What's new

ÜIke Yönetimi

Status
Not open for further replies.
Keşke yoksulluğun getirdiği çaresizlikten bunalıma girip kendini yakan adamı eleştirebildiğimiz kadar; saltanat sahiplerinin devlet kesesinden yaptığı israfı, görgüsüz lüks yaşantıyı, yolsuzlukları da eleştirme cesaretimiz olsaydı.
eMİNE-eRDOĞAN.jpg

İyi de ben sadece bir siyasi partinin harcamalarını değil, hepsininkini eleştirdim çokça o_O Hatta fark edildi mi bilmiyorum ama partisiz başkanlık sistemini savunuyorum. Siyasi partilere her yıl 2 milyar tl ayırmak cidden aptalca.

İnsanların meclisin önünde kendini yakması falan önemli şeyler değil. bir hiç için kendini yakmış, belki de %15 büyüyen türkiye'nin halini gösterdiği için tüm aile bireyleri şimdi sorguda veya tutuklu.

Keşke yoksulluğun getirdiği çaresizlikten bunalıma girip kendini yakan adamı eleştirebildiğimiz kadar; saltanat sahiplerinin devlet kesesinden yaptığı israfı, görgüsüz lüks yaşantıyı, yolsuzlukları da eleştirme cesaretimiz olsaydı.
eMİNE-eRDOĞAN.jpg

iğrenç..

giphy.gif

Last edited:
P.İ.Ç. örgüt lideri FETÖ güle yeşil ışık yakıp bahçeliyi tırpanlamaktan bahsediyor, itin duası kabul olsa gökten kemik yağarmış.

8500km oteden zirlamayi birak Turkiye'ye gel it oglu it.

O terörist Gül'ü kim cumhurbaşkanı yaptıysa vaktinde, onlardan da hesap sormak lazım o_O

E tamam bunu söyleyerek sen de bana, "günü kurtarmak için" dediğime katılıyorsun. İdeal sistem topyekün ortadan kaldırır olasılığı. Ben yeni sistem kötü demiyorum dikkat ettiysen, günü kurtarmalık diyorum. Bugün işe yarar, yarın erdoğan nalları dikerse ne halt yiyecek bu ülke? Bu kadar büyük bir kumarın parçası yapılmaz ülkelerin gelecekleri.

Yahu öyle bir diyorsun ki sanki cemaat "Fethullah Gülen Partisi" diye bir parti kurar da millet ona oy verir miyi tartışıyoruz asdfghha, adam anti-Fethullah görünüp ele geçirir partiyi, Arınç'ı kullanır Davutoğlu'nu kullanır Abdullah Gül'ü kullanır, hala bir dolu fethullahçı var akp'nin içerisinde. Bunlardan biri başa geçti mi gg wp.

Evet, dediğim sistemde herkes "bağımsız vekil" gibi seçilecek, 600 farklı seçim bölgesi olacak haliyle her bölgeden tek vekil seçecek halk. Ama kafasına göre aptalca hareket edemez seçilen vekil, çünkü böyle hareket ederse sonraki seçimde halk onu seçmez.

Esas şuanki sistemde vekiller kafasına göre aptalca hareket ediyor, çünkü biliyor ki kendisini halk değil, genelbaşkan seçiyor. Halk milletvekiline değil partiye oy veriyor. Bu da milletvekillerinin istediği arsızlığı yapmasına olanak sağlıyor.

Ya gunu kurtarmak ne alaka kardesim. Ona bakarsan hepimizin yarini belli degil. Turkiye uc ay sonra savasa girmeyecegi ne malum? Cok sacma arguman.

Senin onerdigin sistem ise realiteden uzak bir dusunceden oteye gitmiyor. Pratik tarafi hic yok. 600 bagimsiz milletvekilinden bahsediyorsun. Yurutme nasil gerceklesecek? Sistem bir saniyede tikanir.

600 bagimsiz milletvekilinden bahsediyorsun. Yurutme nasil gerceklesecek?
İyi de meclis yürütme gücü değil ki, meclis yasama gücü. Yürütme gücü hükümettir. Başkanlık sistemi kalmaya devam edecek, yine başkanı doğrudan halk seçecek, seçilen başkan da hükümeti kuracak, yani yürütmeyi.

Ben sadece partileri kaldırdım, yerlerine 600 seçim bölgesi koydum. Böyle bir sistemde hiçbir şekilde cemaatçiler başa gelemez.

İyi de meclis yürütme gücü değil ki, meclis yasama gücü. Yürütme gücü hükümettir. Başkanlık sistemi kalmaya devam edecek, yine başkanı doğrudan halk seçecek, seçilen başkan da hükümeti kuracak, yani yürütmeyi.

Ben sadece partileri kaldırdım, yerlerine 600 seçim bölgesi koydum. Böyle bir sistemde hiçbir şekilde cemaatçiler başa gelemez.
Hukumet ne zamandan beri tek basina kanun veyahut yasa cikarabiliyor? Sen milletvekillerinin gucunu yok sayiyorsun. Komisyon uyeleri partilere gore secilir. Her uye partinin aldigi kararlar dogrultusunda hareket eder. Komisyonlardaki yasanmis olan kavgalari gorduk. Senin dusundugun gibi olursa her kes kendi fikrine gore hareket eder ve uyum saglanamaz. Cunku ortada cogunluk gibi bir durum olmuyor.

Senin dedigin sistem veyahut benzerini uygulayan bir ulke var mi?

Hukumet ne zamandan beri tek basina kanun veyahut yasa cikarabiliyor?
Çıkarmıyor, böyle birşey iddia etmedim ki yahu. Meclis çıkartır kanunu, yasama gücü meclis.

Sen milletvekillerinin gucunu yok sayiyorsun.
Tam tersi, sen milletvekillerinin gücünü yok sayıyorsun. Eğer hem milletvekilleri hem hükümet tek bir adam tarafından (parti genelbaşkanı) seçilirse, ve bu parti genelbaşkanı bir FETÖ'cü olursa, ülke düşer. Tamamen düşer.

Fakat sen partileri kapatırsan, seçimi kazanan cumhurbaşkanı bir FETÖ'cü dahi olsa, meclisteki çoğunluğu hiçbir zaman elde edemez çünkü milletvekili aday listesini kendi hazırlayamaz, halk kendi bölgesinde istediğini seçer, bu da meclisin bağımsız çalışması anlamına gelir.

Her uye partinin aldigi kararlar dogrultusunda hareket eder.
Ve bunun adı diktatörlük, oldukça tehlikeli. Düşünebiliyor musun partinin başında bir FETÖ'cü olduğunu? Elinin altında kendi isteği doğrultusunda hareket edecek bir meclis çoğunluğu olacak o_O Bunu nasıl kabul edebilirsin sadfdg bu sefer 15 temmuz yaşanmadan ülke işgale uğramış olur.

Senin dusundugun gibi olursa her kes kendi fikrine gore hareket eder ve uyum saglanamaz.
Hayır, vekiller ülke menfaatine göre hareket etmek zorunda kalır. Örneğin; Hükümet bir konuda yasa hazırlanmasını istedi meclisten, eğer o konu ülke menfaatineyse ve yasa hazırlanmazsa, halk o yasaya karşı olan vekilleri bir daha seçmez.

Ama şuanki sistemde, bir sürü terörist var CHP-AKP-HDP listelerinde, ve bunlar her seçim tekrar seçiliyor. Neden? Çünkü halk milletvekiline oy veremiyor şuanki sistemde, partiye veriyor. Bu da ülke menfaatine aykırı çalışan vekillerin de sürekli seçilmesi anlamına geliyor.

Senin dedigin sistem veyahut benzerini uygulayan bir ulke var mi?
Aslında tarihin başından beri bu sistem uygulanıyordu, antik yunanistanda ilk demokrasi benim bahsettiğim non-partisan democrasy idi. ABD'de 1865'e kadar bu seçim sistemi uygulandı, sonra zaten ABD derin devleti kurulup siyasi partiler aracılığıyla sürekli olarak seçilen başkanları kontrol etme/kendi adamlarından seçtirme siyasetine geçtiler. Fakat o sistem bile çuvalladı, mesela Trump seçilmesi çok büyük bir acziyet göstergesi oldu ABD derin devleti için.

Günümüzde halen birkaç ufak devlette ve birçok devlet içi eyalette bu uygulanıyor, Nebraska, Northwest Territories, Nunavut, Glarus vb.

Çıkarmıyor, böyle birşey iddia etmedim ki yahu. Meclis çıkartır kanunu, yasama gücü meclis.

Tam tersi, sen milletvekillerinin gücünü yok sayıyorsun. Eğer hem milletvekilleri hem hükümet tek bir adam tarafından (parti genelbaşkanı) seçilirse, ve bu parti genelbaşkanı bir FETÖ'cü olursa, ülke düşer. Tamamen düşer.

Fakat sen partileri kapatırsan, seçimi kazanan cumhurbaşkanı bir FETÖ'cü dahi olsa, meclisteki çoğunluğu hiçbir zaman elde edemez çünkü milletvekili aday listesini kendi hazırlayamaz, halk kendi bölgesinde istediğini seçer, bu da meclisin bağımsız çalışması anlamına gelir.

Ve bunun adı diktatörlük, oldukça tehlikeli. Düşünebiliyor musun partinin başında bir FETÖ'cü olduğunu? Elinin altında kendi isteği doğrultusunda hareket edecek bir meclis çoğunluğu olacak o_O Bunu nasıl kabul edebilirsin sadfdg bu sefer 15 temmuz yaşanmadan ülke işgale uğramış olur.

Hayır, vekiller ülke menfaatine göre hareket etmek zorunda kalır. Örneğin; Hükümet bir konuda yasa hazırlanmasını istedi meclisten, eğer o konu ülke menfaatineyse ve yasa hazırlanmazsa, halk o yasaya karşı olan vekilleri bir daha seçmez.

Ama şuanki sistemde, bir sürü terörist var CHP-AKP-HDP listelerinde, ve bunlar her seçim tekrar seçiliyor. Neden? Çünkü halk milletvekiline oy veremiyor şuanki sistemde, partiye veriyor. Bu da ülke menfaatine aykırı çalışan vekillerin de sürekli seçilmesi anlamına geliyor.

Aslında tarihin başından beri bu sistem uygulanıyordu, antik yunanistanda ilk demokrasi benim bahsettiğim non-partisan democrasy idi. ABD'de 1865'e kadar bu seçim sistemi uygulandı, sonra zaten ABD derin devleti kurulup siyasi partiler aracılığıyla sürekli olarak seçilen başkanları kontrol etme/kendi adamlarından seçtirme siyasetine geçtiler. Fakat o sistem bile çuvalladı, mesela Trump seçilmesi çok büyük bir acziyet göstergesi oldu ABD derin devleti için.

Günümüzde halen birkaç ufak devlette ve birçok devlet içi eyalette bu uygulanıyor, Nebraska, Northwest Territories, Nunavut, Glarus vb.

Yasama olmadan yurutme olmuyor demek ki. Hukumet yeni bir kanun veyahut yasa cikarmada mecliste bulunan milletvekillerinin 2/3'sinin destegini almasi gerekiyor. 2/3 asagi yukari 400 milletvekili anlamina geliyor. 400 bagimsiz milletvekilinin bir konu uzerinde hemfikir olmasi imkansiz gibi. Kanun ve yasalarini degistiremeyen bir ulke, hizla degisen bir dunyaya nasil uyum saglayacak? Turkiye'nin siyasi tarihi belli. Krizden baska ne var?

Buyuk ve koklu partilerin ideoloji ve buna dayanan ilkeleri bellidir. Bundan sapan bir liderin siyasette yasama sansi yoktur. Eger o koltukla bulunuyorsa bu taban sayesinde olur ama halk oy vermez. Oy alamayan parti ise ilerleyemez.

Yaw diyelim ki FETÖ'cu cumhurbaskani geldi ve bir partinin genel baskani, ulkeyi neyle ve nasil dusurecek kardesim? Ulkeyi dusurmek icin anayasanin hangi maddeleri degismesi gerekiyor? Bazen cok kolay tablo ciziyorsun ve Turkiye Cumhuriyeti bir cadir devletiymis gibi konusuyorsun.

50 milyon secmen nasil 600 milletvekili sececek yaw? Kim aday olacak? Bu bagimsiz milletvekillerini kim denetleyecek? Neye gore ve kime gore? Millet nasil neyi takip edecek? 600 milletvekili mecliste birbirni dinlemezse ne olacak??

Eger soyledigin sistem pozitif olsaydi bugun buyuk devletlerde hala mevcut olurdu. Pratik yonu yok iste.

Ya gercekten bu konu cok anlamsiz kardesim vaktimi bosa harcama.

Yaw diyelim ki FETÖ'cu cumhurbaskani geldi ve bir partinin genel baskani, ulkeyi neyle ve nasil dusurecek kardesim? Ulkeyi dusurmek icin anayasanin hangi maddeleri degismesi gerekiyor?
Madde değiştirmesi gerekmiyor, atıyorum Erdoğan öldü, Arınç veya Davutoğlu başa geçti. Zaten Ohal var, tek yapmaları gereken, bundan önceki bütün KHK kararlarını iptal eden bir KHK kararı çıkartmak o_O

Sonuç; Yüzbinlerce FETÖ'cü terörist tekrardan polise, askere, yargıya girecek. Kapatılan bütün PKK ve FETÖ televizyonları, radyoları tekrar açılacak. Bu ülkenin fiili olarak bitmesi demek.

Belagat ve içerik olarak iyi bir rakip olma yolunda, Erdoğan ve AKP'yi doğru yerden ve üslupla ''vurabilmekte''.

Zaten iyi parti tek umut
Çok fazla destekçileri var bu da halkın 3 yobaz partiden ne kadar bunaldığını gösteriyor.

RTE : afrinle devam edeceğiz

http://m.hurriyet.com.tr/son-dakika-erdogan-abd-bizi-mi-

Bu saatten sonra afrin'e girildiginde tek bir şehit verilirse sorumlusu akpdir. Her gün açıklama yapmak ne giriyoruz gircez girmek üzereyiz şaka mı bu ya? Ulan şerefini namusunu milliyetçiliğini sorguladığınız ecevit "ayşe tatile" dedi ta kıbrısa girdi. Ulan sınırımızın dibi. Hataydan taş atsan değer, her gün açıklama yapmakataki amacınız ne, lanet olsun midem kaldırmıyo artık

Last edited:
ULU ÖNDER RTE'DEN YENİ AÇIKLAMA. AZ LAF ÇOK İCRAAT DİYELİM

596

2013-2014 yılında bu iş başlamalı ve tamamlanmalıydı. Şuan c.başkanı goygoy yapma derdinde. Afrin'e operasyon gerçekleştirilmeyen her gün, ATGM stoklama ihtimallerini arttırıyor.

2013-2014 yılında bu iş başlamalı ve tamamlanmalıydı. Şuan c.başkanı goygoy yapma derdinde. Afrin'e operasyon gerçekleştirilmeyen her gün, ATGM stoklama ihtimallerini arttırıyor.

gel de kör cahillere anlat bunu...

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom