What's new

Turkic World Photos/News/Discussions.

İslam Kerimov hayatını kaybetti!
Cumartesi günü beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırılan Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov hayatını kaybetti
02.09.2016 11:21
Beyin kanaması geçiren Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov hayatını kaybetti.

Ayrıntılar geliyor...

http://www.haberiyakala.com/mobile-2016-09-02-islam-kerimov-hayatini-kaybetti-h281583.haber
-----

I don't know much about Uzbekistan's politics, but i hope the next president will be a strong pro-Turkic supporter and not some puppet of Russia.

After death of president Karimov, Uzbekistan faces uncertain power transition

In a country where no power transition has taken place since Islam Karimov became president in 1991, analysts wonder if the emerging situation in Uzbekistan would pan out smoothly following the death of its leader.

Uzbekistan's president, Islam Karimov, died after suffering a stroke at the age of 78, three diplomatic sources told Reuters on Friday.

Paul Stronski, Eurasia analyst from Carnegie Endowment, said in a note that Uzbekistan's ruling structure remained highly opaque, amid a general lack of transparency across the region.

"Owing to this fact, often, outside observers have little insight into the internal dynamics of how the country is run. The first test of the next leader assuming power will be to exercise tact, skill and diplomacy and authority to balance different competing interest and factions in the country," Stronski said.

Powerful clans in Uzbekistan's key provinces traditionally enjoy considerable influence over the levers of power in the country. The most influential clans inhabit the country's two populous provinces of Tashkent in the northeast, and Samarqand in the southeast. Both the security chief, Rustam Inoyatov, 72, and Finance Minister, Rustam Azimov, 56, hail from Tashkent, while Karimov and Prime Minister Shavkat Mirziyaev, 58, come from Jizzak close to Samarqand.

Andrei Grozin, analyst at the Commonwealth of Independent States Institute, told Daily Izvestia Wednesday that a combination of internal and external factors would determine if power could change hands smoothly and securely. "The elite inside the country's establishment are busy calibrating their position on how the succession procedure should take place. For this process to succeed, it is essential that leading contenders withdraw their differences and coordinate their position," Grozin added.

From Tajikistan, which shares a 1,312-kilometer (around 815-mile) long border with Uzbekistan, analyst Parviz Mullojanov, pointed out that there were not much expectations except for a few nominal steps towards reforms. "Those selected to succeed Karimov come from his closest circle and were handpicked and groomed by him as he guided them to plan and develop the next course of policies. These measures were taken to ensure maintaining privileged status for top elites and their family-controlled businesses," Mullajanov told Ferghana News Wednesday.

"A transfer of power always implies a loss of control to some extent and thus involves a degree of instability. Hence the two top priorities will be to assure smooth transition and domestic stability," he added.

During a change of government, investors face a rise in potential risks under an increasing apprehension of a power sharing arrangement getting jeopardized, explains Andrey Kazantsev, chief researcher at Moscow's International Relations University. "Under such circumstances, preserving domestic stability and country's sovereignty will remain the first priority rather than measures towards economic prosperity," Kazantsev said.

Highlighting the significance of the domestic dimension, Yaroslav Lissovolik, chief economist at the Eurasian Development Bank, said: "[Uzbekistan's] economy is geared towards internal rather than external drivers of growth".

Kazantsev, agreed, adding: "The immediate task will not be the economic prosperity but preserving stability in the country," according to the Russian Business Courier Wednesday.

http://www.dailysabah.com/asia/2016...v-uzbekistan-faces-uncertain-power-transition

İslam Kerimov hayatını kaybetti!
Cumartesi günü beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırılan Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov hayatını kaybetti
02.09.2016 11:21
Beyin kanaması geçiren Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov hayatını kaybetti.

Ayrıntılar geliyor...

http://www.haberiyakala.com/mobile-2016-09-02-islam-kerimov-hayatini-kaybetti-h281583.haber
-----

I don't know much about Uzbekistan's politics, but i hope the next president will be a strong pro-Turkic supporter and not some puppet of Russia.

Rest in hell, he was enemy of Islam and Turkish, Uzbek people was saying his origin was Armenian, btw he allways served Russia but never served his own people...

I hope Allah will send a nice leader to Uzbek people, they deserve nice one...

Ben bildigim kadariyla sizin dediginiz gibi degildi Islam Kerimov. Ne Rus yanlisi nede Turk yanlisi, herkesten uzak tutmaya calisti ozbekistani ve sadece gelistirmeye calisti. Yanlis olabilirim ama beni gordugum buydu. Cok kati bir yonetim sekli vardi ama gordugum kadariyla, sonucta sovyetlerden kalmis biri.

Ben bildigim kadariyla sizin dediginiz gibi degildi Islam Kerimov. Ne Rus yanlisi nede Turk yanlisi, herkesten uzak tutmaya calisti ozbekistani ve sadece gelistirmeye calisti. Yanlis olabilirim ama beni gordugum buydu. Cok kati bir yonetim sekli vardi ama gordugum kadariyla, sonucta sovyetlerden kalmis biri.

Uzbekistanın yeraltı kaynakları açısından çok zengin bir yer olduğu ancak ülkede ki rüşvet baskı yasa dışı eylemlerden dolayı bu tür kaynakların zayi edilerek ülkenin gelişmesinin baltalandığı da Özbek vatandaşları tarafından söylenen hususlardandı. Türkçe kağıt bulmaları kuran vb. okunması bir araya gelip gruplaşmalar vb. bir çok şeyin yasak olduğu, polislerin yakalayıp hapise attığı, işkence yada keyfi öldürme yaralamaların olduğu anlatılmakta...

Özbekistanda bu tür sıkıntılar yaşayıp yurt dışına kaçan çok sayıda insan var, bunlardan bir kaçıyla karşılaştığımda, bir tanesi Türkçülüğü yaymak için örgütlenme amaçlı bildiri dağıtırken, polis tarafından bacağından vurulduğunu, bir şekilde kaçıp kurtulup sığınmacı olarak Türkiyeye geldiğini de öğrenmiştim.

Özbekistan sanırım dışarıdan göründüğü gibi değil, hakkında bir çok olumsuz söylentiler var...

Uzbekistanın yeraltı kaynakları açısından çok zengin bir yer olduğu ancak ülkede ki rüşvet baskı yasa dışı eylemlerden dolayı bu tür kaynakların zayi edilerek ülkenin gelişmesinin baltalandığı da Özbek vatandaşları tarafından söylenen hususlardandı

Türk vatandaşları da aynı masalları söylüyorlar Türkiye için. Yok Tayyip satılmış bir ABD ajanıymış da madenleri peşkeş çekiyormuş, bir öbür kitle de diyor yok madenleri Lozan anlaşması yüzünden çıkaramıyormuşuz da Lozan'ın 100. yılında anlaşma iptal olup zengin olacakmışız. Ağzı olan konuşuyor, Özbekistan'ın yerlisi Türkiye yerlilerinden çok da entellektüel değil, hatta daha bir cahil.

Umarım vefat eden liderin ardından bir iç savaş patlak vermez. Genelde otoriter liderler vefat ettikten sonra yerlerine yine otoriter biri geçmediği müddetçe iç karışıklıklar vuku bulur. Aynı sebepten ötürü darbe girişimi gecesi olur da Tayyip öldürülürse diye ödüm kopuyordu. Allah'tan sağ salim çıktı siyasiler.

Türk vatandaşları da aynı masalları söylüyorlar Türkiye için. Yok Tayyip satılmış bir ABD ajanıymış da madenleri peşkeş çekiyormuş, bir öbür kitle de diyor yok madenleri Lozan anlaşması yüzünden çıkaramıyormuşuz da Lozan'ın 100. yılında anlaşma iptal olup zengin olacakmışız. Ağzı olan konuşuyor, Özbekistan'ın yerlisi Türkiye yerlilerinden çok da entellektüel değil, hatta daha bir cahil.

Umarım vefat eden liderin ardından bir iç savaş patlak vermez. Genelde otoriter liderler vefat ettikten sonra yerlerine yine otoriter biri geçmediği müddetçe iç karışıklıklar vuku bulur. Aynı sebepten ötürü darbe girişimi gecesi olur da Tayyip öldürülürse diye ödüm kopuyordu. Allah'tan sağ salim çıktı siyasiler.

Olabilir ama benim konuştuğum kişi çok tedirgindi, yani uzun süre güvenine kazandıktan sonra konuştu, yalan konuşmuş olabileceğini tahmin etmiyorum, tabi o kurşun yarasıyla beraber.. neyse biz uzaktayız malumatımız duyduğumuz kadar, olayın aslını bilemeyiz, umarım her şey Özbek halkı için daha iyi olur.

bana biri Turkiyenin 100yilinda dunyanin en zengin ulkesi olacagini cunku onceki anlasmaya gore 2023de butun madenlerimizi biz alabilecegez ve bunu erdogan bitirmek istiyor diyen kisi var, ve bu kisi Ataturkun yahudi oldugunu soyluyor. Boyle karacahil koyun suruleri oldukca vah ulkemin haline. Bir kopru yap olsun be, biz ac kalariz yeterki koprumuz olsun. Dunyanin en pahali benzini bizde olsun farketmez yeterki yolumuz olsun. Avrupada 50,000 euro olan araba bizim ulkemizde 150,000 euro olsun ama olsun.

Resmindeki kim kardes? Ataturkun gencligine benziyor

Benziyor değil kendisi yahu :D Bu arada elbette köprü yapılmak zorunda, sen BTK demiryolunu yapıp, karadeniz otoyolunu yapıp 3. köprüyü yapmazsan saçmalamış olursun Türkiye olarak. Bu tıpkı devre yapmaya benzer. Devreye pili takıyorsun, ampulü de takıyorsun ama pil ile ampul arasındaki teli eksik bırakıyorsun. Yanmaz o ampul :D

Benziyor değil kendisi yahu :D Bu arada elbette köprü yapılmak zorunda, sen BTK demiryolunu yapıp, karadeniz otoyolunu yapıp 3. köprüyü yapmazsan saçmalamış olursun Türkiye olarak. Bu tıpkı devre yapmaya benzer. Devreye pili takıyorsun, ampulü de takıyorsun ama pil ile ampul arasındaki teli eksik bırakıyorsun. Yanmaz o ampul :D

Ben kopru yapmayin demiyorum, kesinlikle yapilsin ve cokda guzel oldu ama ben mantiga bakiyorum. Bir kopru yapmakla bir insana oy verilmez. Avrupada kimse bu kopru yapdi veya yol yapti diye oy vermez o dunyanin en iyi koprusu olsa bile. Diyelim bazi kisiler AKP politikasini sevmiyor ama diyorku adam kopru yapti. Be kardesim kopru yaptida enflasyonda %11, turk lirasi yerlerde, ondan sonra faiz orani nerelerde, ekonomi buyumesi yuzde 3 felan, insan bunlara bakar ama kara cahil ve koyun cok fazla yapacak birsey yok.

Ya doğru diyorsun ülkede cahil çok sayıda, lakin sadece akp destekçileri içerisinde de değil. Bence şuan bazı muhalif kesim daha bir cahil o anlattığın kitleye kıyasla. O açıdan ben o kitleyi eleştiremem tek başına, sırf Erdoğan karşıtı olmak için saçmalayan ve hap gibi yalanları yutan da tonla insan mevcut. Ne diyeyim, eğitim şart :D

Bu ülkede 3-5 azınlığın dışında hiç kimsenin İslam ile, cumhuriyet ile, Atatürk ile, Osmanlı padişahları ile derdi yok. Darbe girişimi çok güzel bir vesile oldu milleti birleştirmek için. Umarım bu birliktelik önümüzdeki 20-30 yıl daha devam eder. Mühim olan bu birlikteliğe nifak sokmaya çalışan tasması dışarıda olanları saf dışı bırakabilmek.

May he rests in peace.
Hope, nothing goes wrong in Central Asia. Did anybody hear Chinese embassy bombing in Kyrgyzstan?

Here is an add in Gagauz Turkish Language. Republic of Gagauzia is an autonomous region in Moldova where around 150 thousand Gagauzs live. They are probably the only Turkic Christian nation in the world. I am wondering can you guys understand what they say there and what do you guys think about it? Is Turkey having any policy towards towards them?

Back
Top Bottom