunları çözmüyor.

Türkiye'de hayat çok güzel diyenler.. İnşaat işçisi ailesine bakamadığı için Meclis'in önünde kendini yaktı.
DTXUQHeXUAAuuSO.jpg

DTXUQYkW4AALV_c.jpg

Türkiye fakir bir ülke, dolayısıyla hayat güzel değil de, kusura bakma ben asgari ücretli olup da bir dolu çocuk yapanlara hiç acımıyorum, yanıp kül olsa dahi üzülmem. Çocukları için üzülürüm zira onlar bu kadar aptal bir babaya sahip olmayı istemezlerdi elbette o_O

Asgari ücret alıyorsan, ve eşin çalışmıyorsa, çocuk yapmayacaksın arkadaşım.

Ben fotoğrafta doğal seleksiyondan başka birşey görmüyorum.

Vatandaşın kaç çocuğu olduğunu bilmiyorum. Amacım, gavuristanlarda yaşayıp "Türkiye'de asgari ücretle geçinilebilir" diyenlere gerçekleri göstermek.

Asgari ücretlinin bırak çocuk sahibi olmayı, evlenmesi bile yanlış. 1603 TL neyine yetecek. Ama ya bir de AKP genel başkanını dinleyip, evlenmiş ve 3 çocuk yapmışsa..? O zaman da böyle kendini yakar..

Hiçbir alakası yok yahu, CHP yeni sistem ile günümüzde iktidar olma şansı yok diye zırlıyor, ben ise bu çözümün günü kurtarmalık bir çözüm olduğunu söylüyorum.

Günün birinde Erdoğan ölecek, ne olacak? Ya yine Fethullahçılar seçimi kazanacak kendilerini gizleyerek, yada şansa bala teröre karşı biri seçilecek. Bu bir kumar. Ülkenin geleceği kumara atılmaz. Şuanki sistem günü kurtarıyor, bütün sorunları çözmüyor.

Parlamenter sistem neyi onledi peki? Cemaat eger iktidar gucunu kaybetmeseydi kim veyahut hangi kurum onu engelleyecekti? Yargi, polis, orduda en yuksek mevkilere ulasti. Bir sey yapabilindi mi? Hayir. Turkiye'nin ilk dort maddesi degistirilirdi. Guneydogu bolgesi Turkiye'den koparilirdi. CHP zaten dunden raziydi buna. Evet bunlarin hepsi eski sistem ile mumkun olabilirdi.

Simdi eski ile yeni sistemi kiyaslayacak halim yok. O tartismayi zaten bin defa yaptim ve biktim.

Parlamenter sistem neyi onledi peki? Simdi eski ile yeni sistemi kiyaslayacak halim yok.
Yahu ben nerede parlamenter sistemi savundum? Sen okuduğunu anlayabilme yetisine sahip misin yoksa durmadan yanlış kişiyi mi alıntılıyorsun? o_O

Ama ya bir de AKP genel başkanını dinleyip, evlenmiş ve 3 çocuk yapmışsa..? O zaman da böyle kendini yakar..
E tamam doğal seleksiyon işte o_O Buna acıyan insana acırım ben esas :lol:

Yahu ben nerede parlamenter sistemi savundum? Sen okuduğunu anlayabilme yetisine sahip misin yoksa durmadan yanlış kişiyi mi alıntılıyorsun? o_O

Ben savundugunu dedim mi? Ben diyorum ki demokratik sistemle kimin ne secilecegini belirleyemezsin. Onu halk belirler. Yani o olasilik her zaman var ama yuzde kac?? Herifler zaten 40 sene ugrasmislar. Gencleri egitimden gecirip o sekilde kadrolasmislar. Simdi sifirdan baslamak zaten mumkun degil. Onun icin cemaatin koku kazinana kadar iktidar gucu var olmali. AKP iflas edip eski sistem devam etseydi, gecmislerdeki gibi ayni siyasi istikrarsizlik ve kriz ortamlari olusurdu. Cemaat bunu firsat bilip yeniden yuvalanacakti. Bir insan bunu gormeyecek kadar kor ve anlamayacak kadar aptal olmali.

Yani lafin kisasi yeni sistemdeki tek degisiklilik basbakanlik makamin kalkmasi ve Cumhurbaskani ise dogrudan halk tarafindan secilecegi. Eger yanlis hatirlamiyorsam yeni sistemde anayasa degisikligi icin 367'den fazla milletvekili oyu gerekiyor. Bende diyorum zaten eger millet ilk 3 maddeyi degistirmek icin meclise yeterince milletvekili yolluyorsa zaten biz bu vatani kaybetmisiz anlamina gelir. Yani ne pan kurdisti murdisti

Her seyi de illa detayli mi aciklamam gerekiyor? Biraz okudugunu anlama kabiliyetini duzelt.

Ben savundugunu dedim mi?
Şey, evet? o_O Deminden beri bana parlamenter sistemin yanlışlığını anlatmaya çalışıyorsun ahahaha yahu ben referandumda evet'i savundum burada açıkça :lol:

demokratik sistemle kimin ne secilecegini belirleyemezsin. Onu halk belirler.
Kimin seçileceğini sen belirleyemezsin, ama kimin seçilmeyeceğini gayet de sen belirleyebilirsin. Şuanki yeni seçim sistemiyle beraber, HDP'nin herhangi bir koalisyona ortak olma olasılığı tamamen ortadan kalktı, çünkü alenen yapılan bir ittifakta, hiçbir şekilde %50'yi geçemezler. Bak, demek ki sistemle oynayarak bunlara karar verebiliyormuşuz o_O

Şuan Erdoğan ölsün, yarın AKP tekrar cemaat tarafından ele geçirilir, 24 saat bile sürmez. Şuanki sistem günü kurtarmalık bir sistem, ideal sistem değil. Partisiz başkanlık sistemini savunuyorum ben, bu sayede ele geçirilebilinecek bir "parti" olmayacak ortada, dolayısıyla meclis, yani yasama gücü hiçbir zaman cemaat tarafından ele geçirilemeyecek.

Benim savunduğum sistemde, seçilen başkan Fethullahçı dahi olsa, meclise hakim olamadığından hiçbir işlevi yerine getiremeyecek. Meclis erken seçime götürüp onu devirebilecek.

Şuanki sistemde partiler olduğundan, ve seçilen c.başkanı her türlü mecliste etki sahibi olacağından böyle birşeyin gerçekleşmesi mümkün değil.

Şey, evet? o_O Deminden beri bana parlamenter sistemin yanlışlığını anlatmaya çalışıyorsun ahahaha yahu ben referandumda evet'i savundum burada açıkça :lol:

Kimin seçileceğini sen belirleyemezsin, ama kimin seçilmeyeceğini gayet de sen belirleyebilirsin. Şuanki yeni seçim sistemiyle beraber, HDP'nin herhangi bir koalisyona ortak olma olasılığı tamamen ortadan kalktı, çünkü alenen yapılan bir ittifakta, hiçbir şekilde %50'yi geçemezler. Bak, demek ki sistemle oynayarak bunlara karar verebiliyormuşuz o_O

Şuan Erdoğan ölsün, yarın AKP tekrar cemaat tarafından ele geçirilir, 24 saat bile sürmez. Şuanki sistem günü kurtarmalık bir sistem, ideal sistem değil. Partisiz başkanlık sistemini savunuyorum ben, bu sayede ele geçirilebilinecek bir "parti" olmayacak ortada, dolayısıyla meclis, yani yasama gücü hiçbir zaman cemaat tarafından ele geçirilemeyecek.

Benim savunduğum sistemde, seçilen başkan Fethullahçı dahi olsa, meclise hakim olamadığından hiçbir işlevi yerine getiremeyecek. Meclis erken seçime götürüp onu devirebilecek.

Şuanki sistemde partiler olduğundan, ve seçilen c.başkanı her türlü mecliste etki sahibi olacağından böyle birşeyin gerçekleşmesi mümkün değil.

Yanlis veyahut dogrulugunu demiyorum. Sen yeni sistemin cemaat gibi orgutlerin iktidara gelmesini onlemedigni diyorsun. Bende diyorum ki eski sistemde bunu onleyemedi. Yani bu noktada degisen bir sey yok fakat yeni sistemle bu olasilik dahada asagi dusuyor cunku cemaat bile basa gelse yaninda 367'den fazla milletvekili olmasi gerekiyor. Anayasa degistirme gucu elde olmadiktan sonra cumhurbaskani olsan ne yazar? Onun icin guc ayrililigi esas alindi. Bir tarafta cumhurbaskani ve bakanlari, diger tarafta meclis.

Bunun yani sira milletin akli darbeden sonra yerine geldi. Milletin gozu onunde sifira inmis bir cemaat hangi oyu neyle alacak? Darbeden sonra yeni bir donem basladi bunu herkes anlamali.

Bide Bahceli'nin milli mutabakat girisimini ve yeni sistemin gunu kurtarma cabaligi oldugunu diyorsun ama burokrasiye ve onemli kurumlara hangi kadrolarin yerlestirildigini aciklayamiyorsun.. MHP gecmisi asla unutmaz ve adimini ona gore atar. Devlet bizim, iktidar sizin. Nokta.

Ps. partisiz secim dunyanin neresinde var? O halde herkes bagimsiz milletvekili olsun ve meclis herkesin kendi kafasina gore hareket ettigi alan olsun..

Biraz realist ol kardesim.

O terörist Gül'ü kim cumhurbaşkanı yaptıysa vaktinde, onlardan da hesap sormak lazım o_O

Sen yeni sistemin cemaat gibi orgutlerin iktidara gelmesini onlemedigni diyorsun. Bende diyorum ki eski sistemde bunu onleyemedi. Yani bu noktada degisen bir sey yok fakat yeni sistemle bu olasilik dahada asagi dusuyor
E tamam bunu söyleyerek sen de bana, "günü kurtarmak için" dediğime katılıyorsun. İdeal sistem topyekün ortadan kaldırır olasılığı. Ben yeni sistem kötü demiyorum dikkat ettiysen, günü kurtarmalık diyorum. Bugün işe yarar, yarın erdoğan nalları dikerse ne halt yiyecek bu ülke? Bu kadar büyük bir kumarın parçası yapılmaz ülkelerin gelecekleri.

Bunun yani sira milletin akli darbeden sonra yerine geldi. Milletin gozu onunde sifira inmis bir cemaat hangi oyu neyle alacak?
Yahu öyle bir diyorsun ki sanki cemaat "Fethullah Gülen Partisi" diye bir parti kurar da millet ona oy verir miyi tartışıyoruz asdfghha, adam anti-Fethullah görünüp ele geçirir partiyi, Arınç'ı kullanır Davutoğlu'nu kullanır Abdullah Gül'ü kullanır, hala bir dolu fethullahçı var akp'nin içerisinde. Bunlardan biri başa geçti mi gg wp.

O halde herkes bagimsiz milletvekili olsun ve meclis herkesin kendi kafasina gore hareket ettigi alan olsun..
Evet, dediğim sistemde herkes "bağımsız vekil" gibi seçilecek, 600 farklı seçim bölgesi olacak haliyle her bölgeden tek vekil seçecek halk. Ama kafasına göre aptalca hareket edemez seçilen vekil, çünkü böyle hareket ederse sonraki seçimde halk onu seçmez.

Esas şuanki sistemde vekiller kafasına göre aptalca hareket ediyor, çünkü biliyor ki kendisini halk değil, genelbaşkan seçiyor. Halk milletvekiline değil partiye oy veriyor. Bu da milletvekillerinin istediği arsızlığı yapmasına olanak sağlıyor.

Türkiye fakir bir ülke, dolayısıyla hayat güzel değil de, kusura bakma ben asgari ücretli olup da bir dolu çocuk yapanlara hiç acımıyorum, yanıp kül olsa dahi üzülmem. Çocukları için üzülürüm zira onlar bu kadar aptal bir babaya sahip olmayı istemezlerdi elbette o_O

Asgari ücret alıyorsan, ve eşin çalışmıyorsa, çocuk yapmayacaksın arkadaşım.

Ben fotoğrafta doğal seleksiyondan başka birşey görmüyorum.
Isvicrede insaat iscileri isileri agir oldugundan dolayi ortalama bir isciden daha fazla para aliyorlar (asgari ücretin cok cok üzerinde), insaatta calisan bir adam meslegi olmasa bile tek basina gayet rahat ailesine bakabiliyor.
Yerimizin rahatligindan ahkam kesmek kolay tabi, o adam kim bilir neler cektide kendini yakti, biraz empati gerek.

Isvicrede insaat iscileri isileri agir oldugundan dolayi ortalama bir isciden daha fazla para aliyorlar (asgari ücretin cok cok üzerinde), insaatta calisan bir adam meslegi olmasa bile tek basina gayet rahat ailesine bakabiliyor.
Yerimizin rahatligindan ahkam kesmek kolay tabi, o adam kim bilir neler cektide kendini yakti, biraz empati gerek.

Yahu ben asgari ücretin kaldırılmasını savunuyorum, sen bana adamın kendi çomarlığının sonucuna empati kurmamı istiyorsun. Kaldır bakalım asgari ücreti, bırak ücretleri serbest ekonomi fiyatlasın, o adam şuan aldığının yarısını alabilirse öpsün başına koysun :D Bak şuna bak bak

DTXUQHeXUAAuuSO.jpg

adamın suratında "ben ne kadar malım" ifadesi var. Kusura bakma köyden başlık parasıyla kadın satın alıp, ondan kazandığı parayı düşünmeden 3-4 çocuk peydahlayıp, sonra da "geçinemiyoz yauv" diye kendini yakıp çocuklarını ve ailesini rezil eden, niteliksiz ve beceriksiz bir insan için duyar muyar kasamam.

Yahu ben asgari ücretin kaldırılmasını savunuyorum, sen bana adamın kendi çomarlığının sonucuna empati kurmamı istiyorsun. Kaldır bakalım asgari ücreti, bırak ücretleri serbest ekonomi fiyatlasın, o adam şuan aldığının yarısını alabilirse öpsün başına koysun :D Bak şuna bak bak

DTXUQHeXUAAuuSO.jpg

adamın suratında "ben ne kadar malım" ifadesi var. Kusura bakma köyden başlık parasıyla kadın satın alıp, ondan kazandığı parayı düşünmeden 3-4 çocuk peydahlayıp, sonra da "geçinemiyoz yauv" diye kendini yakıp çocuklarını ve ailesini rezil eden, niteliksiz ve beceriksiz bir insan için duyar muyar kasamam.
Sen nerden biliyorsun o adamin öz gecmisini?
Bu yazdigin milyonlar icin gecerli, bir cok insan zamaninda iyi bir egitim firsatini görmedi bile, bu hatta bugün icin bile gecerli, ne yani simdi bu insanlar kendilerine bir hayat kuramasinlarmi?

Bu yazdiklarin avrupada dogupta elindeki firsatlari degerlendirmeyenler icin gecerli.

bir cok insan zamaninda iyi bir egitim firsatini görmedi bile
E tamam, o yüzden ben buna "doğal seleksiyon" dedim o_O Adam doğal seleksiyona uğramış, aklını kullansaymış uğramazmış. "Adam aptal cahil ama acı hadi ona" diyorsun sen bana, neden acıyayım yahu ne münasebet.

ne yani simdi bu insanlar kendilerine bir hayat kuramasinlarmi?
Kursun, gitsin kendisini geliştirsin, eşine çalışmayı teşvik etsin, çocuk da yapmasın. İki kişilik aile 3bin lirayla çok rahat yaşar. Biz 4 kişi öğrenci evinde 2000 lira ortak bütçe yapıp kaç ay geçindiysek bunlar hayli hayli yaşar :D

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom