What's new

Turkish Tea House

Status
Not open for further replies.
Ingilizcedeki fat, cat'teki a benim kastettigim. Azeri arkadaslarim konusurken ozbeklerle birebir ayni a sesini cikariyorlar. Ben ince a diyorum, belki de yanlis terim kullaniyorum.

Belki o örnekler tamamen doğru olmaz, "ə" sesi kapalı, kalın ve keskindir. Söylediğim gibi karşılığı "æ" sesi, Kazan Tatarcasında aynı şekilde yazılıp telaffuz ediliyor. Kazak Türkçesinde de aynı şekilde ama aynı sıklıkta kullanılmıyor. Türkmence de ise "ä" ile belirtiliyor aynı ses.

Ve söylediğim gibi ince a dilimizde bulunmayan bir ses.

Ä - Wikipedia, the free encyclopedia

"Ä is also used to represent the ə (the schwa sign) in situations where the glyph is unavailable, as used in the Tatar, and Azeri languages. Turkmen language started to use Ä officially instead of schwa."

Last edited:
beter olsunlar.. o cinle ilgili bölüm var nasil yag cekiyorlar bir gorsen..
Ellerinde bi onlar kaldi, diger milletlerle aralari bozuk, birak yag yapsinlar, kendilerini kücük düsürsünler.

@telkon

Mesela eski Türkçe "Tengri"nin asıl biçimi "Täŋri" şeklinde. Bu ses Türk dilinin "native" bir sesi, belirtelim. :)

Bizim "Mana/Maŋa", "Sana/Saŋa" yerine "Mänä/Mäŋä", "Sänä/Säŋä" değişimiz de aslında o açıdan ilginç (Anadolu Türkçesinde Bana/Baŋa, "Sana/Saŋa", diğer Türk dillerinde Maŋ(g)a/Mağa, "Saŋ(g)a/Sağa"), Altay Türkleri ve Tuvalılar benzer şekilde Mäŋgä/Mäŋgää, Säŋgä/Säŋgää diyor.

Last edited:
bu yeni gelen adamin avatarinda kurdistan yaziyor. Bu adama fazla isinmayin. Adamin pkkli olabilir.

@xenon54 @T-123456

1392491253813.jpg

Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom