What's new

ÜIke Yönetimi

Status
Not open for further replies.
Ne kadar ümmetçi ve islamcı varsa hepsi TC kanunlarına muhalefet ediyorlar.
Böyle tipler Al Pacino yu örnek gösterip, din kardeşleriyle arapça yerine İngilizce konuşunca daha da mübarek oluyorlar.
Kanun kaçakları bunlar.
Ülke ikiye bölünmüş durumda. Kimse arapsevicileriyle aynı havayı solumak istemiyor.Kanunlar göz göre çiğneniyor.
Cumhuriyet nefreti heryeri sarmış meczuplardan kaçan kaçana.

Dindarları gözünde uzaylılar kadar yabancılaştırmışsın, sana tavsiyem bu kadar düşman davranma. Yüz yüze oturup konuşsak o nefret sevgiye dönüşebilirdi ama işte burası forum ortamı ne his var ne samimiyet ortamı. Nefret insanı nefret ettiği şeye benzetir bir bakmışın sövdüğün şey kendin olmuşsun, o yüzden farklı kesimlerle oturup yüz yüze muhabbet etmeyi dene, insan tanıdığına dost tanımadığına düşman olurmuş.

Beyler ben doğma büyüme Fatihliyim. Ayrıca ortaokul ve lise yıllarımda şerefsiz ve alçak Cumhuriyet düşmanı arapsevicilerin ağına düştüm.
Şurda ümmetçilikten bahsedenlerin, hayatında sabah namazını vaktinde kıldığını görmedim. islamcı terör örgütü üyesi işadamlarının nasıl hülleci olduğunu çook yakından gördüm.
Avrupada hiçbirinizin bilmediği birçok şeyi ben 90larda Türkiyede bizzat yaşadım.
Benden size nasihat kim size dinle Tanrı ve dinden bahsediyorsa uzak durun kaçın.
Mübarek olma hevesine kapılmayın.
Hayatı, dünyayı ve aşkı yaşayın.
Cumhuriyete sahip çıkın yoksa kul olacaksınız.

Beyler ben doğma büyüme Fatihliyim. Ayrıca ortaokul ve lise yıllarımda şerefsiz ve alçak Cumhuriyet düşmanı arapsevicilerin ağına düştüm.
Şurda ümmetçilikten bahsedenlerin, hayatında sabah namazını vaktinde kıldığını görmedim. islamcı terör örgütü üyesi işadamlarının nasıl hülleci olduğunu çook yakından gördüm.
Avrupada hiçbirinizin bilmediği birçok şeyi ben 90larda Türkiyede bizzat yaşadım.
Benden size nasihat kim size dinle Tanrı ve dinden bahsediyorsa uzak durun kaçın.
Mübarek olma hevesine kapılmayın.
Hayatı, dünyayı ve aşkı yaşayın.
Cumhuriyete sahip çıkın yoksa kul olacaksınız.

Çok ön yargılısın muhtemelen bir kaç tadsız olay yaşadıktan sonra dindarlara olan nefretin büyüdü, Fatihi bende bilirim bir müddet o bölgede bulundum tarikat cemaat çoktur içlerinde malum bir sürü menfaatçi insanda çoktur eğer bunlara bakıp İslam yada dindarlar hakkında karar veriyorsan yanlış yaparsın, şahıs şahsı bağlar mükemmel olan Allahın kendisi ve dinidir.

Derdimiz mübarek olma hissi değil dünyaya ne maksatlı gelip öldükten sonra nereye gideceğimizdir, Müslüman olursak Allahın emirlerine uyarsak Allah'a ne bir şey katmış olur ne de bir şey kaybettirmiş oluruz, her insan kendi sonunu hazırlar, üstünlük yalnız takvadadır.

O yüzden insanların yaptıklarına takılmamak lazım mühim olan hakikattir ve kişinin kendisinin ne yaptığıdır. Başkası yanlış yapıyorsa sen doğrusunu yap geri kalan boş.

Ayrıca Emin ol cumhuriyete düşman olan yok herkes eşit şekilde yaşasın adil bir düzen olsun kimse başka bir şey istemez kanımca.

Şûra Sûresi, 38.ayet: Onların işleri aralarında danışma, görüşme (şura) iledir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu levhayı meclise astırmış ortak aklın önemine Kur'an'i bir dille dikkat çekmiştir.

DbNu1LAW0AEON_x.jpg:large

İslamcı kelimesini beğenmiyorsanız İslamcılık yapanlar için başka bir terim bulun. İnsanlar dini siyaseti yönlendirmek için kullananlara, menfaat peşindekilere, iki yüzlülere, baskıcılara onların kendilerine Müslüman demelerine rağmen Müslüman demeyip kibarlık edip yeni bir terim uydurmuşlar. Hiçbir şeyi de beğenmiyorsunuz.

-Tek adamlık
-Bitmeyen yolsuzluklar
-Bitmeyen adam kayırmalar
-Bitmeyen görgüsüzce israflar

Bunlar mı Milli Görüşe uyuyor? Bunlara ek olarak Akp'nin memlekette Müslüman'dan ziyade Süslüman akımı başlattığı da açık. Ortalık dini imanı ağzına sakız edip çıkar elde edenlerden, hayat tarzı çelişki ile dolu sözde Müslümanlardan geçilmiyor. Oturaklı, bilinçli Müslümanlar gölgede çürüyüp giderken şu kamyoncu teyze gibi şovmenler ekmek yiyor.

Sen söyle bu yukarıdakilerin Necmettin Erbakan'ın ideallari ile uzaktan yakından alakası var mı? 77 yaşında hayatını milli görüşe adamış eğitimli bir adamın bu vaziyetten memnun olması mı gerekiyor?

Yukarıdaki gerzek de hala akıllanmamış. Ümmetçi diyorlar nasıl dinimize hakaret edersin diyor. Ya bana sabır verin ya da bunlara iq verin.

Merhum Erbakana yapmadık pislik bırakmadılar. O da hep ezik alttan almayla idare etti. Bu millet o piçlerin sultasında çok ezildi. Kimse kusura bakmasın gerginliği 90 yıldır onlar çıkarıp diğerlerini suçluyorlar. Bu millet 80 yıl ezikler tiyatrosunda figüranlık yaptırıldı.Artık kendi rolünü oynamaya da yemin etti.Huzursuzluğu çıkaranlara söyleyin o sözleri. Sokak serseriliğini siyaset yapmak zanneden kaşarlara söyleyin.

Filmin sonun da Demirel ve efendileri huzur içinde ipini çekmişlerdi Merhum Erbakan'ın.

Sonrasında da hepimizi huzurlu huzurlu .....

Neyse..

Bağnaz ve yobaz insanları akıl ile değil inanç ile kullanılabilmesine en güzel örneği Atatürk 1. mecliste vermiş.
Yunan mitolojisine taş çıkartan Göklerden gelen mesajları almayı çalışmayı bırakın.
Somut delillere dayanmayan,rasyonel olmayan ,Öldükten sonra gidecepiniz yer hakkınızdaki inancınızı toplumsal hayata kural yapmayın.
Bu inanç kuralların gerçek dışı ve yersiz olduğunu düşünenleri engellemeyin.
En azından inançlarınızı işlerimize karıştırmayın.

Bağnaz ve yobaz insanları akıl ile değil inanç ile kullanılabilmesine en güzel örneği Atatürk 1. mecliste vermiş.
Yunan mitolojisine taş çıkartan Göklerden gelen mesajları almayı çalışmayı bırakın.
Somut delillere dayanmayan,rasyonel olmayan ,Öldükten sonra gidecepiniz yer hakkınızdaki inancınızı toplumsal hayata kural yapmayın.
Bu inanç kuralların gerçek dışı ve yersiz olduğunu düşünenleri engellemeyin.
En azından inançlarınızı işlerimize karıştırmayın.

Tanrının varlığını bir tek kendinin sorgulayabilecek akla sahip olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun, o sorguyu bir çok insan yapıyor ve sorguladığında yer yüzünde var olan her varlık ve Kur-an'da ki mükemmelliyet Allah'ın varlığını bize tekrar tekrar ispat ediyor, Allah önümüze öyle bir seçenek koyuyor ki görmediğimiz bir şey hakkında hüküm verip inanmamızı ve ona tabi olmamızı istiyor, imtihanın sırrı da burada aslında.

İnanmak veya inanmamak senin kendi elinde ben buna saygı duyarım ama aynı saygıyı eğer (insan) isen sen de başkasına göstermelisin, çünkü insan düşünebilen karar verebilen bir varlıktır, insanla hayvanı bir birinden ayıran fark budur. Körü körüne inandığını zannettiğin insanlara bağnaz veya yobaz olarak tanımlamak haddin değil, veya tanış olduğun bir kaç kendini bilmezi bütün dindarlara genelleme yapıp herkese mal etmen de doğru değil.

Hiç bir şeye inanmıyorsan da insanları insan olduğu için sev yeter.

Siz hala şahsi ve duygusal inançlardan bahsediyorsunuz.
Resmin tamamını görmğyorsunuz.
Senin inancına saygı göstermeye kalkınca , benim hayatımı yerle bir hakkını sana vermiş oluyorum.
Senin inancın insanın yediğine, içtiğine, giydiğine, dediğne, oy verdiği partiye bile karışıyor.
Hangi birini tatmin edeceğiz.
Adı üstünde inanç olan bir şeyi toplumsal yaşamın üstüne kural olarak atayamazsınız. Yaparsanız bin yıl geriye gidersiniz.
İnsanlar camilerde mahkemeler kurar, sokaklarda infaz yapar.
Türkiye şu araplardan bir parça ilerdeyse Atatürk ilke ve inkilaplarına borçlu.

Sizin inançlarınıza en güzel cevabı Almanlar ve Almanya veriyor. Onlarla yapın bu tartışmaları.
Ben bi daha bu ülke yönetimi kısmına ayak basmıyacağım.

O roketsanın roketlerini sizin imanınız değil cenabet rusun bilgisi uçuruyor.
Savunma forumunu bende dahil çığrından çıkardık.
Meral Akşeneri hiç sevmem ama akapelileri durdurmak gidip ona oy vereceğim.
Nokta...

Siz hala şahsi ve duygusal inançlardan bahsediyorsunuz.
Resmin tamamını görmğyorsunuz.
Senin inancına saygı göstermeye kalkınca , benim hayatımı yerle bir hakkını sana vermiş oluyorum.
Senin inancın insanın yediğine, içtiğine, giydiğine, dediğne, oy verdiği partiye bile karışıyor.
Hangi birini tatmin edeceğiz.
Adı üstünde inanç olan bir şeyi toplumsal yaşamın üstüne kural olarak atayamazsınız. Yaparsanız bin yıl geriye gidersiniz.
İnsanlar camilerde mahkemeler kurar, sokaklarda infaz yapar.
Türkiye şu araplardan bir parça ilerdeyse Atatürk ilke ve inkilaplarına borçlu.

Sizin inançlarınıza en güzel cevabı Almanlar ve Almanya veriyor. Onlarla yapın bu tartışmaları.
Ben bi daha bu ülke yönetimi kısmına ayak basmıyacağım.

O roketsanın roketlerini sizin imanınız değil cenabet rusun bilgisi uçuruyor.
Savunma forumunu bende dahil çığrından çıkardık.
Meral Akşeneri hiç sevmem ama akapelileri durdurmak gidip ona oy vereceğim.
Nokta...

Yahu İslam diğer inanç yada inançsızlara saygı duyar, infaz ölüm vs. yok neye göre bu kanıya varıyorsun Osmanlı zamanında böyle bir şey mi olmuş, isteyen Hristiyan isteyen Musevi İsteyen İslam mahkemesinde yargılanmış, Bugün şeriat değil demokrasi üzerinden insanlar yargılanır mühim olan adalettir, adı şeriat olmasın demokrası olsun dert değil bana. Ama noktayı koyduysan sıkıntı yok muhabbeti burada sonlandırabiliriz, herkesin görüşü kendisine.

Merhum Erbakana yapmadık pislik bırakmadılar. O da hep ezik alttan almayla idare etti. Bu millet o piçlerin sultasında çok ezildi. Kimse kusura bakmasın gerginliği 90 yıldır onlar çıkarıp diğerlerini suçluyorlar. Bu millet 80 yıl ezikler tiyatrosunda figüranlık yaptırıldı.Artık kendi rolünü oynamaya da yemin etti.Huzursuzluğu çıkaranlara söyleyin o sözleri. Sokak serseriliğini siyaset yapmak zanneden kaşarlara söyleyin.

Filmin sonun da Demirel ve efendileri huzur içinde ipini çekmişlerdi Merhum Erbakan'ın.

Sonrasında da hepimizi huzurlu huzurlu .....

Neyse..

Ne alakası var saydıklarımla? Saydığım şeyleri tekrar oku, bu mu "kendi rolünü oynamak"? Bu mu Erbakan'ın ideali? Eminim Erbakan uyuyunca rüyasında Müslüman taklidi yapan yavşakların kayrılıp zengin edildiği bir Türkiye'nin hayalini kuruyordu. Keşke hırsız cemaat yöneticilerinin kocaman güneş gözlüklü karıları caddeleri 4x4leri ile doldursa diyordu.

Doğruyu yanlışı gerçekten ayırt edilebilen, dini siyaset ötesinde yaşayabilen oturaklı Müslümanlar bu saydıklarımın farkında. Ver mehtericiler onların gözünde fanatik futbol taraftarları gibi.

Burası baya karışmış, biraz konuyu dağıtmak adına da olsa ben bir paylaşımda bulunmak istiyorum. Malum dolar ve euro - ya da aslında Türk lirası bu aralar oldukça dalgalanıyor. Maalesef bu dalgalanma negatif yönde kuvvetli bir güce sahip. Ben de merağıma yenik düşerek Doların Türkiye'de 1980'den beri nasıl bir yol izlediğini araştırdım. Verileri TCMB sitesinden aldım ve "6 sıfır" atılma tarihine göre günümüz TL kuruna çevirerek bir grafik oluşturdum ;

dolar_normal.jpg

Ancak maalesef sizin de görebileceğiniz gibi oldukça anlamsız bir şekil çıktı karşımıza. Biraz araştırarak bu tip durumlar gösterimlerde logaritmik dizilim tavsiye edildiğini gördüm. Matematikçi, istatistikçi ve finansçı arkadaşlar hatam varsa lütfen iletsin, ben bildiğim kadarı ile ilerledim. Log10 olarak düzenlediğimde grafik daha anlamlı bir hale geldi ;

dolar_log10.jpg

Bir kaç ufak kırılma olsa da benim ilk dikkatimi çeken doların istikrarlı bir şekilde hiç çizgisini bozmadan 2001'e kadar nasıl yükseldiği oldu (sanırım kırılma noktası 2001 krizi). Ortalama 5 ile 7 yıl arasında Dolar Türkiye de değerini 10'a katlamış ve bu 20 yıl böyle devam etmiş.

Biraz daha anlamlandırabileceğimi umarak 1980 - 2018 arası hükümetleri grafiğin üzerine dizdim ;

dolar_siyasi.jpg

Açıkçası karşıma çıkan bu tablo benim için pek anlamlı olmadı. Hükümetler ile Dolar arasında (2001 sonrasını dikkate almazsak) bir ilişki göremiyorum. 2001 sonrası durumun ise sadece AK parti başarısı değil 2001 krizinden sonra Türkiye'nin ortaya koyduğu ekonomik planın başarısı olarak da yorumlamak gerekiyor biraz.

Bu sefer de siyası ve sosyolojik olayları eklemeyi düşündüm. Aklıma gelenleri de ekledim ama mutlaka unuttuğum ve atladığım çok vardır, affola :) ;

dolar_olaylar.jpg

Burada olay bence biraz daha aydınlandı. Sadece dolar / TL bazında değil olayların bir birini takip edişinde bir mantık görünüyor. Mesela 1994 krizinin en önemli etkeninin Türkiyede ki sosyal dengesizlikten kaynaklandığı düşünülebilir (Uğur Mumcu, Eşref Bitlis ve Sivas katliamı).

Her ne kadar "olay" olarak ekleyemedimse de 2001 krizinin ise tamamen siyasal güvensizlikten kaynaklandığını da düşünebiliriz (ben en azından o zamanki siyasi durumu ve halkın güvensizliğini hatırlıyorum).

Yani 2 kriz, 2 farklı sebep.

Neyse, dolar ile alakalı olmasa da (biraz da komplo teorisi gibi olacak tabii) bir kaç şey daha dikkatimi çekti. Mesela ;

• ABD Irak tezkerisine verilen red'den kısa süre sonra başlayan terör olayları
  • Genelkurmayın laiklik açıklamasından sonra ard arda Ergenekon ve Balyoz operasyonlarının başlatılıp ordunun o dönem maalesef kısmen tasfiye edilmesi
  • Darbe girişimi sonrası dolar performansının (negatif anlamda) ondan önceki 5 yıla denk olması

Gibi.

Sadece dolar'a bakarak Türkiye'nin ekonomik durumunu değerlendirmek mümkün değil tabii. Hatta siyasi ve sosyal açıdan da çok sağlıklı değerlendirmeler sayılmaz. Ancak ben yine de buralardan çıkarımlar yapılabileceğini düşünerek sizlerle de paylaşmak istedim.

Hem biraz uzaklaşalım Ahmet - Mehmet kavgasından :)

Status
Not open for further replies.

Latest posts

Back
Top Bottom