What's new

Turkish Industry, Science and Technology

And still nothing delivered since nearly 3 years, no factory, nothing about the engine... Altay a track tested and approved product by TSK dumped for corruption and favoring.

But yes let's continue to upgrade those tin-cans called M60A3.

Neden bos yere ortami geriyorsun ve konuyu dagitiyorsun. Simdi 10 sayfa boyunca yine BMC'yi tartisacagiz. Bu konu zaten yuzlerce kez tartisildi. Anlayan zaten simdiye kadar anladi.
Şuanda da sen beni ve benim gibileri geriyorsun. Sen de tartışma o zaman bebeğim. Nasıl bir pozisyon ile bana ne yapacağımı söylemen de ayrı bir küstahlık. Zıp zıp diye atlayan arkadaşa söyle o laflarını bir zahmet.

Şuanda da sen beni ve benim gibileri geriyorsun. Sen de tartışma o zaman bebeğim. Nasıl bir pozisyon ile bana ne yapacağımı söylemen de ayrı bir küstahlık. Zıp zıp diye atlayan arkadaşa söyle o laflarını bir zahmet.
Seni germis olabilirim (gayem o degildi), cunku mesajim sana yonelikti, ama senin gibiler kim mesela ve mesajim onlari neden gersin?
Zip zip diye atlayan arkadas kim, onu bilmiyorum ama, konuyu geren senin yazdigin mesaj oldu, ilk kivilcim o mesajdi, "sevdigimin gereksizleri" diyorsun mesela.

Bunu tam olarak neden yazdigini bilmiyorum, ama kime hitap oldugunu biliyorum, ve neye yaradiginida biliyorum. Boyle tur mesajlar ancak ortami geriyor, buda kartopu etkisi olup yine karsilikli siyasi icerikli troll mesajlari ile doluyor. Disaridan okuyanlarda "Bu Turkler nasil birbirine girmis boyle" diye ellerini ovusturarak guluyor, yumusak karnimiza hucum ediyorlar. Boyle tur mesajlari (ilk kivilcimlari) troll'lar atar (bu forumda bunu yapan cok uyemiz var maalesef, tutamiyoruz kendimizi). Bence bu sana yakismiyor, hicbirimize yakismiyor. Bu sorunun ustesinden gelmemiz lazim, boyle seylere alet olmamamiz lazim. Sorumluluk hissiyle mesaj yazmamiz lazim.

Bu arada, ben sana ne yapip yapmayacagini soylemedim, bir soru sordum. Ben anca bir sorunun farkindaligini one surerim, ve seni ve diger uyeleri bu sorunun cozumune katki yapmaya davet ederim. Gerisi birey olarak sana kalmis.

Seni germis olabilirim (gayem o degildi), cunku mesajim sana yonelikti, ama senin gibiler kim mesela ve mesajim onlari neden gersin?
Zip zip diye atlayan arkadas kim, onu bilmiyorum ama, konuyu geren senin yazdigin mesaj oldu, ilk kivilcim o mesajdi, "sevdigimin gereksizleri" diyorsun mesela.

Bunu tam olarak neden yazdigini bilmiyorum, ama kime hitap oldugunu biliyorum, ve neye yaradiginida biliyorum. Boyle tur mesajlar ancak ortami geriyor, buda kartopu etkisi olup yine karsilikli siyasi icerikli troll mesajlari ile doluyor. Disaridan okuyanlarda "Bu Turkler nasil birbirine girmis boyle" diye ellerini ovusturarak guluyor, yumusak karnimiza hucum ediyorlar. Boyle tur mesajlari (ilk kivilcimlari) troll'lar atar (bu forumda bunu yapan cok uyemiz var maalesef, tutamiyoruz kendimizi). Bence bu sana yakismiyor, hicbirimize yakismiyor. Bu sorunun ustesinden gelmemiz lazim, boyle seylere alet olmamamiz lazim. Sorumluluk hissiyle mesaj yazmamiz lazim.

Bu arada, ben sana ne yapip yapmayacagini soylemedim, bir soru sordum. Ben anca bir sorunun farkindaligini one surerim, ve seni ve diger uyeleri bu sorunun cozumune katki yapmaya davet ederim. Gerisi birey olarak sana kalmis.
Dostum biz adaletsizliğin, nobranlığın, iftiranın, yalanın dolanın karşısındayız. Bu ülkeye hizmet edene cephe almak demek vatana cephe almak demektir. O zaman da bize vazife düşer. @Saithan kardeşimiz kendi atladı, bu forumda ideolojik saiklerle yıllardır BMC ye ve Baykar'a sallıyorlar. BMC babamın ve Baykar babamın şirketi değil, ama babamdan daha değerli ülkemin hizmetçileri, ve onlara gelen saldırı benim için daha önemlidir. Son olayda da arkadaş kendi zıpladı, ben direkt ona demedim birşey.

Dostum biz adaletsizliğin, nobranlığın, iftiranın, yalanın dolanın karşısındayız. Bu ülkeye hizmet edene cephe almak demek vatana cephe almak demektir. O zaman da bize vazife düşer. @Saithan kardeşimiz kendi atladı, bu forumda ideolojik saiklerle yıllardır BMC ye ve Baykar'a sallıyorlar. BMC babamın ve Baykar babamın şirketi değil, ama babamdan daha değerli ülkemin hizmetçileri, ve onlara gelen saldırı benim için daha önemlidir. Son olayda da arkadaş kendi zıpladı, ben direkt ona demedim birşey.

Arkadas ben hic bir zaman BMC'nin ve Bayraktarin yaptigi hizmeti hor görmedim ve görmem. Ama devletle (AKP ve RTE) ve BMC'le yapilan anlasmalarin milletimizin cikarina mi degil mi onu sorgulama hakkim vardir.

Selcuk Bayraktarin RTE kiziyla evlenmesini üzücü buluyorum cünkü ben bunu bir politika cephesine katilmis olarak algiliyorum. Simdi TSK ve Savunma sanayiimiz politika üstü olacaksa bu tür oyunlara gelmemesi lazim di.

Arti su da önemli BMC bir sirket, ve para kazanmasi lazim, asiri derecede olmasada, maaruz kalmiyacak seviyede. BMC TC müsteri olarak kaybederse sirkete ne olur ? Batar, bu böyle olmamasi lazim.

Altay ve Tank Palet fabrikasinin konuya aciklik getirecek videosunu paylasmistim, ve ES orada kendi söyledi. Son en iyi teklifi verdikden sonra imza sirasinda RTA 300 mio. USD daha indirtmis o verilen fiyati (galiba o kadar di). Bu demek ki Altay 4.generasyon tanki 12-13 mio USD üretecekti. Arti Tank Palet fabrikasi kira almama karsiligina yenilenecekti vesayre vesayre.

Savunma Sanayii ye Sahip cikacaksak politikaya alet ettirmeyelim. Yanlisim varsa buyur aciklik getir.

Arkadas ben hic bir zaman BMC'nin ve Bayraktarin yaptigi hizmeti hor görmedim ve görmem. Ama devletle (AKP ve RTE) ve BMC'le yapilan anlasmalarin milletimizin cikarina mi degil mi onu sorgulama hakkim vardir.

Selcuk Bayraktarin RTE kiziyla evlenmesini üzücü buluyorum cünkü ben bunu bir politika cephesine katilmis olarak algiliyorum. Simdi TSK ve Savunma sanayiimiz politika üstü olacaksa bu tür oyunlara gelmemesi lazim di.

Arti su da önemli BMC bir sirket, ve para kazanmasi lazim, asiri derecede olmasada, maaruz kalmiyacak seviyede. BMC TC müsteri olarak kaybederse sirkete ne olur ? Batar, bu böyle olmamasi lazim.

Altay ve Tank Palet fabrikasinin konuya aciklik getirecek videosunu paylasmistim, ve ES orada kendi söyledi. Son en iyi teklifi verdikden sonra imza sirasinda RTA 300 mio. USD daha indirtmis o verilen fiyati (galiba o kadar di). Bu demek ki Altay 4.generasyon tanki 12-13 mio USD üretecekti. Arti Tank Palet fabrikasi kira almama karsiligina yenilenecekti vesayre vesayre.

Yanlisim varsa buyur aciklik getir.
Aynen oyle.

Savunma Sanayii ye Sahip cikacaksak politikaya alet ettirmeyelim. Yanlisim varsa buyur aciklik getir.
Kardeş nefret söylemlerine cevap verilmez. BMC düşük fiyat verdi ve işini hakkıyla yapmaya çalışıyor, yok KOÇ sonra düşük fiyat verecekmiş de, vermiş mı vermemiş mı emin değilmişsin de, bırak bu hikayeleri, Baykar ve bmc'yi nefret söylemiyle yargılayacak olan sen değilsin, bu ülkenin seçilmiş hükümetidir. Bir daha ki evliliğinde sana sorarlar kimin ile evleneceklerini kusura bakma. İzahı olmayanın mizahını yapıyorum artık. Sadece peşini bırakın şu vatanını seven ve çalışan adamların, bırakın da rahat çalışsınlar.

Senin oy verdiğin partiye kalırsa bu hükümet teröristleri değil piknikçileri vuruyor.

uiktXM.jpg

BMC'ye ve/veya Baykar'a politik ve ideolojik saplantilarla salrdiriliyor bu dogru, KOC'ada saldiriliyor ayni nedenden. Zaman zaman boyle mesajlara bende cevap veriyorum. Ama kardesim, senin yaptigin yanlis (bence) burda degil. Uslubunda biraz provokasyon var, bu uslub ile mesaj yazarsan karsindaki kisileri kizdiriyorsun ve buda satasmaya yol aciyor. Sende sahsi olarak buna cok sahit olup boyle tur provokasyonlu mesajlara cevap verdigin olmustur mutlaka (bendede oldu). Boyle tur mesajlara ayni uslup ile cevap verdiginde ne oldu? Aradaki satasma ve surtusme dahada kotu bir yone gitti oyle degilmi? Biz, siz tartismasina donustu degilmi? Kisaca 'flame war' oluyor. Buda halk ve ulke olarak bize yaramiyor ve yakismiyor.

Bu sorunun kaynagi ise, seviyesiz siyaset. Siyasetcilerimizin uslubu yanlis, arguman uzere degil ve camur atmadan ibaret (objektif degil, subjektif). Zaten onun icin BMC, KOC vesayre tartismaya aciliyor. O da bizlere ve mesajlarimiza yansiyor. Bizler boyle tur 'troll siyasetcilere' prim vermememiz lazim, bu mesaji onlara vermemiz lazim ki kendilerine ceki duzen versinler. Adam olsunlar.

Signature'ine "Hayat, Ahiret hayatidir" diye yazmissin. Simdi bizim yazdigimiz mesajlarda, yanlis ya da yaniltici bir bilgi olsun, ya da kizdiracak ve/veya satasmaya yol acacak bir icerigi olsun. O zaman bu kul hakkina girmis olmuyormu? (kul hakki sadece para ile ibaret degil, her kucuk seyde kul hakki vardir. Onun icin televizyondaki konusan cogu sozum ona "siyasetciler" ve "gazeteciler" gunluk kul hakki yiyor, ama farkinda bile degiller)
Yanlis bilgi ile okuyan insanlari kandirmis olup kul hakkina girmis oluyoruz. Troll, provoke ve satasma icerikli mesaj ile diger bazi insanlarin morallerini bozmus, sinirlendirmis oluyoruz, bu da kul hakkina giriyor. Ahiret hayatinda "neden bu kisiye veya bu kitleye kufur ettin, kufurlu mesaj yazdin" diye soruldugunda, o sorguya cekilen kisi de " 'Inspector Spacetime' bu troll icerikli mesaji ile beni sinirledirmisti, onun icin yazmistim" derse o zaman bunun hesabi Inspector Spacetime olarak nasil veririm? Satasma icerikli mesaji kim yazdiysa ondan bunun hesabi sorulmazmi? Iste bu kul hakki olmus oluyor. Internet deyip gecme, bu mesajlari cok kisi okuyor ve hep internette kaliyor. Yazildigindan seneler sonra bile okuyan insanlar oluyor. Onun icin bunun farkinda olmamiz lazim ve sorumlu davranmamiz lazim, uslubumuza dikkat etmemiz lazim.

Sadece hakkin degil, manipule olmama ve kandirilmamak icin vazifendir.

Iki kisi birbirlerine sevmis evlenmis ve mutlu mesut yasyorlar, cocuklarida var (bildigim karadiyla), Allah bagislasin. Bunu uzucu bulacak birsey yok burda bence.

Benim icin Selcuk Bayraktar sahip cikilmasi gereken bir sahis, vizyoner birisi. Onu Nuri Demirag ve Vecihi Hurkus ile karsilatirmak yanlis olmaz. Onlarada zamaninda celme takildi, simdide Selcuk Bayraktara celme takilma girisimlerini goruyoruz maalesef. Selcuk Bayraktar'in her adimini destekliyorum ve cok onemli buluyorom. En cok deger verdigim adimlari ise Teknofest ve T3 vakfi gibi faaliyetler, cunku cocuklarimizi teknolojiye tesvik etmek, hayal gucunun sinirlarini zorlamanin ne kadar onlemli oldugunun farkinda.

Uzucu olan ozel hayatinin bir politika malzemesi yapilmasi, 'damat' tabiriyle Selcuk Bayraktar'i bir hedef tahtasi yapmalari. Damat olamasaydi bile baska bir bahane uretirlerdi, BMC'nin sahibi gibi mesela, Ethem Sancak damat falan degil ama yinede "Erdogan'a yakinligi ile biliniyor" oyle degil mi?

Ne yazikki muhalefetin taktigi bu durumda. Muhalafetin taktigi AKP'yi yipratma taktigi, AKP'nin her attigi adim her yaptigi icraatta bir yolsuzluk oldugunu ima ediyorlar yada akrabacilik ve yandaslik ima ediyorlar. Bunu sistematik olarak yapiyorlar, bundan da anlasiliyor ki muhalefitin taktitigi ve stratejisi bu yonde. Onun icin Cumhurbaskanliga yada Bestepe'ye, 'Cumhurbaskanligi' yada 'Bestepe' demezler, 'Saray' derler. Algi yonetimi yapmak icin. Cunku 'saray' demek, para duskunlugunu, yolsuzlugu ima ediyor onun icin ustune basa basa hep 'saray' derler, insanlarda o algiyi yaratip ve surdurmek icin. Bu yeni birsey degil, eskidende bu taktik ve strateji uygulaniyordu. Bu Turk siyasetinde herzaman vardi maalesef.

Cogu zaman secmenlere 'neden AKP'ye oy vermemelisin' mesaji yolluyorlar. Neden 'muhalefet olarak bana oy vermelisin' mesaji ise buna gore cok civiz kaliyor. Bunca yildir siyaseti takip ediyorum ama simdiye kadar daha hala buyuk muhaleft partilerinin vizyonu nedir bilmiyorum. Arasam bulurum belki, ama aramam gerikiyor, insanlarin isi ver gucu var neden arasin. Onun icin en belirgin ve one cikan mesaj bu olmasi gerekiyor. Bu karsi tarafi yipratma stratejisi ise kendi tabanini konsolide etmeye yariyor, oy kazanip iktidar olmaya yaramiyor. Kin ve nefrete yol aciyor, o da bizlere karsilikli troll mesajlari ile yansiyor, 'biz' 'siz' soylemleri ile radikallemsmeye ve kutuplasmaya yol aciyor. Bu stratejiyi iktidar partisi kullansa yine anlarim, onlar zaten iktidar cunku bu strateji konsolide etmeye yariyor. Ama muhalefet bunu bildim bileli kullaniyor ve bu strateji hic degistirmiyor, onun icin biri bana 'muhalefetin iktidar olma niyeti yok' derse buna itiraz etmem cunku kullandiklari strateji o yonde oldugunu gosteriyor. Hani bir arastimaci CHP hakkinda 25% diye bir cikisi vardi, iste onun nedeni bana gore bundan kaynaklaniyor.

Burda sanki sadece muhalefete yukleniyormusum gibi oldu, ve dogruda. Ama iktidar'da seviyesiz uslub kullaniyor. Erdogan'in uslubunu tasvip etmiyorum mesela, ama politikalari iyi bence. Ekonomi politikasi dahada iyi olabilir diye dusunuyorum, yani faiz'i yukseltmede cekinmemeleri lazim. Genel olarak politikalari iyi bence. Bu politikalarda ve icraatlarda bir sorun varsa bilmiyorum, cunku ben bu konularda usta degilim. O is muhalefete dusuyor, ama muhalefet, 'soyle yapsan daha iyi olur' mantigi ile muhalefet yapsa o zaman onlarin samimiyetine inanmis olurum (yani, iktidari yipratmak icin degil, Turkiye'nin menfaati icin bunu soylemeleri lazim).

Avrupada bir cocuk fikrasi var. Koyun bir cocugu "Kurtlar saldiriyor, yardim edin!!!" diye bagirir. Koy halki cocugu kurtarmak icin yardima kosar. Cocukda sakaydi der ve guler. Sonra yine ayni seyi yapar, "Kurt saldiriyor, yardim edin!" diye yine bagirir ve koy halki yine cocugun yardimina kosar. Ama cocuk yine sakadan yanlis alarm vermis olur. Bu bir kac defa tekrar eder. Sonunda cocuk yine bagirir "Kurtlar saldiriyor, yardim edin!!!" ama bu kez sahidende kurtlar saldirmis olur ama koyden hic kimse yardima gelmez, bu cocuk yine saka yapiyor diye. Ve cocugun sonu kotu olur.
Turkiyedeki muhalefet'ide buna benzetiyorum maaleseft. Herseye karsi cikiyorlar ve geleyana getiriyorlar. Bu da muhalefetin samimiyetini ve guvenirliligini sarsiyor. Sonra ciddi birsey oldugu zaman, muhalefete inanamiyoruz. feto'de oldugu gibi mesela. Hatta normalde hep feto'ye karsilardi, ama paralel yapi zamaninda (darbe oncesi) feto'nun retoriklerini tipa tip kullanmaya baslamislardi, feto'nun kumpaslariyla iktidari yipratmaya calisyorlardi. Bunlarada sahit olduk maalesef. Darbe oncese MHP bile bu yanlisa girmisti maalesef, ama hakkini vermek lazim 15 temmuzdan sonra MHP bu tutumunu degistirmisti.

BMC konusu politikaya alet ettirildigi icin zaten bu kadar mercek altina alindi. Bu ihale'yi Otokar veya FNSS kazansaydi ve bu ayni olaylar (tank palet ile ilgili) olaylar aynen tipa tip yasansaydi bu konu bu kadar tartisilmazdi.

Bunun yani sira, heryerde ihale kazaniyor diye BMC elestiriliyor. Ve yolsuzluk/yandascilik ima ediliyor. Ama bir de su acidan bakmamiz lazim: BMC'nin stratejisi. Ve bu stratejiyi rakiplerinin stratejilerine kiyaslamak lazim. BMC cok agresif bir strateji izliyor. BMC'nin stratejisi kisa ve orta donemde kar yapma degil, pazar payi kazanmaya yonelik. Onun icin ihalelerde en az teklifi verip, zararinada olsa bu ihaleleri kazanmaya calisiyor. Cunku pazar payi kazanmak gelecege yonelik bir yatirimdir. Onun yani sira BMC, Qatar'li ortaklarindan finans sagalayabiliyor. BMC'nin 49% hissesini satarak bu likidite kaynagi ile bu ihalelere giriyor ve yatirimlarini yapiyor (Karasu fabrikasi, tank palet modernizasyonu, vesayre gibi). Onun yani sira BMC, Altay'in motor ihalesinide kazanmisti, buda BMC'nin elini, Otokar'a ve FNSS'e gore cok rahatlatiyor. Cunku kendi motorunu yapip Atlay entegre etmeye basarirsa bu tank birim maaliyetine cok azaltiyor. Bu konuda entegre bir tesis kurup (Karasu fabrikasi) tank birim maaliyetini gelecekte bi hayri dusurebilir ve bunu bildigi icin ve muhasebesini yaptigi icin BMC ihalelerde en dusuk fiyati verebiliyor.

Onun yani sira Ethem Sancak'in BMC ve Turk savanma sanayisi icin sahsi vizyonunu da baz alirsak, BMC'nin bu attigi adimlar daha da mantikli oluyor. Bu vizyonu yakalamak icin Ethem Sancak sermaye kayip etmeye razi olmus gibi. Tabi samimiyetine inaniyorsun, ben sahsen samimiyetine inaniyorum cunku one serdigi vizyonu ile BMC'nin attigi adimlar birbirleriyle uyumlu. (Haberturkteki roportajinda vizyonunu anlatmisti)

Can we please stop hating on bmc, even if you change to another company nothing would change as they won't be able to build without the engine and the transistors.

Latest posts

Back
Top Bottom