What's new

Turkish Tea House

Status
Not open for further replies.
What happened to hq9 deal? I think we won't get it. It is just like I said a negiotation trick . Also from a moral perspective it won't be not done to buy Chinese weaponary when they massacre uighur and threaten Japanese brothers.

@telkon

Özbekler de "a"ları "o" olarak telaffuz ediyor, Tacıklardan etkilendikleri birşey herhalde.

Last edited:
Ben yazışları öyle sanıyordum telaffuzlarıda mı öyle ?

Bölgeden bölgeye farkları var, ancak "standart" olarak öyle diye biliyorum. Ancak yanlış biliyorum da olabilirim.

Last edited:
targon_2.jpg

after returning from fishing @Targon joins recent protest and arrested by police

source TRT News

Last edited:
@telkon

Özbekler de "a"ları "o" olarak telaffuz ediyor, Tacıklardan etkilendikleri birşey herhalde.

"O" sesi degil de, daha ziyade kalin ve nazal a sesi. Veya azericede ters e ile ifade ettiginiz ince a sesi gibi. Ve evet, bu sesler tacikcenin etkisi. Ozellikle tacik nufusun yogun oldugu buhara ve semerkand bolgesi ozbeklerinin turkcesi tacikceye cok benziyor.

@telkon

Bizdeki "Ə" sesi ince a değil, /æ/ sesi (bizim dilde ince a sesi bulunmuyor). Kazan Tatarcasında da aynı şekilde mesela.

Kazan Tatarcasında "Tatar alfabeti" yazılışı: Татар әлифбасы
Azerbaycan Türkçesi: Tatar əlifbası.

İki örnekte görülen "ə", "æ" sesi olup aynı şekilde telaffuz ediliyor.

Last edited:
@telkon

Bizdeki "Ə" sesi ince a değil, /æ/ sesi (bizim dilde ince a sesi bulunmuyor). Kazan Tatarcasında da aynı şekilde mesela.

Kazan Tatarcasında "Tatar alfabeti" yazılışı: Татар әлифбасы
Azerbaycan Türkçesi: Tatar əlifbası.

İki örnekte görülen "ə", "æ" sesi olup aynı şekilde telaffuz ediliyor.

Ingilizcedeki fat, cat'teki a benim kastettigim. Azeri arkadaslarim konusurken ozbeklerle birebir ayni a sesini cikariyorlar. Ben ince a diyorum, belki de yanlis terim kullaniyorum.

İyi iyi, bizim Türklüğümüzle dalga geçen Özbek görürsem artık "Tacik Tacik konuşma la" derim :D

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom